fbpx
Close

MIS VILE? | Selegemaks saavad paljudele teadmata jooksu reegel ning mõned tehnilise vea olukorrad

Foto: Ekraanitõmmis

Eesti Korvpalliliidu, Eesti Korvpallikohtunike Kogu ja Korvpall24.ee portaali ühistööna lugejateni jõudev rubriik “Mis vile?” jätkab käimasoleva hooaja järjekordse osaga, kus pakume kohalikust Optibet Eesti-Läti liigast menetlemiseks taas kuus videoklippi.

Sel korral on Eestis toimunud mängudest vaatluse all üks paljudele korvpallisõpradele halvasti tuntud jooksu reegel ning mõned Riia Zellile vilistatud tehnilised vead. Lätis toimunud matšidest, kus olid kaasatud ka Eesti kohtunikud, menetleme ühte ründeviga, silindri printsiipi ning tavalise või ebasportliku vea momenti.

NB! “Mis vile?” rubriik on maksumüüri vabalt lugemiseks kõigile!


01 Jooks

Valge #17 saab söödust palli, teeb põrgatuse ning alustab sammudelt läbimurret. Kohtunikud vilistavad Valgele #17-le jooksu ja tühistavad visatud korvi.

OBR 25.2.1 mängija ei tohi 2 korda järjest puudutada väljakut sama jalaga või mõlema jalaga peale põrgatuse lõpetamist või palli enda valdusesse saamist.

Otsus: Õige otsus kohtunikelt. Valge #17 teeb kaks järjestikust sammu vasaku jalaga peale palli kätte võtmist, mistõttu on tegemist jooksuga. Korv tuleks tühistada ja pall anda Sinisele meeskonnale audi sisseviskeks vabaviskejoone pikenduselt.


02 Mängu viivitamine

3v 3:32 viskab Roosa #3 korvi ning peale seda takistab Sinisel #22-l palli üles korjamist. Kohtunikud annavad antud tegevuse eest hoiatuse mängu viivitamise eest. 3v 2:53 viskab Roosa #3 korvi ning Roosa #22 püüab korvi läbinud palli ning söödab selle kohtunikule. Kohtunikud määravad Roosale #22-le tehnilise vea.

OBR 36.2.1 Tehniline viga on mängija käitumisest tulenev viga, mille puhul ei esine kehakontakti kui:

  • mängija jätab tähele panemata kohtunike hoiatusi;
  • ebaviisakalt käitub ja/või pöördub kohtunike, komissari, lauakohtunike, vastaste või vahetusmängijate pingil olevate isikute poole;
  • sõimleb või teeb lubamatuid (solvavaid) žeste pealtvaatajate suunas;
  • õrritab või mõnitab vastast;
  • vehkleb kätega vastasmängija silmade ees, et väljakunägemist häirida;
  • ohtlikult vehib küünarnukkidega;
  • venitab mängu, sihilikult puudutades korvi läbinud palli või takistades palli kiiret audist mängupanekut või viivitades väljakule tulemisega mängu või teise poolaja alguses;
  • teeskleb vea välja petmiseks;
  • haarab kinni korvirõngast ja jääb sinna kogu keharaskusega rippuma, kui just mängija pealtpaneku järel hetkeks ei haara kinni korvirõngast või kui kohtunike tõlgendusel mängija püüdis kaitsta ennast ja teisi mängijaid vigastuse eest;
  • kaitsemängija rikkus korvi sulustamise reeglit viimase või ainsa vabaviske ajal. Ründavale võistkonnale arvestatakse üks (1) punkt ja kaitsemängijale määratakse tehniline viga.

Otsus: Õige otsus kohtunikelt. Mõlemas olukorras on tegemist mängu venitamisega, mille käigus takistatakse palli kiiret audist mängupanekut. Ründemängijal ei ole õigust peale palli korvi minemist seda eemale lükata või kinni püüda. Juhul kui pall kukub mängijale kätte, siis tuleb see lasta samasse kohta maha kukkuda. Esimese rikkumise korral antakse korrektselt hoiatus ja 40 sekundit hiljem korduva tegevuse eest sama võistkonna poolt tehniline viga. Mäng jätkub Sinise võistkonna ühe vabaviskega ja audi sisseviskega otsajoonelt.


03 Audi sissevise ja pingi tehniline

Valge #3 söödab audi sisseviskest palli väljakul asuvale meeskonnakaaslasele Valgele #4-le, kes söödab palli koheselt audi sisseviskajale tagasi. Valge #3 hüppab audist väljakule, saab palli ning alustab põrgatusega palli viimist eesalasse. Olukorrale reageerivad aktiivselt Sinise võistkonna pingil olevad mängijad ja võistkonna liikmed ning kohtunikud määravad pingile tehnilise vea.

OBR 23.1.1 – Mängija on audis, kui ta ükskõik millise kehaosaga puudutab põrandat või peale mängija mõnda muud objekti piirjoone kohal, piirjoonel või väljaspool väljaku piirjoont.

OBR 23.1.2 – Pall on audis, kui see puudutab:

  • audis olevat mängijat või mõnda teist isikut;
  • põrandat või mõnda objekti piirjoonel, selle kohal või väljaspool piirjoont;
  • korvilaua kandekonstruktsiooni, korvilaua tagakülge või mõnda eset mänguväljaku kohal.

OBR 36.2.1 Tehniline viga on mängija käitumisest tulenev viga, mille puhul ei esine kehakontakti kui:

  • ebaviisakalt käitub ja/või pöördub kohtunike, komissari, lauakohtunike, vastaste või vahetusmängijate pingil olevate isikute poole;

Otsus: Õige otsus kohtunikelt. Valge #7 hüppab küll audist, kuid puudutab palli alles siis kui on kahe jalaga maandunud väljaku peale. Samuti on korrektne otsus määrata tehniline viga Sinise võistkonna pingile vahetusmängija #1 tegevuse eest.


04 Ründaja viga

Valge #21 on rünnakul, kui tema teele astub Must #9 ja mängijate vahel tekib kehakontakt, mille tulemusel Must #9 kukub. Kohtunikud fikseerivad vea Must #9-le blokeerimise eest ja annavad palli Valgele meeskonnale.

OBR 33.1 Ründemängija ei tohi oma jalgu ega käsi oma silindrist väljapoole sirutada ja tekitada illegaalset kontakti kaitsemängijaga, et saada lisaruumi.

OBR 33.4 Palli valdava mängija katmine

Palli valdava mängija (kes hoiab või põrgatab palli) katmisel aja ja ruumi elemendid ei toimi.

Kui kaitsemängija on sisse võtnud õige kaitseasendi, siis võib ta vastase katmiseks liikuda, kuid ta ei tohi välja sirutada oma käsi, õlgu, puusi ega jalgu tõkestamaks temast möödapõrgatavat vastasmängijat.

Õigeks otsustuseks olukorras blokeerimine/otsatormamine – palliga mängija korral – peab kohtunik lähtuma järgmistest põhimõtetest:

  • kaitsemängija peab olema õiges kaitse algasendis, näoga vastase poole ja mõlema jalaga põrandal;
  • kaitsemängija võib seista paigal, liikuda küljesuunas või tagasi säilitamaks kaitseasendit;
  • liikudes, säilitamaks õiget kaitse algasendit võivad üks või mõlemad jalad hetkeks tõusta põrandalt juhul, kui mängija liigub küljesuunas või tagasi, kuid mitte palliga mängija suunas;
  • kaitsemängija peab kokkupõrke punktis olema esimesena ja kehakontakt peab toimuma kehasse. Kui kokkupõrge toimus kehasse, siis loetakse, et kaitsemängija oli esimesena kokkupõrke kohas;
  • olles õiges kaitseasendis võib kaitsemängija oma silindri sees ennast pöörata selleks, et pehmendada kokkupõrget või vältida vigastust

Otsus: Vale otsus kohtunikelt. Selles situatsioonis ei ole vaja arvestada aja ja vahekauguse elementidega kuna tegemist on palliga mängijaga. Kaitsemängija võtab sisse legaalse kaitseasendi ning jõuab positsiooni esimesena. Ründemängija põrkab vastu kaitsjat ja sirutab välja vasaku käe, millega tekitab illegaalse kontakti, et saada endale lisaruumi. Määrata tuleks viga ründajale ning mäng peaks jätkuma Musta võistkonna audi sisseviskega küljejoone tagant.


05 Silindri printsiip

Must #30 põrgatab palliga ja võtab sisse positsiooni kolme sekundi ala lähedal, kus teda aktiivselt katab Roosa #3. Hetkel, kui Must #30 sooritab söödu meeskonnakaaslasele, tekib kontakt mängijate vahel ja kohtunikud fikseerivad vea Roosa #3 vastu.

OBR 33.1 Silindri printsiip

Silindri printsiip on määratletud mänguväljakul oleva mängija poolt hõivatud mõttelise silindrilise ruumiga. See ruum kõrgub mängija kohale ja selle mõõtmed on piiritletud kaitse- ja ründemängijale ilma pallita järgmiselt:

  • Ettepoole käelabadega;
  • Tahapoole istmikuga, ja
  • Külgedele jalgade ja käte väliskülgedega.

Mängija küünarnukkidest kõverdatud käed võivad olla tõstetud ülesse kehast ettepoole, kuid mitte rohkem, kui jalgade asend. Külgede suunas võib kätesirutus olla jalgade laiusel. Jalgade harkseisu laius on proportsionaalne mängija pikkusega.

Kaitsemängija ei tohi siseneda palliga ründemängija silindrisse ja põhjustada illegaalset kehakontakti olukorras kus ründemängija teeb tavapärase korvpalli liigutuse oma silindris sees. Palliga ründemängija silinder on piiritletud järgmiselt:

  • Ettepoole jalgade, kõverdatud põlvede ja kätega, mis hoiavad palli puusade kohal.
  • Tahapoole istmikuga, ja
  • Külgedele jalgade ja küünarnukkide väliskülgedega.

Ründemängijal peab olema võimaldatud oma silindris piisavalt ruumi tavapärasteks korvpalli liigutusteks, sealhulgas põrgatuse alustamiseks, viskamiseks, söötmiseks ja tugijala kasutamiseks.

Otsus: Õige otsus kohtunikelt. Algselt oli kaitsemängija võtnud sisse korrektse kaitseasendi – näoga ründaja poole, mõlemad jalad väljakul, liikudes tahapoole või küljele. Kuid hetkel, mil ründaja tegi söödu, sirutas kaitsja parema jala ette ja liikus ettepoole, sisenedes sellega vastase silindrisse. Seega on tekkinud kontakti eest vastutav kaitsemängija.


06 Viga kiirrünnakus

Sinine #14 söödab meeskonnakaaslasele, mille lõikab vahelt Valge #55, kes alustab kiirrünnakut. Kui Sinine #14 üritab Valge #55-lt palli ära võtta, tekib nende vahel kontakt ja kohtunikud fikseerivad vea Sinisele #14-le. Pärast omavahelist arutelu otsustavad kohtunikud kasutada videokorduse süsteemi (IRS) ja jäävad peale seda esialgse otsuse juurde – tavaline isiklik viga Sinisele #14-le.

OBR 33.4 Kui kaitsemängija on sisse võtnud õige kaitseasendi, siis võib ta vastase katmiseks liikuda, kuid ta ei tohi välja sirutada oma käsi, õlgu, puusi ega jalgu tõkestamaks temast möödapõrgatavat vastasmängijat.

OBR 37.1.1 Ebasportlik viga on mängija poolt kehakontaktiga tehtud viga, mille korral kohtuniku arvates:

  • ei olnud tegu katsega mängida palli vastavalt reeglite mõttele ja vaimule;
  • kui katsel mängida palli põhjustab mängija tugeva kehakontakti (ränga vea);
  • kui kaitsemängija põhjustab mittevajaliku kontakti peatamaks vastaste rünnakule minekut. See kehtib hetkeni kui ründaja on alustanud pealeviset.
  • kui mängija tekitab kehakontakti selja tagant või küljelt vastasele, kes suundub vastaste korvile ning korvile suunduva mängija ja korvi vahel pole ühtegi vastast ja
    • korvile suunduv mängija omab kontrolli palli üle või
    • korvile suunduv mängija üritab saada kontrolli palli üle või
    • pall on lahkunud sööduks korvile suunduva mängija suunas.

See kehtib hetkeni kui ründaja on alustanud pealeviset.

Otsus: Õige otsus kohtunikelt. Sinine #14 on sisse võtnud legaalse kaitseasendi ja üritas Valge #55-lt palli ära lüüa, kuid tekitab selle käigus illegaalse kontakti vasaku käega kehasse. Pärast kaitse poolt tekitatud kontakti üritab ründaja Valge #55 kaitsjast kinni haarata, et näidata kontakti suuremana. Kohtunikud vaatasid olukorra üle ka videokordusest ja leidsid, et kaitsja tegevus ei vasta ebasportliku vea kriteeriumitele, seega otsustasid õigesti määrata isikliku vea kaitsemängijale.

scroll to top