EESTLASED VÄLISMAAL | Drell käis NBA-s teistkordselt platsil, Konontšuk ja Tass tegid hooaja ühed paremad esitused

-Henri Drell | Foto: AP/Scanpix

Möödunud nädalal olid Eesti korvpallurid taas võistlustules erinevates välisliigades, seda nii Euroopas kui ka ookeani taga USA-s. Chicago Bullsi hingekirja kuuluv Henri Drell pääses NBA-s teist korda platsile ning Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia sai Euroliigas eriti magusa võidu. Kristian Kullamäe resultatiivne mäng aitas Bilbao FIBA Europe Cupi teises poolfinaalis võiduni, kuid finaali pääsemiseks sellest ei piisanud. Suurepäraseid esitusi näitasid ka Saksamaa liigas mängiv Artur Konontšuk ja Belgia-Hollandi liigas palliv Matthias Tass, kirjutab Basket.ee.

USA, NBA

Henri Drelli kodumeeskond Chicago Bulls (37-41) pidas eelmisel nädalal NBA korvpalliliigas kolm kohtumist. Esmaspäeval kaotati kodusaalis Atlanta Hawksile (36-42) 101:113, reedel võideti taas kodus New York Knicksi (46-32) 108:100 ja pühapäeval jäädi võõrsil alla Orlando Magicule (46-32) 98:113. Kahes esimeses mängus jäi Drell pingile, aga kohtumises Magicuga sai ta viimaseks poolteiseks minutiks platsile. Pealeviskeid eestlane ei sooritanud, kuid andis ühe resultatiivse söödu. Lisaks patustas ta veel ühe pallikaotusega. Chicago Bulls paikneb idakonverentsis endiselt üheksandal kohal ning on kindlustanud edasipääsu play-in turniirile.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Vitoria-Gasteizi Baskonia (17-16) sai reedel Euroliigas magusa võidu, kui alistas võõrsil tabeliliidri ja tiitlikaitsja Madridi Reali (26-7) 95:91 ning kindlustas sellega pääsu play-in turniirile. Ühtlasi lõppes ka Baskonia kolmemänguline kaotusteseeria. 8 ja pool minutit platsil viibinud Kotsar viskas 4 punkti (kahesed 1/4, vabavisked 2/2) ja võttis maha ühe lauapalli. Raieste jäi Euroliigas kolmandat kohtumist järjest mänguajata. Üks voor enne põhihooaja lõppu on Baskonia liigatabelis kaheksandal kohal, seitsmendale kuni kümnendale kohale jäänud meeskonnad selgitavad play-in’is välja kaks viimast play-off’i pääsejat.

Hispaania kõrgliigas pidi Baskonia (15-13) vastu võtma kaotuse, pühapäeval jäädi võõrsil alla Valenciale (17-11) 101:111. Kotsar viibis väljakul 16 minutit, kogudes selle ajaga 5 punkti (kahesed 2/3, vabavisked 1/2) ja ühe lauapalli. Lisaks tegi ta 2 pallikaotust ja sai kirja ühe isikliku vea. Raieste 4 minutiga kätt valgeks ei saanud (kolmesed 0/1), kuid andis ühe tulemusliku söödu. Negatiivse poole pealt läksid kirja üks pallikaotus ja üks viga.

Kristian Kullamäe leivaisa Bilbao teekond FIBA Europe Cupil katkes poolfinaalis, kui korduskohtumises alistati kolmapäeval võõrsil Chemnitzi Niners küll 82:73, kuid kahe mängu kokkuvõttes jäädi Saksamaa klubile alla 155:171. Kullamäe sai mänguaega 21 minutit ja viskas oma meeskonna paremuselt teise korvikütina 14 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 2/7, vabavisked 2/3). Lisaks võttis ta 2 lauapalli, andis 3 resultatiivset söötu ning sooritas 2 vaheltlõiget, kuid patustas ka 4 pallikaotusega ja tegi 2 viga.

Hispaania kõrgliigas sai Bilbao (13-15) neljanda järjestikuse võidu, kui laupäeval alistati kodupubliku silme ees Gran Canaria (17-11) 81:71. Kullamäe viibis platsil 19 minutit ning kogus selle ajaga 8 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 2/4), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja 2 vaheltlõiget. Negatiivse poole peale jäid 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Viimase 10 mängu jooksul oli see esimene kord, kui eestlane ei suutnud tuua meeskonnale kahekohalise arvu punkte.

Hispaania kõrgliigas hoiab Baskonia hetkel üheksandat kohta ehk on esimesena play-off’i ukse taga, Bilbao paikneb 11. tabelireal.

SAKSAMAA, BBL

Saksamaa kõrgliigas sai võidu kirja Artur Konontšuki koduklubi Oldenburg (13-14). Laupäeval alistati koduväljakul 95:88 Weissenfelsi Mitteldeutscher ehk sponsorinimega Syntainics MBC (8-19). Konontšuk sai mänguaega 25 minutit, mille jooksul viskas meeskonna paremuselt teise korvikütina 18 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 4/8), hankis 5 lauapalli ja jagas 5 resultatiivset söötu. Negatiivse poole pealt patustas ta ka 3 pallikaotusega. Nii punktide kui ka korvisöötude osas tegi Konontšuk oma Saksamaa-karjääri rekordi. Oldenburg on liigatabelis 10. ehk viimasel play-in’i viival kohal.

ITAALIA, SERIE A

Itaalia kõrgliigas püsimajäämise eest võitlev Joonas Riismaa leivaisa Brindisi (8-18) teenis pühapäeval võidulisa, kui alistas kodusaalis 93:75 Treviso (10-16). Riismaa mängis 8 minutit, kuid kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/1). Protokolli läks kirja ka üks isiklik viga.

Kaspar Treieri tööandja Sassari Dinamo (12-14) kaotas pühapäeval Itaalia kõrgliigas kodus Pesaro Victoria Libertasele (8-18) 91:96. Treier oli küll mängule üles antud, kuid väljakule ei pääsenud.

Tormi Joonatan Metsla koduklubi Pistoia (14-12) sai lõppenud nädalal Itaalia kõrgliigas kaks võitu tabelis eespool olevate meeskondade vastu. Eelmisel esmaspäeval võideti võõrsil Bologna Virtust (18-8) 100:93 ning reedel oldi kodus 83:82 paremad Reggianast (14-12). Itaalia kõrgliigas veel oma debüüti ootav Metsla kuulus koosseisu ainult mängus Reggianaga.

Eestlaste klubidest on kõrgeimal kohal Pistoia, kes on 28 punktiga kuues. Sassari asub 24 punktiga 10. kohal ja Brindisi on 16 punktiga 16. ehk viimane. Põhihooaja kaheksa paremat meeskonda pääsevad play-off’i, kaks viimast kukuvad kõrgliigast välja.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi koduklubi Oostende (5-0) sai Belgia-Hollandi liiga eliitdivisjonis juurde kaks kindlat võitu. Eelmisel esmaspäeval alistati võõrsil Groningeni Donar (2-3) 94:68. Tass tõi 17 mänguminutiga 2 punkti (kahesed 1/4) ja võttis 3 lauapalli, kuid tegi ka 2 viga.

Laupäeval saadi aga kodus 99:78 jagu Zwolle Landstede Hammersist (1-4). Tass viibis väljakul 26 minutit, mille jooksul viskas 14 punkti (kahesed 2/5, vabavisked 10/11), hankis 8 lauapalli ja blokeeris ühe vastaste pealeviske. Lisaks tegi ta ühe pallikaotuse. Lauapallide arv tähistab eestlase isiklikku hooaja rekordit.

Eliitdivisjonis ainsana täiseduga jätkav Oostende asub 29 punktiga tabeli tipus, koos riigisiseste mängudega on saadud juba 17 võitu järjest.

POOLA, PLK

Poola kõrgliigas jätkab edukalt Janari Jõesaare koduklubi Wloclaweki Anwil (22-5), kes alistas reedel võõrsil Stargardi Spojnia (15-12) 70:64 ja pikendas oma võiduseeria neljamänguliseks. Eestlase arvele jäi 21 minutiga 4 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 0/1), 6 lauapalli, 3 resultatiivset söötu ja üks vaheltlõige, negatiivse poole pealt ka üks pallikaotus. Wloclaweki klubi on liigatabeli liider, olles kogunud 49 punkti.

LEEDU, LKL

Teist mängu ilma Carlos Jürgensita läbi ajama pidanud Kedainiai Nevežis (6-18) sai Leedu kõrgliigas laupäeval kirja kaotuse, kui võõrsil jäädi 83:102 alla Vilniuse Wolvesile (17-8) 83:102. Tabelis asub Nevežis eelviimasel, 10. kohal.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas teenis raske võidu Siim-Sander Vene leivaisa Burgose San Pablo (20-8), kes alistas laupäeval kodusaalis Cacerese (6-22) 109:102. Kohtumise võitja selgitamiseks läks vaja kahte lisaaega. Vene viskas 30 minutiga 5 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 1/6), hankis 5 lauapalli ja andis ühe resultatiivse söödu. Lisaks patustas ta ühe pallikaotusega ja tegi 2 viga.

Jaan Puideti koduklubi Valladolidi Real (18-10) jätkas Hispaania esiliigas kaotusega. Reedel jäädi võõrsil kindalt 56:81 alla Lleida Forcale (20-8), millega lõppes Valladolidi klubi kolmemänguline võiduseeria. 20 minutit mänginud Puidet kogus 5 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 1/2, vabavisked 2/2), 2 lauapalli, ühe korvisöödu ja 2 vaheltlõiget. Negatiivse poole pealt läksid statistikasse 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Burgos hoiab tabelis 48 punktiga kolmandat ja Valladolid 46 punktiga seitsmendat positsiooni. Põhiturniiri võitja pääseb otse kõrgliigasse, teise kuni üheksanda koha meeskonnad mängivad play-off’is välja veel ühe pääsme tippseltskonda.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Sten Soku koduklubi Thessaloniki Iraklis (19-11) pidas laupäeval Kreeka esiliiga põhihooaja viimase mängu, kui võõrsil oldi 79:71 üle Lefkada Doxast (14-16). Sokk teenis mänguaega 26 minutit, viskas 5 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/1, vabavisked 1/1), andis ühe resultatiivse söödu ja tegi ühe vaheltlõike. Eestlase arvele jäi ka 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga. Iraklis lõpetas põhihooaja 49 punktiga viiendal tabelireal, kusjuures sama palju punkte kogusid ka teise kuni neljanda koha meeskonnad. Veerandfinaalis läheb Iraklis vastamisi Megaridosega.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliigas alistas Karl Markus Poomi tööandja Rieti Real Sebastiani (19-11) pühapäeval koduväljakul Cento Benedetto XIV (13-16) 84:75. Poom sai platsile vaid 2 minutiks ning kogus selle ajaga 2 punkti (kahesed 1/2).

Mait Petersoni meeskond Agrigento Fortitudo (7-23) lõpetas pühapäeval Itaalia esiliigas oma kaheksamängulise kaotusteseeria, kui võitis kodus Bologna Fortitudot (21-8) 81:79. Peterson jäi 8 minutiga nullile (kahesed 0/1), kuid võttis 2 lauapalli. Lisaks tegi ta ühe pallikaotuse ja ühe vea.

Rieti hoiab hetkel oma grupis 38 punktiga neljandat kohta ja on endale play-off koha juba kindlustanud. Samasse gruppi kuuluv Agrigento jätkab 14 punktiga 10. kohal, mis viiks nad põhihooaja lõppedes väljalangemismängudele.

ITAALIA, SERIE B NAZIONALE

Karl Johan Lipsu koduklubi Chieti (16-16) jäi pühapäeval Itaalia tugevuselt kolmandas liigas võõrsil alla San Severo Cestisticale (17-15) 73:75. Lips mängis 28 minutit ning tõi selle ajaga oma meeskonna resultatiivseimana 18 punkti (kahesed 7/8, kolmesed 0/1, vabavisked 4/4). Samuti võttis ta maha 6 lauapalli ja jagas meeskonna parimana 8 resultatiivset söötu. Miinuspoolele jäid 4 pallikaotust ja 4 viga. Chieti paikneb B-grupis 28 punktiga 12. kohal.

EESTLANNAD VÄLISMAAL | POKK OLI PRANTSUSMAAL OMA TIIMI EDUKAIM, HEA MÄNGU TEGID KA ADAMS JA JAAMA

Eesti välismaal mängivate naiskorvpallurite tegemisi kajastavas nädala kokkuvõttes saame edastada meeldivaid uudiseid, kuna individuaalses plaanis tegid ilusaid esitusi kõik kolm meie naiskorvpallurit, kes veel Euroopa liigades konkurentsis on, vahendab Basket.ee.

PRANTSUSMAA

Hooaja lõpetuseks Prantsusmaa kõrgliigasse siirdunud Mailis Pokk ja Tarbes (10-12) pidid laupäeval võõrsil tunnistama põhiturniiri viimases voorus lähirivaali Angers’i (9-13) naiskonna 71:66 paremust.

Eestlanna mängis küll vaid 17 minutit, aga oli efektiivsusteguri järgi (15) oma naiskonna parim, kogudes 12 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 2/5, vabavisked 2/2), 6 lauapalli (neist 3 ründelauast) ja ühe resultatiivse söödu.

Carla Leita sai Tarbes’ poolel samuti kokku 12 punkti ning jagas lisaks ka 6 korvisöötu, Marie-Paule Foppossi kogus 11 silma ja Camille Droguet tõi 9 punkti.

Võitjate edukaimana viskas Prantsusmaa koondislane Leila Lacan 19 punkti, Kekelly Elenga lisas 15 silma, Masseny Kaba arvele jäi 13 punkti ning Marine Dursus tõi 12 silma.

31-aastane Pokk on Prantsusmaa kõrgliigas senise kolme kohtumisega kogunud keskmiselt 17,7 minutiga 8,7 punkti, 5,7 lauapalli ja 1,7 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on eestlannal olnud 50% ja kolmepunktivisetel 40%.

Liigatabelis jäi Tarbes 22-voorulise põhiturniiri lõpuks vaatamata viimasele kaotusele 7. positsioonile ning peab veerandfinaalis vastamisi minema põhiturniiri teisena lõpetanud Bourges’ (18-4) naiskonnaga, kellele kaotati mõlemad põhiturniiri mängud (detsembris võõrsil 60:75 ja eelmises voorus kodus 75:82).

ROOTSI

Marta Eleri Jaama ja Södertälje tagasid lõppeval nädalal endale koha Rootsi kõrgliiga poolfinaalis, kui veerandfinaalseeria põhiturniiri kaheksanda Alvik Basketi vastu võideti 2-0.

Seeria avakohtumises teisipäeval sai Södertälje kodusaalis vastasest jagu 92:72. Väga korralikud minutid tegi ka noor eestlanna, kes platsil viibitud 4 minutiga kogus 5 punkti (kahesed 1/2, vabavisked 3/4), 2 lauapalli, ühe vaheltlõike ja ühe pallikaotuse.

Södertälje poolel viskas Louice Halvarsson resultatiivseimana 18 punkti ja hankis 5 lauapalli, Frida Eldebrink kogus 17 silma, 6 korvisöötu ja 5 vaheltlõiget ning Klara Lundquist sai kirja 14 punkti, 10 lauapalli ja 7 vaheltlõiget. Kaotajate edukaim oli 20 punkti ja 9 lauapalli kogunud Amanda Tivenius.

Neljapäeval peetud teises matšis oli Södertälje ülekaal võõrsil veel suurem, kui nende võidunumbriteks kirjutati lõpuks 95:67. Jaama teenis mänguaega 6 minutit ning selle ajaga ühtegi pealeviset ei teinud. Küll kogus eestlanna 2 lauapalli, andis ühe korvisöödu ning tegi 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Võitjate poolel hiilgas Klara Lundquist 26 punkti, 9 lauapalli, 10 korvisöödu ning 3 vaheltlõikega, Amanda Kantzy lisas 13 silma ja 5 lauapalli ning Maria Jespersen tõi 12 punkti ja 9 lauapalli. Kaotajate poolel vastas Tess Amundsen 24 punktiga.

18-aastase eestlanna Marta Eleri Jaama keskmised näitajad Rootsi kõrgliigas on 20 kohtumisega seni olnud 9 minutit, 1,5 punkti, 1,7 lauapalli ja 0,6 vaheltlõiget. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 34,5% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

Södertälje vastaseks poolfinaalis on kas põhiturniiri neljas Uppsala või viies Östersund, kes nende ridade kirjutamise hetkel valmistusid oma veerandfinaalseeria otsustavaks kolmandaks kohtumiseks.

ISLAND

Tänavuse hooaja keskel Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist lahkunud ja Islandi kõrgliigasse kolinud 24-aastane Eesti koondislane Tea Adams ja tema koduklubi Reykjaviki Valur (11-11) lõpetasid põhiturniiri võiduga, kui võõrsil saadi 83:77 jagu oma lähimast jälitajast Thor AK-st (10-12).

Adams viibis väljakul 32 minutit ning kogus selle ajaga 18 punkti (kahesed 6/12, kolmesed 1/4, vabavisked 3/4), 8 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Võitjate resultatiivseimana viskas Brooklyn Pannell 32 punkti, Dagbjört Karlsdottir panustas 12 silmaga ning Asta Grimsdottir hankis 7 punkti kõrvale koguni 14 lauapalli. Kaotajate poolel hiilgas Maddie Sutton 24 punkti, 17 lauapalli ja 3 vaheltlõikega.

Adamsi Islandi kõrgliiga keskmised näitajad senise seitsme mänguga on olnud 29,3 minutit, 18,4 punkti, 6 lauapalli ja 3,3 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on tal olnud 50,6% ja kolmepunktivisetel 32%.

Islandi kõrgliigas on nüüd algamas kahe võiduni mängitavad veerandfinaalid ning põhiturniiri viimase võiduga endale kuuenda asetuse kindlustanud Valur läheb kaheksa hulgas vastamisi põhiturniiri kolmanda Njardvikiga, kellele novembris võõrsil kaotati kodusaalis 53:75 ning jaanuari lõpus võõrsil 67:79.