Juba 18. korda toimunud NBA laagri Basketball Without Borders (BWB) Euroopa osa toimus tänavu Läti pealinnas Riias ning sinna sai kutse ka kaks Eesti noorkorvpallurit – Markus Ilver ning Anna Gret Asi. Kui 24 noore naise konkurentsis õnnestus Anna Gret Asil tõusta koguni laagri kõige väärtuslikumaks mängijaks, siis poiste hulgas sai 40 Euroopa tulevikumehe konkurentsis suurepäraseid kogemusi TTÜ Korvpallikooli kasvandik Markus Ilver.
17-aastane ja kahemeetrine Ilver sai 9.-12. juunil Riias omavanuste Euroopa tippudega koos kuulata õpetussõnu sellistelt NBA mängumeestelt nagu Dairis Bertans (New Orleans Pelicans), Davis Bertans (San Antonio Spurs), Rodions Kurucs (Brooklyn Nets), Kristaps Porzingis (Dallas Mavericks), Sam Dekker (Washington Wizards) ja Jonathan Isaac (Orlando Magic).
Treeninguid juhendasid mitte vähem nimekad mehed nagu Dallas Mavericksi peatreener Rick Carlisle ja NBA klubide abitreenerid Josh Longstaff (Milwaukee Bucks), Jamahl Mosley (Dallas Mavericks), Pablo Prigioni (Brooklyn Nets) ning mängijate arengu eest vastutav treener Michael Ruffin (New Orleans Pelicans).
NBA ja FIBA on koostöös tänaseks korraldanud 58 BWB laagrit 29 riigi 37-s erinevas linnas. Laagris osalenud noortest on seni koguni 60 jõudnud kas läbi drafti või vabaagendina unistusteliigasse NBA. Riias osales tänavu mängijaid 26-st erinevast riigist.
Korvpall24.ee portaal uuris Ilverilt vahetult pärast laagrist naasmist värskete muljete kohta. Kasutasime juhust ning küsisime tänavusel hooajal G4S Noorteliiga meeskonnas juba ka Eesti esiliigatasemel korralikult kanda kinnitanud noormehe käest tema tulevikuplaanide kohta ning saime kinnitust, et huvi tema vastu välismaalt on olemas ning tehtud on ka konkreetseid pakkumisi.
Kuidas valikuprotsess BWB laagrisse käis? Mille põhjal Sina selle kutse said?
Kuna minu vastu on tundnud huvi erinevad treenerid ja agendid välismaalt, siis arvatavasti nende kaudu saadetigi mulle sinna laagrisse kutse.
Mis nendel päevadel Riias toimus?
Hommikul viidi kõik saali. Algas kõik soojendusega ning esimesed päevad hakkasid trennid katsetega. Järgmistel päevadel, kui katsed said tehtud, algas trenn tiimide kaupa kuues erinevas jaamas, kus käsitleti erinevaid mänguelemente ja -olukordi. Igas jaamas oli mitu erinevat treenerit ja mängijat, kes asja juhendasid. Tegevus ühes jaamas kestis umbes 10 minutit. Pärast seda oli tiimidel eraldi treeningud, kus valmistuti mängudeks. Seejärel oli lõunapaus ning seejärel mängud. Mänge oli päevas kolm, aga kestsid need vaid 16 minutit. Pärast seda toodi kõik hotelli tagasi.
Mida lätlaste NBA staarid ja treener Rick Carlisle teile rääkisid?
Esmalt ütlesid, et me oleme seal laagris põhjusega ning peaks uhked olema, et sinna pääsesime. Nad rääkisid ka oma kogemustest ning andsid meile palju nõu edasiseks.
Kas said NBA meestelt või treener Carlisle’lt ka isiklikku tagasisidet?
Erinevates jaamades sain erinevatelt meestelt nõu, millele eraldi tähelepanu pöörata. Meie meeskonna treener Pablo Prigioni (endine Argentina koondise tagamängija ja praegune NBA klubi Minnestota Timberwolvesi abitreener – toim.) andis ka mängudest tagasisidet, mida mõnes olukorras oleks saanud teisiti teha.
Mis tasemel teised kutsutud mängumehed olid, kes Sulle kõige rohkem silma jäi?
Olin enamuse poistega varasemalt kokku puutunud või neid mängimas näinud, näiteks U16 EM-il. Seega mingit aimu ma mängutasemest omasin. Tase oli kõva, ikka Euroopa parimad kokku kutsutud. Endale jäi silma prantslane Juhann Bergarin, kes ka laagri MVP auhinna sai. Mees domineeris väljakul ning tema peatamisega oli raskusi. Aga leidus ka palju teisi häid kutte.
Kuidas sellises seltskonnas treenida ja mängida oli, kas tundsid ennast mugavalt?
Mugavalt ikka end tunda ei saanud ja miks üldse oleks pidanudki? Treenisin endast osavamate mängijatega ja ega see lihtne ei olnud. Mulle meeldis, et sain end proovile panna.
Kas trennides ja mängudes oli sõbralik õhkkond või taheti üksteisele n-ö ära panna ja ennast näidata?
Seda üksteisele ärapanemist ja enda näitamist oli palju. Aga kakluseks päris ei läinud, kõik said sõbralikult omavahel läbi. Isegi, kui keegi teisele jõhkralt ära pani, siis lihtsalt muiati ja tehti trenni edasi. Sellises õhkkonnas oli mõnus treenida.
Mis nendest mõnest päevast Sulle kõige eredamalt meelde jääb ja kas said sellest laagrist motivatsiooni juurde, et edasi pürgida?
See, et ma sinna laagrisse üldse sain, näitab, et ma teen õiget asja ja peaksin seda jätkama. Motivatsiooni sain kõvasti juurde, et edasi pingutada ja treenida.
Pole vist saladus, et Sinu vastu on mõnda aega huvi olnud välismaalt. Kas oskad öelda, kas ja millal korvpallurikarjäär Sind välismaale mängima viib? Kas juba algaval hooajal on midagi plaanis?
Midagi kindlat veel öelda ei saa, eks vaatab, mis suvi toob. Kaks pakkumist on tehtud, aga konkreetselt nendesse veel keskendunud ei ole ja detailset pilti ei ole. Nüüd on vaja U18 koondise laagriks valmistuma hakata ning anda endast kõik, et koondisesse pääseda. Eks ma pärast koondisesuve pean otsustama, kus ma sügisest jätkan.
Loe ka: NBA noortelaagri MVP-ks valitud Anna Gret Asi: töö ja vaev on hakanud vaikselt vilja kandma