Eestlased välismaal | Kullamäe klubi võitis eurosarjas alagrupi, Jõesaare tiim jätkab Poolas võimsalt, Sokult kaksikduubel

-Sten Sokk | Iraklis BC Facebook

Välismaal mängivatel Eesti korvpalluritel oli möödunud nädalal taas tihe tööaeg. Märksõnadena võiks nädalast välja tuua Kristian Kullamäe eurosarja alagrupivõidu ja siis lagunemise Hispaania liigas, Baskonia meeste üha väheneva rolli, Janari Jõesaare klubi võimsa mineku Poola liigas, Kaspar Treieri korraliku hoo, Joonas Riismaa koduklubi šokkvõidu ja Sten Soku kaksikduubli, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia (5-5) võiduseeria Euroliigas sai otsa, kui kodusaalis jäädi 75:77 alla Monaco (6-4) tiimile. Meie meeste panus oli üsna väike, kui Kotsar kogus 9 minutiga 2 punkti (kahesed 1/4), ühe lauapalli, ühe vaheltlõike ja 2 isiklikku viga ning Raeste 2 minutiga protokolli ühtegi märget ei saanud.

Hispaania kõrgliigas õnnestus Baskonial (6-5) nädala lõpus juurde saada võit, kui kodusaalis oldi 94:86 üle lähirivaalist Manresast (6-5). 26-aastane Kotsar jäi 8 minutiga nullile (kahesed 0/3), kuid hankis 2 lauapalli ning 24-aastase Raieste arvele kogunes 6 minutiga 3 punkti (kahesed 1/1, vabavisked 1/2), üks lauapall, 2 pallikaotust ja üks isiklik viga.

Kristian Kullamäe ja Bilbao Basket (6-0) läbisid FIBA Europe Cupi alagrupiturniiri puhaste paberitega, kui viimases voorus saadi võõrsil 78:59 jagu šotlaste Caledonia Gladiatorsist (3-3). Algviisikus platsile saanud 24-aastane Kullamäe tõi 20 minutiga 12 punkti (kahesed 3/6, kolmesed 2/3), 2 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, 3 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Laupäeva õhtul tegi Bilbao (4-7) aga koduliigas oma selle hooaja selgelt kõige kehvema mängu, kui kodusaalis jäädi 43:67 alla Malaga Unicajale (8-3). Kullamäe tabas seejuures oma tiimi ainsad kaks kolmeseüritust 20-st ning kogus 18 minutiga oma tiimi ühe resultatiivsemana 10 punkti (kahesed 2/5, kolmesed 2/4), ühe lauapalli, 2 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike ja 2 isiklikku viga.

Artur Konontšuki tiimil Granada (3-8) oli rõõmus nädalavahetus, kui võõrsil mängiti 94:77 üle Oleksandr Kovliari uus koduklubi Obradoiro (4-7). 23-aastane Konontšuk väljakule ei pääsenud, endine Tartu Ülikooli ja Kalev/Cramo tagamees Kovliar panustas oma Hispaania liiga debüüdil 8 minuti jooksul 5 punktiga.

ITAALIA, SERIE A

Kaspar Treier ja Sassari Dinamo (1-3) pidid FIBA Meistrite liigas kodusaalis tunnistama sakslaste Ludwigsburgi (2-2) 97:80 paremust. 24-aastane Treier oli oma meeskonna üks õnnestujaid, kui 21 minutiga kogunes tema arvele 10 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 1/5, vabavisked 3/3), 5 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Itaalia kõrgliigas õnnestus Sassaril (3-6) nädal lõpus kodusaalis 79:76 alistada Scafati (4-5) meeskond. Treieri korralik hoog kandus siia mängu üle, kui 20 minutiga jäi eestlase arvele 7 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 1/2, vabavisked 2/2), 3 lauapalli, 2 korvisöötu, üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga.

Joonas Riismaa ja Brindisi (1-3) olid FIBA Europe Cupi viimases alagrupivoorus mänguvabad ning neil tuli lõpuks tõdeda, et F-grupis jäid nad Zaragoza ja BC Kalev/Cramo järel kolmandaks ehk viimaseks.

Itaalia kõrgliigas õnnestus Brindisil teha aga selle korvpallihooaja üks võimsaim üllatus, kui hooaja avavõit võeti Euroliiga klubi ja tabeliliidri Bologna Virtuse (7-2) vastu, kes alistati koduväljakul 83:75. 21-aastane Riismaa panustas statistiliselt 15 minuti jooksul ühe möödaviske, ühe lauapalli, ühe korvisöödu ja ühe isikliku veaga.

Vägeva võidu sai ka Riismaa endine koduklubi Pistoia (4-5), kelle hingekirjas on 18-aastane eestlane Tormi Joonatan Metsla. Pistoia jaks käis võõrsil 86:81 üle teisest Euroliiga satsist Milanost (5-4). Metsla oli oma tiimi pingil, kuid mängu ei sekkunud.

POOLA, PLK

Janari Jõesaar ja Wloclaweki Anwili (3-3) lõpetasid FIBA Europe Cupi alagrupiturniiri küll 84:71 koduvõiduga rumeenlaste Sibiu (0-6) vastu, aga edasi järgmisesse ringi see valitsevat meistrit ei viinud. 29-aastase Jõesaare panus oli 19 minutiga 12 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 2/6), 5 lauapalli, üks resultatiivne sööt ja üks vaheltlõige.

Koduliigas liigub Anwil (9-0) hetkel aga vääramatus tempos, kui nädala lõpus saadi 78:66 jagu Dziki (4-6) meeskonnast. Jõesaar veetis platsil 27 minutit ning kogus protokolli 9 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 1/3, vabavisked 2/3), 5 lauapalli, ühe korvisöödu ja 2 isiklikku viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tass ja Belgia klubi Oostende (1-2) FIBA Meistrite liigas lõppenud nädalal platsil ei käinud. Belgia ja Hollandi ühisliigas sai Oostende (8-2) aga võidulisa, kui võõrsil oldi 83:60 üle Charleroi’ (4-5) meeskonnast. 24-aastane eestlasest tsenter panustas 16 minuti jooksul 9 punktiga (kahesed 4/5, kolmesed 0/1, vabavisked 1/1), 2 lauapalli, ühe vaheltlõike ja 5 isikliku veaga.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas said Carlos Jürgens ja Kedainiai Nevežis (1-9) järjekordse kaotuse, kui võõrsil jäädi 74:97 alla Klaipeda Neptunasele (4-6). 25-aastane Jürgens kogus 19 minutiga 5 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/2), ühe lauapalli, ühe korvisöödu, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga. Järgmise mängu peab Nevežis juba täna ehk esmaspäeva õhtul.

BULGAARIA, NBL

Bulgaaria klubi Botevgradi Balkan (3-1) ja Karl Johan Lips lõpetasid FIBA Europe Cupi alagrupiturniiri küll 72:90 võõrsilkaotusega Portugali tiimile Lissaboni Sporting (2-2), kuid sellele vaatamata pääseti oma grupi võitjana edasi teise ringi. 27-aastane Lips panustas 34 minutiga 13 punkti (kahesed 3/7, kolmesed 1/3, vabavisked 4/4), 5 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Koduliigas sai Balkan (6-2) koduplatsil 80:67 jagu Yamboli (3-5) meeskonnast. Lipsu panuseks jäi 21 minutiga 2 punkti (kahesed 1/4), 4 lauapalli, 6 korvisöötu, üks vaheltlõige ja 2 pallikaotust. Üleplatsimees oli endine Viimsi tsenter Malik Toppin 26 punktiga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas on Siim-Sander Vene koduklubi Burgos San Pablo (8-1) sisse saanud võimsa hoo, kui nende kaheksas järjestikune võit tuli võõrsil numbritega 90:82 Menorca (2-7) vastu. 33-aastane Vene jooksis platsil ringi küll 22 minutit, kuid sai kirja vaid kaks möödaviset, ühe lauapalli, ühe söödu, ühe vaheltlõike ja 2 isiklikku viga.

Jaan Puidet ja Real Valladolid (6-3) said juurde väga väärt võidu, kui võõrsil mängiti dramaatilises kohtumises 92:91 üle tabeli esimesse otsa kuuluv Estudiantes (7-2). Kohtumises, mille tulemus aitas Venel ja Burgosel kerkida tabeli ainuliidriks, veetis 31-aastane Puidet platsil 24 minutit ning kogus 5 punkti (kolmesed 1/2, vabavisked 2/2), 2 lauapalli, 3 korvisöötu, ühe pallikaotuse ja 4 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliigas mängivatel Eesti noormeestel oli selles osas tore nädal, et kõigi kolme meeskonnad teenisid tabelisse juurde võidu. Kahjuks mänguaja poolest on põhjust rõõmus olla vaid Mait Petersoni üle, kes aitas Agrigentol (4-7) kodusaalis 88:77 üle mängida Latina (2-9) meeskond. 21-aastane Peterson panustas 24 minutiga 4 punkti (kahesed 2/2), 4 lauapalli, 2 korvisöötu, ühe vaheltlõike, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Gregor Kuuba ja Cento (5-6) olid samuti kodusaalis 78:67 üle Cividalest (3-8). 20-aastane eestlasest ääremängija teenis 3 minutit ning sai protokolli kirja 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Karl Markus Poomi kodumeeskond Monferrato (3-8) mängis samuti koduplatsil 97:83 üle Milano Urania (6-5). 19-aastane eestlane platsile ei pääsenud.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas kaotas Thessaloniki Iraklis (5-4) võõrsil 71:82 Koroivosele (6-3). 34-aastane Sten Sokk sai 28 minutiga kirja kaksikduubli 15 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 4/4, vabavisked 3/4) ja 10 korvisöötu ning kogus veel ka 4 lauapalli ja 3 pallikaotust.

USA, G LEAGUE

Henri Drelli koduklubi Windy City Bullsi (4-2) eelmise nädala ainus mäng G Liigas lõpes nende suureskoorilise võiduga, kui 141 saadi jagu Sioux Falls Skyforce’ist (4-4). 23-aastase Drelli kontole jäi 21 minutit, 13 punkti (kahesed 3/5, kolmesed 1/5, vabavisked 3/3), 5 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga.

USA, NCAA

Vahetult põhihooaja eel saadud käevigastusest taastuva 19-aastase Henri Veesaare koduülikool Arizona on alustanud hooaega kuues järjestikuse võiduga. Viimati saadi 74:68 jagu üldises reitingus 21. kohal paiknevast Michigan State’ist.

22-aastase Kerr Kriisa uus koduülikool West Virginia on samuti pidanud kuus matš ning nende saldo on hetkel 3-3. Üheksamängulise võistluskeelu saanud Kriisa peaks väljakule pääsema detsembris veidi enne jõulupühi.

21-aastane Markus Ilver ja Wisconsin Badgers (4-2) jätkasid hooaega kahe võiduga, kui esmalt mängiti 65:41 üle reitingus 24. kohal paiknev Virginia (5-1). Ilver ühe mänguminutiga ühtegi märget protokolli ei saanud. Nädala teises matšis alistati 69:61 SMU (5-2). Ilver platsile ei pääsenud.

Samuti 21-aastane tagamees Johannes Kirsipuu ja Central Arkansas Bears (1-7) on sattunud keset kuuemängulist kaotusteseeriat. 68:70 kaotusmängus Southeast Missouri State’i (1-5) vastu kogus Kirsipuu 36 minutiga 4 punkti (kahesed 2/8, kolmesed 0/1), 6 lauapalli, 8 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget ja 3 pallikaotust.

Seejärel kaotati 56:100 Kansas State’ile (4-2). Kirsipuult selles matšis 6 punkti (kahesed 2/6, kolmesed 0/5, vabavisked 2/2), 4 lauapalli, 6 korvisöötu, 2 vaheltlõiget ja 2 isiklikku viga.

Edasi tuli tunnistada Easter Michigani (4-3) 74:71 paremust. Kirsipuult 33 minutiga 2 punkti (kahesed 0/3, kolmesed 0/3, vabavisked 2/4), 3 lauapalli, lausa 13 korvisöötu, üks vaheltlõige, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Veel mahtus möödunud nädalasse ka 74:79 allajäämine New Orleans’i (3-3) vastu. Kirsipuu sai 18 minutiga kirja 9 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 1/3, vabavisked 2/2), 3 lauapalli, 6 korvisöötu, koguni 10 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Kaspar Sepp ja Valparaiso (4-2) jätkasid hooaega kahe võiduga. Esmalt mängiti 73:66 üle Western Illinois (2-4) ja seejärel Southern Jaguars (1-5). 20-aastane Sepp kummaski matšis väljakul ei käinud.

Eestlannad välismaal | Algviisikusse kerkinud Adler tegi head esitused, Asi nädal käis üles-alla

Erinevates Euroopa korvpalliliigades mängivatest eestlannadest oli Mailis Pokil eelmisel nädalal Poolas vaba nädal, Maaja Bratka ja Marta Eleri Jaama said vastavalt Prantsusmaal ja Rootsis tunda võidurõõmu ning Greeta Üprus pidi vaatamata heale esitusele vastu võtma kaotuse. Ookeani taga paistis taas positiivselt silma Anete Elisabeth Adler, Anna Gret Asi jaoks kulges nädal tõusude ja mõõnadega, vahendab Basket.ee.

POOLA

Poola kõrgliigas lõppenud nädalal Mailis Pokk ja Poznan (1-5) väljakul ei käinud ning nende järgmine liigamäng on kavas selle nädala lõpus, kui kohtutakse seni võiduta oleva Bydgoszcz (0-4) naiskonnaga.

Pokk on kuue mänguga Poola kõrgliigas kogunud keskmiselt 30,7 minutit, 10 punkti, 3,5 lauapalli ja 2,3 resultatiivset söötu. Kahepunktiviskeid on eestlanna tabanud 46,4- ja kolmeseid 45,8-protsendilise täpsusega.

PRANTSUSMAA

Maaja Bratka ja Champagne Basket (4-3) teenisid tabelisse võidulisa, kui kodusaalis mängiti 85:73 üle lähirivaal La Tronche (4-3).

Eestlanna arvele jäi algviisiklasena 28 minutit, 9 punkti (kahesed 1/8, kolmesed 2/3, vabavisked 1/2), 6 lauapalli, üks viskeblokeering, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Manoe Cisse kogus võitjate edukaimana 25 punkti ja 5 lauapalli, Seehia Sida lisas 19 silma ning Danni Williamsi arvele kanti 12 punkti ja 7 lauapalli. La Tronche’i poolel tõi Jade Phillips 19 punkti ja 10 lauapalli ning Aurore Pautou panustas 16 silmaga.

31-aastane Bratka on senise seitsme liigamänguga keskmiselt 27,1 minutiga kogunud 8,1 punkti, 4,3 lauapalli ja 0,7 blokki. Kaheseid on ta tabanud 41,7- ja kolmeseid 50-protsendilise täpsusega.

Alanud nädalal kohtub Champagne Basket võõrsil tabeli tagumises osas paikneva Mondeville’i (2-5) naiskonnaga.

PORTUGAL

Portugali naiste kõrgliigas pidid Greeta Üprus ja Ferragudo (2-7) pühapäeval taas vastu võtma kaotuse, kui võõrsil jäädi üsna kindlalt 51:87 alla tabeli ühele liidrile Sportiva (7-2) naiskonnale.

Avaviisiklasena 31,5 minutit mänginud eestlanna kerkis lõpuks oma tiimi resultatiivseimaks, kui viskas 16 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 4/8), hankis 4 lauapalli, jagas 2 korvisöötu ning tegi ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Ferragudo poolel tõusis teistest veel esile ka Vania Sengo, kelle arvele jäi 10 silma ja 6 lauapalli, Kennedy Nicholas panustas 8 punkti, 8 lauapalli ja 5 vaheltlõikega. Väga ühtlaselt skoori teinud võitjate resultatiivseimana panustas Marta Vargas 13 punkti.

29-aastane Üprus on Ferragudo eest senise viie kohtumisega kogunud keskmiselt 35,4 minutit, 15,2 punkti, 5,2 lauapalli ja 1,6 korvisöötu.

Järgmise mängu peab Ferragudo taas võõrsil, kui vastaseks on tabeli punane latern Galitos (1-8).

ROOTSI

Rootsi naiste korvpalliliigas jätkas 18-aastase Marta Eleri Jaama kodunaiskond Södertälje (6-0) põhiturniiri võimsat minekut, kui kodusaalis võideti 79:59 seni samuti kaotuseta olnud Lulea Basketit (5-1).

Jaama pääses vahetusest platsile 7 minutiks ning eksisis selle ajaga ühel pealeviskel, pani vastastele 2 blokki ning tegi ühe isikliku vea.

Võitjate resultatiivseimana kogus Klara Lundquist 24 punkti ja 9 lauapalli, Louice Halvarsson sai kirja 20 silma ja 8 lauapalli ning Frida Eldebrink viskas samuti 20 punkti.

Selle nädala lõpus sõidab Södertälje naiskond küll Högsbo Basketile (3-3).

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (3-3) on pärast meie viimast kokkuvõtet pidanud lisaks koguni kolm matši, millest kaks kaotati ning üks võideti.

Hooaja neljandas kohtumises jäi Oklahoma State 80:89 alla Penn State’ile (6-1). Algviisikus alustanud 21-aastane eestlanna oli 13 punktiga (kahesed 1/1, kolmesed 3/8, vabavisked 2/2) koos Lior Garzoniga oma tiimi resultatiivseim. Lisaks kogus Asi 3 lauapalli, 4 korvisöötu, ühe vaheltlõike, ühe viskeblokeeringu, lausa 10 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Järgmisena tuli Oklahoma State’il tunnistada üleriigilises reitingus 15. kohal paikneva Ohio State’i (5-1) 75:57 paremust. Taas avaviisikus platsile jooksnud Asi panus oli 25 minutiga 6 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 1/7, vabavisked 1/2), ühe lauapalli, ühe korvisöödu, 3 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Tagasi võidulainele sai Asi naiskond 82:51 üleolekuga Missouri State’i (2-2) vastu. 36 minutit väljakul olnud eestlanna oli 24 punktiga (kahesed 3/4, kolmesed 6/9) üleplatsinaine ning sai veel kirja ka 5 lauapalli, 4 söötu, 4 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

University of Albany (4-2) naiskond ja Marie Anette Sepp jõudsid vahepeal pidada kaks kohtumist, kus esimeses võideti 57:45 Cornell’i (2-4). Sepp teenis mänguaega 3 minutit ning eksis mõlemal oma pealeviskel. Seejärel sai UAlbany kindla 35:79 kaotuse reitingus neljandal kohal olevalt Stanfordilt (7-0). Sepp sai 2 minutiga kirja ühe lauapalli.

Anete Elisabeth Adler ja Boston University (5-1) teenisid lõppenud nädalal juurde kaks võitu. Esimesena mängiti 64:53 üle Le Moyne (1-5). 20-aastane eestlanna oli oma naiskonna avaviisikus ning kogus 27 minutiga 6 punkti (kahesed 3/7), 4 lauapalli, 4 korvisöötu, 2 vaheltlõiget, ühe bloki, 4 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Nädala teises kohtumises käis Boston University jaks 63:52 üle Northern Coloradost (2-3). Adler alustas taas avaviisikus ning sai 24 minutiga kirja 13 punkti (kahesed 5/9, vabavisked 3/4), 7 lauapalli, ühe söödu, ühe bloki, 4 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

23-aastase Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (7-1) alustas hooaega küll seitsme järjestikuse võiduga, kuid viimati tuli esimese kaotusena tunnistada Green Bay 59:48 üleolekut. Teder on tänavusel hooajal küll naiskonnaga koos, aga jalavigastuse tõttu platsile ei tule.