EESTLASED VÄLISMAAL | Henri Drelli NBA debüüt oli nädala tippuudis, aga rõõmu pakkusid teisedki Eesti mängumehed

-Henri Drell | Foto: USA TODAY Sports via Reuters Connect/Scanpix

Henri Drell tegi läinud nädalal ookeani taga Eesti korvpalli ajalugu, kui temast sai Martin Müürsepa järel teine eestlane, kes on pääsenud väljakule maailma tugevaimas korvpalliliigas NBA-s. Edukas nädal jääb selja taha ka Maik-Kalev Kotsaril, Sander Raiestel ja Kristian Kullamäel, kes võidutsesid nii koduses Hispaania liigas kui ka eurosarjades. Kui Kotsar ja Raieste alistasid Euroliigas Itaalia meistri, siis Kullamäe aitas koduklubi FIBA Europe Cupi poolfinaali. USA korvpalli üliõpilasliigas mängisid Kerr Kriisa ja Markus Ilver oma konverentside turniiridel, kirjutab Basket.ee.

USA, NBA

Eelmise aasta lõpus Chicago Bullsiga (33-35) kahesuunalise lepingu sõlminud Henri Drell tegi läinud neljapäeval oma kauaoodatud debüüdi korvpalliliigas NBA. Kaotusest ta oma meeskonda päästa ei suutnud – koduväljakul jäädi 111:126 alla Los Angeles Clippersile (42-25). Eestlane usaldati platsile 3 minutiks, mille jooksul viskas ta 2 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/1), hankis ühe lauapalli ja andis 2 resultatiivset söötu.

Kokku pidas Chicago Bulls eelmisel nädalal neli kohtumist. Esmaspäeval kaotati kodus koguni 92:127 Dallas Mavericksile (39-29) ja kolmapäeval alistati võõrsil lisaaja järel 132:129 Indiana Pacers (38-30), Drell kummaski kohtumises meeskonna koosseisu ei kuulunud. Laupäeval vaatas aga eestlane pingilt, kuidas kodusaalis võeti kindel 127:98 võit Washington Wizardsi üle (11-57). Chicago Bulls on NBA idakonverentsis üheksandal kohal ehk eelviimasel play-in’i viival positsioonil.

Drell mängis möödunud nädalal ka NBA G Liigas. Chicago Bullsi tütarmeeskond Windy City Bulls (14-15) pidas eelmisel nädalal kolm kohtumist ja võitis need kõik. Esmalt kohtuti kodus kaks korda Grand Rapids Goldiga (11-18), esimene mäng võideti teisipäeval lisaaja järel 95:93. Drell mängis 31 minutit ning kogus kehva visketabavuse juures 4 punkti (kahesed 2/6, kolmesed 0/9), 8 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja ühe vaheltlõike. Negatiivse poole pealt läksid kirja üks pallikaotus ja viga. Neljapäevases kohtumises saadi kindel 116:95 võit. Drell kaasa ei teinud, kuna oli samal ajal koos Chicago Bullsiga.

Päev hiljem alistati samuti kodus College Park Skyhawks (15-16) 98:94. NBA-debüüdi järel Windy City Bullsi koosseisu naasnud Drell viibis platsil 32 minutit ja tõi selle ajaga oma meeskonna parimana 23 punkti (kahesed 5/9, kolmesed 3/6, vabavisked 4/4). Eestlase arvele kogunes veel 9 lauapalli ja üks korvisööt, aga ka 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Windy City Bulls tõusis sellega G Liiga idakonverentsis üheksandale kohale, play-off’i saavad põhiturniiri kuus paremat.

HISPAANIA, ACB

Eesti koondislaste Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste leivaisa Baskonia (16-13) jätkas Euroliigas võidukalt, kui neljapäeval alistati koduplatsil 88:73 Itaalia meisterklubi Milano Olimpia (12-17). Kotsar viibis väljakul 21 minutit, viskas selle ajaga 6 punkti (kahesed 3/5, vabavisked 0/1), võttis 3 lauapalli, blokeeris 2 vastaste viset ning tegi ühe isikliku vea. Raieste sai platsile kõigest üheks minutiks, mille jooksul ta ühtegi pealeviset ei teinud. Protokolli läks vaid üks viga. Baskonia hoiab Euroliigas kaheksandat kohta, mis viiks klubi play-in turniirile.

Baskonia (14-11) jätkas võidulainel ka koduses liigas, kui laupäeval oldi kodusaalis 104:88 üle Artur Konontšuki endisest tööandjast Granadast (7-18). Kotsar kogus 16 minutiga 2 punkti (kahesed 1/1, vabavisked 0/2) ja võttis 2 lauapalli. Lisaks patustas ta ühe pallikaotusega ja tegi 2 viga. Raieste pääses platsile 15 minutiks, kuid isiklikku punktiarvet ei avanud (kolmesed 0/1). Tema arvele jäi üks lauapall, üks korvisööt, üks vaheltlõige, üks pallikaotus ja 3 viga. Baskonia tõusis võiduga Hispaania kõrgliigas kaheksandale ehk viimasele play-off’i viivale kohale.

Kristian Kullamäe meeskond Bilbao jõudis FIBA Europe Cupi poolfinaali, alistades kolmapäeval kodusaalis veerandfinaali korduskohtumises Varssavi Legia kindlalt 81:53. Kahe mängu kokkuvõttes teeniti Poola klubi üle üheksapunktiline võit. Veerandfinaali avamängus välismaalaste kvoodi tõttu koosseisust välja jäänud Kullamäe viibis Bilbao mängijatest väljakul kõige kauem – 29 minutit – ning viskas selle aja jooksul 13 punkti (kahesed 5/9, kolmesed 1/6), olles sellega meeskonna paremuselt teine-kolmas punktitooja. Eesti koondislane hankis ka 3 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi mängu parimana 4 vaheltlõiget. Miinuspoolele kanti statistikas 2 pallikaotust ja üks viga. Poolfinaalis läheb Bilbao vastamisi Saksamaa klubi Chemnitzi Ninersiga, kelle ridadesse kuulub ka endine Kalev/Cramo mängumees Wesley Van Beck.

Bilbao (10-15) sai võidurõõmu tunda ka koduliigas, pühapäeval oldi kodusaalis kindlalt 92:71 üle Badalona Joventutist (14-11). Kullamäe viibis platsil 24 minutit ja oli selle ajaga meeskonna resultatiivseim, kogudes 17 punkti (kahesed 3/5, kolmesed 3/7, vabavisked 2/3). Samuti hankis ta 5 lauapalli, andis 3 korvisöötu, sooritas ühe vaheltlõike ja blokeeris ühe vastasete pealeviske, kuid patustas ka 3 pallikaotusega ja tegi 3 viga. Bilbao jätkab Hispaania kõrgliigas 11. kohal.

ITAALIA, SERIE A

Itaalia kõrgliigas teenis pühapäeval võidulisa Joonas Riismaa tööandja Brindisi (6-17), alistades koduväljakul Trento Aquila (11-12) 89:82. Riismaa viskas 8 mänguminutiga 6 punkti (kolmesed 2/2) ja noppis ühe lauapalli, statistikasse läks kirja ka üks isiklik viga.

Samas liigas sai võidu ka Kaspar Treieri leivaisa Sassari Dinamo (11-12), kes alistas pühapäeval kodusaalis lisaajal tabeliliidri Brescia (17-6) 106:101. Treier kuulus küll võitjate koosseisu, aga platsil ei käinud.

Liigatabelis on Sassari 22 punktiga üheksandal kohal ehk esimesena play-off’i joone all. Brindisi asub 12 punktiga viimasel, 16. tabelireal ning esiliigasse langemise vältimiseks tuleb neil punktilisa teenida.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi tööandja Oostende (3-0) on alustanud Belgia-Hollandi liiga eliitdivisjonis kolme võiduga, laupäeval alistati koduväljakul Leideni ZZ (1-1) 75:68. Eestlane veetis platsil 20 minutit ning kogus selle ajaga enda arvele 6 punkti (kahesed 2/3, vabavisked 2/2), 2 lauapalli ja 2 korvisöötu. Oostende hoiab eliitdivisjonis 25 punktiga esikohta, koos riigisiseste mängudega on saadud 15 võitu järjest.

POOLA, PLK

Poola kõrgliigas sai laupäeval jätku Janari Jõesaare leivaisa Wloclaweki Anwili (18-5) mõõn, kui koduväljakul vannuti 75:93 alla Zielona Gorale (6-18). Eesti koondislane viskas 13 minutiga 4 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 0/4), hankis ühe lauapalli ja sooritas ühe vaheltlõike. Protokolli läks kirja ka üks isiklik viga. Wloclawek on nüüd viimasest neljast liigamängust kaotanud kolm, aga sellele vaatamata hoitakse hetkel 41 punktiga liidrikohta.

HISPAANIA, LEB GOLD

Siim-Sander Vene koduklubi Burgose San Pablo (18-7) pidas Hispaania esiliigas lõppenud nädalal kaks kohtumist. Esmalt jäädi kolmapäeval võõrsil 72:77 alla Lleida Forcale (17-8), millega katkes ühtlasi klubi kolmemänguline võiduseeria. Vene 17 minutiga kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/1, kolmesed 0/1), küll aga hankis Eesti koondise kapten 2 lauapalli ja tegi 2 vaheltlõiget.

Laupäeval naasti võitude teele, kui kodusaalis alistati kindlalt 99:72 Melilla (9-16). Vene viskas 19 mänguminuti jooksul 13 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 3/6), võttis ühe lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu ja tegi ühe vaheltlõike. Tema arvele kogunes ka üks viga.

Teise Hispaania esiliigas mängiva eestlase Jaan Puideti koduklubi Valladolidi Real (16-9) pidas samuti kaks kohtumist. Eelmisel teisipäeval kaotati võõrsil Menorcale (9-16) 57:76, mis ühtlasi lõpetas meeskonna neli kohtumist kestnud võiduseeria. Puidet 9 minutiga isiklikku punktiarvet ei avanud (kahesed 0/1, kolmesed 0/1). Eestlase arvele jäi üks lauapall, 2 pallikaotust ja 2 viga.

Laupäeval saadi aga kodus 81:71 jagu Ourensest (11-14). Puidet viibis platsil 17 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 2 punkti (kahesed 1/3), 4 lauapalli ja 2 resultatiivset söötu.

Burgos hoiab tabelis 43 punktiga teist ja Valladolid 41 punktiga kaheksandat positsiooni. Põhiturniiri võitja tõuseb otse tippseltskonda, teise kuni üheksanda koha meeskonnad selgitavad teise kõrgliigasse pääseja play-off’is.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas alistas Sten Soku koduklubi Thessaloniki Iraklis (17-10) laupäeval koduväljakul Psychiko (9-18) 72:63. Sokk teenis mänguaega 25 minutit, viskas 8 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 2/6), hankis 6 lauapalli ja andis 2 tulemuslikku söötu. Negatiivse poole pealt patustas eestlane ka 3 pallikaotusega. Liigatabelis paikneb Iraklis 44 punktiga neljandal kohal.

USA, NCAA

Kerr Kriisa kodumeeskond West Virginia (9-23) langes eelmisel nädalal Kansas Citys peetud NCAA Big 12 konverentsi turniiril konkurentsist juba esimeses ringis, kaotades teisipäeval 85:90 Cincinnatile (20-14). West Virginia juhtis enamuse teisest poolajast, kuid mängu lõpp kuulus selgelt vastastele. Kriisa sai omadest kõige rohkem mänguaega – 37 minutit -, mille jooksul viskas 13 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 2/6, vabavisked 3/3), noppis ühe lauapalli, jagas mängu parimana 7 resultatiivset söötu ja tegi 2 vaheltlõiget. Negatiivse poole peale jäid 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Märksa edukamalt läks Markus Ilveri kodumeeskonnal Wisconsinil (22-13), kes jõudis eelmisel nädalal NCAA Big Ten konverentsi turniiri finaali. Minneapolises peetud turniiri alustati neljapäeval teisest ringist, kus alistati Maryland (16-17) kindlalt 87:56. Ilver pääses platsile 15 minutiks, ent kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/1, kolmesed 0/1). Eestlane võttis 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ning sai kirja 3 isiklikku viga.

Veerandfinaalis mindi reedel vastamisi Northwesterniga (21-11), kellest saadi jagu 70:61. Ilver kogus 16 minutiga 2 punkti (vabavisked 2/2), 2 lauapalli ja ühe vaheltlõike, kuid tegi ka 2 viga.

Laupäevases poolfinaalis kohtuti NCAA tippude hulka kuuluva Purdue’ga (29-4), keda võideti lisaaja järel 76:75. Eestlane viskas 10 minutiga 2 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/3), hankis 4 lauapalli ja andis ühe korvisöödu. Lisaks tegi ta ka ühe vea.

Pühapäeval aset leidnud finaalis aga jäädi 87:93 alla Illinoisile (26-8). Ilver sedapuhku väljakule ei pääsenud.

Henri Veesaare koduülikooli Arizona (25-8) jaoks lõppes Las Vegases peetud NCAA Pac-12 konverentsi turniir mänguga nelja parema hulgas. Veerandfinaalis alistati neljapäeval USC (15-18) lausa 70:49, kuid järgmisel päeval kaotati poolfinaalis Oregonile (23-11) 59:67. Veesaar sel hooajal ei mängi.

Wisconsin ja Arizona pääsesid NCAA finaalturniirile, mis algab sel nädalal. Wisconsin kohtub esimeses ringis James Madisoni ülikooli meeskonnaga, Arizona läheb vastamisi Long Beach State’iga. West Virginia jaoks on hooaeg aga lõppenud.

EESTLANNAD VÄLISMAAL | ÜPRUS LÕPETAS PORTUGALIS PÕHITURNIIRI KORRALIKU ESITUSEGA, MINUTEID TEENISID KA ADAMS JA JAAMA

Eesti välismaal mängivate naiskorvpallurite tegemisi kajastavas nädala kokkuvõttes on seekord kajastada kolme Eesti koondislase tegemisi, kui Greeta Üprus pidas Portugalis viimase põhiturniiri mängu, Tea Adams käis platsil Islandil ning Marta Eleri Jaama sai väikese rolli oma naiskonna järjekordses võidumängus Rootsi kõrgliigas, vahendab Basket.ee.

PRANTSUSMAA

Eesti naiste koondise kapten Mailis Pokk siirdus hooaja lõpetuseks Prantsusmaa kõrgliigaklubisse Tarbes. Kuna Poola kõrgliigas lõppes eestlanna hooaeg juba ära, siis haaras ta kinni tekkinud võimalusest hooaega 6-7 nädala võrra pikendada.

Prantsusmaal liigatabelis 6. positsioonil olev Tarbes (10-9) võitis lõppenud nädalal Dominique Malonga 22 punkti ja 11 lauapalli ning Carla Leite 18 silma ja 6 korvisöödu toel võõrsil 78:61 Roche (5-14) naiskonda. Pokk veel tiimi koosseisus polnud.

Eesti koondise tsentri Maaja Bratka jaoks on kahjuks hooaeg vigastuse tõttu lõppenud. Tema kodunaiskond Champagne Basket (6-14) jätkas langustrendil, kui võõrsil jäädi 65:90 alla Toulouse’i (13-7) tiimile.

31-aastasel Bratkal jäi 11 liigakohtumisega kirja keskmiselt 25 mänguminutit ning selle ajaga kogus eestlanna 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Tema kahepunktiviskeid tabasid 44,8- ja kolmesed 39,1-protsendiliselt.

Prantsusmaa esiliigas on jäänud mängida veel kaks vooru ning 10. kohal paikneval Champagne Basketil on play-off’i pääsu võimalused kustunud. Samas pole neil ka ohtu liigast välja kukkuda.

PORTUGAL

Greeta Üprus ja Ferragudo (3-19) lõpetasid Portugali kõrgliiga põhiturniiri kaotusega, kui võõrsil vannuti 65:75 alla Benfica (16-6) naiskonnale.

Eestlanna rassis platsil 40 minutit ning kogus selle ajaga 14 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 4/9), 7 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Ferragudo edukaim oli Evelyn Ovner 28 punkti ja 14 lauapalliga, Marcia Carvalho viskas 9 silma ning N’Dea Flye kogus 8 punkti, 8 lauapalli ja 8 korvisöötu. Võitjate poolel panustas Isabela Quevedo 19 punkti, 13 lauapalli ja 3 vaheltlõikega.

29-aastane Üprus kogus Portugali kõrgliigas 18 kohtumisega keskmiselt 33,9 minutit, 13,2 punkti, 5,6 lauapalli, 1,6 resultatiivset söötu ja 0,7 vaheltlõiget. Kahepunktiviskeid tabas eestlanna 43,8- ja kolmeseid 36,4-protsendiliselt.

Kahjuks jäi Ferragudo naiskond tänavu Portugali kõrgliiga põhiturniiril viimasele ehk 12. kohale.

ROOTSI

Marta Eleri Jaama ja Södertälje (20-1) said Rootsi kõrgliiga põhiturniiri eelviimases voorus võidulisa, kui 92:66 alistati Uppsala (14-7) naiskond.

Jaama pääses platsile 2 minutiks ning sai protokolli kirja ühe resultatiivse söödu. Södertälje edukaim oli 19 punkti, 11 lauapalli ja 8 korvisöötu kogunud Klara Lundquist, Maria Jespersen lisas 17 silma ja 12 lauapalli, Louice Halvarsson ja Frida Eldebrink viskasid kumbki 16 punkti.

Uppsala poolel kogus Stephanie Visscher 18 punkti ja 5 lauapalli, Tiffany Brown lisas 16 silma ning Sandra Hansson tõi 11 punkti ja 7 lauapalli.

18-aastase eestlanna keskmised näitajad on 18 kohtumisega olnud 9,4 minutit, 1,3 punkti, 1,6 lauapalli ja 0,6 vaheltlõiget. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 33,3% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

Rootsis on põhiturniiri jäänud mängida veel vaid üks voor ning Södertälje viimaseks vastaseks enne play-off’i on Marki (9-11) naiskond, kellega kohtutakse võõrsil 24. märtsil.

ISLAND

Tänavuse hooaja keskel Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist lahkunud ja Islandi kõrgliigasse kolinud 24-aastane Eesti koondislane Tea Adams ja tema koduklubi Reykjaviki Valur (9-11) teenisid tabelisse kaotuse, kui kodusaalis jäädi 78:81 alla neist tabelis tagapool olevale Fjölnirile (5-15).

Adamsi nime taha kirjutati 16 minutiga 6 punkti (kahesed 3/9, kolmesed 0/1), 2 lauapalli, 3 resultatiivset söötu ja üks pallikaotus.

Valuri edukaim oli Asta Grimsdottir 23 pukti ja 17 lauapalliga, Brooklyn Pannell lisas 13 silma ja 4 söötu. Võitjate poolel kogus Raquel Laneiro 28 silma, 8 lauapalli ja 6 söötu ning Korinne Campbell lisas 21 punkti, 9 lauapalli ja 6 söötu.

Adamsi Islandi kõrgliiga keskmised näitajad senise viie mänguga on olnud 29 minutit, 17,8 punkti, 6,4 lauapalli ja 3,8 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on tal olnud 46,6% ja kolmepunktivisetel 31,3%.

Islandil on käimas põhiturniiri teine faas, kus tabel on löödud kaheks. Valur heitleb alumise nelja naiskonna hulgas ning nende järgmine matš toimub 26. märtsil, kui külla sõidetakse liiga punasele laternale Snaefellile (2-18). Mõni aeg tagasi loobus edasisest võistlemisest Breidabliki tiim, kellega peetud mängud on kõikide naiskondade saldost kustutatud.

USA, NCAA I divisjon

Marie Anette Sepp ja University of Albany (25-6) kaotasid America East konverentsi play-off’is poolfinaalis 46:50 Vermontile (22-10). 21-aastane eestlanna platsil ei käinud. UAlbany mängib hooaja lõpetuseks veel WNIT turniiril, kus osalevad naiskonnad, kes NCAA finaalturniirile ei kvalifitseerunud.

Anete Elisabeth Adleri kodunaiskond Boston University (20-12) kaotas Patriot League konveretsi finaalis 55:61 (20-12) Holy Crossi naiskonnale. Detsembris raske põlvevigastuse saanud 20-aastane Adler jättis seetõttu suure osa hooajast vahele.