Eesti rahvuskoondis seljatas Kotsari 32 punkti toel lisaajal Itaalia!

-Maik-Kalev Kotsar | Foto: fiba.basketball

Eesti korvpallikoondis kohtus 2022. aasta Euroopa meistrivõistluste valikmängus Itaaliaga. Loetud päevad vähem kui aasta tagasi, 23. veebruaril kohtusid antud rahvuskoondised väljamüüdud Saku Suurhallis. Tol korral võitsid mängu saapamaa pallurid seisuga 87:81.  Permis toimuvas ”mullis” läks võitja väljaselgitamiseks vaja 45 minutit, mille lõppedes särasid tablool Eesti võidunumbrit 105:101 (20:21, 34:23, 28:22, 12:28, 11:7). Selle väärtusliku võiduga astus Eesti suure sammu EM-finaalturniiri suunas.

Kui eestlastele oli tegemist esimese mänguga otsustavas EM ”mullis”, siis itaallased jooksid Permis väljakule esimest korda juba eile, kui kohtusid Põhja-Makedooniaga ning võitsid tänu heale viimasele perioodile 92:84. Enne kohtumist oli kaotuseta Itaalial kirjas 4 võitu ning Eestil 1 võit Põhja-Makedoonia üle ja kaotused Itaalialt ja Venemaalt.

Kohtumine algas võrdselt. Eesti koondise poolelt hoolitses punktide viskamise eest keskmängija Maik-Kalev Kotsar, keda leiti korvi alt ja keskpositsioonilt hästi üles. Eesti 9:5 eduseisule vastasid itaallased Giampaolo Ricci kahe identse kolmese toel 8:0 spurdiga. Kui tablool särasid viiginumbrid 13:13, oli Kotsari arvel juba 10 punkti. Veerandaja võitis minimaalselt 21:20 Itaalia.

Teise perioodi alguses leiti taas hästi söötudega korvi alt üles Kotsar. Eesti esimesest 26 punktist olid 16 visatud Kotsari poolt. Henri Drelli tabav kaugvise viis Eesti ette 29:25. Treieri täpsed vabavisked ja Kullamäe edukas läbimurre viis sinistes särkides eestlased ette 33:26. 3 minutit enne esimese poolaja lõppu näitas tabloo pärast Treieri kaug- ja Nurgeri vähiviset 41:33. Pärast itaallaste time-outi ei saanud saapamaa pojad kahel korral palliga üle keskjoonegi ning Janari Jõesaare kaks kiiret korvi käristasid edu 45:33 peale. Poolesaja punktini jõudis Eesti minut enne poolajapausi, kui Treieri kolmepunktivise tegi seisuks 50:37. Poolajapausile suundusid rahvuskoondised pärast Sten Soku vabaviskid Eesti koondise eduseisul 54:44.

Teise poolaja avakorvid sinisärkide poolt viskas nagu igal eelnevalgi perioodil Kotsar, kelle kontosse oli kogunenud juba 20 silma. Kui 2 minutit oli kolmandat veerandit mängitud, näitas seis tablool eestlaste 62:46 eduseisu. Kristian Kullamäe ülikauge veaga tabatud vise käristas vahe juba 20 punktile, seis 66:46. Kolmanda veerandaja esimese 4 minutiga tegi Eesti 14:2 vahespurdi. 12 minutit enne kohtumise lõpusireeni näitas tabloo eestlaste eduseisu 77:61. Otsustavale perioodile mindi vastu seisul 82:66.

Viimane veerand algas võrdselt ja vahe püsis. 6 minutit enne lõppu tegi itaallaste liidri Marco Spissu täpne kaugvise seisuks 89:75. Minut aega hiljem tabas Itaalia veel ühe viske kaare tagant ja vahe sulas 89:78 peale. Eestlaste loots Jukka Toijala võttis minutilise mõtlemisaja. Kasu sellest esialgu polnud, sest Michele Vitali ja Giampaolo Ricci korvid tõid itaallased 6 punkti peale, seis 89:83 (itaallastelt 11:0 spurt). 1.40 enne lõppu püsis vahe endiselt 6-punktiline, seis 94:88. Kohtumise viimane, otsustav minut algas seisul 94:90. Seisul 94:92 jäi viimane rünnak itaallastele. Spissu edukas läbimurre 10 sekundit enne normaalaja lõppu viigistas mänguseisu 94:94. Time-out. Kotsari lähivise läks napilt mööda ja lisaaeg oli tõsiasi.

Lisaaeg algas taas Kotsari veaga visatud korviga, mis tähendas, et igapäevaselt Hamburgis leiba teeniva eestlase arvele oli kogunenud 31 punkti. Vitali vabavisked viisid itaallased 3 minutit enne lisaaja lõppu juhtima seisuga 98:97. Viimane minut algas tänu Kotsari ja Hermeti vabavisetele Eesti minimaalses 99:98 eduseisus. Järgmisel rünnakul patustas Spissu ründeveaga ja võtmed olid taas Eesti käes. Võtmeid ära ei kaotatud ja Henri Drelli pealtpanek 25 sekundit enne lisaaia lõppu viis eesti 101:98 ette. 13 sekundit enne sireeni viis Soku vabavise eestlased 102:98 ette. Ricci kolmene 4 sekundit enne lõppu tõi itaallased veel ühe punkti kaugusele. Viimase naela Itaalia kirstu põrutas Henri Drell, kes tabas 2 sekundit enne kohtumise lõppu kolmese. Võit Itaalia üle tuli numbritega 105:101!

Visketabavuses jäi peale Itaalia – kahesed 19/29 ehk 65,5% ja kolmesed 13/28 ehk 46% ja vabavisked 24/24. Eesti vastavad näitajad olid järgmised: kahesed 30/46 ehk 65% ja kolmesed 9/25, mis teeb 36% ning vabavisked 18/21, 85%. Lauapallides võitis Eesti 31:22 ja korvisöötudes 29:28. Pallikaotusi kogunes eestlastel 21 ja itaallastel 22.

üleplatsimeheks kerkis Maik-Kalev Kotsar 32 punktiga. Kaspar Treieri arvele kogunes 17 silma. Neile järgnesid Jõesaar 13, Drell 12 ja Kullamäe 10 silmaga. Võrdselt 9 punkti viskasid Hermet ja Nurger. Sokk jagas kaaslastele suisa 14 korvisöötu ja viskas 3 punkti. 4 lauapalli ja 2 korvisöötu jaganud Martin Dorbek kätt valgeks ei saanud. Rait-Riivo Laane, Märt Rosenthal ning Robert Valge mänguaega sel korral ei teeninud.

Itaalia poolelt näitas resultatiivset mängu 24 punkti visanud Michele Vitali. Veel valmistasid eestlastele paksu pahandust 19 punkti visanud Giampaolo Ricci ning 16 punkti toonud Marco Spissu.

Permis ”mullitavas” B-alagrupis on nüüd suure sammu EM-finaalturniiri piletite poole astunud Eesti koondisel 2 võitu ja 2 kaotust. Sama seis on Venemaal. Itaalial on 4 võitu ja 1 kaotus ning Põhja-Makedoonial on tabeli viimasena 3 kaotust. Täna kohtuvad Venemaa ja Põhja-Makedoonia omavahel.