Baskoniat ootab Euroliigas ees Hispaania derbi Barcelonaga, Kotsarit duellid kogenud tsentritega

-Maik-Kalev Kotsar kaitses (paremal) | Foto: EPA/Scanpix

Euroliigas pallivate eestlaste Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia alistas topeltvooru nädala esimeses mängus kindlalt Kaunase Žalgirise 93:73. Nädala teises mängus, mis toimub reedel, ootab liigatabelis kuuendal kohal olevat Baskoniat (5-4) ees küllasõit neljandat positsiooni hoidvale koduliiga rivaalile Barcelonale (6-3).

Hispaania tippklubi peatreener Šarunas Jasikevicius korvpallisõpradele ilmselt tutvustamist ei vaja. Kaunase Žalgirise peatreenerina Leedu klubi Euroliigas kolmandaks viinud leedukas on Barcelona eesotsas alates 2020. aastast. Jasikevicius on korra tulnud klubiga Hispaania meistriks ning kahel korral võitnud Hispaania karika. Euroliigas tuldi kaks aastat tagasi hõbedale ning eelmisel kevadel lepiti kolmanda kohaga.

Käimasoleval hooajal on Barcelona Euroopa tugevaimas klubisarjas üheksa mänguvooru järel võitnud kuus ja kaotatud kolm kohtumist. Kodusaalis on kaotatud seejuures vaid korra, kui avavoorus jäädi alla Pireuse Olympiakosele. Ülejäänud neli kodumängu on pärast seda võidetud. Võõrsil on võitude ja kaotuste saldo 2:2.

Mullu Euroliiga MVP-ks valitud Nikola Mirotic on vigastuse tõttu eemal ja Barcelona alles ootab tema tagasitulekut. Hispaanlase asemel on sel hooajal võistkonna liidriohjad haaranud 32-aastane tagamängija Nicolas Laprovittola. Argentiinlane on keskmiselt 24,5 minutiga visanud 15,2 punkti, võtnud 1,9 lauapalli ja jaganud 4,3 resultatiivset söötu ning eriti häid etteasteid on Laprovittola näidanud viimases neljas Euroliiga mängus. Tagaliinis toetab teda kahekordne Euroliiga meister Cory Higgins, kes liitus Hispaania klubiga kolm aastat tagasi Moskva CSKA-st lahkudes. 33-aastane ameeriklane on 18,5 minutiga toonud keskmiselt 8,3 silma, 2,4 lauapalli, 1,2 tulemuslikku söötu ja teinud ühe vaheltlõike.

Baskonia on koduliigas Barcelonaga juba korra kohtunud, kui oktoobris saadi võõrsil kindel 89:74 kaotus. Toona eelistas Baskonia peatreener Joan Penarroya algviisikus korvi all Maik-Kalev Kotsari asemel Matthew Costellot ja Steven Enochi. Viimane neist on aga hetkel vigastatud ja seetõttu on ka Kotsarile eeldatavalt tulemas rohkem mänguminuteid.

Kotsarit ootavad korvi all ees kogemustega pikad Sertac Sanli, Jan Vesely ja Mike Tobey. Seni on enim mänguaega neist teeninud 2021. aastal Istanbuli Anadolu Efesiga Euroliiga meistriks tulnud 31-aastane türklane Sanli, kes on viibinud väljakul keskmiselt 22 minutit ning visanud selle ajaga 8,9 punkti, võtnud 3,9 lauapalli ja jaganud 1,4 resultatiivset söötu. 2019. aasta Euroliiga meister Vesely on oma arvele saanud keskmiselt 17,5 minutiga 7,2 silma 3,6 lauapalli ja 1,6 tulemuslikku söötu. Lisaks on Barcelonal veel korvi all 28-aastane ameeriklane, kuid Sloveenia koondises palliv Tobey, kes on toonud 20 minutiga keskmiselt 6,9 punkti ja hankinud 3,9 lauapalli.

Statistikat vaadates on võrdluses Barcelona korvialuste jõududega paremaid etteasteid sel hooajal näidanud 25-aastane Kotsar. Eestlane on visanud 21,5 minutiga keskmiselt 11,8 punkti, hankinud 3,4 lauapalli ja jaganud 1,2 tulemuslikku söötu. Teine Eesti mängumees Sander Raieste kolmapäeval Kaunase Žalgirise vastu väljakule ei pääsenud. Eestlane on peatreener Penarroyalt teeninud sel hooajal minuteid üsna juhuslikult ehk kindlat rolli ja mänguaega pole Raiestel välja kujunenud. Seega on keeruline öelda, kas ja kui palju võimalusi eestlane Barcelona vastu saab.

Konkurentsitihedas Hispaania meistriliigas on Baskona (5-3) hetkel kuuendal positsioonil ning Barcelona (6-2) kolmandal kohal. Kui eelmisel Euroliiga hooajal kaotas Barcelona põhiturniiri võitjana kokku vaid seitse kohtumist ja võitis ülejäänud 21, siis tänavu on juba üheksa vooru järel kuue võidu kõrval kirjas ka kolm kaotust. Baskonia jäi mullu esimesena kaheksa hulgast välja, aga sel hooajal ollakse viie võidu ja nelja kaotusega kuuendal kohal ning liigutakse play-off’i graafikus.

Optibeti koefitsiendimeistrid näevad reedese mängu eel, et kohtumise suursoosik on koduseinte toetust nautiv Barcelona. Nende ridade kirjutamise hetkel on Barcelona võidukoefitsient 1,20 ja Baskonial 4,60. Mõlemal meeskonnal on sellest Euroliiga nädalast seljataga kodusaalis teenitud võidud, kui Barcelona alistas Belgradi Partizani 79:68 ja Baskonia Kaunase Žalgirise 93:73. Nüüd peab aga Baskonia võõral väljakul astuma vastu sel hooajal Euroliigas kodus vaid ühe kaotuse saanud Barcelonale.

Koefitsiendid: Optibet