EESTLASED VÄLISMAAL | Ka koondisepausil jätkus piiri taga tegusid tegevaid eestlasi suisa mitmele kontinendile

-Henri Drell | Foto: Windy City Bulls Facebook

Koondisepausi tõttu käis möödunud nädalal võõrsil väljakul tavapärasest vähem Eesti korvpallureid. Eestlased said mänguaega nii ookeani taga kui ka Itaalia ja Kreeka madalamates liigades. Henri Drell ja Karl Johan Lips said kirja kaksikduublid, Kerr Kriisa ja Johannes Kirsipuu paistsid silma heade söödujagajatena, kirjutab Basket.ee.

USA, NBA G LEAGUE

Henri Drell ja Windy City Bulls (8-12) pidasid eelmisel nädalal NBA G Liigas kaks mängu ning teenisid kaks võitu. Neljapäevases kohtumises alistati võõral väljakul Westchester Knicks (6-16) 98:84. Drell sai mänguaega 32 minutit, mille jooksul viskas meeskonna paremuselt teise skooritegijana 16 punkti (kahesed 6/12, kolmesed 1/2, vabavisked 1/2), hankis 11 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike, blokeeris ühe vastaste viske ning sai kirja 2 isiklikku viga. Tegu oli eestlase hooaja viienda kaksikduubliga.

Laupäeval kohtuti kodusaalis Indiana Mad Antsiga (13-9), keda võideti 106:97. Taas 32 minutit mänginud Drell oli Bullsi paremuselt kolmas skooritegija, tuues 14 punkti (kahesed 2/7, kolmesed 2/6, vabavisked 2/2). Tema arvele kogunes veel 6 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget ja 2 blokeeritud viset, aga ka 2 viga.

Windy City Bulls asub hetkel NBA G Liiga idakonverentsis 16 meeskonna seas 14. kohal.

USA, NCAA

USA ülikooliliiga ehk NCAA kõrgeimas divisjonis sai Kerr Kriisa kodumeeskond West Virginia (9-18) kirja võidu ja kaotuse. Eelmise nädala teisipäeval alistati kodusaalis 77:67 UCF (14-12), millega lõpetati oma neljamänguline kaotusteseeria. Kriisa viibis West Virginia mängijatest väljakul kõige kauem – 34 minutit. Selle aja jooksul viskas eestlane 7 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/3), hankis 5 lauapalli ja jagas mängu parimana 7 resultatiivset söötu. Lisaks patustas ta ühe pallikaotusega ja tegi 3 viga.

Laupäeval aga mängiti võõrsil Iowa State’iga (21-6), kellele kaotati 64:71. Kriisa viibis väljakul kauem kui keegi teine – 36 minutit – ning tõi selle ajaga West Virginia ühe parimana 12 punkti (kolmesed 4/7). Eestlase arvele jäi veel 2 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, 5 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

West Virginia jätkab Big 12 konverentsis viimasel ehk 14. kohal.

Johannes Kirsipuu kodumeeskond Central Arkansas (9-22) pidas USA üliõpilasliiga esimeses divisjonis kaks kohtumist võõrsil ja pidi mõlemas tunnistama vastaste paremust. Neljapäeval kaotati viimase sekundi kolmesest Bellarmine’ile (8-21) 65:68. Kirsipuu sai mänguaega 25 minutit, kogudes selle ajaga 9 punkti (kahesed 3/6, kolmesed 1/4), 7 lauapalli, 5 resultatiivset söötu ja ühe vaheltlõike. Lisaks tegi ta ühe pallikaotuse ja ühe vea.

Laupäeval võeti vastu oma neljas järjestikune kaotus, kui jäädi 82:95 alla Eastern Kentuckyle (17-11). Kirsipuu viskas 21 mänguminuti jooksul 7 punkti (kahesed 1/5, kolmesed 1/3, vabavisked 2/2), võttis 3 lauapalli, jagas meeskonna parimana 6 resultatiivset söötu ja tegi 3 vaheltlõiget. Negatiivse poole peale jäid üks pallikaotus ja 3 viga.

Üks mäng enne põhihooaja lõppu paikneb Central Arkansas ASUN-i konverentsis eelviimasel ehk 11. kohal ning omab veel lootust jõuda konverentsi finaalturniirile, kuhu pääsevad põhihooaja 10 paremat.

Kaks kaotust sai lõppenud nädalal NCAA esimeses divisjonis ka Kaspar Sepa meeskond Valparaiso (6-23). Kolmapäeval jäädi koduplatsil 64:83 alla Indiana State’ile (24-5). Sepp veetis väljakul 13 minutit, kuid ühtegi pealeviset ei teinud. Eestlase arvele jäi üks lauapall ja 2 pallikaotust.

Laupäeval saadi juba 10. kaotus järjest, kui võõrsil alistuti 68:80 Murray State’ile (12-17). Sepp sai mänguaega 23 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 4 punkti (kahesed 2/3, vabavisked 0/1), 2 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks pallikaotus ja 4 isiklikku viga.

Valparaiso on Missouri Valley konverentsis viimane ehk 12.

Markus Ilveri kodumeeskond Wisconsin (18-9) jätkas NCAA kõrgeimas divisjonis võidukalt. Eelmisel teisipäeval võõrustati Marylandi (15-13), kes alistati 74:70. Ilver pääses platsile 7 minutiks, kuid isiklikku punktiarvet ei avanud (kolmesed 0/2). Küll võttis ta 2 lauapalli ja tegi nii ühe pallikaotuse kui ka isikliku vea. Wisconsin hoiab Big Ten-i konverentsis 14 meeskonna hulgas neljandat kohta.

Henri Veesaare koduülikool Arizona (21-6) pidas eelmisel nädalal NCAA esimeses divisjonis kaks kodumängu, millest üks kaotati ja teine võideti. Neljapäeval võõrustati Washington State’i (21-7), kellele kaotati 74:77. Sellega lõppes ka Arizona kuuemänguline võiduseeria. Laupäeval aga oldi üle Washingtonist (15-13) 91:75. Mullu oktoobris vigastada saanud Veesaar tänavusel hooajal kaasa ei tee. Arizona jätkab Pac-12 konverentsi liidrina.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas sai viienda võidu järjest Sten Soku koduklubi Thessaloniki Iraklis (14-9), kes oli laupäeval võõrsil 89:71 üle Evosmose Aiasest (7-16). Sokk viibis väljakul 17 minutit, viskas 4 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/1), võttis ühe lauapalli, andis 3 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike ning teenis 2 isiklikku viga. Liigatabelis paikneb Iraklis hetkel seitsmendal positsioonil.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliigas sai Mait Petersoni koduklubi Agrigento (6-19) neljanda järjestikuse kaotuse, kui pühapäeval alistuti võõrsil 57:73 Triestele (15-10). Peterson kogus 16 minutiga 2 punkti (kahesed 1/3) ja võttis 3 lauapalli. Lisaks sai ta kirja 4 viga.

Itaalia esiliigas pääses pühapäeval väljakule ka Karl Markus Poom, kui tema koduklubi Rieti Real Sebastiani (15-10) alistas võõrsil 74:72 Orzinuovi (8-17). Poom viibis platsil 4 minutit, mille jooksul isiklikku punktiarvet ei avanud (kolmesed 0/1). Ühtegi muud statistilist näitajat ta kirja ei saanud.

Rieti hoiab oma grupis 12 tiimi seas neljandat kohta, Agrigento on kümnes.

ITAALIA, SERIE B NAZIONALE

Itaalia tugevuselt kolmandas liigas kaotas Karl Johan Lipsu klubi Chieti (14-12) pühapäeval kodus Bisceglie Lionsile (8-18) 64:66. 36 minutit – omadest kõige kauem – mänginud Lips viskas üleplatsimehena 19 punkti (kahesed 6/11, kolmesed 0/4, vabavisked 7/10), haaras 10 lauapalli, andis 2 tulemuslikku söötu ning patustas ühe pallikaotusega, Bisceglie mängijad tegid tema vastu koguni 10 viga. Jaanuaris Chietiga liitunud eestlane on teinud Itaalia kolmandas liigas üheksa mänguga viis kaksikduublit. Chieti on B-grupis 18 meeskonna konkurentsis seitsmendal kohal.

EESTI NAISED VÄLISMAAL | POKK KOGUS PÕHITURNIIRI VIIMASES MÄNGUS VÕIMSA KAKSIKDUUBLI, ÜPRUS OLI OMADE RESULTATIIVSEIM

Eesti välismaal mängivate naiskorvpallurite tegemisi kajastavas nädala kokkuvõttes on sel korral kesksel kohal Poola kõrgliiga, kus Mailis Pokk ja Poznan lõpetasid põhiturniiri võiduga ning lähevad veerandfinaalidele vastu seitsmenda asetusega. Seejuures sai Pokk põhihooaja viimases kohtumises kirja võimsa kaksikduubli. Portugali kõrgliigas kerkis Greeta Üprus küll oma tiimi resultatiivseimaks, aga võitu kätte ei saadud ning nüüd on Ferragudo naiskonnal jäänud vaid kolm vooru, et viimasest kohast pääseda ning liigasse püsima jääda, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (9-11) lõpetasid Poola kõrgliigas laupäeval põhiturniiri võiduga, kui kodusaalis saadi 84:59 jagu võiduta jäänud Pruszkowi (0-20) naiskonnast.

Eestlanna viibis platsil 25 minutit ning kogus selle ajaga kaksikduublit tähistavad 13 punkti (kahesed 5/10, kolmesed 1/4), 13 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Aisha Sheppard viskas võitjate resultatiivseimana 15 silma, Weronika Piechowiak kogus 14 punkti ja 9 lauapalli ning Jovana Popovic tõi sarnaselt Pokile 13 punkti. Kaotajate poolel paistis kõige enam silma 19 punkti ja 6 lauapalli kirja saanud Marta Marcinkowska.

Mõned päevad varem mängis Poznan põhiturniiri eelviimases kohtumises võõrsil Toruni (7-13) klubiga ja kaotas 83:93.

Tolles matšis oli Pokk väljakul 19 minutit ning kogus 6 punkti (kahesed 2/4, vabavisked 2/2), 2 lauapalli ja 4 isiklikku viga.

Poznani resultatiivseim oli 22 punkti ja 10 lauapalli kirja saanud Zuzanna Puc, Aisha Sheppard panustas 15 silma ja 5 korvisööduga, Jovana Popovic viskas 13 punkti ja Agnieszka SKobeli arvele kanti 10 silma ja 14 lauapalli.

Võitjate poolel hiilgas ameeriklanna Asia Strong 27 punkti ja 13 lauapalliga, Angelika Stankiewicz kogus 18 silma ja 9 resultatiivset söötu, Keishana Washington viskas 14 punkti, Wiktoria Sobiech lisas 12 silma ja 6 korvisöötu ning La Mama Kapinga-Maweja arvele kanti 11 punkti ja 6 lauapalli.

31-aastane Pokk on 20 liigamänguga Poolas kogunud keskmiselt 28,4 minutit, 9,7 punkti, 4,3 lauapalli ja 2,1 resultatiivset söötu. Eestlanna visketabavus on olnud kahepunktialast 39,8% ning kolmesejoone tagant 41,6%.

Poznan lõpetas põhiturniiri 7. positsioonil ning läheb veerandfinaalseerias vastamisi tabeli teise naiskonna Gorzow Wielkopolskiga (16-4), kes mängis tänavu kaasa naiste Eurocupis ning langes seal konkurentsist 1/8-finaalis türklaste Istanbuli Galatasaray käe läbi.

Mõlemad omavahelised heitlused Poola kõrgliiga põhiturniiril võitis tänavu Gorzow Wielkopolski, kui oktoobris peetud kodumängus olid nad paremad 90:78 ning jaanuari alguses Poznanis 87:72. Mailis Pokk kogus neist kohtumistest esimeses 11 silma ja 3 lauapalli ning teises 4 punkti ja 5 lauapalli.

Veerandfinaalidega alustatakse Poolas juba alanud nädala teisipäeval ja teised kohtumised peetakse neljapäeval. Kõik play-off-seeriad mängitakse kahe võiduni ning hiljemalt 17. märtsiks on Poola meister selgunud. Tavapärase graafikuga võrreldes tehtud muudatused on tingitud Poola 3×3 korvpallinaiskonna osalemisest olümpiamängude kvalifikatsiooiturniiril.

PRANTSUSMAA

Eesti koondise tsentri Maaja Bratka jaoks on olemasoleva info kohaselt kahjuks hooaeg vigastuse tõttu lõppenud. Tema kodunaiskond Champagne Basket (6-11) murdis eelmisel nädalal viiemänguliseks veninud kaotusteseeria, kui kodusaalis alistati 80:57 tabeli eelviimane SIG (3-14).

31-aastasel Bratkal jäi 11 liigakohtumisega kirja keskmiselt 25 mänguminutit ning selle ajaga kogus eestlanna 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Tema kahepunktiviskeid tabasid 44,8- ja kolmesed 39,1-protsendiliselt.

PORTUGAL

Greeta Üprus ja Ferragudo (3-16) pidid Portugali kõrgliigas vastu võtma järjekordse kaotuse, kui võõrsil jäädi 48:65 alla tabelis teist kohta hoidvale GDESSA (15-4) naiskonnale.

Eestlanna arvele jäi 36 minutiga oma tiimi parimana 14 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 4/6, vabavisked 2/2), 6 lauapalli ja 2 isiklikku viga.

N’Dea Flye panustas Ferragudo poolel 13 punkti ja 4 sööduga ning Evelyn Ovner sai kirja samuti 13 silma. Võitjate edukaim oli 15 punkti ja 6 lauapalli kirja saanud Maianca Umabano, Marcia Costa Robalo ja Krystal Freeman kogusid kumbki 12 silma.

29-aastane Üprus on Portugali kõrgliigas 15 kohtumisega kirja saanud keskmiselt 34,5 minutit, 13,4 punkti, 5,6 lauapalli, 1,5 resultatiivset söötu ja 0,7 vaheltlõiget. Kahepunktiviskeid on eestlanna tabanud 42,6- ja kolmeseid 35,6-protsendiliselt.

Põhiturniiri lõpuni on Portugalis veel kolm vooru ning järgmise liigamängu peab Ferragudo 3. märtsil, kui võõrustatakse liiga liidrina jätkavat Sportiva (17-2) klubi. Play-off’i unistus on tabelis viimasel positsioonil paikneval Üpruse kodunaiskonnal kindlasti kadunud, kuid võitlus käib veel liigasse püsimajäämise nimel.

ROOTSI

Marta Eleri Jaama ja Södertälje (16-1) pidid Rootsi naiste kõrgliigas sel hooajal tunnistama esimest kaotust, kui võõrsil jäädi 74:84 alla lähimale jälitajale Lulea Basketile (15-2). Noor eestlanna platsil ei käinud.

Södertälje edukaim oli 22 punkti ja 12 lauapalli kogunud Maria Jespersen, Klara Lundquist sai kirja 18 punkti ja 5 lauapalli ning Frida Eldebrink panustas 13 silmaga. Võitjate resultatiivseim oli 27 punkti visanud Robbi Ryan, Sofia Hagg panustas 19 silma ja 7 lauapalliga.

18-aastase eestlanna keskmised näitajad on 15 kohtumisega olnud 10,4 minutit, 1,6 punkti, 1,4 lauapalli ja 0,5 viskeblokeeringut. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 40,9% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

Rootsis on põhiturniiri jäänud mängida veel viis vooru ning Södertälje järgmiseks vastaseks 28. veebruaril toimuvas matšis on Högsbö (9-8).

ISLAND

Tänavuse hooaja keskel Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist lahkunud Ja Islandi kõrgliigasse kolinud 24-aastane Eesti koondislane Tea Adams ja tema koduklubi Reykjaviki Valur (8-10) eelmisel nädalal liigamängus väljakul ei käinud.

Adamsi Islandi kõrgliiga keskmised näitajad senise kolme mänguga on olnud 33 minutit, 20,7 punkti, 8 lauapalli ja 4 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on tal olnud 51,4% ja kolmepunktivisetel 30%.

Islandil on käimas põhiturniiri teine faas, kus tabel on löödud kaheks. Valur heitleb alumise nelja naiskonna hulgas ning nende järgmine matš toimub 27. veebruaril lähirivaali Thor AK (8-10) vastu. Mõni aeg tagasi loobus edasisest võistlemisest Breidabliki tiim, kellega peetud mängud on kõikide naiskondade saldost kustutatud.

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (13-14) said eelmisel nädalal tunda nii võidurõõmu kui kaotusekibedust. Esimesena teeniti juurde võit, kui numbritega 67:54 mängiti üle UCF (12-14). Lõppenud nädalal oma 22. sünnipäeva tähistanud eestlanna kogus 30 minutiga 5 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 1/3), ühe lauapalli, 6 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, ühe viskeblokeeringu, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Nädala teises kohtumises jäid Asi ja Oklahoma State 56:91 alla üleriigilises pingereas 23. kohal olevale Oklahoma ülikoolile (20-7). Eestlanna arvele kogunes 35 minutiga 12 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 2/4), 4 lauapalli, 6 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Anna Gret Asi selle hooaja senised keskmised näitajad on 27 kohtumisega olnud 33,6 minutit, 12,7 punkti, 3,3 lauapalli, 4,6 korvisöötu ja 1,5 vaheltlõiget. Visketabavus väljakult on eestlannal olnud 42,5%, sealhulgas kolmesejoone tagant 38%.

Marie Anette Sepp ja University of Albany (23-4) said samuti juurde nii võidu kui kaotuse. Ootamatult kindel allajäämine 35:67 tuli Vermonti (19-10) ülikooli vastu. Sepp mängis tolles matšis 13 minutit ning kordas oma selle hooaja punktirekordit 5 silma (kahesed 1/2, kolmesed 1/2). Lisaks kogus eestlanna ühe lauapalli, 2 korvisöötu, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Vaid korra, päris hooaja alguses on Sepp ühes kohtumises saanud rohkem mänguminuteid (16).

Nädala teises kohtumises leiti aga taas võidusoon üles, kui 59:39 mängiti üle UMass Lowell (4-22). 21-aastane Sepp teenis mänguaega 5 minutit ning sai ainsa märkena protokolli kirja ühe pallikaotuse.

Anete Elisabeth Adleri kodunaiskond Boston University (16-10) teenis eelmisel nädalal samuti juurde nii võidu kui kaotuse. Esmalt mängiti 58:56 üle American (9-17) ning seejärel jäädi 65:70 alla Loyola MD (14-12) naiskonnale. Alates detsembrist vigastuse tõttu eemal olnud 20-aastane Adler kummaski matšis kaasa ei teinud.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (17-12) jätkas sama mustrit, kui neilgi lisandus juurde nii võit kui kaotus. Esmalt kaotati üleriigilises pingereas 9. kohal paiknevale Oregon State’ile (22-5) 52:65 ning seejärel võideti Oregoni 71:61 (11-18). 23-aastane eestlanna jätab jalaprobleemide tõttu tänavu kogu hooaja vahele ning hiljuti sai hooaja lõpetanud vigastuse teinegi Washington State’i liider Charlisse Leger-Walker.