EESTLASED VÄLISMAAL | Jõesaar tõusis Poolas omade parimaks, Puidet tegi Hispaanias hooaja resultatiivseima esituse

-Janari Jõesaar | Foto: fiba.basketball

Lõppenud nädal tõi välismaal mängivatele Eesti korvpalluritele nii õnnestumisi ja tähtsaid võite kui ka pettumusi ja valusaid kaotusi. Kõige edukamalt läks Poola kõrgliigas pallival Janari Jõesaarel, kes kerkis Wloclaweki suurimaks punktitoojaks ja aitas meeskonna poolfinaali lävele. Saksamaa kõrgliigas jätkas suurepärases hoos Artur Konontšuk ja Hispaania esiliigas näitasid häid esitusi Siim-Sander Vene ja Jaan Puidet. Kehvasti läks aga Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubil Baskonial, kes langes Euroliigas konkurentsist ja kaotas ka koduliigas, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Euroliigas kaotas Eesti koondislaste Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Vitoria-Gasteizi Baskonia ka veerandfinaalseeria kolmanda mängu ning langes konkurentsist. Kolmapäeval kodus peetud kohtumises kaotati tiitlikaitsjale Madridi Realile 98:102. Kotsar viibis platsil 12 minutit, mille jooksul tõi 2 punkti (kahesed 1/2), võttis 3 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ning tegi ühe pallikaotuse ja 2 viga. Raieste arvele kogunes 4 mänguminutiga üks lauapall ja 3 viga, ühtegi pealeviset ta ei teinud.

Kotsari jaoks oli tegemist teise hooajaga Euroopa tugevaimas klubisarjas. Tänavu tegi ta Baskonia eest kaasa kõigis 39 Euroliiga mängus, kogudes keskmiselt 18,1 minutiga 5,6 punkti, 3,3 lauapalli, 1,2 resultatiivset söötu, 0,7 vaheltlõiget ja 0,3 blokki. Alates 2016. aastast Baskonia süsteemi kuulunud Raieste käis tänavu väljakul 30 Euroliiga kohtumises. Tema keskmised näitajad olid 6,7 minutit, 0,9 punkti, 0,6 lauapalli, 0,3 korvisöötu ja 0,1 vaheltlõiget.

Baskonia kehv vorm jätkus ka koduliigas. Hispaania kõrgliigas play-off koha eest võitlev Baskonia (17-15) sai pühapäeval valusa kaotuse, jäädes koduväljakul 92:96 alla Gironale (12-20). Kotsar mängis 17 minutit, viskas 4 punkti (kahesed 2/4), hankis ühe lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, blokeeris ühe pealeviske ja tegi ühe vea. Raieste viskas 6 minutiga 2 punkti (kolmesed 0/1, vabavisked 2/2) ja tegi 2 viga.

Päev varem sai Hispaania kõrgliigas kaotuse kirja ka Kristian Kullamäe leivaisa Bilbao (13-19), kes jäi kodusaalis 80:97 alla tabeli punasele laternale Palenciale (6-26). Bilbao jaoks oli see juba neljas kaotus järjest. Eesti koondislane viibis platsil 28 minutit ning kogus selle ajaga 10 punkti (kahesed 5/9, kolmesed 0/2), 3 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Hispaania liiga põhiturniiri lõpuni on jäänud kaks vooru ning Baskonia on endiselt üheksas ehk esimene, kes play-off’i ei pääseks. Play-off’i pääsu lootused juba minetanud Bilbao on 11 kohal.

SAKSAMAA, BBL

Artur Konontšuki koduklubi Oldenburg (17-15) mängis Saksamaa kõrgliigas lõppenud nädalal kaks kohtumist, saades turniiritabelisse kaotuse ja võidu. Esmalt jäädi kolmapäeval võõrsil 83:87 alla Göttingenile (10-22). Sellega lõppes ka Oldenburgi viiemänguline võiduseeria. Konontšuk oli võistkonna paremuselt kolmas skooritegija, tuues 12 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 2/6). 18 väljakul viibitud minuti jooksul kogunes tema arvele ka 7 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Laupäeval alistati aga kodus 79:63 tabelis viimasel kohal olev Tübingeni Tigers (6-26). Konontšuk panustas 22 minutiga Oldenburgi võitu 10 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 1/6, vabavisked 1/2), olles oma meeskonna paremuselt kolmas korvikütt. Lisaks võttis ta 5 lauapalli, andis 2 korvisöötu, tegi 2 pallikaotust ning teenis 2 isiklikku viga. Ühtlasi oli tegu Konontšuki neljanda järjestikuse mänguga, kus ta on visanud kahekohalise arvu punkte.

Oldenburg asub liigatabelis kaks vooru enne põhiturniiri lõppu üheksandal kohal, mis viib play-in mängudele.

ITAALIA, SERIE A

Kaspar Treieri tööandja Sassari Dinamo (14-16) lõpetas Itaalia kõrgliiga põhiturniiri suure võiduga, kui pühapäeval alistati kodusaalis Reggiana (16-14) 95:63. Treieri arvele jäi 11 minutiga 3 punkti (kolmesed 1/2), üks lauapall, üks resultatiivne sööt, üks vaheltlõige ja üks isiklik viga. Võit tähendas, et Sassari lõpetas põhiturniiri 28 punktiga. Sama palju punkte kogusid ka Tortona ja Napoli ning paremusjärjestuse otsustasid omavaheliste mängude tulemused. Nii sai kaheksanda ehk viimase play-off’i viiva koha Tortona, üheksandaks jäi Napoli ja 10. kohaga pidi leppima Sassari. Treieri jaoks oli see neljandaks hooajaks Sassari ridades. Itaalia liigas käis ta väljakul 23 kohtumises, kus sai keskmiselt 12,3 minutiga kirja 3,7 punkti, 1,7 lauapalli, 0,5 resultatiivset söötu ja 0,6 vaheltlõiget.

Itaalia kõrgliigas pääses pühapäeval väljakule ka Joonas Riismaa, kelle koduklubi Brindisi (10-20) kaotas põhiturniiri viimases voorus võõrsil Bresciale (21-9) 75:94. 9 minutiks platsile pääsenud Riismaa viskas 3 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 1/2), võttis maha 2 lauapalli, andis 2 korvisöötu ning sai kirja ühe isikliku vea. Brindisi jäi 20 punktiga tabelis viimaseks ning langes järgmiseks hooajaks esiliigasse. Kaks viimast hooaega Brindisi särgis mänginud Riismaa kogus tänavu Itaalia liigas 27 mänguga keskmiselt 11 minutit, 3 punkti, 1,3 lauapalli, 0,5 resultatiivset söötu, 0,4 vaheltlõiget ja 0,1 blokki.

Tormi Joonatan Metsla meeskond Pistoia (15-15) kaotas pühapäeval kodusaalis Itaalia kõrgliiga põhiturniiri viimases mängus Varesele (12-18) 78:96. Eelmises voorus lõpuks oma Itaalia kõrgliiga debüüdi teinud Metsla jälgis mängu pingilt. Pistoia sai põhiturniiril 30 punktiga kuuenda koha ning kohtub veerandfinaalis Bresciaga.

POOLA, PLK

Janari Jõesaare koduklubi Wloclaweki Anwil asus Poola kõrgliiga veerandfinaalseeriat Stargardi Spojnia vastu 2-0 juhtima. Mõlemad kohtumised peeti Wloclawekis. Neljapäeval toimunud avamängus saadi vastasest jagu 89:70. Eesti koondislane viskas 16 minutiga 9 punkti (kahesed 3/5, kolmesed 1/2) ja võttis 6 lauapalli. Statistikasse läks kirja ka üks pallikaotus.

Laupäeval toimunud seeria teine kohtumine võideti 98:84. Jõesaar viibis väljakul 24 minutit ja tõi selle ajaga oma meeskonna parimana 20 punkti (kahesed 4/4, kolmesed 2/4, vabavisked 6/6). Lisaks kogunes eestlase saldosse 8 lauapalli, üks vaheltlõige, üks pallikaotus ja üks viga.

Seeria kestab kolme võiduni.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi koduklubi Oostende (10-0) teenis Belgia-Hollandi liigas möödunud nädalal juurde kaks võitu ja läbis eliitdivisjoni täiseduga. Kolmapäevases kohtumises alistati võõral väljakul tiitlikaitsja Leideni ZZ (5-5) 86:68. 24 minutit mänginud Tassi arvele kogunes 7 punkti (kahesed 3/4, vabavisked 1/2), 5 lauapalli, üks vaheltlõige, üks pallikaotus ja üks isiklik viga.

Reedel oldi kodus koguni 103:61 üle Gröningeni Donarist (3-7). Tass viibis väljakul 17 minutit, viskas 9 punkti (kahesed 3/5, vabavisked 3/3), võttis 4 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi 2 pallikaotust ning teenis 2 isiklikku viga.

Oostende lõpetas eliitdivisjonis 39 punktiga kindlalt esikohal. Hooaja teises faasis, kus Belgia viis paremat klubi mängisid Hollandi viie paremaga, võitis Oostende kõik 10 kohtumist. Koos riigisiseste mängudega on teenitud juba 22 võitu järjest. Nüüd ootab Oostendet ees Belgia meistrivõistluste play-off, kus esmalt minnakse veerandfinaalis vastamisi Leuveni Bearsiga.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas pidi Carlos Jürgensi koduklubi Kedainiai Nevežis (8-20) neljapäeval vastu võtma kindla kaotuse, kui võõrsil jäädi 78:102 alla liidermeeskond Kaunase Žalgirisele (26-3). Üleplatsimees oli 23 punktiga Žalgirise hiljutine täiendus, ameeriklane Demetre Rivers, kes hooajal 2018/19 kuulus Pärnu Sadama ridadesse. Endiselt vigastatud Jürgens jäi mängust Leedu meisterklubi vastu kõrvale. Viimati mängis Jürgens Nevežise eest 23. märtsil. Kaks kohtumist enne põhiturniiri lõppu on Nevežis küll üheksandal kohal, kuid viimane kõrgliiga play-off’i viiv kaheksas koht on nüüd püüdmatus kauguses.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas esikoha eest heitlev Siim-Sander Vene leivaisa Burgose San Pablo (25-8) teenis kuuenda järjestikuse võidu, kui laupäeval alistati kodupubliku silme ees Fuenlabrada (15-18) 81:69. Eesti koondise kapten sai mänguaega 25 minutit, mille jooksul viskas meeskonna paremuselt teise skooritegijana 11 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 3/4), andis ühe resultatiivse söödu, tegi 2 vaheltlõiget ning teenis 2 isiklikku viga.

Jaan Puideti koduklubi Valladolidi Real (18-15) sai reedel Hispaania esiliigas valusa kaotuse, kui lisaaja järel jäädi 91:92 alla Oviedole (13-20). Valladolidi klubile oli see juba kuuendaks järjestikuseks kaotuseks. Puidet sai kodupubliku ees mänguaega 35 minutit ja viskas oma meeskonna paremuselt teise korvikütina 19 punkti (kahesed 5/8, kolmesed 2/4, vabavisked 3/6). Eestlase jaoks oli tegemist hooaja resultatiivseima mänguga. Lisaks sai ta kirja 7 lauapalli, 4 korvisöötu, 2 vaheltlõiget, ühe viskeblokeeringu, 5 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Üks voor enne põhiturniiri lõppu on Burgos 58 silmaga teine, kuid esikohal paiknev Coruna on kogunud vaid ühe punkti rohkem ja omavahelistes mängudes jääb paremus Burgosele. Valladolid asub 51 punktiga kaheksandal tabelireal. Põhiturniiri võitja tagab järgmiseks hooajaks koha Hispaania kõrgliigas, kaheksa järgmist klubi selgitavad play-off’is veel ühe kõrgliigasse pääseja.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliiga play off’i avamängus alistas Karl Markus Poomi tööandja Rieti Real Sebastiani laupäeval koduplatsil Rimini Rinascita 74:73. Poom kuulus meeskonna koosseisu, kuid väljakule ei pääsenud. Seeria mängitakse kolme võiduni.

Itaalia esiliiga väljalangemisgrupis teenis Mait Petersoni koduklubi Agrigento Fortitudo (9-24) pühapäeval võõrsil 68:61 võidu Nardo (13-20) üle. Peterson 8 mänguminuti jooksul ühtegi pealeviset ei teinud, tema arvele jäi üks lauapall ja üks pallikaotus. Agrigento on kuueliikmelises grupis 18 punktiga viies, kaks paremat jäävad püsima esiliigasse ja neli nõrgemat langevad järgmiseks hooajaks astme võrra madalamale.

EESTLANNAD VÄLISMAAL | MAILIS POKK JA TARBES JÄID PRANTSUSMAAL NAPILT FINAALI UKSE TAHA

Eesti välismaal mängivate naiskorvpallurite tegemisi kajastav nädala kokkuvõte tõmbab sellele hooajale joone alla, kuna viimasena veel konkurentsi jäänud Mailis Pokk ja tema koduklubi Tarbes jäid Prantsusmaa kõrgliigas pidama poolfinaali, vahendab Basket.ee.

PRANTSUSMAA

Hooaja lõpetuseks Prantsusmaa kõrgliigasse siirdunud Mailis Pokk ja Tarbes andsid poolfinaalseerias põhiturniiri kolmandale Landes Basketile tubli lahingu, kuid finaali pääsust jäi neid siiski lõpuks lahutama kuus punkti.

Kahemängulise seeria esimese kohtumise võitis Tarbes koduplatsil 67:62, kuid kaotas seejärel võõrsil 54:65. Kuna edasipääseja selgus kahe matši punktide liitmisel, siis finaali liikus 6-punktilise paremusega Landes Basket.

Kodumängus viibis eestlanna Pokk platsil 8 minutit ning viskas selle ajaga 3 pukti (kolmesed 1/3) ning tegi ühe isikliku vea. Teises matšis sai Pokk mänguaega 12 minutit ning panustas samuti 3 punktiga (kolmesed 1/3) ja kogus lisaks ka ühe lauapalli, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Finaalis kohtub Landes Basket põhiturniiri võitja Villeneuve’ga, kes sai poolfinaalis BLMA naiskonna vastu kaks väga domieerivat võitu. Pronksiseeriat liiga kodulehel oleva info kohaselt ei mängita.

31-aastane Pokk sai Prantsusmaa kõrgliigas kokku seitsme kohtumisega kirja keskmiselt 14,6 minutiga 6,3 punkti, 3 lauapalli ja 1,3 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on eestlannal olnud 52,9% ja kolmepunktivisetel 34,8%.