EESTLASED VÄLISMAAL | Konontšuk tegi Saksamaal võiduka debüüdi, Kriisa viskas enda selle hooaja punktirekordi

-Kerr Kriisa | Foto: USA TODAY Sports via Reuters Con/Scanpix

Möödunud nädalal olid taas võistlustules võõrsil mängivad Eesti korvpallurid. Hispaanias pallivate Eesti koondislaste Maik-Kalev Kotsari, Sander Raieste ja Kristian Kullamäe koduklubid pidid eurosarja mängudes vastu võtma kaotusi, kuid olid seejärel koduliigas võidukad. Eelmisel nädalal Hispaaniast lahkunud ja Saksamaale siirdunud Artur Konontšuk tegi uue koduklubi eest võiduka debüüdi, Kerr Kriisa tegi USA-s hooaja resultatiivseima mängu ja Karl Johan Lips sai Itaalias hakkama kahe kaksikduubliga, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste leivaisa Baskonia (12-11) kaotas reedel Euroliigas Hispaania klubide duellis kodus 62:77 Valenciale (12-11). Kotsar pääses platsile 16 minutiks, mille jooksul viskas ta 4 punkti (kahesed 1/3, vabavisked 2/2), võttis ühe lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu ja tegi ühe vaheltlõike. Lisaks patustas eestlane 2 pallikaotusega ja tegi ühe vea. Raieste sai mänguaega 8 minutit ning viskas kaks punkti (kahesed 1/1) ja hankis ühe lauapalli.

Hispaania kõrgliigas võõrustas Baskonia (12-8) pühapäeval endise Kalev/Cramo mängija Oleksandr Kovliari praegust koduklubi Obradoirot (6-14) ja teenis 89:79 võidu. Kotsar mängis 14 minutit, viskas 2 punkti (kahesed 1/2), hankis 2 lauapalli, tegi ühe vaheltlõike ja pani ühe bloki. Lisaks sai ta kirja 3 viga. 8 minutit platsil viibinud Raieste viskas 2 punkti (kahesed 1/1), võttis ühe lauapalli ja andis ühe resultatiivse söödu, kuid tegi ka 2 viga.

FIBA Europe Cupil sai Kristian Kullamäe koduklubi Bilbao (3-1) kolmapäeval hooaja esimese kaotuse, kui vahegrupi neljandas mängus jäädi võõrsil 80:82 alla Saksamaa meeskonnale Göttingenile (2-2). Kullamäe viskas 21 minutiga 6 punkti (kahesed 3/9, kolmesed 0/2), korjas 7 lauapalli, andis ühe korvisöödu, blokeeris ühe vastaste pealeviske ja tegi kaks pallikaotust.

Hispaania kõrgliigas alistas Bilbao (8-12) laupäeval koduväljakul 86:83 Zaragoza (8-12). Kullamäe kogus 24 minutiga isiklikku kontosse 9 punkti (kahesed 3/5, kolmesed 1/3), 3 lauapalli ja meeskonna parimana 4 resultatiivset söötu. Lisaks tegi ta ühe pallikaotuse ja ühe vea.

SAKSAMAA, BBL

Eelmisel nädalal klubi vahetanud Artur Konontšuk tegi laupäeval Saksamaa kõrgliigas võiduka debüüdi, kui tema uus tööandja Oldenburg (9-9) alistas kodus Ludwigsburgi (11-7) 91:85. Konontšuk pääses platsile 16 minutiks, visates 5 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 1/3) ja võttes 5 lauapalli. Miinuspoolele jäi 2 pallikaotust.

ITAALIA, SERIE A

Kaspar Treieri koduklubi Sassari Dinamo (7-11) sai Itaalia kõrgliigas pühapäeval kirja kaotuse, kui võõrsil jäädi alla valitsevale meistrile Milano Olimpiale (12-6) 65:80. Treier pääses platsile vaid üheks minutiks ning ei saanud selle ajaga kirja mitte ühtegi statistilist näitajat.

Joonas Riismaa koduklubi Brindisi (4-14) alistas pühapäeval Itaalia kõrgliigas võõrsil Pesaro (5-13) 86:78, kuid jätkab endiselt viimasel, 16. kohal. Eestlane sai mänguaega 6 minutit ning statistikasse läks vaid üks lauapall ja üks viga. Pealeviseteni Riismaa ei jõudnud.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas kaotas Carlos Jürgensi koduklubi Kedainiai Nevežis (4-14) pühapäeval võõrsil 77:85 Šiauliaile (5-13), kelle rivistuses tegi kaasa mullu Tartu Ülikooli meeskonnas mänginud Tomaš Pavelka. Jürgens viibis platsil 10 minutit ning kogus selle ajaga ühe punkti (kahesed 0/2, kolmesed 0/1, vabavisked 1/2), ühe lauapalli ja ühe isikliku vea.

POOLA, PLK

Janari Jõesaare koduklubi, Poola kõrgliiga liider Wloclaweki Anwil (17-2) võttis laupäeval järjekordse võidu. Koduväljakul alistati kindlalt 96:73 Gliwice GTK (5-14). Jõesaar mängis 20 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 5 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/3), 7 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget ja 2 isiklikku viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Belgia-Hollandi ühisliigas jätkab edukalt Matthias Tassi koduklubi Oostende (14-2), kes sai pühapäeval 71:67 jagu Kortrijki Spursist (8-9). Tass sai kodupubliku ees mänguaega 21 minutit ning tõi 9 punkti (kahesed 3/4, vabavisked 3/6), olles sellega meeskonna paremuselt teine-kolmas skooritegija. Eestlase arvele kogunes ka 5 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks blokeeritud vise, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Sten Soku leivaisa Thessaloniki Iraklis (9-9) jätkas Kreeka esiliigas kaotusega, kui jäi laupäeval koduväljakul 69:72 alla Megaridasele (11-7). Sokk mängis 26 minutit, aga isiklikku punktiarvet avada ei suutnud (kolmesed 0/2). Tema arvele jäi 5 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, üks pallikaotus ja 3 viga.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliigas lõpetas Mait Petersoni leivaisa Agrigento (6-15) viiemängulise kaotusteseeria, alistades pühapäeval koduplatsil Cremona Juvi (12-9) 89:82. Peterson tõi 6 minutiga ühe punkti (vabavisked 1/2), haaras 2 lauapalli ja tegi nii ühe pallikaotuse kui ka isikliku vea.

Samas liigas sai võidu ka Karl Markus Poomi koduklubi Rieti Real Sebastiani (13-8), kes oli pühapäeval võõrsil 85:67 üle Vigevanost (8-13). Poom sai mänguaega 8 minutit ning kogus selle ajaga 4 punkti (kahesed 2/2), 2 lauapalli ja ühe isikliku vea.

Pühapäeval käis Itaalia esiliigas platsil ka Gregor Kuuba, kelle leivaisa Cento (8-13) jäi kodus 82:96 alla Orzinuovile (5-16). Kuuba viibis väljakul 3 minutit, kuid ühtegi statistilist märget kirja ei saanud.

ITAALIA, SERIE B NAZIONALE

Itaalia tugevuselt kolmandas liigas sai Karl Johan Lipsu koduklubi Chieti (12-9) ühe kaotuse ja ühe võidu. Kolmapäeval jäädi koduplatsil 65:66 alla Lumezzanele (9-12), kelle ridadesse kuulub praegu endine Kalev/Cramo ja Keila mängumees Marcis Vitols. Eestlane viibis väljakul 38 minutit ning tõi üleplatsimehena 18 punkti (kahesed 4/8, kolmesed 2/4, vabavisked 4/4). Lipsu nimele jäi mängu ühe parimana ka 12 lauapalli ja 5 resultatiivset söötu, negatiivsema poole peale kogunes 2 pallikaotust ja üks viga.

Pühapäeval saadi aga võõrsil 74:72 jagu Rosetost (15-6). Lips teenis mänguaega 38 minutit, viskas üleplatsimehena 26 punkti (kahesed 4/6, kolmesed 2/6, vabavisked 12/12), noppis tiimi parimana 10 lauapalli, andis tiimi parimana 3 söötu ja tegi ühe vaheltlõike. Lisaks jäi tema arvele 5 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

USA, NBA G LEAGUE

Henri Drell pidas Windy City Bullsi (3-9) eest NBA G Liigas eelmisel nädalal kaks kohtumist. Kolmapäeval oldi võõral väljakul 101:96 üle Maine Celticsist (6-7). Eestlane sai võitjate rivistuses enim mänguaega – 35 minutit. Selle aja jooksul viskas ta 14 punkti (kahesed 3/7, kolmesed 2/4, vabavisked 1/2), hankis 8 lauapalli, jagas 3 resultatiivset söötu, pani ühe kulbi ja tegi 2 isiklikku viga.

Pühapäeval jäädi võõrsil lisaaja järel 127:130 alla Birmingham Squadronile (7-6). 32 minutit mänginud Drelli arvele kogunes 19 punkti (kahesed 7/9, kolmesed 1/4, vabavisked 1/2), 3 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks blokeeritud vise, 3 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

USA, NCAA

USA korvpalli üliõpilasliigas NCAA sai Kerr Kriisa kodumeeskond West Virginia (7-13) eelmisel nädalal kaks kaotust ning on Big 12 konverentsis viimasel, 14. kohal. Eelmisel teisipäeval kohtuti võõrsil UCF-iga (12-7), kellele kaotati 59:72. Kriisa viibis väljakul kauem kui keegi teine – 37 minutit – ning viskas selle ajaga 9 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 3/9), millega oli oma meeskonna paremuselt teine korvikütt. Tema kontole jäi veel 3 lauapalli, meeskonna parimana 5 korvisöötu ning 3 vaheltlõiget, negatiivse poole pealt ka 3 pallikaotust.

Laupäeval jäädi samuti võõrsil 66:70 alla Oklahoma State’ile (9-11). Kriisa püstitas senise hooaja isikliku punktirekordi, visates üleplatsimehena 21 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 6/8, vabavisked 3/3). 29 minutit mänginud eestlane võttis ka 5 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe vaheltlõike, patustas 2 pallikaotusega ning langes viimasel minutil 5 veaga pingile.

Johannes Kirsipuu ja tema koduülikool Central Arkansas (8-15) teenisid ASUN-i konverentsis lõppenud nädalal ühe kaotuse ja ühe võidu. Kolmapäeval kohtuti võõrsil Queens Universityga (8-14) ja kaotati 79:96. Kirsipuu kontole jäi 14 minutiga 2 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 0/1, vabavisked 2/2), üks lauapall, 2 resultatiivset söötu, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Laupäeval alistati koduväljakul ASUN-i konverentsi liider Kennesaw State (13-8) 92:87. Kirsipuu pääses seekord väljakule 11 minutiks. Selle ajaga tõi eestlane 2 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 0/1), hankis ühe lauapalli, blokeeris ühe vastaste viske, tegi 2 pallikaotust ning sai kirja 2 isiklikku viga.

Missouri Valley konverentsis pidi Kaspar Sepa koduülikool Valparaiso (6-15) vastu võtma kaks kaotust ja hoiab hetkel viimast kohta. Kolmapäevases mängus mindi vastamisi Southern Illinoisiga (14-7), kellele vannuti võõral väljakul alla 69:75. Sepp sai mänguaega 12 minutit, mille jooksul jäi isiklik punktiarve avamata (kolmesed 0/1). Eestlase arvele kogunes 4 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, üks blokeeritud vise, üks pallikaotus ja 4 viga.

Laupäeval kaotati kodus 70:81 Missouri State’ile (12-9). Sepp mängis 17 minutit, viskas 5 punkti (kahesed 2/5, kolmesed 0/1, vabavisked 1/2), võttis 2 lauapalli, tegi ühe vaheltlõike ja andis ühe tulemusliku söödu. Lisaks tegi ta ühe isikliku vea.

Markus Ilveri koduülikool Wisconsin (16-4) teenis möödunud nädalal Big Ten konverentsis kaks võitu. Teisipäeval alistati võõrsil Minnesota (13-7) 61:59 ja reedel kodus Michigan State (12-8) 81:66. Ilver pääses platsile vaid teises mängus ja sedagi üheks minutiks, ühtegi statistilist näitajat eestlane kirja ei saanud.

Henri Veesaare koduülikool Arizona (15-5) jätkab NCAA Pac-12 konverentsi liidrina. Kui neljapäeval kaotati võõrsil 80:83 Oregon State’ile (14-6), siis laupäeval võideti samuti võõrsil Oregoni meeskonda (11-9) 87:78. Veesaar sel hooajal kaasa ei tee.

EESTLANNAD VÄLISMAAL | TEA ADAMS TEGI EDUKA DEBÜÜDI ISLANDI LIIGAS, ASI NAISKONNAL OLI RASKE NÄDAL

Eesti parimate naiskorvpallurite tegemisi kajastavas nädala kokkuvõttes on sel korral uudiseid veidi vähem, kuna Poolas ja Portugalis meie naistel liigamänge polnud ning paar meie välismaal mängivat naist on pikkade vigastustega eemal. Küll naasis platsile hooaega Saksamaal alustanud värske Eesti koondslane Tea Adams, kes tegi igas mõttes eduka debüüdi Islandi kõrgliigas, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (6-10) sel nädalal Poola kõrgliigas platsil ei käinud. Järgmise kohtumise peab Poznan 14. veebruaril, kui kodusaalis võõrustatakse liiga eelviimast Bydgoszczi (3-13) naiskonda, kes sel nädalal sai üheksa silmaga jagu liiga punasest laternast Pruszkowist (0-16).

31-aastane Pokk on 16 liigamänguga Poolas kogunud keskmiselt 28,7 minutit, 9,9 punkti, 3,8 lauapalli ja 2,1 resultatiivset söötu. Eestlanna visketabavus on olnud kahepunktialast 38,8% ning kolmesejoone tagant 43,5%.

PRANTSUSMAA

Eesti koondise tsentri Maaja Bratka jaoks on esialgse info kohaselt kahjuks hooaeg vigastuse tõttu lõppenud. Tema kodunaiskond Champagne Basket (5-9) pidi lõppenud nädalal vastu võtma järjekordse kaotuse, kui võõrsil jäädi 73:83 alla Nice’ile (7-7).

31-aastasel Bratkal jäi 11 liigakohtumisega kirja keskmiselt 25 mänguminutit ning selle ajaga kogus eestlanna 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Tema kahepunktiviskeid tabasid 44,8- ja kolmesed 39,1-protsendiliselt.

PORTUGAL

Greeta Üprus ja Ferragudo (3-12) naiskonnal sel nädalal mängu polnud ning endiselt ollakse liigatabelis viimasel positsioonil.

29-aastane Üprus on Portugali kõrgliigas 11 kohtumisega kirja saanud keskmiselt 34 minutit, 13,8 punkti, 5,5 lauapalli, 1,2 resultatiivset söötu ja 0,9 vaheltlõiget. Kahepunktiviskeid on eestlanna tabanud 42,5- ja kolmeseid 41,3-protsendiliselt.

Järgmisena võõrustab Ferragudo naiskond 3. veebruaril Barcelose (6-9) tiimi.

ROOTSI

Marta Eleri Jaama ja Södertälje (13-0) pidasid lõppenud nädalal kaks liigamängu, mis mõlemad ka võideti. Esmalt saadi kodusaalis 74:63 jagu Östersundi (7-5) naiskonnast. Noor eestlanna pääses platsile kaheks minutiks ning ühtegi märget statistikasse kirja ei saanud.

Võitjate resultatiivseim oli 19 punkti ja 5 lauapalli kirja saanud Maria Jespersen, Louice Halvarsson kogus 17 silma ja 7 lauapalli, Klara Lundquist panustas 14 punkti, 13 lauapalli ja 5 sööduga ning Frida Eldebrink tõi 14 silma ja 5 lauapalli. Östersundi parim oli 18 punkti, 8 lauapalli, 4 söötu, 3 vaheltlõiget ja koguni 6 blokki kirja saanud Natalie Chou.

Nädala teises matšis sai Södertälje pühapäeval võõrsil 77:66 jagu lähimast jälitajast Norrköpingist (11-3). Jaamale mänguaega sel korral ei jagunud.

Võitjate resultatiivseim oli 20 punkti, 12 lauapalli, 7 korvisöötu ja koguni 8 vaheltlõiget kogunud Klara Lundquist, Maria Jespersen lisas 19 silma ning Louice Halvarsson ja Frida Eldebrink panustasid mõlemad 13 punktiga. Kaotajate parim oli 26 punkti, 11 lauapalli ja 3 vaheltlõiget kogunud Stella Johnson.

18-aastase eestlanna keskmised näitajad on 13 kohtumisega olnud 10,7 minutit, 1,5 punkti, 1,5 lauapalli ja 0,5 viskeblokeeringut. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 38,9% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

Södertälje peab järgmise kohtumise 3. veebruaril võõral väljakul, kui sõidetakse külla Alvik Basketi (5-9) naiskonnale.

ISLAND

Hiljuti Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist vigastuse tõttu lahkunud 24-aastane Eesti koondislane Tea Adams leidis endale uue koduklubi, kui tegi sel nädalal oma debüüti Islandi klubi Reykjaviki Valuri eest.

Liigatabelis üheksa naiskonna konkurentsis 7. kohal paiknev Valur (8-9) teenis Adamsi avamängus kodusaalis 79:77 võidu tabeliliidri Keflaviki (15-2) vastu.

Adams viibis väljakul 31 minutit ning kogus naiskonna paremuselt kolmanda näitaja 15 punkti (kahesed 4/12, kolmesed 1/2, vabavisked 4/9), 7 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Võitjate edukaim oli 23 punkti, 13 lauapalli ja 3 vaheltlõiget kogunud Asta Grimsdottir, Brooklyn Pannell panustas 18 silma ja 7 lauapalliga. Keflaviki poolel panustas Birna Benonysdottir 23 punkti ja 6 lauapalliga, Daniela Morillo-Wallen tõi 14 silma ja 9 lauapalli.

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (11-9) mängisid lõppenud nädalal kaks kohtumist, mis mõlemad kahjuks ka kaotati.

Esmalt jäädi viimaste sekunditega 56:58 alla Cincinnati (10-8) naiskonnale. 21-aastane Asi kogus 25 minutiga 12 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 3/5, vabavisked 3/4), 5 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, 4 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Teises matšis kaotati juba kindlamalt 60:72 üleriiklikus pingereas 13. kohal paiknevale Baylorile (16-3). Eestlanna arvele jäi tolles kohtumises 16 punkti (kahesed 2/8, kolmesed 3/6, vabavisked 3/4), 4 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Anna Gret Asi selle hooaja senised keskmised näitajad on 19 kohtumisega olnud 31,9 minutit, 13,8 punkti, 2,9 lauapalli, 4,5 korvisöötu ja 1,6 vaheltlõiget. Visketabavus väljakult on eestlannal olnud 44,7%, sealhulgas kolmesejoone tagant 37,2%.

Marie Anette Sepp ja University of Albany (18-2) on võitnud järjest juba 14 kohtumist, kui lõppenud nädalal teeniti juurde veel kaks võitu. Esmalt alistati 54:47 Maine (13-8) ning seejärel saadi peaaegu identse skooriga 54:46 jagu New Hampshire’ist (8-13). Avamängus 21-aastane Sepp platsil ei käinud. Teises matšis sai eestlanna mänguaega 4 minutit, kuid selle ajaga ühtegi märget statistikasse ei saanud.

Anete Elisabeth Adleri kodunaiskond Boston University (13-6) pidas lõppenud nädalal kaks kohtumist, millest üks võideti ja teine kaotati. Esmalt jäädi 57:61 alla Army (7-10) naiskonnale ning seejärel võideti 51:39 Lafayette’i (6-13). Detsembris vigastada saanud 20-aastane eestlanna kummaski kohtumises kaasa ei löönud.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (14-6) sai nädalaga tabelisse juurde nii võidu kui kaotuse. 78:57 mängiti esmalt üle Arizona (10-9) naiskond ning seejärel tunnistati üleriigilises pingereas 11. kohal paikneva USC (14-3) 70:62 paremust. 23-aastane eestlanna jätab jalaprobleemide tõttu tänavu kogu hooaja vahele.