EESTLASED VÄLISMAAL | Drell viskas USA-s võrgud põlema, Lips tegi Itaalias võimsa esituse ja Kullamäe aitas kukutada Euroliiga tiimi

-Henri Drell | Foto: NBA G League

Võõrsil mängivatest Eesti korvpalluritest tegi lõppenud nädalal säravaima esituse Henri Drell, kes püstitas oma karjääri skoorirekordi. Mitmetes Euroopa liigades peeti eelmisel nädalal viimased kohtumised enne koondisemängudest tingitud pausi ja head minekut näitasid ka mitmed meie koondislased. Koondisest sel korral veel välja jäänud Karl Johan Lips oli väga lähedal kolmikduublile, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste tööandja Vitoria-Gasteizi Baskonia (14-12) teenis Euroliigas võidulisa, kui neljapäeval alistati koduväljakul 94:80 Prantsusmaa klubi Villeurbanne’i ASVEL (5-21). Kotsar sai mänguaega 12 minutit, mille jooksul viskas ta 8 punkti (kahesed 4/5), võttis 3 lauapalli ja tegi 3 isiklikku viga. Raieste kogus 18 minutiga oma Euroliiga hooaja tippmarki tähistavad 6 punkti (kolmesed 2/2), samuti võttis ta 2 lauapalli ja tegi 2 viga.

Hispaania kõrgliigas pidi aga Baskonia (12-10) vastu võtma kaotuse, pühapäeval jäädi kodusaalis 78:81 alla Badalona Joventutile (13-9). Kotsar mängis 18 minutit ning viskas selle ajaga 11 punkti (kahesed 5/6, vabavisked 1/2), võttis 6 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi ühe vaheltlõike. Lisaks sai ta kirja 3 viga. Raieste viibis väljakul 16 minutit, viskas 5 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/2, vabavisked 1/1), hankis ühe lauapalli, blokeeris ühe viske ja tegi 3 isiklikku viga.

Kristian Kullamäe leivaisa Bilbao (5-1) alistas kolmapäeval FIBA Europe Cupi vahegrupiturniiri viimases mängus kodusaalis Bulgaaria klubi Botevgradi Balkani (0-6) 90:63 ja pääses K-vahegrupi võitjana veerandfinaali, kus neid ootab ees poolakate Varssavi Legia. Kullamäe kogus 23 minutiga 4 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 0/6), hankis tiimi parimana 7 lauapalli ja jagas mängu parimana 7 resultatiivset söötu. Lisaks patustas eestlane 2 pallikaotusega ja tegi ühe vea.

Hispaania kõrgliigas teenis Bilbao (9-13) pühapäeval võõrsil magusa 93:78 võidu Valencia (13-9) üle. Kullamäe viskas Euroliiga klubi vastu 19 minutiga 14 punkti (kahesed 4/4, kolmesed 2/4), olles sellega meeskonna paremuselt teine-kolmas punktitooja. Lisaks võttis ta ühe lauapalli, andis 3 resultatiivset söötu ning tegi 2 viga.

SAKSAMAA, BBL

Saksamaa kõrgliigas sai Artur Konontšuki koduklubi Oldenburg (9-11) lõppenud nädalal kaks kaotust. Möödunud esmaspäeval kaotati võõrsil 73:93 Euroliiga klubile Müncheni Bayernile (15-3). Konontšuk kogus 20 minutiga 2 punkti (kahesed 0/3, kolmesed 0/2, vabavisked 2/2) ja võttis 5 lauapalli. Negatiivse poole peale jäid 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Pühapäeval jäädi samuti võõrsil 69:87 alla tabeliliidrile Chemnitzi Ninersile (17-3), kelle ridadesse kuulub ka mullu koos Konontšukiga Kalev/Cramos mänginud Wesley van Beck. Konontšuk tõi 21 minutiga 5 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 0/1, vabavisked 1/1) ning hankis kohtumise parimana 8 lauapalli. Lisaks tegi ta 2 pallikaotust ja 3 viga.

ITAALIA, SERIE A

Itaalia kõrgliigas kaotas Kaspar Treieri koduklubi Sassari Dinamo (8-12) laupäeval võõrsil Tortonale (12-5) 62:79. Treier viibis väljakul 5 minutit, kuid ühtegi pealeviset ei teinud. Tema kontosse kanti 2 lauapalli ja 2 viga.

Joonas Riismaa koduklubi Brindisi (4-16) jätkab Itaalia kõrgliigas viimasel kohal. Pühapäeval kaotati võõrsil 55:69 Milano Olimpiale (12-5). Eestlane pääses Euroliiga klubi vastu platsile 9 minutiks, mille jooksul blokeeris ühe viske ja tegi 3 viga. Pealeviseteni Riismaa ei jõudnud.

LEEDU, LKL

Carlos Jürgensi koduklubi Kedainiai Nevežis (4-14) sai Leedu kõrgliigas tänavuse hooaja suurima kaotuse, jäädes laupäeval võõrsil 64:113 alla Vilniuse Rytasele (15-2). Jürgens kogus 19 minutiga isiklikku kontosse 7 punkti (kahesed 2/7, kolmesed 1/5), ühe lauapalli ja meeskonna parimana 3 resultatiivset söötu, lisaks kaotas ta seitsmel korral palli.

POOLA, PLK

Janari Jõesaare tööandja Wloclaweki Anwil (17-3) kaotas laupäeval Poola kõrgliigas kodus Szczecini Kingile (13-8) 88:90, kuid jätkab endiselt kindla liidrina. Jõesaar viibis platsil 28 minutit, viskas 8 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 2/3), võttis meeskonna parimana 9 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe vaheltlõike ja blokeeris ühe viske. Negatiivse poole pealt läksid statistikasse 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi koduklubi Oostende (16-2) pikendas oma võiduseeria Belgia-Hollandi ühisliigas juba kümnemänguliseks, laupäeval alistati võõral väljakul Leuveni Bears (4-14) 85:56. 22 minutit mänguaega saanud Tass oli Oostende paremuselt kolmas skooritegija ning kogus 12 punkti (kahesed 5/7, vabavisked 2/3). Lisaks sai eestlane kirja 6 lauapalli, ühe resultativise söödu, ühe vaheltlõike, 2 blokki ja 3 viga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas sai valusa kaotuse Siim-Sander Vene koduklubi Burgose San Pablo (14-6), kes vandus pühapäeval võõrsil 103:104 alla Corunale (16-4). Vene viskas 15 mänguminuti jooksul 4 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 0/4), võttis 4 lauapalli, jagas meeskonna parimana 4 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike ja blokeeris kohtumise parimana 2 vastaste viset. Lisaks patustas ta veel ühe pallikaotusega.

Jaan Puideti leivaisa Valladolidi Real (12-8) teenis Hispaania esiliigas pärast kolme kaotust taas võidu, kui alistas laupäeval kodusaalis Cacerese (5-15) 99:72. Puidet sai mänguaega 13 minutit ning kogus selle ajaga 2 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/2), 3 lauapalli, 2 korvisöötu ja ühe isikliku vea.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Sten Soku koduklubi Thessaloniki Iraklis (12-9) sai lõppenud nädalal Kreeka esiliigas kaks võitu tabelis eespool olevate võistkondade vastu. Kolmapäevases kohtumises alistati kodus 92:81 Schimatari Ermis (13-8). Sokk viskas 28 minutiga 2 punkti (vabavisked 2/2), noppis ühe lauapalli, jagas 9 korvisöötu ja tegi ühe vaheltlõike. Lisaks kogunes eestlase arvele üks pallikaotus ja 3 viga.

Laupäeval saadi aga võõrsil 80:76 jagu Nea Smyrni Milonist (13-8). Sokk sai mänguaega 24 minutit, mille jooksul viskas meeskonna paremuselt teise skooritegijana 13 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 3/4), hankis 2 lauapalli, andis 3 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike, kaotas 5 korral palli ning teenis 3 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A2

Karl Markus Poomi koduklubi Rieti Real Sebastiani (13-10) kaotas pühapäeval Itaalia esiliigas võõrsil Forlile (19-4) 73:83. Poom sai mänguaega 19 minutit, viskas 5 punkti (kahesed 2/4, vabavisked 1/2), noppis 6 lauapalli, tegi ühe vaheltlõike ja sai 2 isiklikku viga.

Pühapäeval sai Itaalia esiliigas kaotuse kirja ka Mait Petersoni koduklubi Agrigento (6-17), kes vandus võõral väljakul alla Riminile (10-13) 61:73. Peterson viibis platsil 17 minutit, viskas selle ajaga 4 punkti (kahesed 2/5) ja hankis 3 lauapalli. Lisaks tegi ta ühe pallikaotuse ja 2 viga.

Gregor Kuuba leivaisa Cento (10-13) jätkas Itaalia esiliigas võidukalt – laupäeval alistati koduväljakul 79:73 Monferrato (5-18). Kuuba aga platsil ei käinud.

ITAALIA, SERIE B NAZIONALE

Karl Johan Lipsu tööandja Chieti (13-10) alistas pühapäeval Itaalia tugevuselt kolmandas liigas koduväljakul kahe lisaajaga mängus Ruvo di Puglia (18-5) 96:94. Lips viibis väljakul lausa 48 minutit, rohkem kui keegi teine. Ta viskas meeskonna resultatiivseimana 19 punkti (kahesed 4/7, kolmesed 0/7, vabavisked 11/13), võttis mängu parimana 18 lauapalli ja andis mängu parimana 9 korvisöötu. Lisaks jäi tema arvele 6 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

USA, NBA G LEAGUE

NBA-debüüti ootav Henri Drell jälgis pingilt, kuidas tema meeskond Chicago Bulls (25-28) alistas teisipäeval kodus Minnesota Timberwolvesi (36-16) lisaajal 129:123 ja neljapäeval Memphis Grizzliese (18-35) 118:110. Laupäeval kaotati võõral väljakul Orlando Magicule (29-24) lisaajal 108:114, kuid Drell seekord Bullsi koosseisu ei kuulunud.

Chigago Bullsi tütarmeeskond Windy City Bulls (6-11) sai NBA G Liigas kaks kaotust ja ühe võidu. Neljapäeval ja reedel kohtuti kodus kaks korda Osceola Magicuga (10-7), kohtumised kaotati vastavalt 113:129 ja 101:110. Drell käis väljakul vaid teises mängus, kus tema arvele kogunes 32 minutiga 7 punkti (kahesed 2/5, kolmesed 1/4), 11 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, üks blokeeritud vise, 6 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Pühapäeval alistati samuti kodus Raptors 905 (5-13) 113:99. Drell viibis väljakul 32 minutit ning tõi üleplatsimehena 38 punkti (kahesed 7/9, kolmesed 6/13, vabavisked 4/4), mis on tema kogu profikarjääri rekord. Lisaks võttis ta 12 lauapalli, jagas 4 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike, kaotas 2 korral palli ning teenis 2 isiklikku viga. Varem Eesti meistriliigas, Saksamaa esiliigas ning Saksamaa, Itaalia ja Prantsusmaa kõrgliigades mänginud Drell oli seni oma karjääri jooksul visanud kõige rohkem 26 punkti mängus.

USA, NCAA

USA korvpalli üliõpilasliigas NCAA sai Kaspar Sepa kodumeeskond Valparaiso (6-19) eelmisel nädalal kaks kaotust. Kolmapäeval saadi hooaja suurim kaotus, kui võõrsil jäädi Indiana State’ile (22-3) alla 61:101. Sepp tegi sealjuures oma NCAA-karjääri seni resultatiivseima esituse, kui tõi 28 mänguminutiga 15 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 2/4, vabavisked 3/6), millega oli meeskonna paremuselt teine korvikütt. Samuti hankis Sepp 4 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja blokeeris ühe vastasete pealeviske, kuid patustas ka 2 pallikaotusega ja tegi 3 viga.

Laupäeval teeniti juba kuues kaotus järjest, kui koduhallis jäädi 78:96 alla Belmontile (14-11). 14 minutit mänginud Sepp seekord kätt valgeks ei saanud (kolmesed 0/2). Eestlase arvele kogunes 2 lauapalli, üks resultatiivne sööt ja 2 viga.

Johannes Kirsipuu ja tema meeskond Central Arkansas (9-18) teenisid USA üliõpilasliigas lõppenud nädalal ühe kaotuse ja ühe võidu. Neljapäeval kaotati võõral väljakul 55:59 Jacksonville’ile (13-12). Kirsipuu viibis platsil 17 minutit, saades selle ajaga kirja 5 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 1/5), 2 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Laupäeval oldi samuti võõrsil üle North Floridast (13-13) 79:77. Kirsipuu kogus 22 mänguminutiga 4 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 0/1), 4 lauapalli, 4 resultatiivset söötu ja 2 vaheltlõiget. Lisaks patustas ta ühe pallikaotusega ja tegi 3 viga.

Kerr Kriisa kodumeeskond West Virginia (8-15) sai laupäeval NCAA liigas oma selle hooaja suurima kaotuse, kui võõrsil jäädi 58:94 alla Texasele (16-8). Kriisa arvele kogunes 29 minutiga 3 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 1/3), 2 lauapalli ja meeskonna parimana 4 korvisöötu, lisaks patustas ta ka 3 pallikaotusega.

Markus Ilver ja Wisconsin (16-8) said eelmisel nädalal NCAA liigas kirja kaks kaotust. Kolmapäeval vannuti võõrsil Michiganile (8-16) alla 68:72. Ilver viibis väljakul 5 minutit ning viskas 2 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/1), samuti võttis ta ühe lauapalli ja tegi 2 viga.

Laupäeval saadi juba neljas järjestikune kaotus, kui võõrsil jäädi alla Rutgersile (13-10) 56:78. Ilver oli platsil 10 minutit ning sai selle aja jooksul kirja vaid ühe resultatiivse söödu. Ühtegi pealeviset eestlane ei teinud.

Henri Veesaare koduülikooli Arizona (19-5) võiduseeria NCAA liigas pikenes viiele mängule. Neljapäeval alistati võõrsil Utah (15-9) kolme lisaaja järel 105:99 ja laupäeval samuti võõrsil Colorado (16-8) 99:79. Veesaar sel hooajal kaasa ei tee.

EESTI NAISED VÄLISMAAL | ENAMUS NAISTEL OLI MÄNGUVABA NÄDAL, ANNA GRET ASI RASSIS AGA 40 MINUTIT

Eesti parimate naiskorvpallurite tegemisi kajastavas nädala kokkuvõttes peame sel korral tõdema, et kõigi peale tuli eestlannadel möödunud nädalal kirja vaid üks kohtumine, kui ainsans käis ookeani taga platsil Anna Gret Asi, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (6-10) said ka möödunud nädalal üksnes treenida, kuna Poola kõrgliigas neil mängu polnud. Järgmise kohtumise peab Poznan alanud nädala kolmapäeval ehk 14. veebruaril, kui kodusaalis võõrustatakse liiga eelviimast Bydgoszczi (3-13) naiskonda.

31-aastane Pokk on 16 liigamänguga Poolas kogunud keskmiselt 28,7 minutit, 9,9 punkti, 3,8 lauapalli ja 2,1 resultatiivset söötu. Eestlanna visketabavus on olnud kahepunktialast 38,8% ning kolmesejoone tagant 43,5%.

PRANTSUSMAA

Eesti koondise tsentri Maaja Bratka jaoks on esialgse info kohaselt kahjuks hooaeg vigastuse tõttu lõppenud. Tema kodunaiskond Champagne Basket (5-10) lõppenud nädalal liigamängus väljakul ei käinud ning järgmine kohtumine on neil plaanitud 17. veebruarile.

31-aastasel Bratkal jäi 11 liigakohtumisega kirja keskmiselt 25 mänguminutit ning selle ajaga kogus eestlanna 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Tema kahepunktiviskeid tabasid 44,8- ja kolmesed 39,1-protsendiliselt.

PORTUGAL

Greeta Üprusel ja Ferragudo (3-13) naiskonnal Portugali kõrgliigas samuti möödunud nädalal liigamängu polnud ning nende järgmine võimalus oma liigatabeli viimast kohta parandama hakata tuleb 18. veebruaril, kui võõrustatakse tabeli esimeses pooles paiknevat Esgueira (10-5) naiskonda.

29-aastane Üprus on Portugali kõrgliigas 12 kohtumisega kirja saanud keskmiselt 34,3 minutit, 13,2 punkti, 5,5 lauapalli, 1,5 resultatiivset söötu ja 0,8 vaheltlõiget. Kahepunktiviskeid on eestlanna tabanud 42,9- ja kolmeseid 37,6-protsendiliselt.

ROOTSI

Ka Marta Eleri Jaama ja Södertälje (15-0) said Rootsi naiste kõrgliigas liigamängudest vaba nädala. Södertälje peab järgmise kohtumise 17. veebruaril koduväljakul, kui võõrustatakse AIK Basketit (1-13).

18-aastase eestlanna keskmised näitajad on 14 kohtumisega olnud 10,6 minutit, 1,4 punkti, 1,5 lauapalli ja 0,4 viskeblokeeringut. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 35% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

ISLAND

Mõni aeg tagasi Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist lahkunud 24-aastane Eesti koondislane Tea Adams jäi oma uue koduklubi Reykjaviki Valuri eest meile teadamata põhjusel pingile, kui Valur (7-10) võitis neist tabelis tagapool olevat Fjolnirit (2-15) 87:54.

Adamsi Islandi kõrgliiga keskmised näitajad senise kahe mänguga on olnud 32,5 minutit, 22 punkti, 7 lauapalli ja 4 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on tal olnud 52% ja kolmepunktivisetel 40%.

Islandil algas põhiturniiril ka teine faas, kus tabel löödi kaheks. Valur jäi alumise nelja tiimi hulka. Lisaks on edasisest võistlemisest loobunud Breidabliki naiskond, kellega peetud mängud on kõikide naiskondade saldost kustutatud.

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirlsi (11-12) kaotusteseeria pikenes kuuele mängule, kui kõige napimalt 68:69 jäädi alla üleriigilises pingereas 8. positsioonil olevale Kansas State’ile (21-3). 21-aastane eestlanna rassis platsil 40 minutit ning kogus 3 punkti (kahesed 0/6, kolmesed 1/3), 4 lauapalli, 5 resultatiivset söötu, 7 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Anna Gret Asi selle hooaja senised keskmised näitajad on 23 kohtumisega olnud 33,3 minutit, 13,4 punkti, 3,2 lauapalli, 4,6 korvisöötu ja 1,6 vaheltlõiget. Visketabavus väljakult on eestlannal olnud 42,3%, sealhulgas kolmesejoone tagant 38,1%.

Marie Anette Sepp ja University of Albany (20-3) said juurde võidulisa, kui 60:52 mängiti üle kunagise Eesti koondislase Viive-Kai Rebase endine ülikoolinaiskond Binghamton (9-14). 21-aastane Sepp väljakule ei pääsenud.

Anete Elisabeth Adleri kodunaiskond Boston University (13-9) kaotas kolmanda kohtumise järjest, kui tulemusega 60:71 jäädi alla Bucknelli (8-14) ülikoolile. Detsembris vigastada saanud 20-aastane eestlanna kaasa ei löönud.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (15-10) on kaotanud neli kohtumist järjest. Viimati vannuti kehva viimase veerandaja tõttu 58:73 alla üleriigilises reitingus 6. positsiooil olevale Stanfordile (22-3). 23-aastane eestlanna jätab jalaprobleemide tõttu tänavu kogu hooaja vahele ning hiljuti sai hooaja lõpetanud vigastuse teinegi Washington State’i liider Charlisse Leger-Walker.