EESTLASED NCAA-s | Kriisa säras kolmikduubliga ja parandas isiklikke rekordeid, neli mängijat tegid debüüdi

-Kerr Kriisa | Foto: AP/Scanpix

USA ülikoolide liiga NCAA korvpallimeistrivõistluste kõrgeimas, esimeses divisjonis tehti möödunud nädalal algust uue hooaja mängudega. Eestist osaleb tänavu NCAA tugevaimas divisjonis ühtekokku üheksa üliõpilaskorvpallurit – viis noormeest ja neli neidu. Korvpall24 portaal võtab kokku nende tegemised hooaja esimesel nädalal.

NOORMEHED

Eesti korvpallurite võistkondadest kõige kõrgema reitingiga on hooaja eel Arizona Wildcatsi meeskond, kelle ridades teeb tänavu kaasa koguni kaks eestlast – Kerr Kriisa ja Henri Veesaar. NCAA tiimide peatreenerite poolt koostatud USA Today üleriigilises pingereas asub Arizona 13. kohal, Associated Pressi ja CBS-i spordiportaalide edetabelites hinnati neid aga riigi tugevuselt 17. ülikoolimeeskonnaks.

Tipptiimile vääriliselt alustas Arizona Wildcats uut hooaega kahe kindla võiduga: kodus alistati esmalt Nicholls Colonels 117:75 ja siis Southern Jaguars 95:78. Seejuures tabati hooaja avamängus viskeid koguni 71,7%-lise tabavusega, mis on võistkonna ajaloo uus rekord.

Suurepäraselt alustas hooaega ka Kriisa, kelle jaoks on see juba kolmas ülikooliaasta. 21-aastane Eesti koondislane sai esimeses mängus väljakule kokku 16 minutiks, mille jooksul kogus 9 punkti (kolmesed 2/3, vabavisked 3/4), hankis ühe lauapalli ja andis mängu parimana 7 korvisöötu. Lisaks tegi ta ühe pallikaotuse ja 3 isiklikku viga.

Teises kohtumises tegi Kriisa oma NCAA karjääri teise kolmikduubli, kui viskas 29 minutiga 14 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 3/6, vabavisked 3/4), võttis 11 lauapalli ning andis kaaslastele 12 resultatiivset söötu. Lisaks kogunes tagamängija arvele 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Nii lauapallide kui ka söötude poolest oli ta mängu parim. Mõlemad näitajad tähistavad ühtlasi Kriisa ülikoolikarjääri seniseid tippmarke.

18-aastane Veesaar pääses oma debüütmängus väljakule 15 minutiks, mille jooksul viskas ta 8 punkti (kahesed 3/3, vabavisked 2/4), hankis 2 lauapalli ja blokeeris ühe vastaste pealeviske. Negatiivse poole peale jäid 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Teises mängus viskas Veesaar taas 8 punkti (kahesed 2/3, vabavisked 4/4). 16 minutit mänginud ääremängija arvele kogunes veel 3 lauapalli ja 2 korvisöötu, aga ka üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga.

Võimsaid numbreid näidanud Kriisa tunnistas mängujärgsel pressikonverentsil, et mängis kohati temale mitteomaselt isekalt. “Ma olen varem öelnud, et ma ei mängi kunagi isikliku statistika nimel, mistõttu tundsin ennast jobuna, kui võtsin (tiimikaaslaselt) Kylanilt (Boswell) ära oma üheksanda lauapalli. Pärast vabandasin tema ees. Kolmikduubel on muidugi midagi erilist, eriti ülikoolikorvpallis. Samuti pean tunnustama oma meeskonnakaaslasi. Nad viskasid minu söötudest palju korve.”

Hooaja avakohtumises mängis Kriisa ilma oma kuulsaks saanud peapaelata, aga teises mängus oli see tal jälle peas. “Esimeses mängus ei kandnud ma seda sellepärast, kuna trennis läks mul peapaelata väga hästi ja ma mõtlesin, et proovin mängida ilma selleta. Mängu järel sain peapaela puudumise tõttu aga väga palju halbu kommentaare, mistõttu pidin selle jälle pähe tõmbama,” rääkis Kriisa naljatledes.

NCAA debüüdi tegi ka 20-aastane tagamängija Johannes Kirsipuu, kelle võistkond Central Arkansas Bears kaotas hooaja avamängus võõrsil 55:79 Rauno Nurgeri kunagisele kodumeeskonnale Wichita State Shockersile. Juba viis aastat USA-s korvpalliharidust omandanud Kirsipuu sai oma debüüdil mänguaega 17 minutit ja viskas meeskonna ühe resultatiivseimana 13 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 2/5, vabavisked 3/3). Lisaks sai ta kirja 3 lauapalli, ühe korvisöödu, 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.