EESTLASED VÄLISMAAL | Tass sähvatas eurosarjas, Treier ja Riismaa Itaalias ning Puidet ja Sokk vastavalt Hispaanias ja Kreekas

-Jaan Puidet | Foto: UEMC Real Valladolid Baloncesto Facebook

Eestlased välismaal rubriigis on eelmisest nädalast raporteerida väga palju, kuna madalamates eurosarjades alustati põhiturniiriga ning nii FIBA Meistrite liigas kui ka FIBA Europe Cupis on oma koduklubidega osalemas päris mitmed Eesti mängumehed. Lisaks oli Euroliigas kahe mängu nädal ning loomulikult mängiti eirnevates Euroopa otstes ka tavapäraseid liigamänge, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubil Baskonial oli lõppenud nädal alanud hooaja kõige keerulisem, kui Euroliiga topeltvooru nädalal kaotati mõlemad koduplatsil peetud kohtumised ning pühapäeval saadi otsa kaotus ka Hispaania kõrgliigas. Spordimeedia juba sahistab, et Baskonia peatreeneril Joan Penarroya tool on sellega tõsiselt kõikuma löönud.

Teisipäeval jäi Baskonia (1-3) 68:76 alla Müncheni Bayernile (2-2). 26-aastane Kotsar alustas avaviisikus ning kogus 23 minutiga 6 punkti (kahesed 3/6, vabavisked 0/1), ühe resultatiivse söödu, 2 vaheltlõiget, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea. 24-aastane Raieste sai platsile vähem kui üheks minutiks ning ainsa asjana läks protokolli üks mööda visatud kolmepunktivise.

Neljapäeval võõrustati Kaunase Žalgirist (3-1) ning saadi väga kindel 82:99 kaotus. Kotsar sekkus pingilt ning tõi 14 minutiga 2 punkti (kahesed 1/3), 4 lauapalli, ühe vaheltlõike ning tegi ühe isikliku vea. Raieste mänguaega ei teeninud.

Pühapäeval võttis Baskonia (4-2) koduse liiga raames vastu Malaga Unicaja (3-3) ning pidi tunnistama vastase 93:84 paremust. Kotsar kerkis algviisiklasena efektiivsustegurilt (23) oma tiimi parimaks, kui 28 minutiga kogus 13 punkti (kahesed 4/7, vabavisked 5/6), 6 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga. Eestlasest tsentri vastu tehti kokku 7 viga. Raieste mängis 4 minutit ning sai kirja ühe korvisöödu ja ühe isikliku vea.

Kristian Kullamäe ning Bilbao Basket alustasid lõppenud nädalal samuti eurosarja, kui FIBA Europe Cupis mängiti 83:79 üle Janari Jõesaare meeskond Wloclaweki Anwil. 24-aastane Kullamäe kogus algviisiklasena 24 minutiga 8 punkti (kahesed 4/8, kolmesed 0/2), 4 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Pühapäeval sõideti koduliiga raames külla valitsevale meistrile Barcelonale (5-1) ning anti korralik lahing. Bilbao (4-2) kaotusnumbrid olid lõpuks 82:91. Kullamäe oli taas algviisikus ning tema kontole kogunes 19 minutiga 9 punkti (kahesed 3/6, kolmesed 1/3), 4 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks vaheltlõige ja 2 isiklikku viga.

Neljanda Eesti koondislasena tänavu Hispaania meistrisarjas pallival Artur Konontšukil ja tema kodutiimil Granadal (1-5) õnnestus võtta põhiturniiri avavõit, kui kodusaalis saadi 78:70 jagu oma lähikonkurendist Zaragozast (1-5). 23-aastane Konontšuk oli platsil 14 minutit ning kogus selle ajaga 4 punkti (kahesed 1/1, vabavisked 2/2), 3 lauapalli, ühe viskeblokeeringu ja 2 pallikaotust.

ITAALIA, SERIE A

Raskustega hooaega alustanud Kaspar Treieri koduklubi Sassari Dinamo tegi lõppenud nädalal tänavuse avangu Meistrite liigas ning pidi võõrsil tunnistama poolakate Szczecin Kingi 93:85 paremust. Pingilt mängu sekkunud 24-aastane Treier kogus 16 minutiga 2 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/3), 2 lauapalli ja 4 isiklikku viga.

Itaalia kõrgliigas pidi Sassari (1-3) pühapäeval tunnistama Euroliiga tiimi Bologna Virtuse (4-0) 80:66 üleolekut. Treier tegi hea esituse, kui pingilt tõustes kogus 18 minutiga 11 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 1/2, vabavisked 2/2), ühe lauapalli, 2 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget ja 4 isiklikku viga. Eestlasest ääremängija jagas sellega oma tiimi resultatiivseima mehe au ning efektiivsustegurilt (13) oli ta omade parim.

Joonas Riismaa ning Brindisi tegid samuti oma selle hooaja avalöögi eurosarjas ära, kui FIBA Europe Cupis jäädi koduplatsil 87:91 alla hispaanlaste Zaragozale. Algviisikus alustanud 21-aastane eestlane kogus 28 minutiga 3 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 0/2, vabavisked 1/2), 4 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ning 5 isiklikku viga.

Itaalia liigas jätkab Brindisi (0-4) aga endiselt võiduta, kui viimati kaotati võõrsil Napolile (3-1) 71:90. Riismaa oli oma meeskonna üks edukamaid, kui kogus avaviisiklasena 24 minutiga 12 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 2/7, vabavisked 2/2), 4 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja 4 isiklikku viga.

Pistoia (0-4) meeskonna 72:84 kaotusmängus Brescia (4-0) vastu pääses Pistoia pingile ka 18-aastane eestlane Tormi Joonatan Metsla, kuid mänguaega ta ei teeninud.

POOLA, PLK

Nagu juba eelpool kirjutatud, siis Janari Jõesaare ja Wloclaweki Anwili püüd FIBA Europe Cupis tiitlit kaitsta algas kaotusega Kullamäele ja Bilbao Basketile. 29-aastase Jõesaare kontole kogunes 79:83 kaotusmängus algviisiklasena 23 minutit, 8 punkti (kahesed 0/3, kolmesed 2/5, vabavisked 2/2), 8 lauapalli (neist 6 ründelauast), 5 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige ja 2 isiklikku viga.

Poola kõrgliigas jätkab Anwil (5-0) esialgu aga vääramatult, kui kodusaalis saadi pühapäeval 80:74 jagu Wroclawi Slaskist (2-3). Eesti koondise ääremängija tõi avaviisiklasena 12 minutiga 4 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/1) ja 2 lauapalli ning tegi 3 isiklikku viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Belgia klubi Oostende jaoks oli eelmine nädal samuti eurosarja alguse aeg, kui FIBA Meistrite liigas jäädi esimeses alagrupivoorus võõrsil 77:94 alla türklaste Karsiyakale. Matthias Tass alustas Oostende pool avaviisikus ning kerkis omade paremuselt teiseks skooritegijaks. 23 minutiga sai 24-aastane keskmängija kirja 14 punkti (kahesed 5/7, vabavisked 4/6), 3 lauapalli (kõik ründelauast), ühe vaheltlõike ning 2 isiklikku viga.

Belgia ja Hollandi ühisliigas Oostendel möödunud nädalal mängu polnud, küll aga mängiti Belgia karikavõistluste kohtumist, kus 101:64 alistati Mailleux Complain ning pääseti veerandfinaali. Tass sekkus seekord tegevusse pingilt ning tõi 19,5 minutiga 5 punkti (kahesed 2/4, vabavisked 1/4), 8 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, ühe viskeblokeeringu, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas on Carlos Jürgensil ja Kedainiai Nevežisel (0-6) seisud päris hapud, kui eelmisel nädalal saadi tabelisse juurde kaks kaotust. Esmaspäeval kaotati 84:97 tol hetkel samuti võiduta olnud Gargzdu (2-4) meeskonnale. 24-aastane Jürgens algviisiklasena 12 minutiga ühtegi pealeviset ei teinud ning sai kirja 2 resultatiivset söötu, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Pühapäeval anti korralik lahing Euroliiga satsile Kaunase Žalgirisele (6-0), aga kaotus tuli vastu võtta numbritega 70:76. Eestlasest tagamängija oli taas avaviisikus ning panustas 27 minutiga 6 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 1/2, vabavisked 1/2), 3 lauapalli, 5 korvisöödu, ühe vaheltlõike, 2 pallikaotuse ja 4 isikliku veaga.

BULGAARIA, NBL

Bulgaaria kõrgliigas olid Karl Johan Lips ja Botevgradi Balkan (2-1) kodusaalis hädas võiduta jätkava Cherno More (0-3) vastu, kuid lõpuks õnnestus kaotusseisust välja tulla ja 86:80 võit teenida. 27-aastane eestlasest ääremängija kogus algviisiklasena 28 minutiga 9 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 1/2), 6 lauapalli (neist 4 ründelauast), 3 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

NORRA, BLNO

Kongsberg Miners (3-3) sai Norra kõrgliigas kergema jalutuskäigu, kui kodusaalis purustati 90:47 Ammerud Basket (0-7). Egert Haller kohtumises kaasa ei teinud.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas sai pärast kaotusega alustamist teise järjestikuse võidu Siim-Sander Vene kodumeeskond Burgos San Pablo (2-1), kes oli võõrsil 72:64 üle Fuenlabradast (1-2). Algviisikus platsile jooksnud 32-aastane Vene kogus 27 minutiga 6 punkti (kahesed 0/3, kolmesed 2/5), 3 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe viskeblokeeringu ja 2 isiklikku viga.

Jaan Puidet ja Real Valladolid (2-1) teenisid samuti võidulisa, kui võõral väljakul mängiti 75:54 üle Alicante (1-2). Pingilt 23 minutiks sekkunud Puidet oli lõpuks oma tiimi üks paremaid, kui kogus 10 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 1/3, vabavisked 1/2), 7 lauapalli, 6 resultatiivset söötu, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea. Efektiivsustegur oli eestlasel 22.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia tugevuselt teisel liigatasemel oli meeskondlikus plaanis kõige edukam nädal Karl Markus Poomile, kelle kodumeeskond Monferrato (2-3) võitis koduplatsil 97:92 Rieti Reali (3-2). 19-aastane eestlane alustas avaviisikus, kuid mängis vaid 6 minutit ning punktiarvet ei avanud (kahesed 0/1, kolmesed 0/1, vabavisked 0/2). Kirja läks üks lauapall ja 3 isiklikku viga.

Individuaalses plaanis tegi meie noormeestest kõige parema esituse Gregor Kuuba, kelle kodutiim Cento pidi tunnistama Chiusi 57:53 paremust. 20-aastase eestlase arvele kanti 13 minutiga 2 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/1), 2 lauapalli, üks resultatiivne sööt ja üks isiklik viga.

Mait Peterson ja Agrigento pidid numbritega 69:76 alla vanduma Treviglio meeskonnale. 21-aastane eestlasest keskmängija kogus 17 minutiga 4 punkti (kahesed 2/5), ühe lauapalli, ühe korvisöödu ja ühe pallikaotuse.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas pidasid Sten Sokk ja Thessaloniki Iraklis (2-2) eelmisel nädalal kaks kohtumist ning esmalt kaotati nädala keskel 85:89 Megaridase tiimile. Kogenud eestlasest mängujuht sai algviisiklasena 29 minutiga kirja kaksikduubli, kui kogus 12 punkti (kolmesed 3/3, vabavisked 3/3), 10 resultatiivset söötu ja 3 pallikaotust. Laupäeval õnnestus Iraklisel kodusaalis 69:63 alistada Panerythraikos. 34-aastane Sokk panustas taas avaviisiklasena 35 minutiga 10 punkti (kolmesed 3/5, vabavisked 1/1) ja 6 resultatiivset söötu ning tegi 3 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

NAISED | Greeta Üprus tegi uues koduklubis debüüdi, Bratka tiim teenis hooaja avavõidu

Erinevates Euroopa liigades mängivad Eesti naiskorvpallurid olid lõppenud nädalal enamasti võidupoolel, kui vaid Mailis Pokk ja Poznan pole Poolas põhiturniiril seni veel silma pähe saanud. Hea uudisena saab välja tuua, et alles hiljuti Hispaania madalama liiga klubist lahkuma pidanud Greeta Üprus leidis endale uue kodunaiskonna Portugali kõrgliigas ning tänaseks on eestlannal juba ka edukas debüüt tehtud, vahendab samuti Basket.ee.

POOLA

Poola naiste kõrgliigas jätkus Mailis Poki koduklubi Poznani (0-3) jaoks hooaja algus raskelt ka lõppenud nädalal, kui pühapäeval vannuti võõrsil 78:90 alla tabeli tipus paiknevale Gorzow Wielkopolski (3-0) naiskonnale.

Eestlanna alustas taas kohtumist avaviisikus ning kogus 29 minutiga 11 punkti (kahesed 4/6, kolmesed 1/1), 3 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Poznani poolel tõi Agnieszka Skobel 18 punkti ja 5 lauapalli ning Mikayla Vaughn lisas 17 silma, 9 lauapalli ja 3 vaheltlõiget. Võitjate edukaim oli 27 punkti, 11 lauapalli ja 3 vaheltlõiget kirja saanud austraallanna Chloe Bibby.

31-aastase Poki keskmised näitajad on senise kolme kohtumisega olnud 33,3 minutit, 11,7 punkti, 3,3 lauapalli ja 2,7 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on eestlannal olnud seni lausa 76,9% ning kolmestel 41,7%.

Naiskondlikult on Poznan aga 11 tiimi hulgas üks kolmest, kellel kolme vooru järel võiduarve veel avamata.

PRANTSUSMAA

Rõõmu pakkus lõppenud nädal aga Maaja Bratkale ja Champagne Basketi (1-2) naiskonnale, kellel õnnestus kodusaalis 84:83 võita Nice’i (1-2) ning teenida liigatabelisse esimene võit.

Eestlanna alustas matši seekord pingilt ning kogus 20 mänguminutiga 2 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 0/3), 3 lauapalli, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Võitjate resultatiivseimaks oli Stepha M’Baye 20 punkti ja 6 lauapalliga, Seehia Sida kogus 18 silma ja 8 lauapalli. Nice’i poolel tegi 21 punkti ja 19 lauapalliga võimsa kaksikduubli nigeerlanna Blessing Ejiofor.

31-aastane Bratka on senise kolme kohtumisega kogunud keskmiselt 26,7 minutit, 7 punkti, 3,7 lauapalli ja 1,7 vaheltlõiget.

Liigatabelis on Champagne Basket 12 naiskonna konkurentsis hetkel 8. positsioonil.

ROOTSI

Rootsi naiste kõrgliigas jätkas Södertälje (3-0) naiskond hooaja algust kindlakäeliselt, kui kodusaalis mängiti 90:74 üle seni samuti kaotuseta olnud Norrköping (2-1).

18-aastane ja 190 cm pikkune eestlanna Marta Eleri Jaama pääses platsile kolmeks minutiks ning protokolli selle ajaga ühtegi märget ei saanud.

Võitjate edukaim oli 34 punkti, 7 lauapalli, 5 söötu ja 3 vaheltlõiget kogunud Klara Lundquist, Louice Halvarsson tõi 23 silma ja 5 lauapalli. Kaotajate edukaim oli 23 punkti visanud ameeriklanna Stella Johnson.

PORTUGAL

Kui mõni nädal tagasi kirjutasime, kuidas 29-aastane Greeta Üprus pidi Hispaania madalama liiga klubist lahkuma. Nüüd on eestlanna leidnud endale uue kodunaiskonna Portugali kõrgliigast ning möödunud nädalal tegi ta juba ka eduka debüüdi.

Eestlanna aitas Portugali meistrisarjas mängival Ferragudo (1-4) tiimil võtta hooaja esimese võidu, kui võõrsil alistati 68:53 CPN-i (3-2) nimeline naiskond.

Algviisikus platsile pääsenud Üpruse arvele jäi 30 minutiga 13 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 3/6, vabavisked 2/2), üks resultatiivne sööt, üks pallikaotus ja 2 isiklikku viga.

Võitjate resultatiivseim oli Leticia Soares 23 punkti ja 8 lauapalliga, N’Dea Flye arvele kanti 15 silma ja 12 lauapalli. Kaotajate liidriks kerkis 19 punkti ja 12 lauapalli kokku saanud Genesis Rivera.