Karl-Johan Lipsu 26 punktist jäi VEF-i vastu väheks, Kalev/Cramo ja Ventspils kaotasid mõlemad

-Karl-Johan Lips | Foto: Siim Semiskar

Paf Eesti-Läti korvpalliliiga laupäevastes mängudes naaseb BC Kalev/Cramo võõrsilt kaotusega, kui jäädi alla Jurmala meeskonnale. Riia VEF-ile tugevat vastupanu osutanud Tallinna Kalev/TLÜ pidi samuti kaotuse vastu võtma ning Läti klubide omavahelises heitluses alistas BK Ogre nelja punktiga BK Ventspilsi.

Jurmala – BC Kalev/Cramo 68:56 (20:20, 17:18, 13:4, 18:14)

Jurmala haaras mängu alguses initsiatiivi ja 1.33 enne avaveerandi lõppu oli kodumeeskond 20:12 peal. Seejärel tõid Aigars Škele ja Kyle Vinales kahe peale kaheksa järjestikust punkti ning viigistasid seisu. Sander Raieste pealtpanekust oldi peagi ka 24:20 ees, aga ka Jurmalal olid vastused olemas ja eduseis vahetus mitmeid kordi. Raieste ja Jõesaare korvide toel said kalevlased puhkepausile siirduda seisult 38:37.

Kolmanda veerandaja alguses oli Jurmala selgelt parem, kui tehti 11:2 spurt ja sellega juhiti 48:40. Ligi seitse minutit hoiti Kalev/Cramot vaid kahe punkti peal ning tugeva kaitsega silma paistnud Jurmala võitis veerandaja 13:4. Viimase neljandiku alguses lätlaste domineerimine jätkus ja 7.54 enne lõppu oli seis 55:44. Külalised ei suutnud kuidagi vahet alla kümne punkti saada ja 1.17 enne lõppu tabas Edgars Jeromanovs lähiviske, mis tegi seisuks 65:51 Jurmala poolt vaadatuna. Raskest olukorrast valitsev Eesti meister enam välja tulla ei suutnud ja hooaja esimene kaotus oli seega kirjas.

Jurmala oli visketabavuses parem 40% – 34% ja ka lauavõitlus võideti 39:32 (ründelaud 12:9). Korvisööte andis rohkem Kalev/Cramo 15:13 ja pallikaotuseid tehti võrdselt 16:16.

Mullu Rapla Avis Utilitase eest pallinud Ervins Jonats kerkis Jurmala parimaks 13 punkti ja 5 lauapalliga. Kaspars Vecvagars ja Edgars Jeromanovs lisasid 10 punkti, kellest viimane andis ka 5 korvisöötu. Dzianis Vikentsyeu sai kirja 9 silma ja 8 punkti ning 5 lauapalli kogus Ugis Pinete.

Kristjan Kitsing oli Kalev/Cramo resultatiivseim 13 punktiga. Aigars Škele järgnes 10 punkti ja 5 korvisööduga ning Sten-Timmu Sokk ja Sander Raieste lisasid 9 punkti. Kalev/Cramo uued täiendused Kyle Christopher Vinales ja Ryan Earl Richards piirdusid vastavalt 4 ning 2 punktiga.

Tallinna Kalev/TLÜ – Riia VEF 96:99 (15:20, 22:21, 35:27, 24:31)

Külalismeeskond VEF läks avaveerandi keskpaigaks 11:6 juhtima ning pärast Janis Blumsi 3+1 rünnaku realiseerimist oli seis 20:12. Karl-Johan Lipsu vabavisetest vähendas Kalev/TLÜ vahe viiele punktile, kuid VEF suutis ligi kaheksa minutit turvalist edumaad hoida. Kaido Saksa kaugviskest oli seis 2.53 enne lõppu 33:34, aga VEF vastas 6:2 spurdiga ning pärast võõrustajate Mareks Jurevicuse vabaviskeid oli poolajaks Läti klubi edu 41:37.

Teise poolaja alguses realiseeris Michael Kyre Buchanan 2+1 rünnaku ning kodumeeskond juhtis kahe punktiga. Rünnak sujus suurepäraselt, kui viie minutiga oli Kalev/TLÜ 20 punkti visanud ja ühel hetkel oldi 57:50 ees. Roberts Štumbris vastas kaug- ning Blums lähiviskega, kuid sama tegid ka võõrustajate poolelt Tanel Sokk ja Ran Andre Pehka. VEF-il õnnestus ikkagi viimaseks neljandikuks vahe neljale punktile saada, kuid tõsiasi oli see, et Kalev/TLÜ-l lubati kümne minutiga visata koguni 35 silma. Neljandat veerandaega alustasid külalised aga 10:2 spurdiga, kuid Kalev/TLÜ ei lubanud vastaseid eest ära ning Lipsu lähiviskest oli seis ligi kolm minutit enne lõppu 86:87.

Kui mängida oli minut jäänud, juhtis kodumeeskond 91:90, misjärel tabas valusa kaugviske Roberts Freimanis. Loetud hetked hiljem oli seis 93:93 viigis, kuid Ronald Curry viis vabavisetest taas külalised kahega ette. Buchanan vastas samaga, kuigi mängu kohtunikud pidid videkorduse siinkohal kasutusele võtma. Freimanise vabavisetest pääses VEF taas 97:95 ette, aga seejärel eksis ühel vabaviskel Kaido Saks ja Kalev/TLÜ oli sunnitud vea tegema, et mängu päästa. Blums oli vabaviskejoonel täpne ning kodumeeskond enam korvini ei jõudnud.

VEF oli visketabavuses kokkuvõttes parem, vastavalt 60% – 53%. Lauavõitlus kuulus samuti külalistele 29:26 (ründelaud 5:10), korvisööte jagas rohkem Kalev/TLÜ 24:21. Pallikaotuseid tegi VEF 13, Kalev/TLÜ 12.

Janis Blums viskas võitjate kasuks 19 punkti. Lester Medford lisas 18 silma ja 5 korvisöötu ning endine BC Valga-Valka/Maks&Mooritsa mängumees Roberts Freimanis järgnes 14 punktiga. 13 punkti sai kirja endine Rakvere Tarva mees Roberts Štumbris ja kaksikduubli tegi horvaadist keskmängija Kristijan Krajina, kes viskas 12 silma ja võttis 12 lauapalli.

Karl-Johan Lips oli Kalev/TLÜ poolelt peatamatus hoos, kes viskas üleplatsimehena 26 punkti. Michael Kyre Buchanan lisas 19 punkti ja 6 lauapalli ning Tanel Sokk tõi 15 punkti ja andis 8 korvisöötu. Ran Andre Pehka nimele jäi 11 ja punkti ja Cadarian Raines viskas 10 punkti ning kogus 6 lauapalli.

“Pole hullu, tegime hea mängu. Minu kuue mängitud hooaja jooksul on see individuaalsete oskuste poolest parim sats, kus olen olnud. Meil on potentsiaali kõvasti ja võime sel hooajal kõikide meeskondadega mängida. Rünnakul olid lahendused olemas, viskasime 96 punkti. Pigem kaitse poole pealt läks lappama. [Roberts] Freimanis sai kaks vaba kolmepunktiviset ja sellise klassiga meeskond paneb need kotti. Otseselt meid ei üllatatud midagi – Läti satsid on nagu ikka väga füüsilised ja mängivad väga agressiivselt. Nad viskavad ka kõik vabad kolmesed ära. Teadsime seda ja proovisime mänguplaani ellu viia, kuid jäi puudu,” rääkis Karl-Johan Lips Delfile antud intervjuus.

Järgmine mäng Kalev/TLÜ-l on Rakvere Tarva vastu. Kui sealt võitu ei tule, on meeskond alustanud hooaega kolme kaotusega. “Siin liigas on iga mäng väga oluline. Praegu on saldo tõesti 0-2, aga kes teab, võib-olla nüüd hakkab kõik ülesmäge minema. Ma usun, et järgmine nädal tuleb võit koju. Minu jaoks on kõik sama, mis eelmisel aastal. Tean treenerit, mängijad on küll enamjaolt uued, aga tean mida [peatreener Martin] Müürsepp minult tahab ning proovin seda võimalikult hästi ellu viia,” lisas Lips.

BK Ventspils – BK Ogre 89:93 (24:22, 23:21, 24:24, 18:26)

Eelmise hooaja Läti meistrivõistluste hõbedameeskonna Ventspilsi ja pronksimeeskonna Ogre vaheline matš kujunes oodatult põnevaks. Ventspils asus küll mängu 8:2 juhtima, kuid edasi oli vahe vaid paari viske küsimus ning avaveerand kuulus neile 24:22. Teise veerandaja keskpaigas sai ka Ogre korra 35:32 ette, aga võõrustajad taastasid kerge initsiatiivi ning Ronalds Zakise lähiviskest oli poolajaks seis 47:43. Viimase veerandaja alguseks oli vahe endiselt neli punkti, aga 1.11 enne lõppu tabas Kaspars Berzinš Ogre poolelt kaugviske ja seis oli 89:89 viigis. Ogre suutis teravust lõpuni hoida ning Jame Batemoni eestvedamisel teeniti magus neljapunktiline võit.

Ventspils jäi sisuliselt kõigis näitajates peale: visketabavus 53% – 50%, lauavõitlus 33:32 (ründelaud 11:11), korvisöödud 21:18, vaheltlõiked 9:7. Pallikaotuseid tegi Ogre siiski vähem 16:17.

Jame Batemon viskas Ogre parimana 23 punkti, võttis 5 lauapalli ja andis 4 korvisöötu. Renars Magone ja Kaspars Berzinš lisasid mõlemad 15 silma, kellest viimane võttis ka 10 lauapalli. Rihards Zebergs tõi 12 ja Rinalds Sirsninš 11 punkti.

Ventspilsi resultatiivseim oli Ronalds Zakis 15 punktiga. Linards Jaunzems järgnes 14, Ryan Luther 13, Wesley Wahspun 12, Marcis Vitols 11 ning Maris Gulbiš 10 punktiga.

Pühapäeval, 6. oktoobril, toimub Eesti-Läti liigas kaks mängu, milles Rapla Avis Utilitas võõrustab BK Liepajat ja BC Valga-Valka/Maks&Moorits võtab vastu Riia VEF-i.