fbpx
Close

INTERVJUU | Las Vegases treeninud Raieste jaoks tuli kokkulepe Kalev/Cramoga positiivse üllatusena

-Sander Raieste | Foto: Siim Semiskar

-Sander Raieste | Foto: Siim Semiskar

Valitseva Eesti meistri ja VTB Ühisliiga mulluse veerandfinalisti BC Kalev/Cramoga lõi algavaks hooajaks käed ääremängija Sander Raieste. Hispaania tippklubist Baskoniast laenulepingu alusel kodumaale tulnud Eesti koondislane loodab kalevlastel aidata uue peatreeneri Roberts Štelmahersi käe all eesmärke ellu viia ning ühtlasi näidata, et tulevikus võiks ta põhitegija olla mõnes veelgi suuremas klubis.

2016. aastal Baskonia süsteemi siirdunud Raieste esindas seal duubelmeeskonda tugevuselt kolmandas liigas (LEB Silver). Tema keskmisteks näitajateks olid 24,5 minutit, 9,4 punkti, 5,3 lauapalli ja 2,1 korvisöötu. Kalev/Cramo abitreener Indrek Reinbok sõnas hiljuti, et Raieste on võimeline mängima mitmel positsioonil ja ka koondisetsüklis on ta ilusaid esitusi teinud.

Korvpall24.ee-le antud intervjuus rääkis 20-aastane Raieste tagamaadest Kalev/Cramoga liitumisel ning samuti on noormehel sellest suvest ette näidata väärt kogemus USA-s treenides.

Aastane laenuleping Kalev/Cramos on tõsiasi. Kuidas see teoks sai?

Minu jaoks tegelikult küllaltki ootamatult. Olin ise USA-s, kui Kalev/Cramo tegi Baskoniale pakkumise. Juba eelmisel aastal mingi aeg üritati seda, aga siis ei saadud lepingu osas kokkuleppele. Nüüd siis juhtus, et suhteliselt kiiresti sai leping paika ja lõpuks oli vaid vormistamise asi. Kalev/Cramo tegi pakkumise ja mullegi on parem variant siin mängida, kui olla Hispaanias vahetuspingil 12. või 13. mees.

Kas Sina või Baskonia polnud nõus Kalev/Cramo eelmise aasta huvile jaatavalt vastama?

Baskonia polnud mind nõus ära andma.

Millise tundega kodumaale mängima naased? Fännid ootasid Sind juba eelmisel korral, kui see kõlakas liikvele läks. Kas tunned, et sind oodatakse ja tahetakse näha, mida suudad teha?

Endal on kindlasti lahe taas kodupubliku ees mängida. Jällegi teistmoodi: kõrgem tase, Hispaanias olin suhteliselt peidus (Raieste mängis igapäevaselt Baskonia duubelrivistuses Hispaania tugevuselt kolmandas liigas – toim.). Mul oli seal rahulikum, aga muidugi ootan VTB Ühisliigat – tahaks seda taset proovida. Hooajale lähen heade emotsioonidega peale.

Kui Kalev/Cramo huvi poleks tulnud, siis oleks Sind kaasatud Baskonia põhitiimi?

Enne eestlaste kõnet pidin tõesti alustama seal neljanda Hispaania passiga mängijana.

Võidurelvastumine hetkel Venemaa tippklubide seas käib ja järjest NBA kogemustega mehi liitub. Kuidas hindad VTB Ühisliigat seda kõike silmas pidades?

Lihtsaid vastaseid meil olema ei saa, aga arvan, et on vara hakata vastaste pärast muretsema, kui meil pole koosseis lõpuni komplekteeritud ja pole veel kokkugi tuldud.

Mida arvad senisest Kalev/Cramo komplekteerimisest?

Paar pikka on veel puudu. Eks sisu on ja arvan, et publikul ka sellevõrra põnevam vaadata ning tuleb rohkem rahvast saali, kui Eesti omad kutid mängivad. Saab olema huvitav, eriti neil, kes pole sel tasemel mänginud. Näiteks mina, Martin Paasoja ja mitmed teised. Eks näis, mis saab, kui võistkond on lõpuks koos ja treeningutega alustame.

Kuidas Sulle tundub konkureerida oma koondisekaaslastega minutite pärast? Kas läheb trennis teravaks ka, kes treenerile parima mulje jätab?

Tulebki võitlema hakata, aga arvan, et jääme ikka sõpradeks (muigab – toim.). Treeningkonkurents annab palju juurde. Kindlasti on see hea.

Ilmselt Hispaania klubi Sind siia pingile istuma ei lase. Kas on mingi kindel mänguaeg paika pandud?

Seda ei oska öelda ja ei tea, kas tohibki öelda.

Mainisid ennist, et käisid USA-s, mis seal tegid?

Lihtsalt treenisin. See polnud mingi ametlik laager, vaid treenisin Las Vegases asuvas Impact Basketball keskuses. Olin kaks nädalat seal, agentuur saatis.

Olid mõned nimekad mehed ka, kellega koos trenni said teha?

Esimene nädal treenis ka Kristaps Porzingis seal. Samuti DeMarcus Cousins, Lance Stephenson ja palju NBA G League’i mehi.

Kuidas tase oli NBA meeste seas?

Mingit võrdlemist otseselt ei toimunud ja peamiselt toimusid individuaalsed treeningud. Aga võib öelda, et ilma kaitseta nad mööda ei viska. Klassivahe võrreldes kõige muuga, mida näinud olen, on ikka meeletu.

Kas seal tehti ainult individuaalset tööd või mingis formaadis ka mängiti?

Oli üht-teist, aga NBA meestest keegi kaasa ei mänginud. Ma ise ka ei saanud mängida, kuna olin just kaks nädalat puhanud, kuna Hispaanias tehti jalale üks meditsiiniline protseduur ja ei hakanud seal laagris ennast lõhkuma.

Mida veel suvel tegid?

Lisaks USA-le olin Hispaanias ning nüüd viimased nädal aega olen siin Matthias Tassiga trenni teinud (noogutab tunnustavalt kõrval istuva Tassi suunas – toim.).

Olid tänavu NBA draftis kirjas, kuid võtsid nime lõpuks oodatult maha. Kas see oligi kohe algne eesmärk n-ö esmase kogemuse saamiseks ja meeskondade huvi kompamiseks?

Algne plaan oli tegelikult minna NBA Global Camp laagrisse, aga teatavast jäi see ära. Kuna otsest huvi seetõttu ka meeskondade hulgas ei tekkinud, siis polnud mõtet nime drafti alles jätta.

Kas järgmisel aastal on sama plaan, et nimi läheb üles ja vaatad, mis saab?

Eks seda oskan öelda täpsemalt hooaja lõpus. Oleneb, kuidas kõik sujub. Sajaprotsendiliselt ei oska kindlasti veel midagi öelda.

-Leemet Böckler, Sander Raieste ja Matthias Tass | Foto: Siim Semiskar

Kuna rääkisime Raiestega Red Bull Reign nimelisel 3×3 korvpalliturniiril, kus noormees koos paljude teiste (noorte)koondislastega mänge vaatamas oli, siis uurisime lühidalt ka tema suhtest 3×3 korvpalli formaadiga.

Sa oled vist juba sellise kaliibriga mees, et 3×3 turniiril mängida ei saa?

Kindlasti mängiks, aga pole olnud seda ettevõtmist ja ei tea kunagi kindlalt ette, mida teen. Kunagi väiksena mängisin 3×3 korvpalli päris palju – 2011. aastal tulin oma vanusegrupis ka Eesti meistriks.

Mingeid lepingulisi piiranguid seega pole?

Ei tohiks olla küll.

scroll to top