EESTLASED VÄLISMAAL | Konontšuk tegi oma lühikese Saksamaa karjääri parima nädala, Drell lõpetas G Liiga hooaja

-Artur Konontšuk | Foto: fiba.basketball

Välisklubides mängivad Eesti korvpallurid pidasid lõppenud nädalal taas mitmeid mänge, kusjuures kahes kohtumises mindi vastamisi ka omavahel. Viimastel nädalatel heas hoos olnud Kristian Kullamäe jätkas oma resultatiivset seeriat nii eurosarjas kui ka koduses liigas, häid esitusi näitasid ka Henri Drell, Janari Jõesaar, Sten Sokk ja Karl Johan Lips. Itaalias kohtusid omavahel Kaspar Treier ja Joonas Riismaa ning Hispaanias Jaan Puidet ja Siim-Sander Vene, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Vitoria-Gasteizi Baskonia (16-16) kaotas Euroliigas kolmanda mängu järjest. Neljapäeval jäädi kodus kindlalt 76:97 alla valitsevale Türgi meistrile Istanbuli Anadolu Efesile (15-17). Kotsar viskas 23 minutiga 8 punkti (kahesed 4/6), võttis 4 lauapalli ja andis 3 resultatiivset söötu, kuid tegi ka 3 viga. Tema efektiivsusnäitaja oli 11, mis oli üks meeskonna parimaid. Raieste platsil ei käinud. Baskonia püsib Euroliigas üheksandal kohal, mis hetkeseisuga viiks meeskonna sõelmängude eelringi ehk play-in turniirile.

Hispaania kõrgliigas alistas Baskonia (15-12) laupäeval koduväljakul 102:94 Zaragoza (10-17). Kotsar viibis väljakul 22 minutit, kogudes selle ajaga 10 punkti (kahesed 5/8), ühe lauapalli ja 2 resultatiivset söötu. Lisaks tegi ta 2 pallikaotust ja sai kirja ühe isikliku vea. Raieste pääses platsile vaid 3 minutiks, mille jooksul jäi isiklik punktiarve avamata (kahesed 0/1). Tema kontole kogunes üks resultatiivne sööt ja 3 viga.

Kristian Kullamäe leivaisa Bilbao sai FIBA Europe Cupi poolfinaali avamängus kindla kaotuse, kui jäi kolmapäeval koduväljakul 73:98 alla Saksamaa klubile Chemnitzi Ninersile. Kullamäe viibis väljakul omadest kõige kauem, 29 minutit, ning tõi selle ajaga Bilbao ühe parimana 15 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 3/6, vabavisked 4/4). Lisaks noppis ta 3 lauapalli, andis 2 korvisöötu ja tegi meeskonna parimana 2 vaheltlõiget, kuid patustas ka 4 pallikaotusega. Kordusmäng peetakse tuleval kolmapäeval Chemnitzis.

Hispaania kõrgliigas teenis Bilbao (12-15) laupäeval kolmanda järjestikuse võidu, kui võõrsil oldi üle Lugo Breoganist (7-20) 80:68. Kullamäe sai mänguaega 18 minutit, mille jooksul viskas Bilbao edukuselt teise korvikütina 13 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 1/5, vabavisked 6/6), hankis 4 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi tiimi parimana 2 vaheltlõiget. Lisaks kogunes eestlase arvele üks pallikaotus ja 3 viga. Kullamäe on nüüd Bilbao eest kahekohalise punktisumma kogunud kaheksas mängus järjest (neist kuus Hispaania kõrgliigas ja kaks FIBA Europe Cupil).

Hispaania kõrgliiga tabelis on Baskonia üheksandal kohal ehk esimesena play-off’i joone all, Bilbao asub 11. positsioonil.

SAKSAMAA, BBL

Saksamaa kõrgliigas sai Artur Konontšuki koduklubi Oldenburg (12-14) ühe kaotuse ja ühe võidu. Eelmisel teisipäeval kaotati võõrsil Bonnile (16-10) 85:100. Konontšuk veetis platsil 18 minutit ja tõi selle ajaga 7 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 1/2, vabavisked 2/2), mis tähistab tema punktirekordit Oldenburgi eest. Lisaks sai ta kirja 3 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe blokeeritud viske, ühe pallikaotuse ja 3 viga.

Pühapäevases kohtumises alistati kodusaalis suurelt Rostocki Seawolves (6-19) 99:64. 19 minutit mänginud Konontšuk viskas taas 7 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/4), võttis 7 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, tegi ühe pallikaotuse ning teenis 3 isiklikku viga. Oldenburg on hetkel liigatabelis 10. ehk viimasel play-in turniiri kohal.

ITAALIA, SERIE A

Itaalia kõrgliigas sai näha eestlaste koduklubide omavahelist duelli, kui Kaspar Treieri tööandja Sassari Dinamo (12-13) alistas laupäeval võõrsil 76:70 Brindisi (7-18), kelle ridadesse kuulub ka Joonas Riismaa . Treier 6 mänguminuti jooksul ühtegi pealeviset ei teinud, kuid sai kätte 2 lauapalli. Riismaa pääses platsile 9 mänguminutiks, ent kätt valgeks ei saanud (kolmesed 0/2). Tema saldoks jäi üks lauapall ja üks viga.

Liigatabelis on Sassari 24 punktiga 10. ja Brindisi 14 punktiga 16. ehk viimane. Play-off’i pääsevad kaheksa paremat meeskonda, kaks viimast kukuvad automaatselt kõrgliigast välja.

POOLA, PLK

Janari Jõesaare koduklubi Wloclaweki Anwil (21-5) teenis möödunud nädalal Poola kõrgliigas kaks võitu. Kolmapäeval alistati võõrsil lisaaja järel Wroclawi Slask (13-12) 96:82. Jõesaar viibis väljakul 29 minutit ning viskas selle ajaga 12 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 2/2, vabavisked 2/2), võttis mängu parimana 8 lauapalli, tegi ühe vaheltlõike ja sai kirja ühe isikliku vea.

Pühapäeval saadi kolmas järjestikune võit, kui kodus oldi 75:60 üle Slupski Czarnist (12-14). Jõesaar 23 minutiga kätt valgeks ei saanud (kolmesed 0/2), kuid hankis kohtumise parimana 9 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ning sooritas 2 vaheltlõiget. Lisaks patustas ta ühe pallikaotusega ja tegi 3 viga. Wloclawek on 47 punktiga liiga liider.

LEEDU, LKL

Carlos Jürgensi leivaisa Kedainiai Nevežis (6-17) kaotas laupäeval Leedu kõrgliigas kodus Vilniuse Rytasele (19-4) 79:88. Jürgens meeskonna koosseisu ei kuulunud. Nevežis jätkab tabelis üheksandal real, viimasena play-off’i viivast kaheksandast kohast on nad kolme võidu kaugusel.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas alistas eestlaste duellis Jaan Puideti tööandja Valladolidi Real (18-9) laupäeval koduväljakul Siim-Sander Vene leivaisa Burgose San Pablo (19-8) 91:84. Puideti arvele jäi 9 minutiga üks punkt (kahesed 0/1, vabavisked 1/2) ja 4 viga. 19 minutit platsil viibinud Vene seekord punktideni ei jõudnud (kahesed 0/1, kolmesed 0/3). Protokolli kogunes vaid 2 isiklikku viga.

Burgos on väga tihedas tabelis 46 punktiga kolmandal kohal. Kolmanda järjestikuse võidu saanud Valladolid on 45 silmaga seitsmes. Esiliiga põhiturniiri võitja tõuseb otse kõrgliigasse, teise kuni üheksanda koha meeskonnad selgitavad play-off’is teise kerkija.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Sten Soku leivaisa Thessaloniki Iraklis (18-11) sai Kreeka esiliigas laupäeval kirja kaotuse, kui koduplatsil jäädi 74:84 alla tabeliliidrile Nea Smyrni Panioniosele (21-8). Sokk viibis väljakul 30 minutit, mille jooksul viskas Iraklise paremuselt teise korvikütina 13 punkti (kolmesed 4/6, vabavisked 1/1), hankis 4 lauapalli, andis tiimi parimana 7 söötu ja tegi mängu parimana 2 vaheltlõiget. Negatiivse poole peale jäid 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Enne viimast vooru asub play-off’i koha kindlustanud Iraklis 47 punktiga neljandal kohal.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliigas sai Mait Petersoni koduklubi Agrigento Fortitudo (6-23) kaheksanda kaotuse järjest – laupäeval jäädi võõrsil kindlalt 74:94 alla Piacenza UCC-le (14-15). Peterson mängis 11 minutit, viskas 4 punkti (kahesed 2/4), andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe vaheltlõike ja blokeeris ühe viske.

Karl Markus Poomi koduklubi Rieti Real Sebastiani (18-11) alistas pühapäeval Itaalia esiliigas võõrsil Chiusi San Giobbele (8-21) 71:68. Poom sai võidumängus platsile vaid üheks minutiks, mille jooksul ta ühtegi pealeviset ei teinud. Eestlane sai kirja vaid ühe pallikaotuse.

Rieti asub oma grupis 36 punktiga neljandal kohal ja on endale play-off koha juba kindlustanud. Samasse gruppi kuuluv Agrigento paikneb 12 punktiga 10. kohal, mis viiks meeskonna väljalangemismängudele.

ITAALIA, SERIE B NAZIONALE

Karl Johan Lipsu koduklubi Chieti (16-15) sai eelmisel nädalal Itaalia tugevuselt kolmandas liigas kirja kaks võitu. Kolmapäeval saadi kodusaalis kindel 95:66 võit Ozzano New Flying Ballsi (10-21) üle, millega lõpetati oma neljamänguline kaotusteseeria. Lips viibis platsil 38 minutit ehk rohkem kui ükski teine mängija ja viskas 17 punkti (kahesed 5/10, kolmesed 2/5, vabavisked 1/2), olles sellega Chieti resultatiivsuselt teine mees. Lisaks võttis ta 7 lauapalli, jagas mängu parimana 9 resultatiivset söötu ja tegi nii ühe pallikaotuse kui ka isikliku vea.

Pühapäevases kohtumises alistati võõral väljakul Imola Virtus (15-16) 89:77. Lips viibis väljakul kauem kui keegi teine – 39 minutit – ning tõi selle ajaga Chieti ühe parimana 20 punkti (kahesed 6/10, kolmesed 1/3, vabavisked 5/8), lisaks kogus ta mängu parimana ka 13 lauapalli. Tegu oli eestlase kuuenda kaksikduubliga Itaalia kolmandas liigas. Tema arvele jäi veel 4 korvisöötu, üks vaheltlõige, 6 pallikaotust ja 3 viga. Chieti jätkab oma grupis 28 punktiga 11. kohal, play-off’i saavad kaheksa paremat.

USA, NBA G LEAGUE

Henri Drelli kodumeeskond Windy City Bulls (15-19) pidas möödunud nädalal oma viimased põhihooaja mängud NBA G Liigas, saades ühe võidu ja kaks kaotust. Kolmapäeval jäädi võõrsil lisaaja järel 98:103 alla Cleveland Charge’ile (15-19). Drell viibis platsil 38 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 15 punkti (kahesed 3/9, kolmesed 3/8, vabavisked 0/1), 11 lauapalli, 5 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, üks blokeeritud vise, 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Reedel ja laupäeval kohtuti kodus kaks korda Wisconsin Herdiga (17-17). Esimene mäng võideti kindlalt 127:103. Drell teenis Windy City ridades enim mänguaega – 34 minutit -, mille jooksul viskas 14 punkti (kahesed 4/12, kolmesed 2/4), noppis 12 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike ning blokeeris kohtumise parimana 3 vastaste viset. Lisaks patustas eestlane 2 pallikaotusega ja tegi ühe vea. Tegemist oli Drelli hooaja kaheksanda kaksikduubliga.

Põhihooaja viimases mängus tuli aga vastu võtta 105:108 kaotus. Drell viibis väljakul 35 minutit ning viskas 16 punkti (kahesed 4/5, kolmesed 2/5, vabavisked 1/4), olles oma meeskonna paremuselt kolmas korvikütt. Tegu oli viienda järjestikuse mänguga, kus eestlane kahekohalise arvu punkte viskas. Lisaks läks talle kirja 8 lauapalli, 5 korvisöötu, 2 vaheltlõiget, 3 pallikaotust ja 5 viga.

Windy City Bulls jäi idakonverentsis 13. kohale ega pääsenud play-off’i. Drell mängis Windy City eest G Liiga karikaturniiril ning põhihooajal kokku 42 kohtumises, milles viskas keskmiselt 32,6 minutiga 14,5 punkti, hankis 7,9 lauapalli, andis 2,7 söötu, tegi 1,8 vaheltlõiget ja pani ühe bloki.

USA, NCAA

Henri Veesaare kodumeeskond Arizona (27-9) jäi USA üliõpilasliiga NCAA finaalturniiril pidama 16 parema hulgas, jäädes neljapäeval alla Clemsonile (14-4) 72:77. Möödunud aasta oktoobri lõpus küünarnukki vigastanud Veesaar jättis tänavuse hooaja vahele.

Ka teiste eestlaste jaoks on NCAA hooaeg lõppenud.

West Virginia (9-23) üheksa esimest mängu võistluskeelu tõttu vahele jätma pidanud Kerr Kriisa tegi kaasa kõigis ülejäänud 23 kohtumises ning kogus keskmiselt 33,4 minutiga 11 punkti, 2,5 lauapalli, 4,7 resultatiivset söötu ja 0,8 vaheltlõiget.

Central Arkansase (9-23) ridades tegi Johannes Kirsipuu kaasa kõik 32 mängu, mille jooksul viskas keskmiselt 21,1 minutiga 6,6 punkti, noppis 2,7 lauapalli, jagas 4,1 korvisöötu, tegi 0,9 vaheltlõiget ja blokeeris 0,1 viset.

Oma debüüthooaja teinud Kaspar Sepp mängis Valparaiso (7-25) eest 28 kohtumist, kogudes keskmiselt 19,7 minutit, 4 punkti, 4,1 lauapalli, ühe korvisöödu, 0,2 vaheltlõiget ja 0,3 blokki.

Wisconsinis (22-14) vahetusmehe rolliga leppima pidanud Markus Ilveri arvele jäi 27 mänguga keskmiselt 5,9 minutit, 1,1 punkti, 1,3 lauapalli, 0,2 resultatiivset söötu, 0,2 vaheltlõiget ja 0,1 blokki.

EESTLANNAD VÄLISMAAL | MAILIS POKK TEGI PRANTSUSMAAL HEA MÄNGU, ADAMS OLI ISLANDIL ÜLEPLATSINAINE

Eesti välismaal mängivate naiskorvpallurite tegemisi kajastavas nädala kokkuvõttes vaatame sel korral üle Prantsusmaa kõrgliigas väga kõvas konkurentsis kiirelt ja hästi vankrile hüpanud Mailis Poki ning Islandil võidumängus üleplatsinaiseks kerkinud Tea Adamsi eelmise nädala tegemised, vahendab Basket.ee.

PRANTSUSMAA

Hooaja lõpetuseks Prantsusmaa kõrgliigasse siirdunud Mailis Pokk tegi Tarbes’ klubi eest oma teise mängu, kui Tarbes (10-11) jäi kodusaalis 75:82 alla tabelis teisel kohal olevale Bourges’ile (17-4).

Eestlanna viibis väljakul 16 minutit ning kogus 5 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 1/3), 6 lauapalli (seejuures 3 ründelauast), 2 resultatiivset söötu, ühe pallikaotuse ja 3 isiklikku viga.

Tarbes’ naiskonna resultatiivseimana sai Carla Leite kirja 18 punkti ning tema vastu tehti 11 viga, Serena Kessler kogus 10 silma, 6 lauapalli ja 6 resultatiivset söötu ning Marie-Paule Foppossi arvele kanti 10 punkti.

Võitjate poolel kogus Kanada koondislane Kayla Alexander 19 punkti ja 7 lauapalli, Prantsusmaa koondise tagamängija Sarah Michel tõi 14 silma, 5 lauapalli ja 6 korvisöötu, samuti Prantsusmaa koondislane Alix Duchet panustas 13 punkti, Läti koondise mängija Anete Šteinberga arvele kanti 12 punkti ja 6 lauapalli ning Pauline Astier lisas 10 silma, 7 lauapalli ja 7 söötu.

31-aastane Pokk on Prantsusmaa kõrgliigas senise kahe kohtumisega kogunud keskmiselt 18 minutiga 7 punkti, 5,5 lauapalli ja 2 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on eestlannal olnud 50% ja kolmepunktivisetel 40%.

Liigatabelis seitsmendal real paiknev Tarbes läheks praeguste seisude kohaselt play-off’i avaringis vastamisi just Bourges’ga. Põhiturniiri viimase kohtumise peab Tarbes 6. aprillil võõrsil vahetult nende selja taga oleva Angers’iga (8-13).

Eesti koondise tsenter Maaja Bratka ei saanud hooaega vigastuse tõttu kahjuks lõpuni mängida. Tema kodunaiskond Champagne Basket (7-15) lõpetas põhiturniiri kodusaalis võetud 91:67 võiduga punase laterna CFBB (2-20) vastu. 10. kohale jäänud Champagne Basket tänavu play-off’i ei pääsenud.

31-aastasel Bratkal jäi 11 liigakohtumisega kirja keskmiselt 25 mänguminutit ning selle ajaga kogus eestlanna 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Tema kahepunktiviskeid tabasid 44,8- ja kolmesed 39,1-protsendiliselt.

ROOTSI

Marta Eleri Jaama ja Södertälje (20-2) said lõppenud nädalal valmistuda selle nädala teisipäeval algavaks veerandfinaalseeriaks. Play-off’i avaringis on Södertälje vastaseks põhiturniiri kaheksas Alvik Basket (9-13), keda põhiturniiri alguses võideti kodusaalis 100:55 ning veebruaris saadi ka võõrsil nende vastu 90:68 võit.

18-aastase eestlanna Marta Eleri Jaama keskmised näitajad Rootsi kõrgliigas on 18 kohtumisega seni olnud 9,4 minutit, 1,3 punkti, 1,6 lauapalli ja 0,6 vaheltlõiget. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 33,3% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

ISLAND

Tänavuse hooaja keskel Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist lahkunud ja Islandi kõrgliigasse kolinud 24-aastane Eesti koondislane Tea Adams ja tema koduklubi Reykjaviki Valur (10-11) said võidulisa kui võõrsil alistati 92:41 tabeli viimane Snaefell (2-19).

Adams viibis väljakul 28 minutit ning kogus selle ajaga oma tiimi edukaimana 22 punkti (kahesed 8/11, kolmesed 2/5), 2 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Valuri poolel paistsid silma veel ka 16 punkti ja 5 lauapalli kogunud Dagbjört Karlsdottir, 14 silma ja 11 lauapalli kirja saanud Asta Grimsdottir. Kaotajate poolel tõi Mammusu Secka 11 punkti ja 16 lauapalli.

Adamsi Islandi kõrgliiga keskmised näitajad senise kuue mänguga on olnud 29 minutit, 18,5 punkti, 5,7 lauapalli ja 3,5 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on tal olnud 50,7% ja kolmepunktivisetel 33,3%.

Islandil on käimas põhiturniiri teine faas, kus tabel on löödud kaheks. Valur heitleb alumise nelja naiskonna hulgas ning nende põhiturniiri viimane matš toimub 3. aprillil, kui külla sõidetakse Thor AK (10-11) tiimile, kellega hetkel ollakse tabelis täpselt samal pulgal.