fbpx
Close

VIDEO | Kunagine Eesti meister Victor Gonzalez: siinsetel noortel on kirge ja distsipliini

Avatar
-Victor Gonzalez ja Henri Ausmaa | Foto: Raivo Tammus

Aastatel 2005 ja 2006 Eesti meistriks tulnud mängujuht Victor Gonzalez käis suvel üle hulga aja Eestis palli patsutamas ning vanu kammraade külastamas. Ta oli 2005. aasta maikuus üks Tallinna Ehitustööriista võtmemängijatest ning aasta hiljem Kalev/Cramo tiimi olulisi lülisid. Tippkorvpalli ei mängi mees aga enam ammu, vaid tegeleb noorte tulevikutegijate individuaalse ettevalmistamisega suureks korvpalliks. 

Korvpall24.ee kohtus 40-aastase Gonzalezega juuli keskpaiku Pirita rannas. Oma kunagise pilkupüüdva afro-soengu oli Gonzalez maha lõiganud, kuid lai ja soe naeratus püsis jätkuvalt näol. Endine pallivõlur oli tulnud just Lõuna-Eestist Madsa spordibaasist, kus toimus TTÜ Korvpallikooli laager. Gonzalez aitas seal ka ise treeninguid läbi viia ning ühes temaga olid Tenerifelt kaasa tulnud Hispaania korvpallinoored, kes laagriga liitusid.

NB! Enne intervjuu ilmumist tuli Rae Spordikoolist uudis, et Gonzalez alustab klubis tööle kõigi korvpalligruppide juures, kus mees pöörab tähelepanu erinevatele tehnilistele elementidele – põrgatamine, viskamine, palliga liikumine jne. Treeningtöö hakkab esialgu käima inglise keeles, aga juba on klubi sõnul Victori suust kuulda ka eesti keelseid väljendeid. 

Tegime mehega juttu nii ammustest aegadest kui ka uurisime, millega ta praegusel ajal täpselt tegeleb: “Sain oma korvpalli põhialused Hispaanias Malaga Unicaja noortesüsteemis arenedes. Samuti mängisin Hispaania madalamates liigades (LEB Gold ja LEB Silver – toim.) ning mõned kohtumised sain ka kõrgliiga õhku (ACB – toim.) nuusutada.” Pärast Hispaaniat mängis Gonzalez palli Hollandis koos Erik Dorbekuga, kelle õhutusel liituti Ehitustööriistaga: “Minu jaoks olid kaks hooaega Eestis väga heaks kogemuseks. Mul oli inglise keel nii kohutav, et mitte keegi ei saanud minust aru. Tegutsesin veel mängujuhi kohal, kus oli meeskonnakaaslastega vaja palju suhelda (naerab – toim.). Võitsin Eestis kaks meistritiitlit, mis võib öelda, on mu karjääri ühed kaalukamad tiitlid.”

Hooajal 2004/05 Ehitustööriistas mängides kogus Gonzalez meistriliigas 30 mänguga keskmiselt 23,9 minutit, 7,7 punkti, 3,3 lauapalli, 3 resultatiivset söötu ja 2,4 vaheltlõiget mängus. Aasta hiljem tema numbrid veidi kahanesid, kui 28 kohtumisega kogunes keskmiselt 16,9 minutit, 3,8 punkti, 2,5 lauapalli, 2,2 söötu ja 1,6 vaheltlõiget.

-Victor Gonzales hooajal 2004/05 Ehitustööriista ja 2005/06 BC Kalev/Cramo särgis | Foto: Basket.ee

Pärast hooaegasid Eestis mängis pallur veel paar-kolm hooaega ja siis lõpetas tippspordi ära, kuna ei tundnud enam sellist kirge nagu vanasti: “Hakkasin teisi korvpallureid individuaalselt treenima. Kui kellelgi on viskega probleeme või soovib näiteks nõrgema käega osavamaks saada, siis olen mina õige inimene, kelle poole pöörduda.” Kindlasti ei soovi Gonzalez aga hakata treenima tervet meeskonda, kuna tema meelest on väga raske nii toimetada, et kõik 12 mängijat oleksid rahul ja õnnelikud. “See nõuab väga häid psühholoogilisi oskuseid. Tegelikult, kui juba 8 rahulolevat mängijat on tiimis, siis see näitab treeneri head taset. Kõik ei saa kunagi päris rahul olla oma rolliga, ikka leidub egoiste,” lisas Gonzalez.

“Praegu treenin Tenerifel nii mehi kui naisi ja ennekõike teen tööd noormängijatega ning annan neile väga korraliku individuaalse baasi, mille pealt karjääri alustada. Minu käe all on olnud ka Hispaania noortekoondist esindanud pallureid (nimesid ei maini – toim.), aga Ricky Rubio tasemel talente pole õnnestunud treenida,” rääkis Gonzalez oma igapäevatööst. Ka Eestisse tuli ta selle mõttega, et treenida noori ning kohtuda endiste kammraadidega.

Mees rääkis veel, et soovib endale treenerina nime teha Tenerifest kaugemal ja nii sai sammud siia seatud: “Võtsin endise klubikaaslase Henri Ausmaaga ühendust ja lendasin kohale. Minu jaoks on mälestused Eestist seotud külma ilma ja lumega (naerab – toim.). Ma pole siin kunagi olnud suvel ja praegune soe ilm on meeldiv üllatus (intervjuu tehti päeval, kui väljas oli 24-25 kraadi sooja – toim.). Olen siinsetes noortes näinud nii head distsipliini kui ka kirge ala vastu. Nende suhtumine meeldib mulle väga. Eesti korvpalli tuleviku silmas pidades on need olulised omadused.”

Küsisime, kas ta Tenerifel olles sattus eelmisel hooajal ka eestlasi Janari Jõesaart (Tenerife Iberostar – toim.) ja Siim-Sander Vene (Gran Canaria Herbalife – toim.) mänge nägema: “Ma kuulsin Jõesaarest Tenerife inimeste käest, kuna seal teatakse hästi, et olen Eestis mänginud. Ma ise teda pallimas ei näinud. Siim-Sander Vene mänge ka ei jõudnud vaatama, ta mängis teise saare peal. Omavahelistes kohtumistes madistatakse kõvasti, sest naabrist tahetakse alati paremad olla. Minu meelest näitab see eestlaste head taset, et on hakatud Hispaania kõrgliigasse jõudma.”

Viimasel ajal on eestlased ilma teinud 3×3 korvpallis ning tuleb välja, et Gonzalezele see väga meeldib: “Minu meelest toob see veel paremini esile mängija individuaalse võimekuse. 3×3 korvpallis on rohkem ruumi oskuste näitamiseks ja kasutamiseks. Mängin ka ise seda regulaarselt ning eriti just noortele nippide näitamiseks. Eks muidugi võhma peab ka olema, et sellel alal läbi lüüa.” Lõpetuseks lubas Gonzalez Eestisse kindlasti tagasi tulla ja oma teadmisi ning oskusi noortele edasi anda.

Juuresolevast videost on näha, et Ehitustööriista ning seejärel Kalev/Cramoks nimetatud meeskonna oluliseks lüliks olnud 180 cm pikkune Gonzalez on ka 40-aastasena suurepärases vormis pallivirtuoos.

scroll to top
Inline
Inline