fbpx
Close

“MIS VILE?” rubriik on tagasi! | Kas oli tagasimäng või mitte?

-Kohtunikud | Foto: Siim Semiskar

Eelmisel hooajal Korvpall24 portaalis populaarsust kogunud rubriik “Mis vile?” on tagasi, et tutvustada huvilistele reegleid läbi konkreetsete mängudes toimunud olukordade. Selle hooaja esimeses osas käsitleme tagasimängu situatsioone. Kohe alguses on kirjas konkreetsed reeglite punktid, millest peaksid kohtunikud lähtuma. Tagasimängu hindamisel on oluline teada nii kõnealust reeglit kui ka palli valdamise reeglit, mis on omavahel seotud.

Väljavõte reeglitest: punkt 30 – tagaalasse naasnud pall

30.1.1 Võistkond valdab eesalas elusat palli kui:

• tema mängija seisab mõlema jalaga eesalas, hoides, püüdes või põgratades palli eesalas või,
• tema mängijad söödavad palli omavahel eesalas.

30.1.2 Palli loetakse reeglivastaselt naasnuks tagaalasse siis, kui palli valdava võistkonna mängija oli viimane, kes puudutas palli oma eesalas ja seejärel sama võistkonna mängija oli esimene, kes puudutab palli:

• olles ise kontaktis tagaalaga või;
• pall on puudutanud selle võistkonna tagaala.

Piirang kehtib kõigi mänguolukordade jaoks võistkonna eesalas, kaasa arvatud audist palli sissevise. Samas ei kehti piirang eesalast üles hüpanud mängijale, kes palli õhus püüdes saab uue pallivaldamise oma võistkonnale ja seejärel maandub palliga tagaalas.

Oluline on selle reegli juures teada ka pallivaldamise reeglit:

Määratlus

14.1.1 Võistkonna palli valdamine algab hetkest, mil selle võistkonna mängija valdab “elus” palli, hoides seda käes, põrgatades, või kui “elus“ pall on tema valduses.

14.1.2 Võistkonna palli valdamine kestab, kui:

  • selle võistkonna mängija valdab “elus” palli;
  • palli söödetakse võistkonnakaaslaste vahel.

14.1.3 Võistkonna palli valdamine lõpeb, kui:

  • vastane saab palli oma valdusse;
  • pall on muutunud “surnud” palliks;
  • pall on lahkunud pealeviset mängust või vabaviset sooritava mängija käest(kätest).

Lühidalt need reeglid kokkuvõttes on oluline, et võistkond kes valdab palli eesalas ei tohi põhjustada palli minemist oma tagaalasse. Pall on läinud nendest tagaalasse, kui nad valdasid palli eesalas, puudutasid eesalas viimasena ning tagaalas esimesena palli. Võistkonna palli valdamine lõppeb hetkel kui vastatsvõistkond saab palli enda kätte või mängija on sooritanud pealeviske (pall on lahkunud viskeks mängija käest).

Nüüd praktilised näited:

Mängija S25 üritab sööta palli S52-le aga V0 saab käe vahele ja pall liigub sinise võistkonna tagaala suunas. S25 läheb palli püüdma ning selles olukorras on väga väike erinevus tagasimängu ja mitte vilistamise vahel. Nimelt – kui S25 astub keskjoonele, siis loetakse teda juba tagaalas olevaks mängijaks (keskjoon kuulub tagaalasse). Kui S25 on astunud keskjoonele ja puudutab palli alles sellel hetkel siis kõik on õige ja kohtunik ei pea tagasimängu vilistama – S25 asub tagaalas ning eesalas puudutas palli viimasena V0 ning S25 võib palliga liikuda igas suunas ja temale hakkab kehtima uus 8 sekundi reegel, mille jooksul peab ta eesalasse jõudma. Kui aga S25 puudutab palli enne kui ta astub keskjoonele on tegemist tagasimänguga kuna S25 on viimane kes puudutab palli eesalas ja astub alles siis tagaalasse.

Tulemus: Väga väikese vahega aga siiski on kohtuniku otsus pigem õige kuna S25 jalg on keskjoonel enne kui ta palli puudutab.


V11 põrgatab keskjoonel kui teda lähedalt katab M1.

Tulemus: Õige otsus kohtunikult: V11 astub juba keskjoonele ja üle aga kuna ta ei ole kordagi põrgatanud palli eesalas maha nii, et samal ajal on mõlemad jalad eesalas siis loetakse mängijat ikka tagaalas olevaks ning 8 sekundi lugemine jätkub. V11 on eesalas sellest hetkest kui ta palli kätte võtab, et seda edasi sööta.


Mängija V13 põrgatab palli kui teda survestatakse kahe Sinise mängija poolt. V13 üritades palli kontrollida tõmbab selle S24 eest ära ja pall läheb tagaalasse. V13 ja S24 lähevad mõlemad pallile järele ning tagaalas puudutab seda esimesena V13.

Tulemus: Õige otsus kohtunikult kuna V13 põrgatas (valdas palli) ning sinine võistkond ei saanud kordagi palli valdamist, seega valge võistkond valdab palli. V13 oli viimane, kes puudutas palli eesalas ja esimene, kes puudutas tagaalas – tagasimäng.


Mängija M7 põrgatab palli tagaalast eesalasse kui teda lähedalt katab V18. M7 on juba mõlema jalaga üle keskjoone eesalas aga ei ole kordagi veel põrgatanud palli maha eesalas ning siis liigub tagasi tagaalasse.

Tulemus: Vale otsus kohtunikult. M7, et ta oleks eesalas peab põrgatuse ajal olema seal mõlema jalaga ning ka palli põrgatama maha eesalas nn 3 punkti (2 jalga + pall) peavad olema kontaktis eesalaga. Antud juhul oleks kohtnik pidanud jätkama 8 sekundi lugemist ning pall ei olnud veel eesalasse jõudnud. Video järgi jõuab pall eesalasse kui rünnakuaja kellal on 17 sekundit.


Valge võistkond sooritab pealeviske ning peale lauavõitlust läheb pall tagaalasse V8 puudutusest ning V0 on esimene, kes palli puudutab.

Tulemus: Kohtunikelt õige otsus kuna V52 pealeviskega valge võistkond lõpetab palli valdamise. Peale seda puudutatakse palli kuid mitte ükski mängija ei valda (kontrolli) palli. Palli tippimine suunamisega ei ole veel palli valdamine, seega kuna valge võistkond enam ei vallanud palli eesalas peale viset siis võivad nad palli mängida oma tagaalas.


V13 söödab palli VO-le kui P3 lükkab palli eemale, peale mida P8 üritab palli püüda kui V13 selle eemale lükkab ning siis selle oma kätte võtab liikudes eesalast tagaalasse.

Tulemus: Vale otsus kohtunikult. Valge võistkond valdab palli oma eesalas ning P3 ega P8 ei saa hetkekski palli oma valdusesse, seega valge võistkond valdab jätkuvalt palli ning V13 on viimane, kes puudutab palli eesalas ning siis liigub palliga tagaalasse. Isegi, kui me peaksime hindama, et P3 või P8 valdas hetkeks palli, on V13 veel oma eesalas, kui ta palli kätte võtab (valdab palli) ning siis libiseb tagaalasse. Tagasimäng.

scroll to top