EESTLASED VÄLISMAAL | Tass tegi korraliku nädala, Sokk tabas eksimatult kolmeseid ja Kriisa sai kirja kaksikduubli

-Matthias Tass | Foto: fiba.basketball

Välismaal mängivad Eesti korvpallurid läksid jõuludele vastu tegusa nädala pealt. Eurosarjades käisid möödunud nädalal väljakul neli eestlast – Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia oli lõppenud nädalal Euroliigas võistlustules kahel korral ning Kaspar Treier ja Matthias Tass aitasid oma meeskonnad FIBA Meistrite liigas ülitähtsate võitudeni. Poolas jätkus Janari Jõesaare koduklubi Wloclaweki Anwili võimas seeria ja Artur Konontšuki tiim Granada sai Hispaanias magusa võidu Euroliiga klubi üle, Joonas Riismaa meeskond Brindisi teenis aga Itaalias valusa kaotuse. Individuaalses plaanis särasid USA-s kaksikduubli teinud Kerr Kriisa ja Kreekas üleplatsimeheks tõusnud Sten Sokk, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia (9-7) pidas läinud nädalal Euroliigas kaks mängu võõrsil ning lisas tabelisse kaotuse ja võidu. Teisipäeval jäädi 81:89 alla Iisraeli klubile Tel-Avivi Maccabi (9-7), kes peab Iisraeli-Hamasi sõja tõttu kodumänge pidama Serbias. Kotsar oli platsil 21 minutit, ta viskas 6 punkti (kahesed 2/3, vabavisked 2/2), hankis ühe lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, tegi 2 pallikaotust ning langes poolteist minutit enne kohtumise lõppu 5 veaga mängust välja. Raieste väljakule ei pääsenud.

Võidurajale naasti reedel Türgis, kus saadi 87:80 jagu Anadolu Efesist (7-9). Kumbki eestlane selles mängus skoori ei teinud. Samal päeval oma 27. sünnipäeva tähistanud Kotsar viskas 20 mänguminuti jooksul mööda nii 2 kahepunktiviset kui ka 2 vabaviset, kuid võttis 5 lauapalli, andis ühe korvisöödu ja blokeeris ühe vastaste pealeviske. Lisaks jäi tema arvele 3 pallikaotust ja 3 isiklikku viga. Raieste sai platsile 11 minutiks, mille jooksul viskas mööda ühe kolmese, hankis ühe lauapalli, tegi ühe pallikaotuse ning teenis 3 isiklikku viga.

Hispaania kõrgliigas võõrustas Kristian Kullamäe koduklubi Bilbao (6-9) reedel endisele NBA staarile Marc Gasolile kuuluvat Gironat (7-8). Tugeva teise poolaja toel võeti 80:74 võit. Kullamäe mängis 18 minutit ning kogus kehva visketabavuse juures 2 punkti (kahesed 1/5, kolmesed 0/6), võttis 4 lauapalli, andis 3 resultatiivset söötu, pani 2 blokki ja tegi 3 viga.

Artur Konontšuki koduklubi Granada (5-10) sai laupäeval Hispaania kõrgliigas magusa võidu, kui võõral väljakul alistati Euroliigas mängiv Valencia (10-5) 81:75. Konontšuk sai mänguaega 11 minutit, aga isiklikku punktiarvet avada ei suutnud (kahesed 0/1, kolmesed 0/1). Tema arvele kogunes 2 lauapalli ja 2 viga.

ITAALIA, SERIE A

Kaspar Treier aitas kolmapäeval oma koduklubi Sassari Dinamo (2-4) FIBA Meistrite liigas järgmisesse ringi, kui alagrupiturniiri viimases voorus alistati valitsev Poola meister Szczecin (2-4). Edasipääsuks vähemalt üheksapunktilist võitu vajanud Sassari võitis koduväljakul peetud mängu 97:81, tagades sellega D-alagrupis kolmanda koha ning pääsu play-in faasi. Treier veetis platsil 21 minutit, mille jooksul kogus ta 100-protsendise tabavuse juures 8 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 2/2), 3 lauapalli, ühe korvisöödu, ühe pallikaotuse ja ühe vea.

Itaalia kõrgliigas pidi aga Sassari (5-8) vastu võtma kaotuse, kui jäi laupäeval võõrsil 59:77 alla Reggio Emiliale (8-5). Treier viskas 11 mänguminutiga 6 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 0/2, vabavisked 2/2), hankis 2 lauapalli ja tegi ühe pallikaotuse.

Laupäeval sai Itaalia kõrgliigas kaotuse kirja ka Joonas Riismaa tiim Brindisi (2-11), kes mängis kodus viie minutiga Scafati (6-7) vastu maha 21-punktilise edu, jäädes lõpuks lisaajal alla 98:103. Riismaa pääses väljakule 3 minutiks, mille jooksul ta pealeviskeni ei jõudnud. Küll aga võttis ta 3 lauapalli ja tegi 2 viga.

POOLA, PLK

Poola kõrgliigas jätkas oma kaotusteta seeriat Janari Jõesaare võistkond Wloclaweki Anwil (13-0), kes kolmapäeval alistas kodus tabeli punase laterna Gdynia Arka (3-11) lausa 97:66. Jõesaar kogus 17 minutiga 5 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 1/3, vabavisked 2/2), võttis 5 lauapalli, andis 2 korvisöötu ja tegi ühe vaheltlõike.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi meeskond Oostende Filou (3-3) alistas teisipäeval viimases FIBA Meistrite liiga alagrupimängus koduväljakul 78:76 Türgi klubi Karsiyaka Pinari (3-3). Sellega kindlustas Oostende E-alagrupis kolmanda koha, mis viib nad play-in faasi. Tass viskas 16 minutiga 12 punkti (kahesed 5/5, kolmesed 0/1, vabavisked 2/4), olles üks neljast Oostende mängijast, kes jõudis kahekohalise punktisummani. Lisaks kogunes eestlase arvele 2 lauapalli, üks tulemuslik sööt, 2 pallikaotust ja 3 viga.

Oostende (11-2) jätkas edukalt ka Belgia-Hollandi ühisliigas, kui sai reedel võõral väljakul 76:64 jagu Brüsseli Circusest (7-6). 27 minutit mänguaega saanud Tass oli võistkonna paremuselt kolmas skooritegija, tuues 11 punkti (kahesed 5/6, vabavisked 1/1). Tema kontole jäi veel 2 lauapalli, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

BULGAARIA, NBL

Karl Johan Lips ja tema koduklubi Botevgradi Balkan (8-5) teenisid reedel Bulgaaria kõrgliigas võidulisa, kui alistasid koduväljakul Sofia Levski (4-9) 79:75. Lips sai mänguaega 26 minutit, mille jooksul viskas ta 10 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 2/5, vabavisked 2/2), hankis 4 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi 3 isiklikku viga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Siim-Sander Vene leivaisa Burgose San Pablo (12-2) 12-mänguline võitudeseeria Hispaania esiliigas katkes, kui reedel kaotati võõrsil eelmisel hooajal Rauno Nurgeri koduklubiks olnud Gipuzkoale (10-4) 78:80. Vene viibis väljakul 23 minutit, viskas 6 punkti (kolmesed 2/5), võttis 4 lauapalli, andis 2 tulemuslikku söötu ja sai kirja ühe isikliku vea.

Hispaania esiliigas pidi kaotusega leppima ka Jaan Puideti tööandja Real Valladolid (10-4), kes jäi kolmapäeval koduväljakul 73:76 alla Melillale (6-8). Puideti nimele jäi 20 minutiga 5 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 1/2), 4 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, üks pallikaotus ja 4 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A2

Mait Petersoni koduklubi Agrigento (5-11) sai laupäeval Itaalia esiliigas kindla kaotuse, kui võõrsil jäädi 72:92 alla Trevigliole (9-7). 20 minutit mänginud Petersoni arvele kogunes 7 punkti (kahesed 3/4, vabavisked 1/4), 2 lauapalli, üks vaheltlõige, üks blokeeritud vise, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Karl Markus Poom vahetas detsembris klubi, kui liitus Rieti Real Sebastiani meeskonnaga. Rieti (10-6) alistas laupäeval toimunud Itaalia esiliiga kohtumises koduväljakul napilt 72:71 eestlase senise tööandja Monferrato (4-12). Poom kogus 4 minutiga ühe punkti (vabavisked 1/2) ja ühe lauapalli.

Itaalia esiliigas käis laupäeval väljakul ka Gregor Kuuba, kelle meeskond Cento (6-10) alistas koduväljakul Chiusi (2-13) 71:62. Kuuba sai mänguaega 8 minutit ning statistikasse läks vaid üks lauapall. Ühtegi pealeviset eestlane ei teinud.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas pidas Sten Soku koduklubi Thessaloniki Iraklis (8-7) möödunud nädalal kaks kohtumist ning sai kirja kaotuse ja võidu. Esmalt jäädi kolmapäeval võõrsil 61:71 alla liiga liidrile Panioniosele (12-3). Sokk viibis väljakul omadest kõige kauem, 33 minutit, viskas üleplatsimehena 22 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 5/5, vabavisked 1/2), haaras 4 lauapalli, andis tiimi parimana 6 söötu, tegi 3 vaheltlõiget ja 4 pallikaotust ning teenis 2 isiklikku viga.

Laupäeval alistati kodusaalis lisaajal 81:78 Lefkada Doxa (7-8). 39 minutit – omadest kõige kauem – mänginud Sokk tõi Iraklise kasuks 12 punkti (kahesed 1/5, kolmesed 3/7, vabavisked 1/2), olles sellega meeskonna paremuselt teine-kolmas punktitooja. Tema kontole jäi veel 4 lauapalli, 3 korvisöötu, üks pallikaotus ja 4 isiklikku viga.

USA, NBA/G LEAGUE

Hiljuti Henri Drelliga kahesuunalise lepingu sõlminud NBA meeskond Chicago Bulls (13-18) pidas eelmise nädala jooksul kokku neli kohtumist, kuid pöidlavigastusega kimpus olnud eestlane peab oma debüüti veel ootama. Esmaspäeval alistati võõrsil Philadelphia 76ers (20-8) 108:104, kolmapäeval oldi kodusaalis 124:108 üle Los Angeles Lakersist (16-14), päev hiljem võideti taas kodus San Antonio Spursi (4-24) 114:95 ning laupäeval jäädi kodus 95:109 alla Cleveland Cavaliersile (17-13).

Chicago Bullsi tütarmeeskond Windy City Bulls (8-8) pidas NBA G-liiga Winter Showcase turniiri raames kaks kohtumist Orlandos. Kolmapäeval kaotati 87:103 Grand Rapids Goldile (5-11) ja laupäeval 94:99 Stockton Kingsile (5-11).

USA, NCAA

Kerr Kriisa koduülikool West Virginia (5-7) pidas eelmisel nädalal USA üliõpilasliigas NCAA kaks kodumängu ning sai napi kaotuse ja võidu. Kolmapäeval kaotati viimaste sekundite viskest Radfordile (10-4) 65:66. Kriisa viibis väljakul kauem kui keegi teine – 37 minutit – ning kogus selle ajaga 3 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 1/3), võttis 2 lauapalli, andis mängu parimana 6 korvisöötu, patustas 4 pallikaotusega ja tegi 2 viga.

Laupäevases kohtumises alistati Toledo (6-6) 91:81. 32 minutit mänguaega saanud Kriisa viskas 12 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 3/6, vabavisked 1/2), hankis 2 lauapalli, jagas mängu parimana 10 resultatiivset söötu, blokeeris ühe vastaste viske, tegi 2 pallikaotust ning sai kirja 2 isiklikku viga.

Kaspar Sepa meeskond Valparaiso (4-8) kaotas USA ülikooliliigas NCAA teisipäeval kodus 61:79 Samfordile (11-2). Sepp tegi kaasa 28 minutit, viskas 6 punkti (kahesed 3/6), võttis mängu parimana maha 11 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu ja tegi ühe pallikaotuse.

USA üliõpilasliigas teenis kaotuse ka Johannes Kirsipuu võistkond Central Arkansas (3-10), kes jäi kolmapäeval koduväljakul 54:65 alla Western Illinoisile (7-6). 22 platsil oldud minutiga kogus Kirsipuu 9 punkti (kahesed 2/5, kolmesed 0/1, vabavisked 5/6), 4 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja 2 vaheltlõiget, kuid patustas ka 7 pallikaotusega ja tegi 2 viga.

Henri Veesaare koduülikool Arizona (9-2) mängis möödunud nädalal kahel korral, saades kirja võidu ja kaotuse. Kolmapäeval alistati NBA klubi Phoenix Sunsi kodusaalis Alabama (7-5) 87:74 ja laupäeval kaotati Las Vegases kahe lisaajaga mängus 95:96 Florida Atlanticule (10-2). Terve tänavuse hooaja küünarnuki vigastusega maadelnud Veesaar kummaski mängus kaasa ei teinud. Associated Pressi poolt iganädalaselt koostatavas NCAA pingereas on Arizona jätkuvalt neljandal kohal.

Samuti ei käinud väljakul ka Markus Ilver, kelle meeskond Wisconsin (9-3) võttis reedel kodus kindla 80:53 võidu Chicago State’i (7-10) üle. Wisconsin tõusis värskelt avaldatud NCAA edetabelis ühe koha võrra ja asub nüüd 23. positsioonil.

Naised välismaal | Silmapaistev Mailis Pokk aitas Poznanil võiduseeriat pikendada, Asi tegi võidumängus hea esituse

Eesti parimad naiskorvpallurid käisid lõppeval jõulueelsel nädalal taas üle Euroopa ja ka Põhja-Ameerikas korvpalliväljakutel. Mailis Poki naiskond on Poolas sattunud korralikule võidusoonele ning kogenud eestlanna tegi selle nädala matšis ka väga hea esituse. Ühe suurepärase esituse pakkus ookeani taga ka Anna Gret Asi, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (5-5) võtsid Poola kõrgliigas juba neljanda järjestikuse võidu, kui kodusaalis alistati 85:76 Toruni (3-7) naiskond.

Eestlanna arvele jäi oma tiimi kõrgeimad 38 minutit ning selle ajaga 13 punkti (kahesed 2/5, kolmesed 3/7), 9 lauapalli, 6 resultatiivset söötu, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Võitjate poolel hiilgas Mikayla Vaughn 34 punkti, 12 lauapalli ja 4 viskeblokeeringuga, kogudes efektiivsusteguriks 44. Jovana Popovic lisas 10 silma ning Agnieszka Skobeli arvele jäi 9 punkti, 10 lauapalli ja 5 söötu.

Toruni kasuks viskas Keishana Washington 20 punkti, Angelika Stankiewicz lisas 17 silma ja 6 söötu ning La Mama Kapinga-Maweja tõi 16 punkti ja 8 lauapalli.

31-aastane Pokk on nüüd kümne liigamänguga Poolas kogunud keskmiselt 29,2 minutit, 10,6 punkti, 4,2 lauapalli ja 2,4 resultatiivset söötu. Eestlanna visketabavus on olnud kahepunktialast 43,8% ning kolmesejoone tagant 50%.

Järgmise kohtumise peab Poznan 27. detsembril, kui taas kodusaalis võõrustatakse Gdynia (6-3) naiskonda.

PRANTSUSMAA

Maaja Bratka ja Champagne Basket (5-6) said Prantsusmaa esiliigas võidulisa, kui võõrsil saadi suurelt 85:46 jagu tabeli punasest laternast CFBB (1-10) korvpallikooli naiskonnast, kus mängivad eranditult 15-17-aastased neiud.

Bratka mäng ebaõnnestus, kui eestlanna arvele jäi kõigest 6 minutit ning selle ajaga sai ta protokolli kirja vaid ühe resultatiivse söödu ning 3 isiklikku viga.

Champagne Basketi resultatiivseimana viskas Camille Hillotte 19 punkti, Danni Williams ja Deehia Sida lisasid kumbki 11 silma. Kaotajate edukaim oli Justine Loubens 12 punktiga.

31-aastane Bratka on 11 liigakohtumises teeninud keskmiselt 25 mänguminutit ning kogunud selle ajaga 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Eestlanna on kahepunktiviskeid tabanud 44,8- ja kolmeseid 39,1-protsendiliselt.

Järgmisena sõidab Champagne Basket alles 13. jaanuaril külla tabelis täpselt nende taga paiknevale Feytiat’ (4-6) naiskonnale.

PORTUGAL

Greeta Üprus ja Ferragudo (2-11) olid Portugali kõrgliigas sel nädalal võidule lähemal, kui viimasel ajal see neil kombeks on olnud, kuid kodusaalis tuli siiski vastu võtta napp 55:56 kaotus Imortali (8-5) naiskonnalt.

29-aastane eestlanna viibis väljakul 36 minutit ning kogus selle ajaga 8 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 1/3, vabavisked 3/4), 7 lauapalli, 3 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Imortali edukaimana viskas Vania Sengo 14 punkti ja hankis 5 lauapalli, Marcia Carvalho lisas 13 silma. Võitjate resultatiivseim oli Rosinha Rosario 14 punkti ja 5 lauapalliga, Joana Ramos kogus 13 silma ja 5 lauapalli ning Carolina Goncalves viskas 12 punkti.

Ferragudo on 2 võidu ja 11 kaotusega Portugali kõrgliigas punaseks laternaks. Järgmine võimalus seisu parandada tuleb 5. jaanuaril võõrsil, kui külla sõidetakse CAB Madeira (6-7) tiimile.

ROOTSI

Rootsi naiste korvpalliliigas on käimas jõulupühade ja aastavahetuse paus ning 18-aastase eestlanna Marta Eleri Jaama kodunaiskond Södertälje (9-0) tuleb taas platsile 3. jaanuaril, kui külla sõidetakse Uppsala (6-3) naiskonnale.

SAKSAMAA

Eesti koondislane Tea Adams ja tema koduklubi Leverkusen (2-9) said Saksamaa kõrgliigas järjekordse kaotuse, kui 65:85 jäädi alla Marburgile (5-7). Eesti juurtega Adams protokolli kantud ei olnud ja väljakul ei käinud.

24-aastase Adamsi keskmised näitajad senise 10 mänguga on olnud 8,3 punkti, 2,7 lauapalli ja 1,7 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavuseks on olnud 43,1% ja kolmestel 30,4%.

Eelmises koondiseaknas oma Eesti koondise debüüdi teinud Adamsi tiim on liigatabelis 12 naiskonna hulgas viimasel real. Järmises mängus kohtutakse 30. detsembril Berliini Albaga (8-3).

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (7-4) mängisid lõppeval nädalal kaks kohtumist ning juurde saadi nii võit kui kaotus. Esmalt alistati 87:61 Utah Tech (7-5) ning tolles kohtumises sai 21-aastane Asi 28 minutiga kirja 17 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 3/8, vabavisked 2/4), ühe lauapalli, 9 resultatiivset söötu, 3 vaheltlõiget, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Teises matšis kaotas Asi naiskond 63:70 Oregonile (9-4) ning eestlannal oli keeruline viskeõhtu. Asi arvele jäi 23 minutiga 4 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 1/6, vabavisked 1/2), 2 lauapalli, 3 korvisöötu, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Anna Gret Asi selle hooaja senised keskmised näitajad on 11 kohtumisega 30,1 minutit, 13,3 punkti, 3,1 lauapalli, 3,8 korvisöötu ja 1,2 vaheltlõiget. Visketabavus väljakult on eestlannal olnud 46,8%, sealhulgas kolmesejoone tagant 37,9%.

Marie Anette Sepp ja University of Albany (10-2) võitsid kuuenda järjestikuse kohtumise, kui 74:52 mängiti üle Massachusetts (2-10). 21-aastane Sepp piirdus kahjuks vaid 3 mänguminutiga ning tal jäi protokolli kirja 2 pallikaotust.

Anete Elisabeth Adler ja Boston University (8-3) teenisid juurde võidu, kui 83:80 mängiti üle Nort. Paar nädalat tagasi jalga vigastanud 20-aastane eestlanna kaasa ei teinud.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (11-3) kaotas viimati 62:69 Auburni (10-2) ülikoolile. 23-aastane eestlanna jätab kogu hooaja jalavigastuse tõttu vahele.