Eesti korvpallikoondis sõidab 2022. aasta EM-finaalturniirile!

-Eesti korvpallikoondis | Foto: fiba.basketball

Eesti rahvuskoondist ootas esmaspäeva õhtupoolikul ees mitmete aastate tähtsaim kohtumine. Vastaseks Põhja-Makedoonia ning mängus kaalul ei rohkem ega vähem kui pääs 2022. aastal toimuvale EM-finaalturniirile. 2 võitu ja 3 kaotust kogunud eestlastele piisanuks viimases kohtumises Permi ”mullis” võidust või 8-punktilisest kaotusest makedoonlaste vastu, kes senise viie mängu jooksul tundnud võidurõõmu korra ja kaotusekibedust 4 korda. Tänase mängu kaotas Eesti makedoonlastele numbritega 84:86 (27:18, 22:20, 20:25, 15:23), kuid pidu algas eestlaste leeris, sest EM-finaalturniirile sõidab Eesti rahvuskoondis!

Meeskonnad kohtusid omavahel B-alagrupi avakohtumises aasta ja 2 päeva tagasi, kui Kristian Kullamäe viskekontsert viis eestlased 81:72 võiduni. Kui enne Permi sõitu uskusid pea kõik, et otsustavaks saab meeskondade teistkordne kohtumise Permis, siis pärast reedest Eesti 105:101 võitu Itaalia üle tekkis lootus, et finaalturniirile pääs kindlustatakse enne esmaspäeva. Paraku näitasid makedoonlased eilses mängus itaallastega sisu ning võitsid tänu heale teisele poolajale kohtumise 87:78. Ikka jäi kogu otsustamine esmaspäevasesse mängu.

Võrreldes eilse kohtumisega Venemaa vastu, oli Jukka Toijala poolt juhendatava Eesti koondise eest väljakule astumas taas Kaspar Treier. Vastaste ridades jooksis oodatult algviisikus platsile nimekaim mees Nenad Dimitrijevikj, kes eile vigastas kergelt põlve.

Mäng algas nii, nagu üks elu ja surma peale peetav mäng algama peab. Mõnepunktilist edu hoidis Eesti. 3 minutit enne esimese veerandaja lõppu viis Kaspar Treieri teine kaugvise eestlased 19:12 ette. 2 minutit hiljem virutas Rauno Nurger kiirrünnakust palli jõuliselt läbi korvirõnga ja eestlaste eduseis oli 23:16. Esimese perioodi võitis Eesti 27:18.

Teise veerandaja avakorvile Nurgeri poolt vastasid makedoonlased kiiresti ja pärast Dimitrijevikj kolmene vähendas eestlaste eduseisu 29:24 peale. Sten Soku 2+1 rünnak taastas 10-punktilise eduseisu. Olukord läks veelgi paremaks pärast Kristian Kullamäe efektset läbimurret ja järgmisel rünnakul tabatud kaugviset, seis Eestile 39:26. 3 minutit enne poolajapausi seisul 45:33 sai vastaste nimekas mängujuht Dimitrijevikj juba oma 6. pallikaotuse. Esimese poolaja lõpus palju mänguilu ei pakutud. Selle võrra rohkem nägi armutut võitlust iga palli pärast. Kohtumise avapoolaeg kuulus Eestile 49:38.

Teist poolaega alustas Nurgeri 2+1 rünnak, 52:38 Eestile. Mõned hetked hiljem näitas tabloo juba 52:46. Vastaste võõrjõud Jacob Wiley lahendas järjest kolm rünnakut. Korraks vähenes vahe neljale punktile, kuid Soku kolmene ja Jõesaare pealtpanek käristas vahe veidi turvalisemaks, 62:53. Järgmisel rünnakul vajutas Kotsar palli läbi korvi põrandasse ja viskas korvi ka vabaviske ning 10-punktiline eduseis oli taastatud. Veerandaja lõpuks suutsid makedoonlased vahet siiski veidi vähendada ja otsustavale perioodile mindi vastu seisul 69:63.

Otsustava veerandaja alguses püsis vahe stabiilselt 6-9 punkti peal. 6:40 enne kohtumise lõppu viis teist koondisemängu pidanud Märt Rosenthali kolmene eestlased ette 74:65. Poolteist minutit hiljem tegi Rosenthali teine kolmene seisuks 77:69. Makedoonlaste täpsele kaugviskele vastas omapoolse kaugviskega Kullamäe, 80:72 Eestile. 2:30 enne lõppu näitas tabloo pärast Wiley kiirrünnakut ja Dimitrijevikj läbimurret eestlaste napiks kuivanud vahet 80:79. 1:40 enne lõppu leidis Eesti end juba ühepunktilisest kaotusseisust! Eesti viis minimaalselt taas juhtima Sokk. Viimast minutit asuti mängima pärast Kotsari korvi seisult 84:81. 10 sekundit enne lõppu juhtis Eesti 84:83. Vabavisked. Rosenthal kavala rebasena viskas mõlemad visked mööda, kuna lisaaeg oleks kõige hullem lahendus. Mängu lõpus viskas palli perimeetrilt korvi Dimitrijenikj. Mängu võitis 86:84 makedoonlased, kuid Eesti on see, kes võidab 2022. aasta EM-finaalturniirile!

Kaheseid viskas Eesti 23/44 (52%), kolmeseid 10/30 (33%) ja vabaviskeid 8/14 (57%). Vastavad näitajad olid Põhja-Makedoonial 24/39 (61%), 8/25 (32%), 14/20 (70%). Lauavõitluse võitis Makedoonia 41:35 ja korvisööte jagasid enam eestlased (22:18).

Eesti koondise poolelt viskas Maik-Kalev Kotsar 15 punkti. 14 silma kogusid Kristian Kullamäe ja Kaspar Treier (lisaks 12 lauapalli). Sten Sokk viskas 13 silma. Henri Drelli ja Rauno Nurgeri arvele jäi 7, Märt Rosenthali 6 ja Janari Jõesaare arvele 5 punkti. Kregor Hermet, Robert Valge ja Jaan Puidet jälgisid mängu varumeestepingilt.

Põhja-Makedoonia koondise eest viskas enim punkte Nenad Dimitrijevikj, kelle arvele kogunes 23 silma. 21 punkti viskas Bojan Trajkovski ning 18 silma viskas Jacob Wiley.