Noormeeste U18 karikavõit jäi Tartusse, neidude hulgas valitsesid reedest päeva Audentese tiimid

-Tartu Ülikooli Korvpallikool/Eviko | Foto: Diana Jesin

Reedel algas Tartu Ülikooli spordihoones kolm päeva vältav Eesti korvpalli karikavõistluste nädalalõpp, mis kulmineerub pühapäeval meeste Superkarika finaaliga. Enne seda jagatakse aga tiitlid kätte noorte erinevates vanuseklassides ja naiste hulgas. Reedel selgusid karikavõitjad noormeeste U18, neidude U19 ja tüdrukute U14 sarjades. Jagame siinkohal Basket.ee portaali üksikasjalikke mängukokkuvõtteid avapäeva lahingutest!

Kolme põhimängijata Tartu Ülikooli Korvpallikool/Eviko alistas noormeeste U18 vanuseklassis kodusaalis peetud finaalis TalTech BS/Fenster/TSK suure ülekaaluga.

Pealinna korvpallurid juhtisid kohtumist veidi üle viie minuti. Siis haarasid maa-ala kaitset kasutanud Tartu Ülikool/Eviko korvpallurid ohjad. Võistkonna liidri Aleksander Tassa kolmas kolmepunktivise viis kodumeeskonna ette 15:8. Külalised pääsesid veel korra juhtima 17:16, kuid seejärel kollitas neid pikaajaline korvipõud.

Emajõelinna meeskonna järelkasv juhtis avaveerandajal 20:17 ja spurtis teisel perioodil 18:0! Tehnikaülikooli korvpalliklubi noormehed ei saanud ligi üheksa minuti kestel ainsatki korvi. Nad viskasid järjest mööda 20 viset, nendest suurema osa saatsid teele kaare tagant. Kuni pealinlane Mattias Rausberg tabas kaugviske.

Tartu Ülikooli KK/Eviko juhtis poolajal 46:29. Kolmanda veerandaja lõpuminutil suurendas Audentese spordigümnaasiumi õpilane Espen Mägi võõrustajate edu 36-punktiliseks. Võidutulemuseks vormistati 94:75.

Eesti karika võitsid Aleksander Tassa, Fredrik Liiva, Sander Zirel, Espen Mägi, Maximus Solman, Juss Uus, Sander Kets ja Arthur Lauk, võistkonna liikmed on ka Rando Roos, Andre Paidre, Aksel Brifk, Robin Luik, Heiki Peterkopf ja Ander Asi, peatreener on Brian McCormick, treenerid Esko Tõnisson ja Joosep Toome.

Finaalmängu kõige väärtuslikumaks mängijaks valitud Tassa panustas 29 punkti, tema kaheksast kahepunktiviskest tabas viis ja kümnest kolmepunktiviskest samuti viis ning neljast vabaviskest neli.

Tassa sõnul ei lastud ennast häirida, et meeskonnale tähtsad mängijad puudusid: “Läksime kuttidega võitlema. Plaan oli kasutada maa-ala kaitset ja hoida seda kogu mängu. Meil oli vähem mängijaid kui vastasel, me ei jaksanud joosta üle väljaku üks-ühe vastu. Kaitsesime üheskoos, vastased viskasid ebakindlalt ja see andis meile edu.”

Tassa tõstis esile pingipoiste tublit sekkumist: “Saime kaitse paika, kohe tekkis ka enesekindlus. Söötsime palli päris hästi, leidsime lõigetega vabu kohti ja saime kergeid lay-up’e. Meil on ühtehoidev meeskond, kutid usaldavad üksteist, keegi ei taha oma asja teha.”

Tartu Ülikool Maks & Mooritsa meeskonnaga harjutav Tassa teeb peale noorte esinduses mängimise kaasa ka Tartu Ülikool/Eviko koosseisus Saku 1. liigas, kus tema täita on samuti kandev roll.

“Saan piisavalt mänge, mulle see meeldib. Põhimeeskonnas mul veel suurt rolli pole, aga kui võimalus avaneb, siis kasutan selle ära,” lausus Kohtla-Järvelt pärit ja korvpalliklubis Hito mängumeheks sirgunud Tassa, kes õpib Tartus Jaan Poska gümnaasiumi 11. klassis.

Mägi kogus Tartu meeskonna heaks 18 punkti ja 13 lauapalli. Võitjad teenisid kiirrünnakutest 17 punkti.

Teise koha teenisid Tambet Pärismaa, Kristofer Järviste, Marcus Hunt, Kristo Juurak, Markus Agu, Marek Mölder, Gregor Veiper, Mattias Rausberg, Ragnar Raap, Oskar Ulejev, võistkonna liikmed on ka Kaur Torn ja Oliver Sepp, peatreener on Arkko Pakkas.

Finaliste autasustas Eesti rahvusmeeskonna peatreener Jukka Toijala.

-Audentese Spordiklubi/Siili Palliklubi | (c) Foto: Diana Jesin

U19 vanuseklassi neidude Eesti karika pälvis Audentese Spordiklubi/Siili Palliklubi. Tänu heale häälestusele ja aktiivsusele võitsid Audentese Spordiklubi/Siili Palliklubi neiud Audentese Spordiklubi korvpallureid suure ülekaaluga.

Neli minutit möödusid üksteist tundma õppides ja Audentese SK/Siili PK juhtis napilt, 10:7. Siis pääses peatreener Maia Dorbeku kasvandike aktiivne pealekäimine kaitses ja kiire tegutsemine rünnakul otsustavalt maksvusele. Nende edu suurenes tänu vaheltlõigetele kärmesti – 18:9, veerandaja lõpuks juba 31:11! 13 vaheltõikest 5 kanti Maarja Grünmanni arvele.

Ent võidujanused neiud ei rahuldunud 10 minutiga kättesaaduga, vaid avaldasid konkurentidele jätkuvalt survet. Järgmise nelja minutiga kasvas ülekaal juba 35-punktiliseks, 48:13, poolajavileks juhtisid nad 56:20.

Liidervõistkonna kontosse kanti 20 minutiga 19 vaheltlõiget, neist 7 tegi Grünmann. 18 punkti teeniti kiirrünnakutest ja kahepunktivisete tabavusprotsent oli 63 (30/19). Aktiivne kaitse sundis vastaseid loovutama palli koguni 30 korda.

Teine poolaeg mängiti sama hoogsalt, võiduiha kannustas ka vahetusmängijaid. Tänu heale treenitusele suurenes Audentese SK/Siili PK eduseis juba 49-punktiliseks, 90:51. Võidutulemuseks vormistati 103:55.

Eesti karika võitsid Maarja Grünmann (18-a), Marta Eleri Jaama (16), Kätlin Kangur (15), Sille-Liis Mölder (16), Kristel Rattasepp (15), Anna-Liisa Vannamik (16), Hanna Maria Sibul (17), Elena Iliste (17), Karoliina Koolmeister (16) ja Kerttu Raudleht (16), võistkonda juhendas peatreener Maia Dorbek.

Dorbeku sõnul pabistasid tüdrukud terve nädala, kuid mänguks häälestusid hästi: “Saime oma rütmi kätte ja visked hakkasid tabama. Oleme tüdrukutega miniklassist saadik kasutanud üleväljaku pressingut ja tänu sellele igas vanuseklassis võitnud. Tagamängijate osa oli tähtis. Meil klappis kõik. Vastastel on pikakasvulised Anete Elisabeth Adler ja Keandra Koorits, aga tagamängijad ei toetanud neid piisavalt.”

Grünmann, Jaama, Kangur, Rattasepp, Vannamik, Koolmeister ja Raudleht kuuluvad Balti liigas osalevasse TalTech/NORDAID-i naiskonda, kelle koosseisus püüavad nad pühapäevases naiste finaalis samuti karikat võita. Maia Dorbek rõõmustas, et hoolealuste areng on jätkunud tänu korrapärasele ettevalmistusele maast madalast.

Finaali kõige väärtuslikumaks mängijaks valitud Jaama panustas 17 punkti ja 4 lauapalli. Mölder kogus 21 punkti ja 4 resultatiivset söötu, Kangur 16 punkti, 7 lauapalli ja 6 resultatiivset söötu, Sibul 14 punkti ja 5 resultatiivset söötu.

Teise koha teenisid Anete Elisabeth Adler (18), Keandra Koorits (16), Jenny Roos (16), Mariell Friedemann (16), Grete Kruuk (17), Mette Lemmik (18), Laura Anette Tael (16), Eleriin Vaas (16), Mirtel Trumsi (14) ja Liisbeth Kaasik (17), võistkonda kuulub ka Liis Marii Koot (16), peatreener on Andra Viirpalu ja treener Reet Rausberg.

-Audentese Spordiklubi | Foto: Diana Jesin

U14 vanuseklassi tüdrukute Eesti karika võitis Audentese Spordiklubi võistkond, kes alistas Tartu Ülikooli spordihoones peetud finaalmängus Pärnu Spordikooli 80:64.

Peatreener Andra Viirpalu taktikepi all mängivad Audentese Spordiklubi tüdrukud tegutsesid avaminutist alates püüdlikult mõlemal pool väljakut. Paari-kolme sööduga andsid nad palli kiirrünnakusse jooksnud kaaslasele, napsasid vastastelt palli käest, lõikasid sööte vahelt, toimetasid agaralt lauavõitluses ja jagasid palli parema viskekoha leidnud partnerile.

Audentese Sprdiklubi juhtis poolajavileks 46:27 ja kolmanda veerandaja lõpus 66:41. Viimasel perioodil saatis Andra Viirpalu sagedamini väljakule ka vahetusmängijaid ning Pärnu Spordikool kahandas Jessica Ristimetsa ja Meribel Tamsalu korvidest kaotusseisu.

Finaalmängu kõige väärtuslikumaks korvpalluriks valitud Laura Liisa Grünmann tõi võitjate kontosse 24 punkti, 9 lauapalli, 4 resultatiivset söötu ja 4 vaheltlõiget. Lada Lesina hankis 17 lauapalli. Võistkond andis kokku 25 resultatiivset söötu.

Viirpalule meeldis, kuidas hoolealused palli üksteisele söötsid, lauapalle püüdsid ja vaheltlõikeid tegid: “Meie mängus oli terve rida ilusaid asju. Soovisin, et punktid jaguneksid ühtlaselt. Õppida on muidugi palju ja harjutame edasi, et saada paremaks. Minu jaoks pole oluline võita 50 punktiga, viimasel veerandajal saatsin väljakule ka tüdrukuid, kes olid saanud vähem mängida. ”

Võitja võistkonna vahetusmängijad elasid kaaslaste õnnestunud sooritustele kaasa rõõmsalt plaksutades.

Pärnu Spordikooli kasuks panustas Ristimets 38 punkti, 12 lauapalli ja 4 resultatiivset söötu.

Eesti karikavõitjaks krooniti Laura Liisa Grünmann, Lada Lesina, Nora Liis Veisberg, Julia Avramenko, Emma Arumägi, Merili Mette Marjamäe, Eva Lotta Vannamik, Marjanne Tomingas, Miia Liis Sults, Sandra Saarmets, Emma Riin Treisalt, Saskia Makke, Mia Liisa Tamp ja Karoli Krete Marjamäe, võistkonna peatreener on Andra Viirpalu ja treener Maia Dorbek.

Teise koha teenisid Jessica Ristimets, Meribel Tamsalu, Kertu Kivisik, Gerty-Kai Pananin, Grete Tammsalu, Nora Nummert, Elle-Mai Hansen, Elise Kruusa, Marta Rajaveer, Eleriin Krosstein, Annabel Juckum, Kertu Mitt ja Tuule-Haldja Karusoo, võistkonda kuulub ka Nora-Liisa Raatsin, peatreener on Katrin Kallit ja treener Kalle Kollin.

Finaliste autasustas Eesti rahvusnaiskonna peatreener Kaspars Majenieks.

Laupäeval, 18. detsembril selguvad karikavõitjad veel kahes vanuseklassis:

11.30 TU16 Audentese Spordiklubi – Rapla Korvpallikool

Favoriidina läheb finaalmängule Audentese Spordiklubi võistkond. Peatreener Maia Dorbeku ja treener Reet Rausbergi kasvandikud on Eesti meistrivõistlustel osalenud kahes eri võistkonnas, karikaturniiriks ühendasid aga jõud.

Üks Audentese SK liidreid, 15-aastane Kätlin Kangur teeb kaasa TalTech/NORDAID-i värvides. Eesti esiliigas mängivad Kayla Jade Frier, Lisa Sirgi, Emma Charlotte Luks G4S Noorteliiga eest ja Mirtel Trumsi Audentese SK esinduses.

Peatreener Kaia Millingu käe all mängiv Rapla Korvpallikool asub Eesti meistrivõistlustel teisel kohal. Liidrile Audentese Spordiklubile/Siili Palliklubile jäädi alla 55:66.

14.00 PU16 Tartu Ülikooli Korvpallikool 2006 – Rakvere Tarvas

Peatreener Brian McCormicku juhendatav Tartu Ülikooli Korvpallikool 2006 juhib Eesti meistrivõistlusi viie võiduga ja stardib finaalis soosikuna.

Peatreener Madis Putko käe all mängiv Rakvere Tarvas on saanud kaks võitu ja kolm kaotust. Omavahelises matšis jäid tartlased peale 112:75.

Koroonaviiruse leviku ja mõju tõttu lükkub edasi poiste U14 vanuseklassi finaalmäng Tartu Ülikooli Korvpallikool – TalTech BS/Altius.