EESTLASED VÄLISMAAL | Kalendriaasta viimasel nädalal paistsid kõige enam silma Drell, Jürgens ja Puidet

-Henri Drell | Foto: Siim Semiskar

2023. aasta viimane nädal tõi välismaal mängivatele Eesti korvpalluritele üldkokkuvõttes kahjuks rohkem kaotusi kui võite, ent siin-seal sai näha ka edukaid esitusi. Euroopas pallivatest meestest jõudsid kahekohalise punktisummani Leedu kõrgliigas oma klubi põhitegijate sekka tõusnud Carlos Jürgens ja Hispaania esiliigas palliv Jaan Puidet. Ookeani taga oma NBA debüüti ootav Henri Drell möllas G Liigas ning ülikoolikorvpalli mängiv Johannes Kirsipuu kerkis oma tiimi resultatiivseimaks, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia (9-8) kõikuv vorm Euroliigas sai jätku, sest neljapäeval kaotati võõrsil kindlalt 67:76 Itaalia meeskonnale Milano Olimpia (7-10). Baskonia särgis oma sajanda kohtumise pidanud Kotsar veetis platsil 13 minutit, mille jooksul tõi ta 2 punkti (kahesed 0/4, vabavisked 2/2), võttis 2 lauapalli ja andis ühe resultatiivse söödu. Raieste väljakul ei käinud.

Hispaania kõrgliigas aga sai Baskonia (9-7) laupäeval kirja võidu, alistades Girona (7-9) võõrsil 93:85. Raieste teenis mänguaega 16 minutit, viskas 7 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 1/1), hankis 4 lauapalli, andis 2 korvisöötu, tegi 2 vaheltlõiget ning sai kirja 2 isiklikku viga. 8 minutiga piirdunud Kotsar kogus ühe punkti (kahesed 0/1, vabavisked 1/2) ja 2 lauapalli.

Kristian Kullamäe koduklubi Bilbao (6-10) pidi Hispaania kõrgliigas vastu võtma kaotuse, kui laupäeval jäädi võõrsil 72:78 alla tabeli punasele laternale Palenciale (2-14). Eestlase arvele jäi 22 minutiga 6 punkti (kahesed 2/5, kolmesed 0/3, vabavisked 2/2), 3 lauapalli ja üks vaheltlõige. Negatiivse poole pealt kaotas Kullamäe 2 korral palli.

Hispaania kõrgliigas sai kaotuse ka Artur Konontšuki tööandja Granada (5-11), kes pidi neljapäeval kodusaalis tunnistama Tenerife (8-8) 80:68 paremust. Konontšuk sedapuhku väljakule ei pääsenud.

ITAALIA, SERIE A

Joonas Riismaa koduklubi Brindisi (2-12) kaotas laupäeval Itaalia kõrgliigas võõrsil 58:75 Cremonale (7-7). Riismaa viibis väljakul 15 minutit, viskas 3 punkti (kolmesed 0/1, vabavisked 3/3), võttis ühe lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe pallikaotuse ning teenis 2 isiklikku viga.

Samal päeval leppis kaotusega teinegi Itaalia kõrgliigas palliv eestlane. Kaspar Treieri tööandja Sassari (5-9) jäi kodusaalis 62:73 alla tabeliliidrile Veneetsiale (11-3). Treier sai mänguaega 13 minutit, mille jooksul jäi isiklik punktiarve avamata (kahesed 0/2, kolmesed 0/2). Küll kogus eestlane aga 3 lauapalli, 3 resultatiivset söötu ja 2 vaheltlõiget.

POOLA, PLK

Janari Jõesaare leivaisa Wloclaweki Anwil (13-1) sai Poola kõrgliigas hooaja esimese kaotuse, kui teisipäeval tuli kodus 74:76 alla vanduda Varssavi Legiale (8-7). Jõesaare arvele jäi 17 minutiga 2 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 0/3, vabavisked 2/2), 4 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks pallikaotus ja üks viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Belgia-Hollandi ühisliigas alistas Matthias Tassi meeskond Oostende (12-2) liidrite heitluses teisipäeval kodusaalis Antwerpen Giantsi (11-3) 69:68. Võidu toonud kolmene visati 10 sekundit enne lõppu. Tass mängis 16 minutit, mille jooksul viskas 4 punkti (vabavisked 4/4), hankis 3 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe vaheltlõike ja sooritas 4 isiklikku viga.

LEEDU, LKL

Carlos Jürgensi koduklubi Kedainiai Nevežis (3-12) pidi Leedu kõrgliigas vastu võtma suure kaotuse, kui reedel jäädi Utenas alla sealsele Juventusele (10-5) 74:106. Jürgens sai mänguaega 31 minutit, mille jooksul viskas meeskonna paremuselt teise skooritegijana 13 punkti (kahesed 4/12, kolmesed 1/3, vabavisked 2/6), hankis 3 lauapalli, jagas 3 resultatiivset söötu, kaotas 4 korral palli ning teenis 3 isiklikku viga. Eestlane on nüüd viimases neljas järjestikuses mängus visanud kahekohalise arvu punkte.

BULGAARIA, NBL

Karl Johan Lipsu tööandja Botevgradi Balkan (8-6) kaotas reedel Bulgaaria kõrgliigas Varna Tšerno More Tišale (8-6) koduplatsil 89:81. Lips mängis 21 minutit, aga isiklikku punktiarvet avada ei suutnud (kolmesed 0/3). Tema arvele jäi 5 lauapalli, 2 korvisöötu ja üks vaheltlõige, samuti tegi ta 2 isiklikku viga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas hooaega suurepäraselt alustanud Siim-Sander Vene koduklubi Burgose San Pablo (12-3) sai teise kaotuse järjest. Laupäeval jäädi oma koduväljakul alla lähirivaalile Estudiantesele (12-3) 87:91. Vene pääses platsile 16 mänguminutiks, ent kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/1, kolmesed 0/2). Eestlase arvele jäi üks lauapall, üks resultatiivne sööt ja 4 viga.

Laupäeval käis Hispaania esiliigas platsil ka Jaan Puidet, kelle koduklubi Real Valladolid (10-5) jäi võõrsil 66:83 alla Oviedole (7-8). Puidet viskas 22 platsil viibitud minuti jooksul 10 silma (kahesed 2/5, kolmesed 2/2), olles sellega meeskonna paremuselt teine-kolmas punktitooja. Tema kontole jäi veel 2 lauapalli, üks tulemuslik sööt, 3 pallikaotust ja üks viga.

ITAALIA, SERIE A2

Mait Petersoni koduklubi Agrigento (5-12) sai Itaalia esiliigas kirja kaotuse, jäädes laupäeval võõrsil 80:83 alla Rooma Luissile (5-12). Peterson viskas 17 mänguminutiga 6 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/1, vabavisked 4/6), hankis 6 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi 2 isiklikku viga.

Päev varem tundis kaotuskibedust ka Gregor Kuuba koduklubi Cento (6-11), kes jäi võõral väljakul 61:82 alla Udinele (13-4). Kuuba 12 minutiga kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/1), kuid võttis 2 lauapalli.

Itaalia esiliigas pidi lisaks Centole reedel võõrsil kaotusega leppima ka Karl Markus Poomi koduklubi Rieti Real Sebastiani (10-7), kes vandus alla Cremona JuVile (9-8) 77:79. Poom viibis väljakul 11 minutit, kuid ühtegi pealeviset ei teinud. Tema arvele kogunes 2 lauapalli, 2 korvisöötu, üks pallikaotus ja 4 viga.

USA, NBA G LEAGUE

Detsembris NBA klubi Chicago Bullsiga kahesuunalise lepingu sõlminud Henri Drell käis läinud nädalal väljakul G Liigas mängiva Windy City Bullsi (0-3) eest. Paraku tuli kõigis kolmes põhihooaja mängus vastu võtta kaotus. Esmalt kohtuti kahel korral võõrsil Motor City Cruise’iga (2-1), kellele kaotati kolmapäeval 116:121 ja neljapäeval 112:114.

Drell mängis kolmapäeval 30 minutit, viskas 14 punkti (kahesed 3/6, kolmesed 1/6, vabavisked 3/4), haaras 5 lauapalli, jagas 4 resultatiivset söötu, tegi 2 vaheltlõiget, blokeeris ühe vastaste pealeviske ning teenis 4 isiklikku viga. Teises mängus viibis ta platsil koguni 37 minutit, rohkem kui keegi teine. Selle ajaga tõi eestlane 8 punkti (kahesed 3/8, kolmesed 0/3, vabavisked 1/2), võttis maha 8 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, tegi 2 vaheltlõiget, blokeeris ühe vastaste viske ning sai kirja 3 isiklikku viga.

Laupäeval saadi valus kaotus Greensboro Swarmilt (2-0), kellele jäädi võõrsil alla 110:111. Drell sai seejuures vastaste võiduviskele käe vahele, kuid tema blokk loeti langevaks palliks. Eestlane oli kaotajate paremuselt teine korvikütt, kui tõi 35 mänguminutiga 23 punkti (kahesed 3/8, kolmesed 0/3, vabavisked 1/2). Lisaks kogus ta oma meeskonna parimana 6 lauapalli, andis 4 tulemuslikku söötu, tegi 4 vaheltlõiget, kaotas 4 korral palli ja sooritas 4 isiklikku viga.

USA, NCAA

Kerr Kriisa koduülikool West Virginia (5-8) sai laupäeval toimunud USA üliõpilasliiga kohtumises lisaajal napi kaotuse, kui võõrsil jäädi lisaajal 75:78 alla Ohio State’ile (11-2). Kriisa sai suure mängukoormuse, viibides platsil koguni 39 minutit, mille jooksul tõi ta 5 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 1/5, vabavisked 0/1), noppis 4 lauapalli, andis tiimi parimana 5 söötu, tegi 2 pallikaotust ning sai kirja 3 isiklikku viga.

Johannes Kirsipuu meeskond Central Arkansas (3-12) sai USA ülikooliliigas möödunud nädalal kaks kaotust. Neljapäevases mängus tuli võõrsil tunnistada Oklahoma (12-1) 88:72 paremust. Kirsipuu viibis väljakul 30 minutit ja tõi selle ajaga oma meeskonna parimana 16 punkti (kahesed 4/6, kolmesed 2/3, vabavisked 2/2). Lisaks kogunes eestlase saldosse 5 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, 6 pallikaotust ja 3 viga.

Laupäeval jäädi samuti võõrsil 59:92 alla Missourile (8-5). Kirsipuu arvele kogunes 29 minutiga 6 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 1/4, vabavisked 3/4), 3 lauapalli ja meeskonna parimana 3 korvisöötu. Negatiivse poole pealt läksid statistikasse 9 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Laupäeval sai NCAA liigas kaotuse kirja ka Kaspar Sepa koduülikool Valparaiso (4-9), kes jäi võõral väljakul 78:82 alla Elonile (7-6). Sepp viskas 20 mänguminuti jooksul 6 punkti (kahesed 3/4), võttis 3 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi 2 viga.

Jätkuvalt vigastatud Henri Veesaareta mängiv Arizona (10-3) pidas läinud nädalal USA üliõpilasliigas kaks kohtumist võõrsil, saades kirja võidu ja kaotuse. Reedel oldi 100:81 üle Californiast (4-9), kuid pühapäeval jäädi Stanfordile (6-6) alla 82:100.

Naised välismaal | Pokk tegi Poolas kaks resultatiivset esitust, Asi paugutas USA-s punktirekordi

Eesti parimatest naiskorvpalluritest käisid 2023. kalendriaasta viimasel nädalal väljakul Mailis Pokk Poola kõrgliigas ning Anna Gret Asi ja Marie Anette Sepp ookeani taga üliõpilasliigas NCAA. Poki naiskonnal oli seejuures kaks kohtumist, kus eestlanna oli mõlemas resultatiivne. USA kolledžiliigas uuendas heas hoos Asi oma punktirekordit, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (6-6) pidasid Poola kõrgliigas nädalaga kaks kohtumist ning said juurde kaotuse ja võidu. Esmalt lõppes nende jaoks neljamänguline võiduseeria, kui kodusaalis jäädi 62:84 alla Gdyniale (9-3).

Eestlanna viibis väljakul 26 minutit ning kogus selle ajaga oma tiimias paremuselt teisena 15 punkti (kahesed 1/6, kolmesed 4/6, vabavisked 1/1), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Jovana Popovic oli Poznani resultatiivseim 19 punktiga, võitjate poolel kogus Rannia Davis 20 silma, 14 lauapalli ja 6 korvisöötu, Kamila Borkowska lisas 14 silma ja 5 lauapalli ning Laura Miskiniene-Svaryte tõi 12 punkti ja 9 lauapalli.

Aasta eelviimasel päeval naasis Poznan võitude teele, kui samuti kodusaalis alistati kõige napimalt 88:87 neist tabelis eespool olev Sosnowiec (8-4).

Pokk jätkas stabiilselt, kui lausa 39 mänguminutiga sai ta kirja taas 15 punkti (kahesed 3/7, kolmesed 3/7), 3 lauapalli, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Võitjate resultatiivseimana viskas Jovana Popovic 25 punkti ja jagas 7 söötu, Agnieszka Skobeli arvele kogunes 23 silma ja 8 lauapalli ning Weronika Piechowiak tõi 17 punkti ja 8 lauapalli.

Sosnowieci kasuks kogus Batabe Zempare 25 punkti ja 9 lauapalli ning Jessica January arvele kanti 20 silma, 11 lauapalli, 7 söötu ja 4 vaheltlõiget.

31-aastane Pokk on nüüd 12 liigamänguga Poolas kogunud keskmiselt 29,8 minutit, 11,3 punkti, 3,9 lauapalli ja 2,1 resultatiivset söötu. Eestlanna visketabavus on olnud kahepunktialast 41% ning kolmesejoone tagant 50,9%.

Järgmise kohtumise peab Poznan juba 3. jaanuaril, kui kodusaalis võõrustatakse liigatabeli teist Gorzow Wielkopolski (10-2) naiskonda.

PRANTSUSMAA

Maaja Bratka ja Champagne Basket (5-6) on Prantsusmaa esiliigas hetkel 8. kohal. Aasta viimasel nädalal liigamänge ei peetud ning järgmisena sõidab Champagne Basket alles 13. jaanuaril külla tabelis täpselt nende taga paiknevale Feytiat’ (4-6) naiskonnale.

31-aastane Bratka on 11 liigakohtumises teeninud keskmiselt 25 mänguminutit ning kogunud selle ajaga 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Eestlanna on kahepunktiviskeid tabanud 44,8- ja kolmeseid 39,1-protsendiliselt.

PORTUGAL

Greeta Üprus ja Ferragudo (2-11) on Portugali kõrgliigas kindlalt viimasel ehk 12. kohal. Järgmine võimalus seisu parandada tuleb 5. jaanuaril võõrsil, kui külla sõidetakse CAB Madeira (6-7) tiimile.

29-aastane Üprus on Portugali kõrgliigas üheksa kohtumisega kirja saanud keskmiselt 33,9 minutit, 12,7 punkti, 5,3 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja 0,9 vaheltlõiget. Kahepunktiviskeid on eestlanna tabanud 43,8- ja kolmeseid 39-protsendiliselt.

ROOTSI

Rootsi naiste korvpalliliigas on käimas jõulupühade ja aastavahetuse paus ning 18-aastase eestlanna Marta Eleri Jaama tabeliliidrist kodunaiskond Södertälje (9-0) tuleb taas platsile 3. jaanuaril, kui külla sõidetakse Uppsala (6-3) naiskonnale.

18-aastase eestlanna keskmised näitajad on üheksa kohtumisega olnud 10,7 minutit, 1,7 punkti, 1,9 lauapalli ja 0,7 viskeblokeeringut. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 38,5% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

SAKSAMAA

Eesti koondislane Tea Adams ja tema koduklubi Leverkusen (2-10) said Saksamaa kõrgliigas järjekordse kaotuse, kui 49:70 jäädi alla Berliini Albale (9-3). Eesti juurtega Adams protokolli kantud ei olnud ja väljakul ei käinud.

24-aastase Adamsi keskmised näitajad senise 10 mänguga on olnud 8,3 punkti, 2,7 lauapalli ja 1,7 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavuseks on olnud 43,1% ja kolmestel 30,4%.

Eelmises koondiseaknas oma Eesti koondise debüüdi teinud Adamsi tiim on liigatabelis 12 naiskonna hulgas viimasel real. Järmises mängus kohtutakse 6. jaanuaril liiga liidri Kelterniga (11-2).

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (7-5) lõpetasid kalendriaasta kahjuks kaotusega, kui 68:76 jäädi alla Iowa State’ile (8-4). 21-aastane eestlanna viskas 40 mänguminutiga oma NCAA karjääri kõrgeimad 27 punkti (kahesed 3/10, kolmesed 5/9, vabavisked 6/7), 4 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 3 vaheltlõiget, 2 viskeblokeeringut, ühe pallikaotuse ja 3 isiklikku viga.

Anna Gret Asi selle hooaja senised keskmised näitajad on 12 kohtumisega 30,9 minutit, 14,5 punkti, 3,2 lauapalli, 3,8 korvisöötu ja 1,4 vaheltlõiget. Visketabavus väljakult on eestlannal olnud 46,1%, sealhulgas kolmesejoone tagant 40%.

Marie Anette Sepp ja University of Albany (11-2) võitsid seitsmenda järjestikuse kohtumise, kui 87:56 mängiti üle Navy (4-7). 21-aastane Sepp sai 4 minutiga kirja 2 punkti (vabavisked 2/4), ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Anete Elisabeth Adler ja Boston University (8-3) lõppenud nädalal platsil ei käinud. Mõned nädalad tagasi vigastada saanud 20-aastase eestlanna keskmised näitajad on kaheksa kohtumisega olnud 17,3 minutit, 6,4 punkti, 3,6 lauapalli, 1,3 korvisöötu ja 0,8 viskeblokeeringut. Viskeid väljakult on ta tabanud 50-protsendiliselt.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (11-3) samuti lõppenud nädalal väljakul ei käinud. 23-aastane eestlanna jätab kogu hooaja jalavigastuse tõttu vahele.