EESTLASED VÄLISMAAL | Kotsar tegi Euroliigas hooaja parima esituse, Drell pääses Bullsi pingile ja Kriisa oli kuum

-Maik-Kalev Kotsar | Foto: ZUMAPRESS.com/Scanpix

Mitmed välisliigades mängivad Eesti korvpallurid näitasid lõppenud nädalal ilusaid esitusi. Meeskonna liidriks kerkinud Maik-Kalev Kotsar oli Euroliigas lähedal kaksikduublile, Kerr Kriisa tegi NCAA-s oma hooaja parima mängu ja Belgia-Hollandi liigas palliv Matthias Tass tõusis koduklubi põhimeeste hulka. Kristian Kullamäe koduklubi kindlustas koha eurosarja veerandfinaalis, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Euroliigas pidas Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia (13-12) möödunud nädalal kaks kohtumist, saades turniiritabelisse kaotuse ja võidu. Teisipäeval jäädi võõrsil lisaaja järel 109:112 alla sakslaste Müncheni Bayernile (10-15). Kotsar mängis 19 minutit ning viskas selle ajaga 4 punkti (kahesed 2/5), võttis 4 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi 2 vaheltlõiget. Negatiivse poole peale jäid üks pallikaotus ja 2 viga. Raieste viibis platsil 6 minutit, mille jooksul kogus statistikasse vaid 4 viga. Ühtegi pealeviset ta ei teinud.

Neljapäeval alistati koduplatsil aga 92:82 Iisreali meisterklubi Tel Avivi Maccabi (13-12). Kotsar viibis väljakul 37 minutit ehk kauem kui ükski teine mees kahe võistkonna peale kokku. Ta viskas 10 punkti (kahesed 4/6, vabavisked 2/2), hankis 9 lauapalli, andis 3 resultatiivset söötu, blokeeris kohtumise parimana 3 vastaste viset ja tegi 3 isiklikku viga. Tema efektiivsusnäitaja 26 oli meeskonna parim. Selle hooaja senine parim mäng just efektiivsusteguri järgi (24) oli Kotsaril 12. voorus Istanbuli Fenerbahce vastu. Raieste mängis 4 minutit ja punktiarvet ei avanud (kolmesed 0/1), kaotas korra palli ja tegi 2 viga.

Baskonia (12-9) käis eelmisel nädalal väljakul ka koduliigas, kui pühapäeval kaotati võõrsil 78:95 Tenerifele (12-9). Kotsar sai mänguaega 29 minutit, mille jooksul viskas ta 11 punkti (kahesed 5/8, vabavisked 1/2), võttis 3 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi ühe vaheltlõike. Lisaks jäi tema arvele 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga. Raieste viibis väljakul 6 minutit ning selle ajaga kogunes tema kontosse 2 punkti (kahesed 1/1), üks lauapall ja 2 isiklikku viga.

Kristian Kullamäe leivaisa Bilbao (4-1) kohtus kolmapäeval FIBA Europe Cupi K-vahegrupi eelviimases voorus kodus Portugali klubi Portoga (3-2) ning sai lisaajal 90:86 võidu, kindlustades sellega edasipääsu veerandfinaali. Kullamäe meeskonna koosseisu ei kuulunud.

Hispaania kõrgliigas kaotas Bilbao (8-13) laupäeval võõrsil Murciale (12-9) suurelt 76:96. Kullamäe oli Bilbao paremuselt teine-neljas skooritegija, kogudes 14 mänguminutiga 11 punkti (kahesed 3/5, kolmesed 1/3, vabavisked 2/3). Tema kontosse jäi ka üks lauapall, 2 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja üks isiklik viga.

ITAALIA, SERIE A

Itaalia kõrgliigas alistas Kaspar Treieri tööandja Sassari (8-11) pühapäeval koduväljakul 86:80 Cremona (8-11). Treier kogus 10 mänguminutiga 7 punkti (kahesed 1/1, vabavisked 5/5), 4 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja 2 vaheltlõiget. Lisaks tegi ta ühe isikliku vea.

Joonas Riismaa koduklubi Brindisi (4-15) sai Itaalia kõrgliigas pühapäeval kirja kaotuse, kui kodus alistuti Tortonale (9-10) 77:86. Riismaa pääses väljakule 4 minutiks, kuid ühtegi statistilist näitajat kirja ei saanud.

Itaalia kõrgliigas veel oma debüüti ootav Tormi Joonatan Metsla vaatas pühapäeval pingilt, kuidas tema meeskond Pistoia (9-10) kaotas kodusaalis valitsevale meistrile Milano Olimpiale (13-6) 72:78.

LEEDU, LKL

Carlos Jürgensi leivaisa Kedainiai Nevežis (4-13) teenis Leedu korvpalli kõrgliigas pühapäeval magusa võidu, kui koduväljakul alistati Klaipeda Neptunas (6-11) lisaajal 96:92. Jürgens viibis platsil 18 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 7 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 1/2, vabavisked 2/3), 2 lauapalli, üks resultatiivne sööt ja 4 isiklikku viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi tööandja Oostende (15-2) sai Belgia-Hollandi ühisliigas juba üheksanda järjestikuse võidu, kui laupäeval alistati kodupubliku silme ees Mechelen (8-10) 98:88. Tass viibis väljakul 31 minutit, rohkem kui keegi teine. Ta sai kirja 10 punkti (kahesed 3/6, kolmesed 0/1, vabavisked 4/4), meeskonna parimana 6 lauapalli, 3 tulemuslikku söötu ja ühe isikliku vea.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas jätkas edukalt Siim-Sander Vene leivaisa Burgose San Pablo (14-5), kes sai laupäeval koduväljakul 88:69 võidu Cantabria (6-13) üle. Vene sai mänguaega 22 minutit ja viskas oma meeskonna paremuselt teise korvikütina 14 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 2/6, vabavisked 2/2). Lisaks võttis eestlane maha 2 lauapalli.

Jaan Puideti koduklubi Valladolidi Real (11-8) jäi pühapäeval Hispaania esiliigas võõrsil alla Gipuzkoale (14-5) 81:84. Puidet 15 minutiga kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/1, kolmesed 0/2), kuid võttis 2 lauapalli ja andis meeskonna parimana 4 korvisöötu. Lisaks kogunes eestlase arvele üks pallikaotus ja 3 viga.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas alistas Sten Soku koduklubi Iraklis (10-9) laupäeval võõrsil 72:67 Panerythraikose (7-12). 24 minutit mänguaega saanud Sokk viskas 4 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/2, vabavisked 2/4), hankis 3 lauapalli, jagas mängu parimana 6 resultatiivset söötu ja tegi 3 vaheltlõiget. Lisaks sai ta kirja 5 pallikaotust ja 4 viga.

ITAALIA, SERIE A2

Mait Petersoni koduklubi Agrigento (6-16) sai pühapäeval võõral väljakul toimunud Itaalia esiliiga kohtumises 71:80 kaotuse Latinalt (4-18). Eestlane viskas 11 mänguminutiga 2 punkti (kahesed 1/3) ja võttis ühe lauapalli, kuid tegi ka 2 viga.

Samal päeval sai Itaalia esiliigas kaotuse kirja ka Karl Markus Poomi tööandja Rieti Real Sebastiani (13-9), kes vandus koduplatsil 77:80 alla Trapanile (21-1). 4 minutiks väljakule pääsenud Poomi arvele jäi üks punkt (vabavisked 1/2), üks lauapall ja üks viga.

Itaalia esiliigas jäi mänguajata Gregor Kuuba, kelle koduklubi Cento (9-13) oli pühapäeval võõrsil 86:83 parem Cividalest (7-15).

ITAALIA, SERIE B NAZIONALE

Itaalia tugevuselt kolmandas liigas jäi Karl Johan Lipsu koduklubi Chieti (12-10) pühapäeval võõral väljakul 72:91 alla Ravennale (10-12). Lips viibis väljakul kauem kui keegi teine – 37 minutit – ning tõi selle ajaga Chieti ühe parimana 15 punkti (kahesed 1/6, kolmesed 2/6, vabavisked 7/8). Lisaks noppis ta tiimi parimana 10 lauapalli, andis tiimi parimana 5 söötu ja tegi ühe vaheltlõike. Negatiivse poole pealt läksid kirja üks pallikaotus ja 4 viga.

USA, NBA & G LEAGUE

Henri Drell pääses möödunud nädalal esmakordselt NBA-s Chicago Bullsi (23-27) koosseisu, kuid debüüt maailma tugevaimas korvpalliliigas jäi tegemata. Bulls sai nädala jooksul ühe võidu ja kaks kaotust – esmalt jäädi teisipäeval kodus 107:118 alla Toronto Raptorsile (17-32), päev hiljem võideti võõrsil Charlotte Hornetsit (10-38) 117:110 ja laupäeval kaotati koduväljakul Sacramento Kingsile (29-19) 115:123.

NBA G Liigas teenis Windy City Bulls (5-9) möödunud nädalal kaks võitu – teisipäeval alistati võõrsil Birmingham Squadron (7-10) 117:104 ja reedel samuti võõrsil Greensboro Swarm (4-10) 101:94. Drell aitas Bullsi ainult teises mängus. Ta mängis 37 minutit, viskas 5 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 1/6), võttis 7 lauapalli, tegi ühe vaheltlõike ja pani Bullsi parimana 4 blokki. Lisaks patustas eestlane 2 pallikaotusega ja tegi 3 viga.

USA, NCAA

USA ülikooliliigas NCAA sai Kerr Kriisa kodumeeskond West Virginia (8-14) nädalaga võidu ja kaotuse. Kolmapäevases kohtumises alistati kodus 69:65 Cincinnati (15-7). Kriisa viibis platsil 37 minutit ehk rohkem kui ükski teine mängija ja viskas 10 punkti (kolmesed 2/6, vabavisked 4/6). Lisaks võttis ta 3 lauapalli, andis mängu parimana 7 korvisöötu ja tegi meeskonna parimana 3 vaheltlõiget. Negatiivse poole pealt läksid statistikasse 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Laupäeval aga jäädi kodus 73:86 alla BYU-le (16-5). Kriisa sai taaskord kõige rohkem mänguaega, viibides väljakul 36 minutit. Selle ajaga jäi eestlase arvele meeskonna resultatiivseimana 23 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 5/10, vabavisked 2/2), mis tähistab tema punktirekordit West Virginia eest. Samuti hankis Kriisa 5 lauapalli, andis tiimi parimana 4 söötu ja tegi tiimi parimana 2 vaheltlõiget, kuid patustas ka 2 pallikaotusega ja tegi 2 viga. Kriisa NCAA karjääri punktirekord on 24, mille ta viskas eelmisel hooajal Arizona eest Utah Techi vastu.

Johannes Kirsipuu ja Central Arkansas (8-17) said eelmisel nädalal NCAA liigas kirja kaks kaotust. Neljapäeval jäädi kodusaalis kindlalt 59:82 alla Florida Gulf Coastile (10-14). Kirsipuu pääses platsile 13 mänguminutiks, ent kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/3, kolmesed 0/1). Küll aga hankis ta 2 lauapalli, jagas meeskonna parimana 4 resultatiivset söötu ja tegi ühe vaheltlõike. Protokolli läks kirja ka üks isiklik viga.

Esmaspäeval võõrustati Stetsonit (14-10), kellele jäädi lisaajal alla 62:73. Kirsipuu tõi kaotajate kasuks 10 silma (kahesed 3/5, kolmesed 1/1, vabavisked 1/1), olles sellega meeskonna paremuselt teine-kolmas punktitooja. 12 väljakul viibitud minuti jooksul kogunes tema arvele ka üks lauapall, 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget ja 2 isiklikku viga.

NCAA korvpalliliigas sai Kaspar Sepa koduülikool Valparaiso (6-17) samuti kaks kaotust. Kolmapäeval vannuti võõrsil Drake’ile (18-5) alla 70:81. Eestlane pääses platsile 5 minutiks ning selle aja jooksul kanti talle protokolli üks pallikaotus ja üks viga. Pealeviseteni Sepp ei jõudnud.

Laupäeval saadi aga napp kaotus, kui kodus jäädi 62:63 alla Evansville’ile (14-9). 11 minutit mänginud Sepp ei suutnud ka seekord punktiarvet avada (kahesed 0/1). Tema arvele kogunes 2 lauapalli, üks pallikaotus ja üks viga.

USA korvpalli üliõpilasliigas jäi võiduta ka Markus Ilveri kodumeeskond Wisconsin (16-6). Neljapäeval kaotati võõrsil lisaajal Nebraskale (16-7) 72:80 ja pühapäeval jäädi kodus 69:75 alla Purdue’le (21-2). Ilver kummaski mängus väljakule ei pääsenud.

Henri Veesaare koduülikool Arizona (17-5) teenis möödunud nädalal NCAA liigas kaks võitu. Neljapäevases kohtumises alistati kodusaalis kindlalt 91:65 California (9-13) ja laupäeval samuti kodus Stanford (11-10) 82:71. Veesaar jätab tänavuse hooaja vahele.

EESTLANNAD VÄLISMAAL | ANNA GRET ASI HEAD ESITUSED NAISKONDA VÕIDULE EI VIINUD, TEA ADAMS HIILGAS ISLANDIL

Eesti parimate naiskorvpallurite tegemisi kajastavas nädala kokkuvõttes on taas põhjust esmajoones pöörata pilgud ookeani taha, kus Anna Gret Asi on kerkinud Oklahoma State’i ülikoolinaiskonna üheks vaieldamatuks liidriks. Kahjuks sel nädalal tema head esitused võite kaasa ei toonud. Islandil tegi oma teises kohtumises sealses kõrgliigas võimsa esituse Eesti koondise tagamängija Tea Adams, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (6-10) ka sel nädalal Poola kõrgliigas platsil ei käinud. Järgmise kohtumise peab Poznan alles 14. veebruaril, kui kodusaalis võõrustatakse liiga eelviimast Bydgoszczi (3-13) naiskonda.

31-aastane Pokk on 16 liigamänguga Poolas kogunud keskmiselt 28,7 minutit, 9,9 punkti, 3,8 lauapalli ja 2,1 resultatiivset söötu. Eestlanna visketabavus on olnud kahepunktialast 38,8% ning kolmesejoone tagant 43,5%.

PRANTSUSMAA

Eesti koondise tsentri Maaja Bratka jaoks on esialgse info kohaselt kahjuks hooaeg vigastuse tõttu lõppenud. Tema kodunaiskond Champagne Basket (5-10) pidi lõppenud nädalal vastu võtma järjekordse kaotuse, kui kodusaalis jäädi 64:68 alla tabeliliidrile Aulnoye (13-2) naiskonnale.

31-aastasel Bratkal jäi 11 liigakohtumisega kirja keskmiselt 25 mänguminutit ning selle ajaga kogus eestlanna 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Tema kahepunktiviskeid tabasid 44,8- ja kolmesed 39,1-protsendiliselt.

PORTUGAL

Greeta Üprus ja Ferragudo (3-13) pidid laupäeval vastu võtma järjekordse kaotuse, kui 74:83 jäädi alla Barcelose (7-10) naiskonnale.

Eestlanna arvele kanti 37 mänguminutiga 6 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/10, vabavisked 1/2), 6 lauapalli, 5 resultatiivset söötu, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Ferragudo resultatiivseim oli 26 punkti ja 7 lauapalli kirja saanud Marcia Carvalho, Vania Sengo panustas 19 silma ja 14 lauapalliga ning Evelyn Ovner kogus 13 punkti, 11 lauapalli ja 4 vaheltlõiget.

Võitjate poolel hiilgas Becca Wann-Taylor 29 punkti, 19 lauapalli ja 5 vaheltlõikega, Tanesha Sutton panustas 19 silma, 9 lauapalli ja 5 korvisööduga ning Jessica Azulay kogus 12 punkti.

29-aastane Üprus on Portugali kõrgliigas 12 kohtumisega kirja saanud keskmiselt 34,3 minutit, 13,2 punkti, 5,5 lauapalli, 1,5 resultatiivset söötu ja 0,8 vaheltlõiget. Kahepunktiviskeid on eestlanna tabanud 42,9- ja kolmeseid 37,6-protsendiliselt.

Ferragudo (3-13) peab järgmise liigamängu koduväljakul 18. veebruaril, kui võõrustatakse tabeli esimeses pooles paiknevat Esgueira (10-5) naiskonda.

ROOTSI

Marta Eleri Jaama ja Södertälje (15-0) jätkasid sel nädalal oma võimutsemist Rootsi naiste kõrgliigas, kui laupäeval mängiti võõrsil 90:68 üle Alvik Basket (5-10).

Noor eestlanna pääses väljakule üheksaks minutiks, kuid isiklik punktiskoor jäi tal kahjuks avamata (kahesed 0/2). Küll jäi Jaama arvele 2 ründelauapalli ja üks vaheltlõige.

Võitjate resultatiivseimana viskas Maria Jespersen 20 punkti ning hankis 10 lauapalli, Louice Halvarsson lisas 19 punkti ning Klara Lundquist kogus 18 silma, 13 lauapalli, 6 resultatiivset söötu ja 3 vaheltlõiget. Kaotajate poolel viskas Oliana Squires 22 punkti.

18-aastase eestlanna keskmised näitajad on 14 kohtumisega olnud 10,6 minutit, 1,4 punkti, 1,5 lauapalli ja 0,4 viskeblokeeringut. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 35% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

Södertälje peab järgmise kohtumise 17. veebruaril koduväljakul, kui võõrustatakse AIK Basketit (1-13).

ISLAND

Hiljuti Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist lahkunud 24-aastane Eesti koondislane Tea Adams tegi oma teise mängu uue koduklubi Reykjaviki Valuri eest, kui Valur (8-10) kaotas 67:79 liiga teisele Njardvikile (15-3).

Oma teise mängu Islandil teinud Adams säras Valuri edukaimana, kui viskas 34 minuti jooksul 29 punkti (kahesed 9/13, kolmesed 1/3, vabavisked 8/10), hankis 7 lauapalli, jagas 4 resultatiivset söötu ning tegi 4 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Võitjate poolel tegi hiilgemängu 28 punkti, 15 lauapalli, 4 söötu ja 5 vaheltlõiget kirja saanud Emilie Hesseldal, Selena Lott panustas 23 silma ja 12 lauapalliga.

Adamsi Islandi kõrgliiga keskmised näitajad senise kahe mänguga on olnud 32,5 minutit, 22 punkti, 7 lauapalli ja 4 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on tal olnud 52% ja kolmepunktivisetel 40%.

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (11-11) on sattunud kaotusteseeriale, mis pikenes lõppenud nädalal viie mängu peale. Esmalt jäädi 67:78 alla Iowa State’i (13-8) naiskonnale. 21-aastane eestlanna kogus 39 minutiga 13 punkti (kahesed 2/7, kolmesed 2/7, vabavisked 3/3), 4 lauapalli, 7 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Nädala teises matšis kaotas Oklahoma State 74:81 lähirivaalile Oklahoma ülikoolile. Asi mängis 40 minutit ning sai protokolli kirja 15 punkti (kahesed 3/7, kolmesed 3/5), 7 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 3 vaheltlõiget ja 4 isiklikku viga.

Anna Gret Asi selle hooaja senised keskmised näitajad on 22 kohtumisega olnud 33 minutit, 13,9 punkti, 3,2 lauapalli, 4,5 korvisöötu ja 1,6 vaheltlõiget. Visketabavus väljakult on eestlannal olnud 43,5%, sealhulgas kolmesejoone tagant 38%.

Marie Anette Sepa ja University of Albany (19-3) jaoks sai otsa 14-mänguline võitudeseeria, kui 59:64 jäädi alla Vermonti (15-8) naiskonnale. Nädala teises kohtumises naasis UAlbany võidulainele, kui 69:55 saadi jagu UMBC (8-13) naiskonnast. 21-aastane Sepp sai väljakule vaid teises mängus ning sai ühe minutiga kirja ühe pallikaotuse.

Anete Elisabeth Adleri kodunaiskond Boston University (13-8) pidas lõppenud nädalal kaks kohtumist ning kaotas need mõlemad. Esmalt jäädi 50:61 alla Holy Crossi (14-6) naiskonnale ning seejärel 62:64 Lehigh (13-8) tiimile. Detsembris vigastada saanud 20-aastane eestlanna kummaski kohtumises kaasa ei löönud.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (15-7) sai võrreldes eelmise nädala kokkuvõttega juurde ühe väga kõva võidu ja ühe kaotuse. Ööl vastu esmaspäeva saadi üllatuslikult 85:82 jagu üleriiklikus pingereas teisel kohal olnud UCLA-st (17-3). Teises matšis jäädi 57:63 alla reitingu kuuendale Coloradole (18-3). 23-aastane eestlanna jätab jalaprobleemide tõttu tänavu kogu hooaja vahele ning UCLA kohtumises sai hooaja lõpetava vigastuse teinegi Washington State’i liider Charlisse Leger-Walker.