EESTLASED VÄLISMAAL | Baskonia on võitmatu, Sokk jätkab Kreekas ja Veesaar sai kaaslastelt kiita

-Sander Raieste | Foto: Ekraanitõmmis

Erinevate riikide korvpalliliigad on käimas ning korralik arv eestlasi on mängimas üle ilma laiali. Korvpall24 portaal kajastab käesoleval hooajal meie välismaal mängivate meeste tegemisi nädala kokkuvõtete formaadis ning kuna mängijaid on palju, siis teeme seda mitmes osas. Sel nädalal piirdume kahe looga, kui kõik üliõpilasliigas NCAA mängivad korvpallurid saavad endale eraldi artikli ning ülejäänud Euroopa liigade mehed ja ookeani taga mängiva Henri Drelli mängud paneme kokku omaette looks.

Hispaanias Baskonia ridades mängivate Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi jätkab hiilgavas hoos ning eelmisel nädalal saadi võidud nii Hispaanias kui Euroliigas. Hispaania meistriliigas sai võidulisa ka Matthias Tassi koduklubi Manresa. Hispaania esiliigas sai valusa kaotuse Jaan Puideti leivaisa, aga Rauno Nurgeri koduklubi teenis kindla võidu. Kasper Suurorg ja CB Prat said Hispaania tugevuselt kolmandas liigas võidulisa.

Eelmisel nädalal sai Henri Drelli koduklubi NBA G Liigas kaks kaotust. Leedus palliv Kristian Kullamäe ja Panevežys said koduses meistriliigas väärt võidu. Iisraelis palliva Siim-Sander Vene leivaisa Jeruusalemma Hapoel teenisid meistriliigas kaotuse ja võidu. Islandi meistriliigas tuli Martin Paasojal ja Reykjaviki IR’il vastu võtta kolmas järjestikune kaotus.

Aasta viimastel päevadel selgus, et seni Tallinna Kalev/Audentese ridades pallinud Sten Sokk hakkab pallima Kreeka esiliiga meeskonnas Charilaos Trikoupis Messolonghi. Eestlase koduklubi esimene mäng alanud aastal on 7. jaanuaril.

HISPAANIA

ACB / EUROLIIGA

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia jätkab Hispaania meistriliigas edukalt, kui võõrsil alistati Breogan 86:77 (25:13, 16:19, 23:30, 22:15).

Vahetusest sekkunud 26-aastane Kotsar sai 21 minutiga kirja 7 punkti (kahesed 1/3, vabavisked 5/7), 5 lauapalli, resultatiivse söödu, vaheltlõike, pallikaotuse ja 2 isiklikku viga. 23-aastane Raieste sekkus vahetusest veidi rohkem kui 3 minutiks, kuid statistikasse midagi kirja ei saanud.

Baskonia resultatiivseimaks kerkis Darius Thompson 15 silmaga. Matthew Costello lisas 13 ja Daulton Hommes 12 punkti. Vastste parimad olid Victor Arteaga 16 ja Scott Bamforth 15 silma.

Hispaania kõrgliigas on Kotsar visanud keskmiselt 19 minutiga 8,5 punkti, hankinud 4,3 lauapalli ja jaganud 1,3 resultatiivset söötu. Raieste on saanud 10 minutiga keskmiselt kirja 2,8 silma ja 1,1 lauapalli.

Euroliigas kuuenda järjestikuse võidu teeninud ja turniiritabelis liidriks tõusnud Baskonia alistas neljapäeval kodusaalis Madridi Reali 92:86 (24:28, 35:15, 14:26, 19:17).

Algviisikusse kuulunud 209 cm pikkuse Kotsari arvele jäi 16,5 minutiga 0 punkti (kahesed 0/2, vabavisked 0/2), 2 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, vaheltlõige, viskeblokeering ja 3 isiklikku viga. Raieste polnud koosseisu üles antud ja väljakul ei käinud.

Baskonia parim oli 28 punkti visanud Markus Howard. 21 silma jäi Rokas Giedraitise arvele ning 12 punkti lisasid nii Matthew Costello kui Daulton Hommes. Madridi resultatiivseimad olid Gabriel Deck 17 ja Nigel Williams-Goss 16 silmaga. Kaksikduubli sai kirja Walter Tavares 15 punki ja 12 lauapalli.

Euroliigas on Kotsar toonud keskmiselt 20 minutiga 9,4 punkti, võtnud 3,8 lauapalli ja jaganud 1,1 resultatiivset söötu. Raieste on toonud keskmiselt 8 minutiga 1,4 silma, hankinud 1,2 lauapalli, jaganud 0,5 tulemuslikku söötu ja teinud 0,5 vaheltlõiget.

Hispaania meistriliigas on Baskonia (10-3) kolmandal positsioonil. Järgmise mängu koduliigas peab eestlaste koduklubi 3. jaanuaril, kui sõidetakse külla vastu 13. kohal paiknev Granadale (5-8). Kuus kohtumist järjest Euroliigas võitnud Baskonia (11-5) tõusis liiga liidriks ja 5. jaanuaril minnakse võõrsil vastamisi viimasel kohal paikneva Berliini Albaga (4-12).

Matthias Tass ja Manresa lõpetasid Hispaania meistriliigas kaotusteseeria, kui reedel võideti kodusaalis Girona 82:79 (14:23, 22:8, 27:22, 19:26).

23-aastane Tass polnud kohtumisele üles antud ja mängus kaasa ei teinud. Manresa resultatiivseim oli 21 silmaga Adam Waczynsk ja 11 punkti lisas Devin Robinson. 10 silma peale jäid Juan Pablo Vaulet ja Frankie Ferrari. Vastaste parimad olid Joaquin Colom 17 ja Marc Gasol 13 punktiga.

Tass on Hispaania kõrgliigas keskmiselt 22,5 minutiga visanud 5,8 punkti, võtnud 3,5 lauapalli ja jaganud 0,5 resultatiivset söötu.

Hispaania meistriliigas on Manresa (3-10) 16. positsioonil ning järgmise mängu peab Tassi koduklubi 4. jaanuaril, kui võõrsil minnakse vastamisi 11. kohal oleva Obradoiroga (6-7).

Korvpalli Meistrite liigas võitis Manresa (4-2) neljast võistkonnas koosnevas F-grupi. Manresa pääses 16 parema hulka, kus jätkatakse neljastes alagruppides. Tassi koduklubi järgmine mäng on 24. jaanuaril, aga meeskond, kellega vastamisi minnakse selgub pärast play-in kohtumisi.

LEB GOLD

Hispaania esiliigas said Jaan Puidet ja Real Valladolid valusa kaotuse, kui võõrsil jäädi alla Tau Castellole 80:77 (21:18, 25:18, 17:20, 17:21).

30-aastase Puideti arvele jäi 18 minutiga 5 punkti (kahesed 0/3, kolmesed 1/2, vabavisked 2/4), 7 lauapalli, 2 tulemuslikku söötu, vaheltlõige, pallikaotus ja 2 isiklikku viga.

Real Valladolidi parimad olid Michael Torres Cuevas 19 ja Maj Kovacevic 17 silmaga. Võitjate resultatiivseimaks tõusis Eric Stutz 15 punktiga. 13 silma lisas Jalen Nesbitt.

Puidet on visanud Hispaania esiliigas keskmiselt 21,5 minutiga 4 punkti, võtnud 3,5 lauapalli, andnud 1,5 resultatiivset söötu ja teinud ühe vaheltlõike.

Hispaania tugevuselt teises liigas viiendat kohta hoidva Real Valladolidi (9-5) järgmine mäng on 7. jaanuaril, kui minnakse vastamisi 10. positsioonil oleva Cantabriaga (7-7).

Rauno Nurger ja Gipuzkoa sai Hispaania esiliigas kindla võidu, kui kodusaalis saadi jagu Almansast 79:53 (23:12, 15:10, 21:13, 20:18).

29-aastane Nurger sai 23 minutiga kirja 10 silma (kahesed 4/5, vabavisked 2/2), 3 lauapalli, pallikaotuse ja isikliku vea.

Eestlase koduklubi resultatiivseimad oli Adam Sollazzo 15 punktiga. 8 silma lisas Justin Jaworski. Üleplatsimeheks kerkis Almansa kasuks 22 punkti visanud Lazar Mutic.

Nurger on kogunud keskmiselt 19,5 minutiga 5,5 punkti, võtnud 3,8 lauapalli, andnud 0,9 resultatiivset söötu ja teinud 0,9 viskeblokeeringut.

Üheksandal kohal oleva Gipuzkoa (8-6) järgmine kohtumine on 7. jaanuaril, kui vastamisi minnakse võõrsil 15. kohta hoidva Oviedoga (4-10).

LEB SILVER

Hispaania tugevuselt kolmandas liigas palliva Kasper Suuroru koduklubi CB Prat sai võidulisa, kui kolmapäeval alistati tasavägises kohtumises Benicarlo 76:73 (19:19, 18:18, 21:22, 18:14).

20-aastane Suurorg võidumängus taaskord kaasa ei teinud. Eestlase koduklubi parimad olid Allen Miguel 18 ja Tomislav Buljan 14 silmaga. Vastaste resultatiivseimatena viskasid Antonio Burgos 14 ja Anthony Libroia 13 punkti.

Suurorg on Hispaania tugevuselt kolmandas liigas keskmiselt 17 minutiga visanud 5,3 punkti, võtnud 1,9 lauapalli ja jaganud 1,6 tulemuslikku söötu.

Teisel kohal oleva CB Prati (9-4) järgmine kohtumine on 7. jaanuaril, kui minnakse vastamisi 7. positsiooni hoidva Palmaga (7-6).

-Henri Drell | Foto: Windy City Bulls Twitter

USA

NBA G Liigas palliv Henri Drell ja Windy City Bulls pidasid eelmisel nädalal kaks kohtumist. Neljapäeval jäädi alla Fort Wayne Mad Ants’ile 131:121 (34:35, 33:19, 39:34, 25:33).

Algviisiikus alustanud 22-aastane Drell sai 38 minutiga kirja 17 silma (kahesed 4/7, kolmesed 2/6, vabavisked 2/2), 8 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, vaheltlõike, viskeblokeeringu, pallikaotuse ja 3 isiklikku viga.

Windy City Bullsi resultatiivseim oli Ethan Thompson 34 punktiga. Carlik Jones lisas 23 ja Nick King 20 silma. Võitjate parimaks tõusis David Stocton 27 punkti ja 15 resultatiivse sööduga.

Laupäeval jäid Drell ja Windy City Bulls kodusaalis alla Motor City Cruise’ile 122:108 (27:21, 35:28, 35:34, 25:25).

Drell kaotusmängus kaasa ei teinud. Eestlase koduklubi parim oli Carlik Jones 31 silmaga ning teda toetas 17 punktiga Ethan Thompson. Üleplatsimeheks kerkis võitjate kasuks 44 silma toonud ja 17 lauapalli hankinud Devontae Cacok.

Drell on NBA G Liigas toonud keskmiselt 26 minutiga 9,5 punkti, võtnud 5,6 lauapalli ja andnud 1,9 resultatiivset söötu.

Windy City Bulls kohtub järgmisena 4. jaanuaril  Fort Wayne Mad Antsiga.

LEEDU

Kristian Kullamäe ja Panevežyse Lietkabelis said Leedu meistriliigas väärtusliku võidu, kui võõrsil alistati Vilniuse Wolves 86:80 (15:21, 26:21, 19:27, 26:11).

Algviisikusse kuulunud 23-aastane Kullamäe viskas 28 minutiga 11 punkti (kahesed 3/8, kolmesed 1/7, vabavisked 2/2), hankis 3 lauapalli, tegi vaheltlõike, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Panevežyse resultatiivseim oli Gyorgy Goloman 21 silmaga ja 15 punktiga toetas teda Željko Šakic. Vilniuse klubi parimana viskas Adas Juškevicius 15 silma.

Kullamäe on Leedu meistriliigas toonud keskmiselt 24,5 minutiga 14,2 punkti, 3,6 lauapalli, 3,3 resultatiivset söötu ja 1,1 vaheltlõiget.

Leedu meistriliigas kohtub neljandal kohal paiknev Panevežyse Lietkabelis (9-5) järgmisena võõrsil 6. positsioonil oleva Jonavaga (8-5) ja see mäng peetakse 7. jaanuaril. Eurocupi hooaeg jätkub A-grupis kuuendal kohal paikneval Panevežysel (4-5) 11. jaanuaril, kui kodusaalis minnakse vastamisi neljandal positsioonil oleva Prometey’ga (5-4).

IISRAEL

Siim-Sander Vene ja Jeruusalemma Hapoel mängisid eelmisel nädalal Iisraeli meistriliigas kaks kohtumist. Esmaspäeval saadi napp kaotus, kui jäädi alla Tel-Avivi Hapoelile 80:77 (16:28, 15:17, 20:14, 26:21).

Algviisikus alustanud 32-aastane Vene arvele jäi 28 minutiga 14 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 4/5), 4 lauapalli, viskeblokeering ja 2 isiklikku viga.

Eestlase koduklubi parimad olid Levi Randolph 20 ja Khadeen Carrington 17 silmaga. Võitjate resultatiivseimaks tõusid Chinanu Onauku 18 ja Tomer Ginat 16 punktiga.

Laupäeval teeniti Iisraeli kõrgliigas võidulisa, kui Jeruusalemma Hapoel alistas numbritega 77:71 (22:18, 26:11, 16:18, 13:24) Gilbao Galili.

Vene võidumängus kaasa ei teinud. Eestlase koduklubi parim oli Zach Hankins 16 punktiga. 13 silma lisasid nii Speedy Smith kui Or Cornelius. Vastaste resultatiivseimana viskas Tre McLean 17 punkti.

Vene on Iisraeli meistriliigas visanud 24 minutiga keskmiselt 9,7 punkti, hankinud 2,8 lauapalli ja andnud 1,2 resultatiivset söötu.

Iisraeli meistriliigas on turniiritabelis viiendat kohta hoidev Jeruusalemma Hapoel (7-5) taas võistlustules 8. jaanuaril, kui minnakse vastamisi 8. positsioonil oleva Galil Elioniga (5-7). Korvpalli Meistrite liigas E-grupi võitnud Jeruusalemma Hapoeli (5-1) järgmine mäng eurosarjas on 25. jaanuaril, kui 16 parema hulka jõudnud neljast võistkonnast koosnevas I-grupis võetakse vastu järgmine vastane, kes on alles selgumas.

ISLAND

Martin Paasoja ja Reykjaviki IR said neljapäeval kolmanda järjestikuse kaotuse, kui Hotturile jäädi alla 75:65 (14:23, 28:17, 11:19, 22:6)

Algviisiklasena jäi 29-aastase Paasoja arvele jäi 30 minutiga 4 punkti (kahesed 0/5, kolmesed 0/5, vabavisked 4/5), 6 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Reykjaviki IR’i parimaks tõusis 14 silmaga Taylor Jones. Sigvaldi Eggertsson lisas 12 ja Collin Pryor 11 punkti. Võitjate resultatiivseim oli Tim Guers 13 silmaga.

Paasoja on keskmiselt 31 minutiga visanud 14,6 punkti, võtnud 3,9 lauapalli, jaganud 5 resultatiivset söötu ja teinud 2,6 vaheltlõiget.

Islandi meistriliigas 10. kohal olev Reykjaviki IR (3-8) jätkab mängudega 5. jaanaril, kui minnakse vastamisi neljandal positsioonil asuva Njardvikiga (7-4).

KREEKA

Aasta lõpus selgus, et seni Tallinna Kalev/Audentese ridadesse kuulunud Sten Sokk hakkab pallima Kreeka esiliiga meeskonnas Charilaos Trikoupis Messolonghi. Eesti-Läti korvpalliliigas sai Sokk kirja keskmiselt 27 minutiga 8 punkti, 2,4 lauapalli ja 4,5 tulemuslikku söötu. Viimati mängis 184 cm pikkune eestlane Kreeka esiliigas hooajal 2018-2019.

Charilaos (5-6) on hetkel Kreeka tugevuselt teises liigas 10. kohal ja esimese kohtumise alanud aastal peab Soku uus koduklubi 7. jaanuaril, kui minnakse vastamisi 8. positsioonil paikneva Koroivosega (6-5).

SAKSAMAA

Saksamaa tugevuselt tugevuselt kolmandas liigas Ehingen Uhspringi ridades palliv Jorke Aavi koduklubi sai reedel tasavägises kohtumises jagu Leitershofenist 72:68. 17-aastane Aav võidumängus kaasa ei teinud. Liigatabeli lõuna grupis kuuendal kohal asuva Ehingen Uhspringi (5-6) järgmine mäng on 10. jaanuaril, kui vastamisi minnakse Koblenziga (9-1).

ITAALIA

Itaalia madalamates liigades peeti jõulupühade ja aastavahetuse ajal puhkepausi, kuid kõrgliigas toimuvad kohtumised esmaspäeviti. Uue aasta esmaspäeva tegemisi kajastame siis järgmise nädala kokkuvõttes, aga eelmise esmaspäeva ehk 26. detsembri meid huvitavad mängud räägime läbi siin.

Ainsa eestlasena käis Serie A-s eelmisel nädalal platsil Mikk Jurkatamm, kelle koduklubi Treviso alistas 95:90 Tortona. Jurkatammel jäi 3 minutiga punktiskoor avamata (kahesed 0/1, kolmesed 0/1), kuid tema arvele kanti üks lauapall, üks vaheltlõige ja 3 isiklikku viga.

Kaspar Treieri kodumeeskond Sassari pidi tunnistama Venezia meeskonna 86:76 paremust. Eestlane kohtumises kaasa ei teinud. Kuid juba etteulatuvalt võib öelda, et sel esmaspäeval oli suvel koondisesärgis ränga käevigastuse saanud Treier taas platsil ning sai tänavusel hooajal kirja oma viienda liigakohtumise.

-Henri Veesaar | Foto: Getty Images via AFP/Scanpix

USA / NCAA

USA ülikoolikorvpalli NCAA kõrgeimas divisjonis on kõigi eestlaste võistkonnad jõudnud konverentsisiseste mängudeni ning aastavahetuse nädalal peeti mitmeid põnevaid kohtumisi.

Kerr Kriisa ja Henri Veesaare kodumeeskond Arizona Wildcats lõpetas aasta magusa võiduga – lõppenud aasta viimasel päeval alistati võõrsil oma üks suurimaid rivaale Arizona State Sun Devils 69:60.

Sel esmaspäeval oma 22. sünnipäeva tähistanud Kriisa viibis väljakul 36 minutit, rohkem kui keegi teine. Selle aja jooksul viskas ta 12 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 2/7, vabavisked 6/7), jagas 5 resultatiivset söötu, tegi 2 vaheltlõiget, kaotas 6 korral palli ning teenis ühe isikliku vea. 15 minutit mänginud Veesaare arvele kogunes 4 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/1), 3 lauapalli, 2 korvisöötu, 2 blokeeritud viset ja üks isiklik viga.

Üleplatsimeheks kerkis 21 punktiga eestlaste meeskonnakaaslane Ažuolas Tubelis, kes kiitis kohtumise järel ka Veesaare arengut. “Ta läheb iga trenni ja iga mänguga üha paremaks,” sõnas leedulane. “Tänases kohtumises noppis ta mitu tähtsat lauapalli. Ta on tõhus ja suurepärane mängija ning ma olen tema üle väga uhke. Kui vana ta on? 17 (tegelikult 18 – toim)? See on muljetavaldav.”