Eestlased välismaal | Henri Drell on G Liigas stabiilselt suurepärases hoos, Baskonial ja Anwilil oli täiuslik nädal

-Sander Raieste | Foto: EPA/Scanpix

Välismaal mängivatel Eesti korvpalluritel oli taas väga tihe nädal üle kogu Euroopa, kui kõrgetel tuuridel käival hooajal oldi võistlustules nii erinevates eurosarjades kui ka rahvusliigades. Suurepärane oli nädal Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste ning Baskonia jaoks, dramaatikat pakkusid Kristian Kullamäe ja Bilbao Basket ning heas hoos on ka Janari Jõesaar ja Anwil. Kui ookeani taga G Liigas teeb Henri Drell stabiilselt suurepäraseid esitusi, siis USA üliõpilasliigast NCAA pole lõppenud nädalal kahjuks häid uudiseid esile tuua, vahendab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia (5-4) jaoks oli Euroliiga topeltvooru nädal ülimalt edukas, kui juurde saadi kaks võitu. Sellega pikenes uue peatreeneri Duško Ivanovici võiduseeria Euroliigas neljale mängule.

Esmalt saadi vägeva esitusega kodusaalis 94:71 jagu Barcelonast (7-2). Mõlemad meie mehed alustasid kohtumist pingilt ning Kotsar kogus 17 minutiga 6 punkti (kahesed 2/4, vabavisked 1/1), 5 lauapalli, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea. Raieste kontole jäi 9 minutit ning ainsa statistilise näitajana 3 isiklikku viga.

Nädala teises Euroliiga matšis mängiti võõrsil 88:81 üle prantslaste Villeurbanne’i Asvel (2-7). Avaviisikus platsile saanud Kotsar statistiline panus oli 15 minutiga 4 punkti (kahesed 0/2, vabavisked 4/4), ühe lauapalli, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea. Raieste mängis 12 minutit ja tõi 4 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/2), 3 lauapalli, 2 korvisöötu, ühe viskeblokeeringu ja 4 isiklikku viga.

Pühapäevases Hispaania kõrgliiga ehk ACB mängus pani Baskonia (6-5) suurepärasele nädalale vägeva punkti, kui kodusaalis alistati 83:74 teine Euroliiga tiim Valencia (7-4). Algviisikus platsile jooksnud Kotsar panustas 13,5 minutiga 10 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 1/1, vabavisked 1/1), ühe lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe vaheltlõike, ühe bloki, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Kristian Kullamäe ja Bilbao Basket (5-0) pole FIBA Europe Cupi alagrupiturniiril seni veel konkurentidele suurt sõnaõigust jätnud, kui sel korral mängiti võõrsil 73:68 üle rumeenlaste Sibiu (0-5). Pingilt sekkunud 24-aastane Kullamäe kogus 16 minutiga 5 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 1/2, vabavisked 2/2), 2 lauapalli, ühe korvisöödu, 3 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Pühapäeval peetud ACB kohtumises andis Bilbao Basket (4-6) võõrsil viimasel veerandil kahjuks eduseisu käest ning kaotas ülimalt dramaatilisel moel 78:81 Badalona Joventutile (5-5). Pingilt mängu pääsenud Kullamäe arvele kanti 22,5 minutiga 12 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 3/8, vabavisked 1/2), 2 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, ühe blokeeringu, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga. Kullamäel oli seejuures normaalaja lõpus võiduviske võimalus, aga see läks mööda ja Badalona suutis oma poole pealt veel tabava võidukolmese teele saata.

Artur Konontšuki kodutiim Granada (2-8) sai Hispaania liigas juurde väärt võidu, kui kodusaalis alistati Andorra (4-6) 91:88. Kahjuks jäi 23-aastase Eesti koondislase panus kasinaks, kui 3,5 minuti jooksul ühtegi statistilist märget ta kirja ei saanud.

ITAALIA, SERIE A

Kaspar Treieri koduklubil möödunud nädalal eurosarjas mängu polnud ning koduliigas tuli Sassari Dinamol (2-6) nädala lõpus võõrsil tunnistada Pistoia (3-5) 68:63 paremust. 24-aastase eestlase arvele jäi 14 minutiga 5 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 1/2) ja üks pallikaotus. Pistoia poolel oli protokolli kantud ka 18-aastane Tormi Joonatan Metsla, aga platsile noor eestlane ei pääsenud.

Joonas Riismaa ja Brindisi (1-3) said FIBA Europe Cupi alagrupiturniiril kirja esimese võidu, kui BC Kalev/Cramo alistati kodusaalis 82:69. 21-aastane Riismaa alustas avaviisikus ning sai 32 minutiga kirja 2 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 0/3, vabavisked 2/2), 7 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike ja 2 isiklikku viga.

Itaalia kõrgliigas jätkab Brindisi (0-8) aga endiselt tabeli põhjas, kui laupäeval saadi järjekordne kaotus, numbritega 71:81 jäädi alla Trentole (6-2). Algviisiklane Riismaa 14 minutiga ühtegi pealeviset ei teinud ja oma punktiarvet ei avanud, kuid tema arvele kanti 2 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, üks pallikaotus ja üks isiklik viga.

POOLA, PLK

Janari Jõesaar ja Wloclaweki Anwili (2-3) teenisid FIBA Europe Cupi alagrupiturniiril teise võidu, kui kodusaalis mängiti 93:72 üle Šotimaa tiim Caledonia Gladiators (3-2). Pingilt sekkunud 29-aastane Jõesaar kogus 19 minutiga 9 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/1, vabavisked 5/5), 5 lauapalli, ühe vaheltlõike ja ühe pallikaotuse.

Koduliigas jätkab Anwil eksimatult (8-0), kui laupäeval saadi võõrsil 83:73 jagu Zastali (2-7) tiimist. Jõesaare panus pingilt oli 17 minutiga 4 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 0/1), 3 lauapalli, üks korvisööt ja 2 isiklikku viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tass ja Belgia klubi Oostende (1-2) teenisid FIBA Meistrite liigas selle hooaja avavõidu, kui kodusaalis võideti 88:83 sakslaste Oldenburgi (0-3). 24-aastane Tass teenis pingilt 17 mänguminutit ning kogus 3 punkti (kahesed 1/1, vabavisked 1/2), 2 lauapalli, ühe korvisöödu ja ühe isikliku vea.

Belgia ja Hollandi ühisliigas sai Oostende (7-2) kodusaalis 76:60 jagu Mons Belfiusi (1-7) meeskonnast. Tass sai pingilt sekkudes 22 minutiga kirja 4 punkti (kahesed 1/4, vabavisked 2/2), 5 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 vaheltlõiget, ühe bloki, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas said Carlos Jürgens ja Kedainiai Nevežisel (1-8) järjekordse kaotuse, kui võõrsil jäädi 81:88 alla Mazeikiai (3-7) meeskonnale. 25-aastane Jürgens oli oma meeskonna algviisikus ning sai 14 minutiga kirja 5 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/2), ühe lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

BULGAARIA, NBL

Bulgaaria klubi Botevgradi Balkan (3-0) ja Karl Johan Lips on FIBA Europe Cupis jätkamas puhaste paberitega, kui viimati saadi kodusaalis 85:79 jagu ungarlaste Fehervari Albast (1-3). Avaviisiklane Lips kogus 36 minutiga 12 punkti (kahesed 3/6, kolmesed 2/5), 6 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Koduliigas pidi Balkan (5-2) aga vastu võtma tänavuse hooaja põhiturniiri teise kaotuse, kui võõrsil jäädi 81:90 alla Chernomoretsile (7-0). Avaviisikus platsile jooksnud 27-aastane Lips kogus 36 minutiga 12 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 2/5), 2 lauapalli, ühe korvisöödu, ühe vaheltlõike ja ühe pallikaotuse.

NORRA, BLNO

Egert Haller ja Kongsberg Miners (7-3) said laupäeval võidulisa, kui võõrsil mängiti 92:89 üle Gimle (3-7). 28-aastane eestlane viibis platsil 10 minutit ning sai kirja 3 punkti (kolmesed 1/2), 2 lauapalli, ühe korvisöödu, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas jätkas Siim-Sander Vene koduklubi Burgos San Pablo (7-1) seitsmenda järjestikuse võiduga, kui võõrsil saadi 92:79 jagu Melillast (2-6). 33-aastane eestlasest ääremängija panustas pingilt 14 minutiga 8 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 2/2), 2 lauapalli, ühe korvisöödu, ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku veaga.

Jaan Puidet ja Real Valladolid (5-3) said samuti võidu, kui kodusaalis mängiti 80:74 üle Lleida (3-5) meeskond. 31-aastasel Puidetil jäi 18 minutiga skoor avamata (kahesed 0/2, kolmesed 0/1). Küll jäi Eesti mehele protokolli 2 lauapalli, 2 korvisöötu, 2 pallikaotust ja üks isiklik viga.

ITAALIA, SERIE A2

Mänguminutite poolest oli meie Itaalia esiliigas mängivatest noormeestest kõige parem nädal 21-aastasel keskmängijal Mait Petersonil, kelle kodutiim Agrigento kaotas võõrsil 82:101 Cremonale. Avaviisikus platsile pääsenud Peterson kogus 19 minutiga 2 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 0/1, vabavisked 2/2), ühe lauapalli, 2 korvisöötu, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Ainsana sai võidurõõmu maitsta 20-aastane Gregor Kuuba, kes aitas Cento meeskonnal võõrsil 67:56 üle mängida Orzinuovi. Kuuba arvele jäi 7 minutiga üks möödavise, üks lauapall, 2 vaheltlõiget ja üks isiklik viga.

Monferrato 74:90 kaotusmängus Cantu vastu sekkus Karl Markus Poom väljakule 16 minutiks ning sai kirja ühe möödaviske väljakult ning kaks eksimust vabaviskejoonelt. Veel kogus eestlane 2 lauapalli, ühe vaheltlõike, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas sai Thessaloniki Iraklis (5-3) juurde võidu, kui kodusaalis mängiti numbritega 66:55 üle Aias Evosmou (1-7) meeskond. 34-aastane Sten Sokk sekkus pingilt ning sai 29 minutiga kirja 7 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/4), 3 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 3 vaheltlõiget, 4 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

USA, G LEAGUE

Henri Drelli koduklubi Windy City Bulls pidas G Liigas nädala jooksul kolm kohtumist ning alustati 105:100 võiduga Indiana Mad Antsi vastu. 23-aastane Drell selles matšis kaasa ei teinud.

Seejärel jäi Windy City 100:104 alla Cleveland Charge’ile. Vahetuspingilt sekkunud Drell oli taas üks oma tiimi edukamaid, kui tõi 27 minutiga 13 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 3/5, vabavisked 1/1), 8 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 vaheltlõiget, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Päris nädala lõpus võttis Windy City Clevelandi meeskonnalt revanši, kui võidunumbriteks olid 94:75. Drell tegi taas väga võimsa esituse, kui kogus 26 minutiga jällegi 13 punkti (kahesed 3/7, kolmesed 2/7, vabavisked 1/1), 8 lauapalli, 5 resultatiivset söötu, 3 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga. Eestlase +/- näitaja oli ülekaalukalt platsi parim +33.

USA, NCAA

Vahetult põhihooaja eel saadud käevigastusest taastuva 19-aastase Henri Veesaare koduülikool Arizona on alustanud hooaega viie järjestikuse võiduga ning seejuures on viiest võidust neli saadud 38-63-punktilise eduga.

22-aastase Kerr Kriisa uus koduülikool West Virginia on senistest mängudest teeninud kaks võitu ja ühe kaotuse. Üheksamängulise võistluskeelu saanud Kriisa peaks väljakule pääsema umbes kuu aja pärast kui vahetult enne jõulupühi on West Virginial kavas kaks kohtumist.

21-aastane Markus Ilver ja Wisconsin Badgers (2-2) pidasid lõppenud nädalal kaks kohtumist. Esimesena jäädi 59:72 alla Providence’i (4-1) meeskonnale. Ilverilt 4 minutiga 3 punkti (kolmesed 1/1) ja üks isiklik viga. Teises mängus võideti 78:68 Robert Morrise ülikooli (1-3). Ilver eksis kahe minuti jooksul ühel kolmesel ja hankis ühe lauapalli.

21-aastane tagamees Johannes Kirsipuu ja Central Arkansas Bears (1-3) pidid vastu võtma kaks kaotust. Esmalt jäädi 83:85 alla Arkansas-Pine Bluffile (3-2). Eestlane alustas avaviisikus, aga sai platsil olla vaid 8 minutit ning eksis selle ajaga kahe pealeviskel, hankis ühe lauapalli, jagas 5 korvisöötu ning tegi 3 pallikaotust ja 3 isiklikku viga. Teises matšis kaotati 71:75 Vanderbiltile (3-1) ning Kirsipuu arvele jäi taas algviisiklasena 7 minutit, 5 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 1/1), üks lauapall, üks korvisööt, üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga.

Kaspar Sepp ja Valparaiso (2-2) jätkasid hooaega võidu ja kaotusega. Green Bay meeskonda võideti tulemusega 64:59 ning 23. asetatud Illinois’le kaotati 64:87. 20-aastane Sepp sai mänguaega vaid teises kohtumises, kus tal 2 minutiga jäi kirja üks isiklik viga.

Eestlannad välismaal | Bratka ja Jaama said võidud, NCAA neiud pakkusid mitmeid karjääri parimaid esitusi

Erinevates Euroopa liigades mängivad eestlannad naasesid lõppeval nädalal koondisepausilt oma kodunaiskondade juurde ning jätkasid igapäevast klubikorvpalli rutiini. Mailis Pokil oli Poolas kahjuks väga karm nädal, Maaja Bratka ja Marta Eleri Jaama said aga vastavalt Prantsusmaal ja Rootsis naeratus näol platsilt lahkuda. Ookeani tagant on aga raporteerida mitu head uudist, kui Anna Gret Asi on hooaega väga võimsalt alustanud ning nii Marie Anette Sepp kui Anete Elisabeth Adler nihutasid USA üliõpilasliiga I divisjonis oma karjääri tippmarke, kirjutab Basket.ee.

POOLA

Poola kõrgliigas oli naiskondadel pärast koondisepausi kahe mängu nädal ning Mailis Poki ja Poznani (1-5) jaoks oli tegemist väga keerulise nädalaga.

Nädala keskel jäi Poznan kodusaalis tulemusega 57:72 alla Wroclawi (3-1) naiskonnale. 31-aastane eestlanna oli algviisikus ning kogus 35 minutiga 10 punkti (kahesed 2/7, kolmesed 2/4), 6 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, ühe viskeblokeeringu, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Poznani resultatiivseimaks kerkis Mikayla Vaughn, kes sai kirja 19 silma ja 6 lauapalli, aga kukkus enne kohtumise lõppu viie veaga pingile. Agnieszka Skobel panustas 14 silma ja 5 lauapalliga.

Võitjate mäng tugines kahele ameeriklannale, kui Angel Baker kogus 20 punkti, 12 lauapalli ja 7 resultatiivset söötu ning Schaquilla Nunn tõi 16 silma ja 14 lauapalli.

Laupäeval oli Poznanil aga eriti must päev, kui võõrsil kaotati Polkowicele (5-0) suisa 30:69. Pokk oli taas avaviisikus ning sai lõpuks 22 minutiga kirja 6 punkti (kahesed 0/4, kolmesed 2/5), 3 lauapalli, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Poznani resultatiivseim oli 10 punkti ja 7 lauapalli kirja saanud Agnieszka Skobel. Võitjate parimana viskas Emilia Kosla 11 punkti ning kolm naist lisasid igaüks 10 silma.

Pokk on kuue mänguga Poola kõrgliigas kogunud keskmiselt 30,7 minutit, 10 punkti, 3,5 lauapalli ja 2,3 resultatiivset söötu. Kahepunktiviskeid on eestlanna tabanud 46,4- ja kolmeseid 45,8-protsendilise täpsusega.

Järgmise liigamängu peab Poznan alles detsembri alguses, kui kohtutakse seni võiduta oleva Bydgoszcz (0-4) naiskonnaga.

PRANTSUSMAA

Maaja Bratka ja Champagne Basket (3-3) teenisid laupäeval Prantsusmaa esiliigas tabelisse võidulisa, kui võõrsil saadi n-ö kohustuslik 65:60 võit neist tabelis tagapool paikneva SIG (1-5) vastu.

Eestlanna astus platsile algviisikus ning sai 24 minutiga kirja 7 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/1), 3 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 vaheltlõiget, 2 viskeblokeeringut, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Danni Williams oli 19 punkti, 8 lauapalli, 5 söödu ja 3 vaheltlõikega võitjate edukaim, Nina Seilly ja Emilie Raynaud lisasid kumbki 10 silma. SIG-i poolel hiilgas Irma Rahmanovic 23 punkti ja 13 lauapalliga.

31-aastane Bratka on senise kuue liigamänguga keskmiselt 27 minutiga kogunud 8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 blokki. Kaheseid on ta tabanud 50- ja kolmeseid 46,2-protsendilise täpsusega.

Järgmisel nädalal kohtub Champagne Basket kodusaalis tabeli esiotsas paikneva La Tronche’i (4-2) naiskonnaga.

PORTUGAL

Portugali naiste kõrgliigas pidid Greeta Üprus ja Ferragudo (2-6) pühapäeval kodusaalis vastu võtma kindla kaotuse, kui 41:68 jäädi alla GDESSA (6-2) tiimile.

Eestlanna oli oma tiimi algviisikus ning viskas ainsana kahekohalise punktisumma täis. 35 minutiga jäi Üpruse arvele 12 punkti (kahesed 1/5, kolmesed 3/7, vabavisked 1/2), 3 lauapalli, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Flye N’Dea panustas Ferragudo poolel järgmisena 8 punkti ja 6 lauapalliga. Võitjate edukaim oli 22 punkti visanud Maianca Umabano, Krystal Freeman tõi 13 silma ja 14 lauapalli.

29-aastane Üprus on Ferragudo eest senise nelja kohtumisega kogunud keskmiselt 36,3 minutit, 15 punkti, 5,5 lauapalli ja 1,5 korvisöötu.

Järgmise mängu peab Ferragudo võõrsil tabeli esiotsas paikneva Sportiva (6-2) nimelise naiskonna vastu.

ROOTSI

Rootsi naiste korvpalliliigas jätkas 18-aastase Marta Eleri Jaama kodunaiskond Södertälje (5-0) põhiturniiri võimsalt, kui võõrsil mängiti AIK Basket (0-5) üle tulemusega 91:51.

18-aastane eestlanna pääses vahetusest platsile kaheksaks minutiks ning kogus selle ajaga 3 punkti (kolmesed 1/1), ühe lauapalli, ühe vaheltlõike, ühe viskeblokeeringu ja ühe pallikaotuse.

Võitjate resultatiivseim oli 23 punkti, 6 lauapalli ja 8 korvisöötu kirja saanud Klara Lunquist, Maria Jespersen lisas 20 silma ja 10 lauapalli. Kaotajatest sai Veronika Mirkovic kirja 14 punkti ja 15 lauapalli.

USA, NCAA I DIV

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (2-1) pidid põhiturniiri kolmandas kohtumises vastu võtma oma tänavuse esimese kaotuse, kui 75:86 jäädi alla üleriigilises reitingus 20. kohal paiknevale Coloradole 3-0.

Algviisiklasena koguni 39 minutit väljakul rassinud 21-aastane eestlanna kogus üleplatsinaisena 25 punkti (kahesed 3/7, kolmesed 6/10, vabavisked 1/2), 3 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, ühe viskeblokeeringu, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Eelmisel hooajal korra ühes mängus ka 26 punkti visanud Anna Gret Asi on tänavust hooaega väga võimsalt alustanud, kui neiu senise kolme mängu keskmised näitajad on 33 minutit, 19 punkti, 3,3 lauapalli, 4 korvisöötu ja 1,7 vaheltlõiget. Võrdluseks eelmisel hooajal jäid tema vastavad numbrid 17 minuti, 7,2 punkti, 1,8 lauapalli ja 2,1 söödu peale.

University of Albany (3-1) naiskond ja Marie Anette Sepp jätkasid hooaega kahe võiduga, kui esmalt saadi koguni 118:27 jagu Bronxville’i naiskonnast.

Kohe 21-aastaseks saav Sepp teenis oma NCAA karjääri kõrgeimad minutid ning kordas oma senist parimat punktisummat, kui eestlane kogus pingilt sekkudes 5 punkti (kahesed 2/7, kolmesed 0/4, vabavisked 1/1), 3 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike ja ühe isikliku vea.

Nädala teises kohtumises sai UAlbany 66:56 jagu St. Bonaventure’st (1-2). Selles matšis Sepp platsile ei pääsenud.

Anete Elisabeth Adler ja Boston University (3-1) teenisid lõppeval nädalal ühe võidu ja ühe kaotuse. Nädalat alustati 60:53 võiduga Yale’i (0-4) üle.

20-aastane Adler sekkus pingilt ning sai 15 minutiga kirja 7 punkti (kahesed 2/4, vabavisked 3/4), ühe lauapalli, 2 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Nädala teises matšis kaotas Boston Rider’ile (2-2) 55:58. Algviisikusse pääsenud Adler tegi oma NCAA karjääri rekordid nii mängitud minutite kui lauapallide osas, kui kogus 28 minutiga 6 punkti (kahesed 3/8), 12 lauapalli (neist 5 ründelauast), 2 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 2 blokki ja 5 pallikaotust.

23-aastase Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (4-0) jätkas hooaega võidukalt, kui 64:47 alistati Idaho State ja 61:49 Montana. Eestlanna aastaid probleeme tekitanud kannakõõluste tõttu oma naiskonda sel hooajal aidata ei saa.