EESTLASED VÄLISMAAL | Drell on endiselt hoos, Vene paugutas ennast üleplatsimeheks ja Tass tuleb koondisesse hea mängu pealt

-Matthias Tass | Foto: Basketbalclub Oostende Facebook

Mitmed välismaal mängivad Eesti koondise korvpallurid pidasid möödunud nädalal oma koduklubide eest viimaseid kohtumisi enne peatselt algavaid EM-valikmänge. Saksamaal palliva Artur Konontšuki koduklubi läheb mängupausile vastu kindla võidu pealt, Matthias Tassi leivaisa tuli Belgia võistkondade seas esimeseks, Siim-Sander Vene kerkis Hispaanias üleplatsimeheks ja Janari Jõesaar jäi Poolas karikata. Ookeani taga jätkas heas hoos Henri Drell, kirjutab Basket.ee.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi koduklubi Oostende (18-2) lõpetas Belgia-Hollandi ühisliiga hooaja esimese faasi kahe võiduga ja saavutas Belgia klubide arvestuses esikoha. Eelmisel kolmapäeval alistati kodusaalis Liege Basket (12-8) 94:76. Tass veetis platsil 20 minutit, viskas selle aja jooksul 4 punkti (kahesed 1/2, vabavisked 2/2), hankis 3 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu ja tegi 3 viga.

Laupäeval saadi aga võõrsil 90:71 jagu Limburgi Unitedist (14-6), millega pikendati oma võiduseeriat 12 kohtumisele. Tass viskas 28 mänguminutiga 16 punkti (kahesed 6/12, vabavisked 4/6) ning võttis 6 lauapalli. Lisaks tegi ta ühe pallikaotuse ja ühe vea.

Oostende jätkab hooaega Belgia-Hollandi liiga ülemises divisjonis, kus Belgia tabeli viis esimest lähevad vastamisi Hollandi viie paremaga.

SAKSAMAA, BBL

Artur Konontšuki koduklubi Oldenburgi Baskets (10-11) teenis Saksamaa kõrgliigas kindla võidu ja jätkab tabelis 11. positsioonil. Kolmapäeval peetud mängus alistati koduväljakul Crailsheimi Merlins (4-17) 80:58. Konontšuk viibis platsil 20 minutit, mille jooksul viskas 2 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/3), noppis 4 lauapalli ja andis ühe tulemusliku söödu. Negatiivse poole pealt tulid talle kirja üks pallikaotus ja 2 isiklikku viga. Vastasmeeskonna ridades tegi kaasa endine Rapla ja TalTechi mängumees Brandon Childress, kes sai kirja 10 punkti ja 5 lauapalli.

POOLA, PLK

Poolas Sosnowiecis peeti eelmisel nädalal sarnaselt Eestile karikavõistlusi, millest võttis osa Poola kõrgliiga hooaja esimese poole kaheksa paremat võistkonda. Janari Jõesaare koduklubi, Poola kõrgliiga liider Wloclaweki Anwil (17-3) alistas reedeses veerandfinaalis lisaaja järel Toruni Twarde Pierniki (10-11) 90:89. Jõesaar sai 28 minuti jooksul kirja 10 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 2/2, vabavisked 2/2), 7 lauapalli, ühe korvisöödu ja ühe vaheltlõike. Lisaks tegi ta 3 pallikaotust ja 2 viga.

Laupäevases poolfinaalis aga jäädi 85:94 alla Ostrow Wielkopolski BM Stalile (13-8). Eestlase arvele jäi 25 minutiga 2 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/4), 4 lauapalli ja üks vaheltlõige, negatiivse poole pealt ka üks pallikaotus. Vastaste resultatiivseim oli endine Kalev/Cramo mängumees, lätlane Ojars Silinš 21 punktiga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas vedas Siim-Sander Vene oma leivaisa Burgose San Pablo (15-6) kindla võiduni, kui laupäeval alistati kodusaalis 90:69 Menorca (7-14). Eestlane sai võitjate rivistuses enim mänguaega – 24 minutit – ning ei kuritarvitanud seda, visates üleplatsimehena 18 punkti (kolmesed 6/8). Lisaks sai ta kirja 3 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike ja ühe isikliku vea. 18 punktiga kordas Vene oma hooaja punktirekordit, mis pärineb eelmise aasta 27. oktoobrist.

Laupäeval tundis võidurõõmu ka teine Hispaania esiliigas mängiv eestlane Jaan Puidet. Tema tööandja Valladolidi Real (13-8) oli koduväljakul 84:79 parem Cantabriast (7-14). Puidet mängis 15 minutit, mille jooksul kogus 5 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/1), võttis maha 2 lauapalli, jagas mängu parimana 7 resultatiivset söötu ja blokeeris ühe viske. Lisaks patustas ta veel ühe pallikaotusega.

Burgose San Pablo asub liigatabelis viiendal kohal, Valladolidi Real on kaheksas.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Sten Sokk aitas Thessaloniki Iraklise (13-9) Kreeka esiliigas neljanda järjestikuse võiduni, kui laupäeval alistati koduplatsil 78:63 eestlase endine tööandja Messolonghi Charilaos Trikoupis (8-14). Sokk viibis väljakul 25 minutit, kogudes selle ajaga 6 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 2/7), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja ühe vaheltlõike. Negatiivse poole pealt läksid statistikasse 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga. Soku koduklubi hoiab liigatabelis kuuendat kohta.

ITAALIA, SERIE A2

Sel esmaspäeval TalTechi korvpalliklubiga liitunud Gregor Kuuba pidas päev varem oma viimase mängu Cento (11-13) särgis, kui Itaalia esiliigas alistati võõrsil 82:76 Cremona Juvi (12-12). Kuuba pääses platsile 10 minutiks, ent ei saanud selle ajaga kirja ühtegi statistilist märget.

Samas liigas sai võidu ka Karl Markus Poomi meeskond Rieti Real Sebastiani (14-10), kes oli pühapäeval koduväljakul 93:86 üle Riminist (10-14). Poom mängis 5 minutit, kuid kätt valgeks ei saanud (kolmesed 0/1). Eestlase arvele jäi üks resultatiivne sööt.

Mait Petersoni tööandja Agrigento (6-18) kaotas pühapäeval Itaalia esiliigas kodus Forlile (20-4) 69:80. Peterson tiimi koosseisu ei kuulunud.

Rieti on Itaalia esiliigas oma grupis 12 tiimi seas neljandal kohal, samasse gruppi kuuluv Agrigento paikneb 10. tabelireal. Cento on teises grupis kuues.

ITAALIA, SERIE B NAZIONALE

Itaalia tugevuselt kolmandas liigas sai Karl Johan Lipsu koduklubi Chieti (14-11) ühe kaotuse ja ühe võidu. Kolmapäeval kaotati kodusaalis 78:92 Imola Andrea Costale (12-13). Lips viibis väljakul 36 minutit ning viskas 13 punkti (kahesed 4/9, kolmesed 0/2, vabavisked 5/6), olles meeskonna kolmas-neljas punktitooja. Lisaks võttis ta meeskonna parimana ka 6 lauapalli ja andis 4 resultatiivset söötu, negatiivsema poole peale kogunes 3 pallikaotust ja 4 viga.

Pühapäevases kohtumises alistati võõral väljakul Padova Virtus (10-15) 72:61. Lips viskas 23 minutiga 9 punkti (kahesed 3/6, kolmesed 1/3) ja hankis 7 lauapalli. Miinuspoolele jäid 3 pallikaotust ja 2 viga.

Chieti on B-grupis 18 meeskonna seas seitsmendal kohal.

USA, NBA G LEAGUE

Henri Drell mängis NBA tütarliigas ehk G Liigas Windy City Bullsi (6-12) eest, kui kolmapäeval kaotati võõrsil 102:111 Maine Celticsile (11-9). Drell viibis väljakul kauem kui keegi teine – 39 minutit – ning kogus selle ajaga 21 punkti (kahesed 5/6, kolmesed 2/6, vabavisked 3/3), olles oma meeskonna paremuselt kolmas korvikütt. Lisaks jäi tema arvele 8 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, üks blokeeritud vise, 6 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Windy City Bulls jätkab idakonverentsis 16 meeskonna konkurentsis 14. kohal.

USA, NCAA

USA ülikooliliigas NCAA sai Kerr Kriisa kodumeeskond West Virginia (8-17) eelmisel nädalal kaks kaotust ning on Big 12 konverentsis viimasel, 14. kohal. Läinud esmaspäeval jäädi võõral väljakul 65:81 alla TCU-le (18-7). Kriisa viibis platsil 35 minutit ehk rohkem kui ükski teine mängija ja viskas 13 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 3/6), olles sellega meeskonna paremuselt kolmas skooritegija. Tema arvele kogunes veel 3 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, 6 pallikaotust ja 2 viga. Seejuures vigastas Kriisa paar minutit enne mängu lõppu õlga ning pidi väljakult lahkuma.

Laupäeval saadi juba neljas järjestikune kaotus, kui koduhallis jäädi 81:94 alla Baylorile (19-6). Kriisa sai mänguaega 33 minutit, mis oli kõigist võistkonnakaaslastest rohkem. Eestlane kogus 5 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 1/4), võttis ühe lauapalli, jagas meeskonna parimana 6 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike, patustas 2 pallikaotusega ning langes viimasel minutil 5 veaga pingile.

Johannes Kirsipuu koduülikool Central Arkansas (9-20) pidas eelmisel nädalal NCAA liigas kaks kohtumist kodupubliku ees ning pidi mõlemal korral tunnistama vastaste paremust. Esmalt jäädi neljapäeval alla Austin Peayle (15-13) 67:77. Kirsipuu viskas 15 mänguminuti jooksul 6 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/4, vabavisked 1/3), võttis 2 lauapalli, andis mängu parimana 3 korvisöötu ja tegi 2 vaheltlõiget. Lisaks kogunes eestlase arvele üks pallikaotus ja 4 viga.

Laupäevases kohtumises aga kaotati 68:85 Lipscombile (17-11). Kirsipuu pääses platsile 10 minutiks, viskas 8 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 2/2), andis 2 resultatiivset söötu ja tegi nii ühe pallikaotuse kui ka isikliku vea.

Central Arkansas paikneb ASUN-i konverentsis 12 meeskonna seas kaheksandal kohal.

Kaspar Sepa meeskonna Valparaiso (6-21) kaotusteseeria USA ülikooliliigas pikenes eelmisel nädalal kaheksamänguliseks, Missouri Valley konverentsis ollakse viimasel ehk 12. kohal. Kolmapäeval jäädi koduplatsil 67:86 alla Northern Iowale (14-12). Sepp mängis 14 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 2 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 0/2), üks lauapall, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Laupäeval aga mängiti võõrsil Missouri State’iga (15-12), kellele kaotati 74:82. Sepp viibis platsil 16 minutit, viskas selle ajaga 2 punkti (kahesed 1/3), võttis 5 lauapalli ja andis ühe resultatiivse söödu. Negatiivse poole peale jäid üks pallikaotus ja 2 viga.

Markus Ilveri kodumeeskond Wisconsin (14-4) sai eelmisel nädalal NCAA liigas võidu ja kaotuse. Teisipäeval alistati kodus Ohio State (7-14) 62:54, kuid laupäeval jäädi võõrsil lisaaja järel 86:88 alla Iowale (7-14). Ilver pääses platsile vaid teises mängus. 4 minutiga jäi eestlase arvele üks lauapall ja kaks viga, ühtegi pealeviset ta ei teinud. Wisconsin hoiab Big Ten-i konverentsis 14 meeskonna seas viiendat kohta.

Henri Veesaare koduülikool Arizona (20-5) pikendas NCAA liigas võiduseeria kuuemänguliseks, kui alistas laupäeval koduväljakul Arizona State’i (13-13) lausa 105:60. Pac-12 konverentsis ollakse liidrid. Veesaar jätab käesoleva hooaja vahele.

EESTI NAISED VÄLISMAAL | POKK NAASIS PAUSILT KAHE VÕIDUGA, ÜPRUS JA ADAMS TEGID KAKSIKDUUBLID

Eesti parimate naiskorvpallurite tegemisi kajastavas nädala kokkuvõttes saame rõõmuga tõdeda, et meie rahvusnaiskonna liider Mailis Pokk ja tema koduklubi Poznan naasid Poola kõrgliigas pärast pikemat pausi platsile hea hooga. Head uudised sellega aga ei piirdu, kuna Portugali kõrgliigas tegi Greeta Üprus kaksikduubli ja Islandil sai samaga hakkama Tea Adams ning Rootsis tasapisi kanda kinnitav Marta Eleri Jaama kordas oma sealse kõrgliiga punktirekordit, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (8-10) naasid pärast mitmenädalast mängupausi väljakule ning pidasid lõpeval nädalal kaks liigamängu ja võitsid need mõlemad. Esmalt alistati koduväljakul numbritega 81:74 liigas eelviimasel kohal paiknev Bydgoszczi (3-14) naiskond.

Eestlanna viibis platsil 31 minutit ning kogus selle ajaga 8 punkti (kahesed 2/8, kolmesed 1/4, vabavisked 1/2), 8 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, ühe viskeblokeeringu, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Poznani resultatiivseimana kogus Aisha Sheppard 21 silma ja 5 lauapalli, Agnieszka Skobel sai kirja kaksikduublit tähistavad 16 punkti, 11 lauapalli ja 6 resultatiivset söötu, Zuzanna Puc tõi 10 silma ja 8 lauapalli ning Weronika Piechowiak viskas samuti 10 silma.

Kaotajate poolel paistis kõige enam silma 23 punkti ja 13 lauapalli kirja saanud Andjelina Radic, Keke Calloway panustas 19 punkti, 7 lauapalli ja 6 korvisööduga ning Oceana Hamilton sai kirja 10 punkti ja 8 lauapalli.

Laupäeval saadi koduväljakul 87:82 jagu tabelis vahetult nende selja taga paiknevast Varssavi Polonia naiskonnast.

Pokk kogus 27 minutiga 9 punkti (kahesed 3/6, vabavisked 3/3), 2 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Võitjate resultatiivseim oli 23 punkti ja 6 lauapalli kirja saanud Aisha Sheppard, Agnieszka Skobel tõi 19 silma, 5 lauapalli, 5 korvisöötu ja 7 vaheltlõiget ning Zuzanna Puc panustas 13 punkti ja 7 lauapalliga.

Kaotajate poolel kogus Kayla Wells edukaimana 31 punkti, Anna Pawlowska panustas 26 silma ja 7 resultatiivse sööduga ning Zada Williams sai kirja 11 punkti ja 13 lauapalli.

31-aastane Pokk on 18 liigamänguga Poolas kogunud keskmiselt 29,1 minutit, 9,7 punkti, 3,9 lauapalli ja 2,2 resultatiivset söötu. Eestlanna visketabavus on olnud kahepunktialast 38,4% ning kolmesejoone tagant 42,5%.

PRANTSUSMAA

Eesti koondise tsentri Maaja Bratka jaoks on esialgse info kohaselt kahjuks hooaeg vigastuse tõttu lõppenud. Tema kodunaiskond Champagne Basket (5-11) kaotas lõppenud nädalal võõrsil Chartres’ (11-5) naiskonnale. See oli eestlanna naiskonnale viiendaks järjestikuseks liigakaotuseks.

31-aastasel Bratkal jäi 11 liigakohtumisega kirja keskmiselt 25 mänguminutit ning selle ajaga kogus eestlanna 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Tema kahepunktiviskeid tabasid 44,8- ja kolmesed 39,1-protsendiliselt.

PORTUGAL

Greeta Üprus ja Ferragudo (3-15) kaotasid Portugali kõrgliigas pühapäeval korralikule lahingule vaatamata kodusaalis 63:69 tabeli kolmandale Esgueira (13-5) naiskonnale.

Eestlanna viibis platsil 37 minutit ning kogus selle ajaga oma tiimi ühe paremana 18 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 4/14, vabavisked 2/2), 10 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 4 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Vania Sengo viskas Ferragudo poolel samuti 18 silma ning kogus sinna kõrvale ka 9 lauapalli ja 5 vaheltlõiget. Võitjate resultatiivseim oli 18 punkti ja 6 lauapalli kirja saanud Fatumata Djalo, Vashti Nwagbaraocha arvele jäi kaksikduublit tähistavad 13 punkti ja 13 lauapalli.

29-aastane Üprus on Portugali kõrgliigas 14 kohtumisega kirja saanud keskmiselt 34,4 minutit, 13,4 punkti, 5,6 lauapalli, 1,6 resultatiivset söötu ja 0,7 vaheltlõiget. Kahepunktiviskeid on eestlanna tabanud 46- ja kolmeseid 34,9-protsendiliselt.

Järgmise liigamängu peab Ferragudo Eesti Vabariigi sünnipäeval 24. veebruaril, kui külla sõidetakse tabeli teisele GDESSA (14-4) naiskonnale.

ROOTSI

Marta Eleri Jaama ja Södertälje (16-0) said Rootsi naiste kõrgliigas järjekordse võidu, kui kodusaalis alistati 95:69 tabeli punane latern AIK Basket (1-15).

Noor eestlanna viibis platsil 8 minutit ning kordas 5 punktiga (kahesed 2/2, vabavisked 1/1) oma Rootsi kõrgliiga punktirekordit. Lisaks sai Jaama kirja ühe korvisöödu ja ühe viskeblokeeringu.

Klara Lundquist kogus võitjate poolel 19 punkti, 9 lauapalli ja 5 korvisöötu, Maria Jespersen tõi 16 silma ja 9 lauapalli, Frida Eldebrink lisas samuti 16 punkti ja ka 5 söötu ning Louice Halvarsson sai kirja 15 silma ja 5 lauapalli. Kaotajate edukaim oli 14 punkti visanud Crystel Bittar.

18-aastase eestlanna keskmised näitajad on 15 kohtumisega olnud 10,4 minutit, 1,6 punkti, 1,4 lauapalli ja 0,5 viskeblokeeringut. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 40,9% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

Järgmises mängus tuleb Södertäljel oluliselt tummisem lahing, kui 23. veebruaril sõidetakse külla liigatabeli teise koha tiimile Lulea Basketile (14-2).

ISLAND

Tänavuse hooaja keskel Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist lahkunud ja Islandi kõrgliigasse kolinud 24-aastane Eesti koondislane Tea Adams tegi ilusa esituse, kui aitas Reykjaviki Valuri (8-10) kodusaalis 69:57 võidule liiga punase laterna Snaefelli (2-16) üle.

Eelmises mängudeaknas Eesti koondise eest debüteerinud tagamängija kogus 34 minutiga oma naiskonna resultatiivseimana 18 punkti (kahesed 6/12, kolmesed 1/5, vabavisked 3/4), 10 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, ühe viskeblokeeringu, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Võitjate poolel tegi kaksikduubli ka ameeriklanna Brooklyn Pannell, kes sai kirja 15 silma ja 12 lauapalli. Dagbjort Karlsdottir panustas 11 punktiga. Kaotajate efektiivseim oli Soome passiga Jasmina Jones, kelle arvele kanti 40 minutiga 11 punkti ja 10 lauapalli.

Adamsi Islandi kõrgliiga keskmised näitajad senise kolme mänguga on olnud 33 minutit, 20,7 punkti, 8 lauapalli ja 4 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on tal olnud 51,4% ja kolmepunktivisetel 30%.

Islandil on käimas põhiturniiri teine faas, kus tabel on löödud kaheks. Valur heitleb alumise nelja naiskonna hulgas ning nende järgmine matš toimub 27. veebruaril lähirivaali Thor AK (8-10) vastu. Mõni aeg tagasi loobus edasisest võistlemisest Breidabliki tiim, kellega peetud mängud on kõikide naiskondade saldost kustutatud.

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirlsi (12-13) suutis eelmisel nädalal oma kuuemänguliseks kerinud kaotusteseeria murda, kui nädala esimeses kohtumises saadi 60:50 jagu Texas Techi (16-11) naiskonnast. Alanud nädalal oma 22. sünnipäeva tähistav eestlanna kogus 38 minutiga 5 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/3, vabavisked 3/4), 6 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Nädala teises kohtumises jäid Asi ja Oklahoma State 57:65 alla Houstoni (13-12) ülikoolile. Väljakul 40 minutit rassinud eestlanna tõi 11 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 3/6), 4 lauapalli ja 4 resultatiivset söötu ning tegi ka 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Anna Gret Asi selle hooaja senised keskmised näitajad on 25 kohtumisega olnud 33,7 minutit, 13 punkti, 3,4 lauapalli, 4,5 korvisöötu ja 1,5 vaheltlõiget. Visketabavus väljakult on eestlannal olnud 42,1%, sealhulgas kolmesejoone tagant 37,8%.

Marie Anette Sepp ja University of Albany (22-3) teenisid juurde kaks võitu, kui esmalt mängiti ülimadala skooriga matšis 38:36 üle NJIT (9-16) ning seejärel alistati samuti kahe silmaga 58:56 UMBC. 21-aastane eestlanna pääses platsile esimeses mängus, kuid 6 minutiga protokolli ühtegi muud märget ei saanud.

Anete Elisabeth Adleri kodunaiskond Boston University (15-9) naasis võitude teele, kui alistas mõlemad lõppenud nädalal tee peal ees olnud vastased. Esmalt mängiti 72:64 üle Army Black (11-12) ning seejärel võideti 69:60 Navy (9-15) naiskonda. Alates detsembrist vigastuse tõttu eemal olnud 20-aastane Adler kummaski matšis kaasa ei teinud.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (16-11) sai nädalaga juurde kaotuse ja võidu. Esmalt kaotati viies kohtumine järjest, kui numbritega 45:64 jäädi alla Arizonale (14-12). Seejärel saadi üle pika aja maitsta võidurõõmu, kui 73:46 mängiti üle Arizona State (11-15). 23-aastane eestlanna jätab jalaprobleemide tõttu tänavu kogu hooaja vahele ning hiljuti sai hooaja lõpetanud vigastuse teinegi Washington State’i liider Charlisse Leger-Walker.