EELVAADE | Rapla vajab võitu nagu õhku, Pärnu ja Kalev/TLÜ mängivad välja play-off koha

-Indrek Kajupank | Foto: Siim Semiskar

OlyBet Eesti-Läti Korvpalliliigas mängitakse pühapäeval, 24. märtsil ära põhiturniiri viimased kolm kohtumist, millest kaks on eriti suure tähtsusega ühisliiga play-offi silmas pidades.

Läti Ülikool – Rapla Avis Utilitas
24.03.2019, kell 17.30, Riia, Elektrum Olimpiskais Sporta centrs
Ülekanne: Delfi LV

Rapla (12-15) ja Läti Ülikool (9-18) olid viimati vastamisi 13. jaanuaril. Lõunanaabritele kuulus avaveerand 21:16 ja ka poolaeg võideti Rapla ees 38:34. Viimaseks neljandikuks olid võõrustajad 53:50 peal, kuid põnevad minutid ootasid alles ees. 1.33 enne lõpuvilet pääses Läti Ülikool 71:69 juhtima, aga järgneva 1.10 jooksul õnnestus Raplal teha 6:0 spurt. Linards Jaunzems saatis keerulise kaugviske vastuseks läbi korvirõnga ning vahe oli 14 sekundit enne kohtumise lõppu minimaalne. Külalised saatsid Ronald Delphi seejärel vabaviskejoonele, kes viis Rapla 77:74 ette. Karlis Žundal oli võimalus kolmepunktiviskest viia mäng lisaajale, kuid vajalikul hetkel korvini enam ei jõutud ja kodumeeskond sai väga raske võidu ikkagi kätte. Ervins Jonats viskas 17 punkti ja kogus 15 lauapalli. Läti Ülikooli resultatiivseim oli Linards Jaunzems 27 punktiga.

Rapla esimeseks sammuks koht esikaheksas säilitada on võtta võit Läti Ülikooli üle. Hetkeseisuga paiknetakse küll viimasel play-off kohal, aga kuna Tallinna Kalev/TLÜ ja Pärnu Sadam on mõlemad 12 võidu peal ning meeskonnad on omavahel viimases voorus ka vastamisi, siis on selge, et ilma võiduta Läti Ülikooli vastu ühisliiga veerandfinaali asja pole.

Olukord on Rapla jaoks aga sedavõrd keerulisem, et tuleb loota ka Pärnu Sadama võitu. Kui peaks Kalev/TLÜ võidu noppima, siis tekib surnud ring nende, Rapla ja Jurmala vahel 13 võiduga. Omavaheliste võitude-kaotuste saldoga jääks Rapla (1:3) nii aga viimaseks. Kalev/TLÜ ja Jurmala oleks vastavalt 2:2 ning 3:1 saldoga aga play-offis. Kui võidab Pärnu, siis tekib samuti surnud ring 13 võiduga, aga sel juhul on neil, Jurmalal ja Raplal vastavad omavahelised mängud 2:2. Edasi vaadatakse omavaheliste mängude korvide vahet, mis on Raplale +10, Pärnule -1 ning Jurmalale -9. Seega tõrjutakse vastava stsenaariumi korral Jurmala üheksandaks.

Linards Jaunzems on visanud Läti Ülikooli parimana keskmiselt 18,3 ning Renars Birkans 13,3 punkti. Jaunzems on võtnud samuti 7,6 lauapalli ja Karlis Žunda 4,8 lauapalli. Rapla poolelt on Hunter Mickelson toonud 14,4 ja Dominique Hawkins 14,0 punkti. Mickelson on kogunud veel 7,2 ning Ervins Jonats 6,9 lauapalli.

Tallinna Kalev/TLÜ – Pärnu Sadam
24.03.2019, kell 17.00, Tallinn, Sõle Spordikeskus
Ülekanne: Delfi TV

Pärnu (12-15) ja Kalev/TLÜ (12-15) pidasid hooaja esimese omavahelise matši maha 18. novembril. Pärnu asus 19:12 juhtima ning poolajaks oli nende eduseis 36:31. Neljanda veerandaja alguseks oli aga Kalev/TLÜ end 50:49 ette rebinud. 41 sekundit enne lõpuvilet olid külalised kahe punktiga kaotusseisus ning pärast Henri Wade-Chatmani pallikaotust avanes võimalus vajalik korv ära visata, kuid selles ebaõnnestuti. Kolmel korral saadeti pärnakaid veel vabaviskejoonele, aga kokkuvõttes teenis Pärnu 70:65 võidu. Henri Wade-Chatman tõi Pärnu parimana 21 silma, Kalev/TLÜ eest vastas nüüdseks meeskonnast lahkunud Taylor Stafford 20 punktiga.

Kummagi võistkonna jaoks tähendab kaotus viimases voorus vaid Eesti liiga play-offiga piirdumist. Kui Rapla Avis Utilitas peaks ikkagi Läti Ülikoolile kaotama ning Pärnu võitma, on viimased ühel pulgal Betsafe Jurmalaga, aga omavaheliste mängude 2:0 edu anna Pärnule seitsmenda koha. Samamoodi saaks ka Kalev/TLÜ seitsmenda koha, sest omavahelised mängud Jurmalaga on 1:1 ja kumbki on kolmepunktilise võidu saanud, kuid parem korvide vahe annab eelise Tallinna klubile.

Kalev/TLÜ suurimad skooritegijad on Ronald Eric McGhee Jr ja Damarcus Jamaal Harrison keskmiselt 15,6 ning 12,4 punktiga. Karl-Johan Lips on võtnud 7,9 ning Janar Talts 5,9 lauapalli. Demetre Rivers on Pärnu kasuks toonud 17,9 ja Mihkel Kirves 14,7 punkti. Kirves on kogunud ka 8,4 lauapalli ja Justin Alexander Alstonil on neid 6,4.

BK Liepaja – BC Kalev/Cramo
24.03.2019, kell 17.00, Liepaja, Liepajas Olimpiskais centrs

Hooaja esimeses omavahelises mängus 1. oktoobril ei jätnud Kalev/Cramo (24-3) Liepajale (7-20) mingit võimalust. Avaveerandil visati koguni 38 punkti ja poolaeg võideti 58:37. Kolmanda veerandajaga suurendas kodumeeskond vahet veelgi üheksa punkti võrra ja kokkuvõttes saadi kirja 97:57 võit. Toona veel Kalev/Cramo ridadesse kuulunud Ivan Almeida viskas 27 punkti. Justin Lamont Johnson tõi Liepaja poolelt 19 silma.

Kalev/Cramo pidi laupäeval vastu võtma 82:91 kaotuse BK Ventspilsilt ning nii sai selgeks, et põhiturniiril saavutati kolmas koht. Mõneti ootamatult on aga Liepajal avanenud võimalus kasutada antud olukord ära, kus kalevlastel pole enam midagi mängus. Liepajal ühisliiga play-offi saada enam võimalust pole, aga variant on pääseda Läti meistrivõistluste veerandfinaali. Selleks tuleb edestada kahte Läti klubi ja lisaks punasele laternale Jekabpils/SMScredit.lv tiimile saaks see olla Valmiera Glass VIA. Omavahelised mängud on Liepaja kasuks 2:0 ning kui Kalev/Cramo vastu võit võetakse, lõpetatakse Valmiera hooaeg.

Liiga suurim skooritegija Justin Lamont Johnson on toonud Liepaja eest keskmiselt 21,5 punkti ning Andraz Kavase nimel on 16,6 punkti. Enamik hooajast BC Valga-Valka/Maks&Moorits meeskonnas pallinud Guntis Sipolinš on kätte saanud 8,3 ning Taylor Hanif Bessick 7,0 lauapalli. Kalev/Cramo poolelt on Arnett Moultrie ja Reggie Lynch visanud vastavalt 14,2 ning 13,6 punkti. Lynch on võtnud 6,0 ja Moultrie 5,6 lauapalli mängu kohta.