Eestlased välismaal | Henri Drell sai NBA lepingu, Carlos Jürgensi võimas hoog Leedus jätkus

Möödunud nädalal, kui Eesti korvpalli suurimaks uudiseks oli Henri Drelli leping NBA klubi Chicago Bullsiga, pidasid meie korvpallurite koduklubid Euroopa ja USA liigades taaskord hulgaliselt kohtumisi. Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste, Kristian Kullamäe, Matthias Tassi ning Karl Johan Lipsu koduklubid olid võistlustules nii kohalikel meistrivõistlustel kui ka eurosarjades, Carlos Jürgens jätkas oma suurepärast hoogu Leedus, Siim-Sander Vene aitas oma tiimi Hispaanias ülisuure võiduni ning Itaalias sai näha eestlaste koduklubide duelle nii kõrgliiga kui ka esiliiga tasemel. Kerr Kriisa tegi ookeani taga oma uue meeskonna särgis võimsa debüüdi, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste leivaisa Baskonia (8-6) pidi Euroliigas vastu võtma kaotuse, jäädes neljapäeval koduplatsil 81:91 alla itaallaste Bologna Virtusele (10-4). Kotsar oli kaotajate paremuselt teine korvikütt, kui tõi 23 mänguminutiga 13 punkti (kahesed 4/6, vabavisked 5/6), võttis 3 lauapalli, tegi ühe vaheltlõike, blokeeris ühe vastaste pealeviske ja sai kirja ühe isikliku vea. 6 minutit mänginud Raieste punktiarvet ei avanud (kolmesed 0/1), küll aga noppis 2 lauapalli.

Hispaania kõrgliigas sai Baskonia (8-7) möödunud nädalal võidu ja kaotuse. Esmalt alistati teisipäeval kodus 94:82 tabeli punane latern Palencia (1-14). Kotsari arvele kogunes 26 minutiga 10 punkti (kahesed 4/6, vabavisked 2/2), 3 lauapalli, 3 korvisöötu ja 2 vaheltlõiget, negatiivse poole pealt ka üks pallikaotus. Raieste sai mänguaega 9 minutit ning statistikasse läks vaid üks lauapall ja 3 viga. Ühtegi pealeviset ta ei teinud.

Pühapäeval kaotati võõrsil kindlalt valitsevale Hispaania meistrile Barcelonale (10-5) 62:82. 19 minutit platsil viibinud Kotsari nimele jäi 7 punkti (kahesed 3/6, vabavisked 1/2), mängu ühe parimana 8 lauapalli, üks resultatiivne sööt, 5 pallikaotust ja 3 viga. Raieste 5 minutiga pealeviskeid ei teinud, kirja läks vaid üks viga.

Kristian Kullamäe koduklubi Bilbao Basket (2-0) jätkas FIBA Europe Cupi vahegrupiturniiril võidukalt, alistades teisipäeval võõrsil Portugali meeskonna FC Porto (1-1) 75:72. Kullamäe viibis väljakul 16 minutit, viskas 7 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 1/2), võttis 2 lauapalli, andis 3 resultatiivset söötu, tegi ühe pallikaotuse ning teenis 2 isiklikku viga.

Koduses liigas tuli aga Bilbaol (5-9) vastu võtta kaotus Gran Canarialt (8-6). Laupäeval võõrsil peetud kohtumine lõppes tulemusega 75:83. Kullamäe viibis platsil 13 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 3 punkti (kahesed 0/4, kolmesed 1/1), üks lauapall, 3 resultatiivset söötu, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Hispaania kõrgliigas pidi laupäeval kaotusega leppima ka Artur Konontšuk, kelle koduklubi Granada (4-10) jäi võõral platsil koguni 70:92 alla Unicajale (11-3). 9 minutit mänguaega saanud Konontšuk viskas 2 punkti (kahesed 1/2), võttis maha 2 lauapalli ja tegi 2 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A

Itaalia kõrgliigas läksid pühapäeval omavahel vastamisi Kaspar Treieri koduklubi Sassari Dinamo (5-7) ning Joonas Riismaa leivaisa Brindisi (2-10). Tasavägise kohtumise võitis koduväljakul mänginud Sassari 84:81. Treier panustas 9 mänguminutiga võitu 5 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/1, vabavisked 3/3) ja 2 lauapalli, negatiivse poole pealt läks kirja üks pallikaotus. Riismaa aga Brindisi eest platsile ei saanud.

POOLA, PLK

Janari Jõesaare tööandja Wloclaweki Anwil (12-0) jätkas Poola kõrgliigas ainsa meeskonnana täiseduga, alistades laupäeval kodus Ostrow Wielkopolski Stali (7-6) 97:86 . Jõesaare arvele kogunes 11 minutiga 7 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/3, vabavisked 2/3), üks lauapall, üks tulemuslik sööt, üks vaheltlõige, üks pallikaotus ja üks isiklik viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi meeskond Oostende (2-3) teenis FIBA Meistrite liigas äärmiselt olulise võidu, kui teisipäeval alistati kodusaalis lisaajal 87:84 Prantsusmaa klubi Strasbourg (3-2). Tass võitjate eest väljakul ei käinud.

Laupäeval sai Oostende (10-2) Belgia-Hollandi ühisliigas võõrsil 74:72 võidu Aalsti Okapi (0-12) üle. Tass veetis platsil 8 minutit, mille jooksul viskas 2 punkti (kahesed 1/3), võttis 2 lauapalli ja blokeeris ühe vastaste viske.

LEEDU, LKL

Carlos Jürgens tegi Leedu kõrgliigas taas suurepärase mängu, kui aitas pühapäeval Kedainiai Nevežise (3-11) 106:94 võidule Panevežyse Lietkabelise (8-5) üle. Eestlane sai kodupubliku ees mänguaega 32 minutit, mille jooksul viskas meeskonna paremuselt teise skooritegijana 21 punkti (kahesed 7/10, kolmesed 1/4, vabavisked 4/8). Lisaks võttis ta 4 lauapalli, andis meeskonna parimana 9 korvisöötu, tegi 2 vaheltlõiget ja ühe pallikaotuse ning teenis 4 isiklikku viga. Jürgens on nüüd kolmes järjestikuses mängus visanud vähemalt 20 punkti.

BULGAARIA, NBL

Karl Johan Lipsu koduklubi Botevgradi Balkan (0-2) kohtus kolmapäeval FIBA Europe Cupi vahegrupi mängus võõrsil Saksamaa klubi Göttingeniga (1-1), kellele jäädi alla 70:76. Lipsu arvele jäi 29 minutiga 4 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 0/2, vabavisked 2/2), 4 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga.

Pühapäeval sai Balkan (7-5) võõrsil lisaajal 96:90 jagu Šumenist (4-8), lõpetades sellega oma kolmemängulise kaotusteseeria Bulgaaria kõrgliigas. Lips viibis väljakul 29 minutit ning sai selle ajaga kirja 12 punkti (kahesed 3/5, kolmesed 2/5), 7 lauapalli, meeskonna parimana 5 korvisöötu, 2 pallikaotust ja 3 viga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Siim-Sander Vene leivaisa Burgose San Pablo (12-1) sai Hispaania esiliigas oma senise hooaja suurima võidu, alistades laupäeval koduplatsil Ourense (6-7) koguni 105:55. Vene sai mänguaega 20 minutit, mille jooksul viskas ta 10 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 1/2, vabavisked 1/1), tegi 2 vaheltlõiget, blokeeris ühe viske ja kaotas korra palli.

Hispaania esiliigas sai võidu kirja ka Jaan Puideti koduklubi Real Valladolid (10-3), kes oli reedel võõrsil 87:79 üle Caceresest (3-10). Puidet mängis 22 minutit, tõi 7 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 1/2), võttis maha 2 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, pani ühe kulbi, tegi 2 pallikaotust ja sooritas 4 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliigas alistas Mait Petersoni tööandja Agrigento (5-10) pühapäeval koduväljakul Karl Markus Poomi meeskonna Monferrato (4-11) 83:66. Peterson sai mänguaega 10 minutit, aga isiklikku punktiarvet avada ei suutnud (kahesed 0/1). Tema arvele jäi 4 lauapalli, üks resultatiivne sööt ja 2 isiklikku viga. Poom kaotusmängus Monferrato koosseisu ei kuulunud.

Gregor Kuuba koduklubi Cento (5-10) kaotas samal päeval Itaalia esiliigas võõrsil Triestele (11-3) 66:80. Kuuba kogus 25 minutiga 5 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/2), võttis 6 lauapalli, andis 2 korvisöötu ja tegi nii ühe pallikaotuse kui ka isikliku vea.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Sten Sokk ja tema koduklubi Thessaloniki Iraklis (7-6) teenisid laupäeval Kreeka esiliigas võidulisa, kui alistasid koduväljakul Dafni Amyntase (5-8) 77:64. Soku kontole kogunes 25 minutiga 4 punkti (kahesed 0/3, kolmesed 1/2, vabavisked 1/2), 2 lauapalli, 2 tulemuslikku söötu, 2 pallikaotust ja 3 viga.

USA, G LEAGUE

Eelmisel nädalal NBA klubi Chicago Bullsiga kahesuunalise lepingu sõlminud Henri Drell pidas NBA G-liigas nende tütarmeeskonna Windy City Bullsi (8-6) eest kaks kohtumist, saades kirja võidu ja kaotuse. Reedel alistati kodusaalis 117:99 Sioux Falls Skyforce (8-6). Drell viibis platsil 24 minutit, mille jooksul tõi ta 11 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 3/6, vabavisked 0/1), hankis 2 lauapalli, andis ühe tulemusliku söödu, sooritas 3 vaheltlõiget, blokeeris 2 vastaste viset ja tegi nii ühe pallikaotuse kui ka isikliku vea.

Pühapäeval kaotati samuti kodus 102:104 Motor City Cruise’ile. See kaotus tähendas Windy Cityle ühtlasi ka seda, et meeskond jääb tänavu NBA G-liiga taliturniirist (Winter Showcase Cup) eemale. 37 minutit – omadest kõige kauem – mänginud Drelli arvele jäi 6 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/3, vabavisked 1/1), 6 lauapalli, 5 vaheltlõiget, üks blokeeritud vise, üks pallikaotus ja 2 viga.

Suurim uudis oli aga loomulikult see, et Drell sõlmis NBA klubiga Chicago Bulls two-way lepingu, millega sai temast teine Eesti korvpallur Martin Müürsepa järel, kes NBA klubiga kontrahti allkirjastanud. Loodetavasti saame järgnevates nädala ülevaadetes kajastada juba ka Drelli esimesi NBA minuteid.

USA, NCAA

NCAA hooaja esimesed üheksa kohtumist vahele jätma pidanud Kerr Kriisa tegi laupäeval viimaks debüüdi oma uue koduülikooli West Virginia (4-6) eest, kui võõrsil jäädi 79:87 alla Massachusettsile (6-2). Kriisa viibis väljakul kauem kui keegi teine – 36 minutit – ning ei kuritarvitanud seda aega. Tema nimele jäi mängu ühe parimana 20 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 6/15, vabavisked 2/4), 2 lauapalli, 7 resultatiivset söötu, 3 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Endiselt ilma vigastusest taastuva Henri Veesaareta mänginud Arizonal (8-1) tuli laupäeval vastu võtta hooaja esimene kaotus, kui NBA tiimi Indiana Pacersi koduhallis peetud kohtumises jäädi Purdue’le (10-1) alla 84:92. Esmaspäeval avaldatud ülikoolitiimide pingereas langes Arizona esimeselt kohalt neljandale, samas kui Purdue tõusis kolmandalt kohalt esimeseks.

USA ülikooliliigas sai kaotuse ka Kaspar Sepa meeskond Valparaiso (4-7), kes jäi laupäeval koduväljakul 62:63 alla Chicago State’ile (5-9). Sepa saldosse jäi 29 mänguminutiga 4 punkti (kahesed 2/2), 5 lauapalli, 2 korvisöötu, üks pallikaotus ja 2 viga.

NCAA esimeses divisjonis mängivatest eestlastest sai ainsana võidurõõmu tunda Markus Ilver, kelle meeskond Wisconsin (8-3) alistas neljapäeval kodus Jacksonville State’i (4-7) 75:60. Ilver pääses väljakule mängu viimasel minutil, ühtegi statistilist näitajat eestlane kirja ei saanud.

Eestlannad välismaal | Pokk ja Poznan on Poolas hoo sisse saanud, Üpruse naiskond pudenes karikasarjast

Eesti parimad naiskorvpallurid käisid lõppenud nädalal taas üle Euroopa ja ka Põhja-Ameerikas korvpalliväljakutel. Mailis Pokk ja Poznan on Poola kõrgliigas oma mängu käima saanud ning kogenud eestlanna on eriti ohtlik just kolmesejoone tagant. Maaja Bratkal jäi Prantsusmaal kaotusmängus napilt kaksikduublist puudu, Greeta Üpruse kodunaiskond kukkus karikasarjast ning Marta Eleri Jaama panus järjekordses võidumängus jäi pisikeseks. USA-s oli Anna Gret Asi võidumängus tegus ning Marie Anette Sepp teenis ühes kohtumises korralikud minutid, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (4-5) on Poola kõrgliigas saanud võidulainele, kui kolmas järjestikune võitu teeniti võõrsilt Varssavi Polonia (2-7) vastu numbritega 78:63.

31-aastane eestlanna kogus 22 minutiga 11 punkti (kahesed 1/5, kolmesed 3/3), 4 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe viskeblokeeringu, ühe pallikaotuse ja kukkus 5 veaga pingile.

Võitjate poolel tegi Jovana Popovic 16 punkti ja 10 korvisööduga kaksikduubli, Mikayla Vaughn panustas 16 silma ja 7 lauapalli ning Agnieszka Skobeli arvele kanti 12 punkti ja 7 lauapalli.

Polonia kasuks kogus Kayla Wells 16 punkti ja 7 lauapalli, Anna Pawlowska arvele kanti 15 silma ja 6 söötu ning Julia Berezowska panustas 10 silmaga.

Pokk on nüüd üheksa liigamänguga Poolas kogunud keskmiselt 28,2 minutit, 10,3 punkti, 3,7 lauapalli ja 2 resultatiivset söötu. Eestlanna visketabavus on olnud kahepunktialast 44,2% ning kolmesejoone tagant 51,4%.

Järgmise kohtumise peab Poznan 20. detsembril, kui kodusaalis võõrustatakse Toruni (3-6) naiskonda.

PRANTSUSMAA

Maaja Bratka ja Champagne Basket (4-6) pidid Prantsusmaa esiliigas vastu võtma järjekordse kaotuse, kui võõrsil jäädi 67:72 alla tabeli esimeses otsas paiknevale Montbrison’ (7-3) naiskonnale.

Oma tiimi kõrgeimad 32 minutit väljakul ringi jooksnud eestlannal jäi napilt kaksikduublist vajaka, kui kirja läks 10 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 1/3, vabavisked 1/2), 8 lauapalli, üks korvisööt, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Champagne Basketi resultatiivseimana viskas Danni Williams 23 punkti, Seehia Sida, Stepha M’Baye ja Emilie Raynaud lisasid kõik võrdselt 8 silma.

Võitjate poolel viskas Kendall Cooper 23 punkti, hankis 7 lauapalli ja jagas 5 söötu, Emma Villas-Gomis tõi 14 punkti ja 5 lauapalli ning Justine Soulard kogus 12 punkti, 5 lauapalli ja 5 söötu.

190 cm pikkune Bratka on kümnes liigakohtumises teeninud keskmiselt 26,9 mänguminutit ning kogunud selle ajaga 8,6 punkti, 4,4 lauapalli ja 0,8 vaheltlõiget. Eestlanna on kahepunktiviskeid tabanud 44,8- ja kolmeseid 39,1-protsendiliselt.

Järgmisena sõidab Champagne Basket 22. detsembril külla neist tabelis madalamal paiknevale CFBB (1-9) naiskonnale.

PORTUGAL

Greeta Üprusel ja Ferragudol (2-10) sel nädalal liigamängu ei olnud, aga laupäeval astuti üles karikasarjas, kust kahjuks 58:67 kaotusega Barcelose vastu konkurentsist kukuti.

29-aastane eestlanna viibis väljakul 32,5 minutit ning kogus selle ajaga 7 punkti (kahesed 0/3, kolmesed 1/4, vabavisked 4/4), 6 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja 3 isiklikku viga.

Karikasarjas kaheksandikfinaaliga piirdunud Ferragudo edukaim oli 17 punkti ja 12 lauapalli kogunud Vania Sengo, Kennedy Nicholas panustas 14 silma ja 13 lauapalli. Võitjate parim oli Rebecca Taylor ülivõimsa kaksikduubliga 28 punkti ja 20 lauapalli.

Ferragudo on 2 võidu ja 10 kaotusega Portugali kõrgliigas punaseks laternaks. Paranemise teele astumiseks on esimene võimalus 22. detsembril, kui kohtutakse Imortaliga (6-5)

ROOTSI

Rootsi naiste korvpalliliigas jätkab 18-aastase Marta Eleri Jaama kodunaiskond Södertälje (9-0) võimsat minekut, kui üheksas liigavõit teeniti koduplatsil numbritega 73:59 Sjuharadsi (3-6) vastu.

Noore eestlanna osaks jäi sel korral 6 mänguminutit ning protkolli kanti üks möödavise ja üks isiklik viga.

Võitjate resultatiivseim oli 16 punkti visanud Louice Halvarsson, Maria Jespersen lisas 15 silma ja 11 lauapalli ning Klara Lundquist kogus 14 silma, 7 lauapalli ja 8 söötu. Kaotajate parim oli 15 punkti toonud Merit Brennecke.

Tänavusel hooajal oma välismaa debüüti tegev Jaama on Rootsi kõrgliigas seni kirja saanud üheksa mängu ning tema keskmised näitajad on 10,7 minutit, 1,7 punkti ja 1,9 lauapalli.

Jaama ja Södertälje lähevad Rootsi liigas nüüd jõulupühade ja aastavahetuse pausile ning tagasi platsil ollakse 3. jaanuaril, kui külla sõidetakse Uppsala (6-3) naiskonnale.

SAKSAMAA

Eesti koondislane Tea Adams ja tema koduklubi Leverkusen (2-8) said Saksamaa kõrgliigas järjekordse kaotuse, kui 63:94 jäädi alla liiga liidrile Kelternile (10-1).

Eesti juurtega Adams mängis 16 minutit ning tal jäi punktiarve avamata (kahesed 0/4, kolmesed 0/1). Küll jäi tema arvele üks lauapall, üks korvisööt, 3 vaheltlõiget ja 2 isiklikku viga.

24-aastase Adamsi keskmised näitajad senise 10 mänguga on olnud 8,3 punkti, 2,7 lauapalli ja 1,7 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavuseks on olnud 43,1% ja kolmestel 30,4%.

Viimases koondiseaknas oma Eesti koondise debüüdi teinud Adamsi tiim on liigatabelis 12 naiskonna hulgas viimasel real. Järmises mängus kohtutakse 23. detsembril Marburgiga (4-7).

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (5-3) teenisid neljanda järjestikuse võidu, kui 76:58 mängiti üle Southern Illinois (5-5). 32 minutit mänginud 21-aastane eestlanna sai kirja 7 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 1/5), 5 lauapalli, 2 korvisöötu, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Marie Anette Sepp ja University of Albany (9-2) venitasid lõppenud nädalal oma järjestikuste võitude saldo viie mängu peale, kui esmalt alistati 68:57 Dartmouth (5-5) ning seejärel 77:38 Stonehill (0-11). Kui esimeses matšis piirdus 21-aastane Sepp 2 mänguminutiga ja protokolli rohkem midagi kirja ei saanud, siis teises kohtumises kogus eestlanna 13 minutiga 4 punkti (kahesed 1/2, vabavisked 2/2), ühe lauapalli, 2 korvisöötu ja ühe pallikaotuse.

Anete Elisabeth Adler ja Boston University (7-3) teenisid juurde suureskoorilise võidu, kui 80:47 mängiti üle Emmanuel. Nädal varem jalga vigastanud 20-aastane eestlanna kaasa ei teinud.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (10-2) kohtub meie aja järgi ööl vastu esmaspäeva Houstoniga (8-1). 23-aastast eestlannat oma tiimi ergutamas aga pole, sest ta sõitis Eestisse koduseid üllatama.