fbpx
Close

INTERVJUU | Aivar Kuusmaa ennustab: Kalev/Cramo teeb poolfinaalides VEF-i vastu magusa vigade paranduse

-Aivar Kuusmaa | Foto: Siim Semiskar

-Aivar Kuusmaa | Foto: Siim Semiskar

Legendaarne täpsusviskaja ning tituleeritud treener Aivar Kuusmaa pole korvpallist kuhugi kadunud. Veel eelmise aasta lõpuni suures mängus olnud ja Rapla Avis Utilitast tüürinud Kuusmaa on endale tasapisi leidnud uut väljundit. Mees käib Optibet Tallinna Rahvaliigas mängival A Le Coqil abiks, valmistub suvisteks mängudeks U20 koondisega ning jälgib kirglikult kodumaist korvpalli.

Korvpall24.ee käis Kuusmaa tegemisi vaatamas Tallinnas, Nordi spordihallis, kui parasjagu vormistas A Le Coqi harrastustiim oma järjekordset võitu. Intervjuus keskendusime peamiselt Olybet Eesti-Läti korvpalliliigale. Kuusmaa abiga võtsime kokku põhiturniiri, ennustasime play-off-i paaride tulemusi, rääkisime Müürsepa treeneridebüüdist, põgusalt VTB-st ning lõpuks ka mehe enda edasistest plaanidest.

Eesti-Läti liiga esimene põhiturniir on läbi saanud. “See on esimene aasta alles ning ega me keegi ei teadnud, mis level seal ikkagi olema hakkab ja kokkuvõttes võib öelda, et on kolm tugevat, mõned natukene nõrgemad võistkonnad ja rida keskmikke,” võttis Kuusmaa lühidalt kokku. Edasi kiidab liiga põnevust, sest viimaste play-off-i kohtade puhul oli paljudel vaid ühe võidu küsimus, et oleks see tabel teistsugune olnud.

Samas tõdes Kuusmaa, et turundus võiks parem olla: “On näha, kuidas osad võistkonnad pingutavad, et publikut saali saada ja osad ei pinguta. Eks see ole esimene aasta ning raske on ka öelda, mis see õige mis vale on. Cramo on teinud tublit tööd turunduse valdkonnas.” Kuusmaa uskus, et tuleb teha õiged järeldused ja selle liigaga edasi minna, kuid ta teab ka inimesi, kes eelistaksid midagi muud: “Tean paljusid, keda üldse ei huvita, kui mängime Jekapilsi või Läti Ülikooliga, huvitab pigem, kui omavahel siin lõhuksime kaks ringi kodus, kaks väljas.”

Müürsepast: ma ei oska öelda, kas ta persoonilt üldse on peatreeneri tüüp

Tallinna Kalev/TLÜ langes viimase mänguga play-offist välja. “Ütleme nii, et Gert Kullamäe sai ikkagi väärtuslikud võidud kätte ja edasi tuli palju õnnetuid kaotuseid lisaaegadel, Tartu käest said lõpusekundi viskega ja otsustav mäng Pärnuga läks ka vaatamata suurele eduseisule käest ära,” võttis Kuusmaa lühidalt Kalevi hooaja kokku. “Kalevile oleks sellest võidust piisanud viimases mängus, et play-offi jõuda. Kas nad oleksid seal olnud ka neljanda või viiendana, kui peatreener poleks vahetunud, seda ei saa me kunagi teada.”

Ootamatult Tallinna Kalevi lootsiks saanud Müürsepale ei soovinud Kuusmaa hakata hinnanguid andma: “Tunnen teda, kui ta oli mul abitreener Cramos ja oleme ausad, et ma ei oska öelda, kas ta persoonilt üldse on peatreeneri tüüp. Ta peab selle ise ära tunnetama. Võib-olla aasta aja pärast on hoopis teistmoodi tal see asi.” Kuusmaa lisas, et esimene aasta, kui tema oli peatreener (Kalev/Cramos – toim.) ja Allan Dorbek abiliseks, siis ega ta ennast mugavalt ei tundnud: “Hea oli, et paly-offides sai see võit kuidagi ära vormistatud, aga ei olnud see esimene aasta peatreener üldse mugav olla.”

Heiko Rannula tüüritava Pärnu Sadama edenemise osas kohamängudele ütles Kuusmaa, et see oleneb kindlasti mingil määral ka päevast ja vastasest. Hea treeneri tunneb Kuusmaa arvates ära alles kohamängudel: “Mina olen alati öelnud seda, et treeneri nn fenomenaalsus mingil määral lööb välja alles play-offides. Mitmemängulised seeriad, kus on nii võite kui kaotuseid, peab treener suutma olukorda kogu aeg ümber hinnata ja kiirelt oma plaanid ellu viima.”

-Aivar Kuusmaa | Foto: Siim Semiskar

Olybeti Eesti-Läti liiga seeriaid peab Kuusmaa liiga lühikesteks: “Minu jaoks saavad just eriti põnevad olema Eesti kohamängud, kui lähevad kokku Tartu-Tallinna Kalev ja Pärnu-Rapla. Treenerite köögipoolelt saavad just need mängud olema minu meelest põnevamad. Pärnu on tegutsenud tõusvas joones ja ega Raplal ei saa nende vastu mingi kerge jalutuskäik olema.” Kas Raplas on play-offiks sisu, seda saab Kuusmaa meelest veel näha: “Eestikatele mõeldes, siis ma ei julge isegi seda edasipääsejat Rapla-Pärnu paarist ennustada.”

TalTechi osas tõi Kuusmaa välja, et varem juba hästi kokkumänginud meeskond sai väärt täiendust: “Kui nad said endale Puideti ja Arbeti näol kogemusi võistkonda juurde, siis mina ütlesin kohe, et nad on kõvad vastased kõigile. Minu jaoks oli muidugi üllatus, et sealt läks ära üks väga andekas korvpallur (Sten Olmre – toim.). Oleks veel see üks mees ka hooaja lõpuni olnud…kindlasti TalTech ongi väga ebameeldiv sats kõikide jaoks.”

Kui TalTech oma kolmeseid hakkab laskma, siis saab Ogrel valus olema.

Edasi ennustasime Kuusmaa abil kohamängude võimalikke tulemusi. “Oleme ausad, play-offid ning eriti final four muutuvad ikkagi kolme suure satsi omaks (Ventspils, VEF, Cramo – toim.). Kõige intrigeerivam paar on Ogre ja TalTech ning ülejänud võistkondade hulgast ma ei usu, et keegi neist läheb seeriat võitma. Nad võivad rääkida ühe mängu võidust,” oli Kuusmaa resoluutne. Cramo võimalused tugevate Läti klubide vastu on Kuusmaa arvates täiesti olemas: “Ei oska öelda, miks Cramo on VEF-ile see hooaeg kaotanud, aga ma kaldun arvama, et poolfinaalis tehakse vigade parandus ja see on õite magus võit siis.”

Ventspilsi ja Pärnu kohta ütles ta lühidalt: “Kaks-null.”
TalTech ja Ogre vastasseisu kohta tõi välja järgmised nüansid: “Ogre võtmeküsimus saab olema meilegi tuttavad Lasenbergs ja Sirsninš ning Dargais. Kui TalTech oma kolmeseid hakkab laskma, siis saab Ogrel valus olema. Raadik, nii kui vabaks jääb, kohe paneb. Lisaks Puidet ja Arbet veavad kõvasti ning noortel on ju ülihea mängida, kui on sellised kogenud vennad kõrval.  Veel pakun, et selle paari võitja selgitatakse välja korvide vahega.”
VEF-i ja Rapla kohta ütles samuti lühidalt: “Olgem ausad, siin jääb ka seeria kaks-null.”
Kalev/Cramo ja Tartu Ülikooli vastasseis on olnud aastaid põnev, aga seekord ennustas Kuusmaa ka siin seisu Kalevi kasuks kaks-null.

VTB liiga kohamängudest ning Kalevi võimalikust vastasseisust avaringis CSKA vastu näeb Kuusmaa vaid positiivset: “Sa kujutad ette, kui CSKA uuesti tuleb. Viis tuhat oli publikus ja hea mäng oli… väga hea mäng oli. Ma arvan, et Saku Suurhall läheb täis.” Millised võimalused Kalevil suure Moskva klubi vastu on, selle kohta arvas Kuusmaa nii: “Kui Kalev peaks CSKA play-offi esimeses ringis ära võitma, siis on midagi valesti (naerab – toim).”

Kuusmaa enda plaanidest ja käekäigust: “Aus vastus on, et oleks ma selle hooaja lõpuni Raplas olnud, siis oleks järgmine aasta mul kindlalt olnud vaheaasta. Seda ma lubasin oma perele. Nüüd ma ei oska midagi lubada. Mul on ees U20 suvel peatreenerina ja eks see ole see vanus, kus talendid hakkavad suurde korvpalli tulema. Eesti liiga korvpalli see muidugi ei päästa, sest mina arvan, et ligemale 70% nendest läheb välismaale. Eesti koondisele on see muidugi väga kasulik.”

Kuusmaa rääkis, et veel on plaan augustis minna U16 tegemistel silma peal hoidma, kuna poeg Kaspar mängib seal. See välistab tema sõnul, et kohe augustis hakkaks kedagi treenima ja lisas lõpetuseks: “Raske on praegu midagi öelda, aga arvan, et päev korraga ja nagu sa nägid siin A Le Coqi abitreenerina ei ole mul üldse paha (naerab – toim.).”

scroll to top