Eestlased välismaal | Kotsar tegi Euroliigas hooaja parima esituse, Jürgensil oli senise profikarjääri edukaim nädal

-Carlos Jürgens | Foto: BC Kėdainių NEVĖŽIS Facebook

Välismaal mängivatel Eesti meeskorvpalluritel oli taas tihe töönädal ning asju juhtus nii siin kui seal pool ookeani. Kõige märgilisema asjana võiks eelmisest nädalast välja tuua Baskonia suurepärase nädala koduplatsilt ja Maik-Kalev Kotsari hooaja parima esituse Euroliigast. Suurepärane nädal oli ka Carlos Jürgensil, kes kerkis kahes Leedu kõrgliiga mängus Nevežise üheks paremaks mängijaks, Hispaania esiliigas liiguvad Siim-Sander Vene ja Jaan Puideti koduklubid endiselt võimsalt edasi ning USA ülikooliliigas NCAA tegi debüüthooaega mängiv Kaspar Sepp sel nädalal nii oma punktirekordi kui ka võimsa lauapallide tippmargi. Negatiivse poole pealt oli meeskondlikult õudne nädal nii Kaspar Treieril ja Sassari Dinamol Itaalias kui ka Karl Johan Lipsul ja Balkanil Bulgaarias, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia (8-5) tegid Euroliigas topeltvooru nädalal puhta töö, kui tabelisse kirjutati kaks võitu ning kerkiti sellega play-off positsioonile. Esmalt alistas Baskonia kodusaalis 80:79 Istanbuli Fenerbahce (6-7). Kotsar kerkis 29 minutiga oma tiimi parimaks, kui kogus 15 punkti (kahesed 6/8, vabavisked 3/4), 10 lauapalli (neist 5 ründelauast), ühe resultatiivse söödu, ühe vaheltlõike, ühe viskeblokeeringu, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Meie mehe efektiivsustegur oli 24. Raieste väljakule ei pääsenud.

Teises matšis suudeti kaks päeva hiljem samuti koduplatsil 87:85 üle mängida Belgradi Crvena Zvezda (4-9). 26-aastasel Kotsaril kogunes protokolli 6 punkti (kahesed 2/5, vabavisked 2/2), 3 lauapalli, üks korvisööt, 3 pallikaotust ja 3 isiklikku viga. 24-aastane Raieste viibis väljakul 2 minutit ning sai kirja ühe möödaviske kolmesejoone tagant.

Suurepärasele nädalal pani Baskonia (7-6) ilusa punkti pühapäeval, kui Hispaania kõrgliiga raames saadi samuti koduväljakul 104:100 jagu Tenerife (6-7) meeskonnast. Kotsarilt taas väga korralik esitus, kui eestlane sai 30 minutiga kirja 11 punkti (kahesed 5/5, vabavisked 1/1), 4 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, ühe bloki, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Raieste platsile ei saanud.

Kristian Kullamäe ja Bilbao Basket (1-0) alustasid FIBA Europe Cup sarjas vahegrupiturniiri võidukalt, kui kodusaalis mängiti 75:73 üle sakslaste Göttingen (0-1). 24-aastane Kullamäe kogus 23 minutiga 11 punkti (kahesed 1/5, kolmesed 3/5, vabavisked 0/1), 4 lauapalli, 4 resultatiivset söötu ja ühe isikliku vea.

Hispaania kõrgliigas pidi Bilbao Basket (5-8) aga samuti kodusaalis ebaõnnestunud lõpuminutite tõttu tunnistama neist tabelis tagapool paikneva Breogani (4-9) 76:68 paremust. 19 minutit platsil olnud Kullamäel oli kehv viskepäev, kui kontole kogunes lõpuks 3 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 1/6), üks lauapall, 2 korvisöötu, 2 vaheltlõiget, üks blokk, üks pallikaotus ja 2 isiklikku viga.

Artur Konontšukil ja Granadal (4-9) õnnestus saada võidulisa, kui koduväljakul mängiti kindlalt 109:85 üle tabeli viimane Palencia (1-12). 23-aastane Konontšuk sai 15 minutiga kirja 3 punkti (kolmesed 1/3), 4 lauapalli ja ühe isikliku vea.

ITAALIA, SERIE A

Kaspar Treier ja Sassari Dinamo (1-4) said FIBA Meistrite liigas võõrsilt kindla 79:110 kaotuse Ateena AEK (5-0) käest. 24-aastane Treier sai 15 minutiga kirja 2 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/2), ühe lauapalli, ühe korvisöödu, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Kohutava nädala lõpetuseks pidi Sassari Dinamo (4-7) tunnistama veel ka tabeliliidri Brescia (9-2) 110:65 paremust. 24-aastaselt Treierilt 19 minutiga 8 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 0/2, vabavisked 2/2), 2 lauapalli, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja üks isiklik viga.

Joonas Riismaa ja Brindisi (2-9) teenisid Itaalia kõrgliigas hooaja teise võidu, kui kodusaalis mängiti 86:81 üle Varese (3-8) tiim. 21-aastasele Riismaale jagus mänguaega 6 minutit ning selle ajaga tabas eestlane mõlemad teele saadetud vabavisked ja kogus 2 punkti.

POOLA, PLK

Janari Jõesaar ja Wloclaweki Anwil (11-0) ennast Poola kõrgliigas endiselt kõigutada pole lasknud ning järjekordne võit saadi koduplatsil Spojnia (6-6) 78:69 alistamise tulemusena. Lõppenud nädalal oma 30. sünnipäeva tähistanud eestlane 20 minutiga isiklikku skoori ei avanud (kahesed 0/1, kolmesed 0/2), kuid kogus 6 lauapalli, 4 resultatiivset söötu ja 2 isiklikku viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tass ja Belgia klubi Oostende pidasid lõppenud nädalal kaks kohtumist Belgia karikavõistluste raames, kus veerandfinaalis oldi vastamisi Limburgi meeskonnaga. Avakohtumise võõrsil Oostende 66:64 võitis, aga kordusmatšis kodusaalis võeti vastu 70:78 kaotus ja langeti kahe kohtumise kokkuvõttes konkurentsist. Kui 24-aastane Tass avakohtumises kaasa ei teinud, siis teises mängus kogus eestlane 9 minutiga 2 punkti (vabavisked 2/2), 3 lauapalli, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas on Carlos Jürgens ja Kedainiai Nevežis (2-11) vaikselt oma mängu leidmas. Eelmise nädala alguses õnnestus Nevežisel kodusaalis 92:80 alistada Gargzdu (3-9) meeskond. 25-aastane Jürgens sai 29 minutiga kirja suurepärased 22 punkti (kahesed 6/11, kolmesed 2/5, vabavisked 4/4), 3 lauapalli, 2 korvisöötu, ühe vaheltlõike, ühe bloki, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Nädala teises matšis mängiti võõrsil kui võrdne võrdsega Euroliiga tiimi Kaunase Žalgirisega (11-2), kuid lõpuks tuli tunnistada favoriidi 102:98 paremust. Jürgens tegi taas suurepärase esituse, kui kostitas nimekat vastast 29 minuti jooksul 20 punkti (kahesed 3/6, kolmesed 3/6, vabavisked 5/6), 7 resultatiivse söödu, ühe vaheltlõike ja ühe blokiga ning tegi ka ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

BULGAARIA, NBL

Karl Johan Lips ja Botevgradi Balkan (0-1) alustasid möödunud nädalal FIBA Europe Cupis vahegrupiturniiri kindla 63:88 kodukaotusega FC Porto vastu. 27-aastane Lips jäi 17 minutiga punktideta (kahesed 0/1, kolmesed 0/2), kuid kogus 3 lauapalli, 2 korvisöötu ja ühe pallikaotuse.

Kahjuks kandus see Botevgradi Balkani (6-5) halb hoog üle ka Bulgaaria liigasse, kui võõrsil saadi 73:75 kaotus tabeli lõpus paikneva Plovdivi Akademiku (3-8) vastu. Lips sai 20 minutiga kirja 8 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 2/4), 3 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja ühe pallikaotuse.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas ei rauge endiselt Siim-Sander Vene koduklubi Burgos San Pablo (11-1) hoog, kui lõppenud nädalal teeniti juba 11. järjestikune võit. Kodusaalis saadi 98:95 jagu Alicantest (7-5). 33-aastane Vene kogus 19 minutiga 6 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 2/2), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe vaheltlõike ja ühe isikliku vea.

Jaan Puidet ja Real Valladolid (9-3) said samuti võidulisa, kui võõrsil mängiti 77:69 üle tabeli viimane Clavijo (2-10) meeskond. 31-aastane Puidet sai 27 minutiga kirja 8 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 0/5, vabavisked 2/2), 6 lauapalli, 3 korvisöötu, ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliigas oli meeskondadel kahe vooru nädal ning ainsana sai võidurõõmu tunda Karl Markus Poomi koduklubi Monferrato (4-10), kes nädala teises matšis mängis kodusaalis 86:61 üle Vigevano (4-10). Nädala avamängus võeti vastu aga 67:78 kaotus Trapanilt (13-1). 19-aastast Poomi kummaski mängus protokollis üles antud polnud.

Mait Peterson ja Agrigento (4-10) alustasid nädalat 63:65 kodukaotusega Milano Urania (8-6) vastu. 21-aastane eestlane jäi 23 minutiga nullile (kahesed 0/4), kuid kogus 6 lauapalli, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea. Nädala teises matšis kaotas Agrigento võõrsil 77:88 Torinole (10-4). Petersonilt 22 minutiga 2 punkti (kahesed 1/6), 2 lauapalli, üks sööt, üks vaheltlõige, üks blokk, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Gregor Kuuba ja Cento (5-9) kaotasid nädala esimeses mängus kodusaalis 78:85 Veronale (9-5). 20-aastane eestlane panustas 13 minutiga 7 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 1/3, vabavisked 0/2), 4 lauapalli (kõik ründelauast), ühe korvisöödu, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga. Nädala teises kohtumises jäädi 59:77 alla Piacenzale (7-7). Kuubalt 10 minutiga 2 punkti (kahesed 1/1), üks lauapall, üks sööt ja 2 isiklikku viga.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas said Sten Sokk ja Thessaloniki Iraklis (6-6) oma senise hooaja võiduprotsendi taas 50% peale, kui võõrsil mängiti 74:65 üle Psychikou (2-10). 34-aastane Sokk mängis oma tiimis kõrgeimad minutid 34 ning kogus selle ajaga 3 punkti (kahesed 0/4, kolmesed 1/3), 6 lauapalli, 8 resultatiivset söötu, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

USA, G LEAGUE

Henri Drelli koduklubi Windy City Bulls (7-5) pidas pärast meie eelmist nädala kokkuvõtet koguni kolm kohtumist. Kahel korral mängiti Wisconsin Herdiga (4-6), keda mõlemal juhul ka võideti. 123:96 võiduga lõppenud esimeses mängus 23-aastane Drell kaasa ei teinud, 110:102 võidetud teises matšis kogus eestlane aga 25 minutiga 14 punkti (kahesed 6/7, kolmesed 0/2, vabavisked 1/1), 4 lauapalli, ühe korvisöödu, ühe vaheltlõike ja 4 isiklikku viga. Nädala viimases mängus kaotas Windy City 113:115 Motor City Cruise’ile (8-3). Drell panustas 21 minutiga 2 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/3), 7 lauapalli, 2 korvisöötu, ühe vaheltlõike, ühe bloki ja 3 isikliku veaga.

USA, NCAA

Vahetult põhihooaja eel saadud käevigastusest taastuva 19-aastase Henri Veesaare koduülikool Arizona (8-0) on alustanud hooaega kaheksa järjestikuse võiduga ning üleriigilises reitingus on kerkitud esimesele kohale. Viimati saadi 98:73 jagu Markus Ilveri koduülikoolist Wisconsinist (7-3).

22-aastase Kerr Kriisa uus koduülikool West Virginia (4-5) on ära pidanud üheksa matši ehk täpselt nii palju, kui esialgse info kohaselt oli eestlase hooaja alguses saadud mängukeelu pikkuseks. Lõppenud nädalal saadi 63:80 kaotus Pittsburghilt (6-3) ja 66:60 võideti Drexelit (5-5). West Virginia järgmine kohtumine on selle nädala lõpus Massachusettsiga (5-2) ning saame näha, kas siis teeb Kerr Kriisa oma selle hooaja debüüdi.

21-aastane Markus Ilver ja Wisconsin Badgers (7-3) said möödunud nädalal juurde nii võidu kui kaotuse. Esmalt võideti 70:57 Michigan State’i (4-5). Ilveril läks 4 minutiga kirja vaid üks lauapall. Juba mainitud 73:98 kaotusmängus Arizona (8-0) vastu kogus Ilver samuti 4 minutiga 5 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 1/3), ühe lauapalli, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Samuti 21-aastase tagamängija Johannes Kirsipuu ja Central Arkansas Bearsi (3-9) pikk kaotusteseeria sai lõpu kahe järjestikuse võidu näol. Esmalt mängiti 75:71 üle Little Rock (4-5). Kirsipuu panuseks jäi 20 minutiga 6 punkti (kahesed 1/5, kolmesed 0/1, vabavisked 4/4), üks lauapall, 4 resultatiivset söötu, üks pallikaotus ja 2 isiklikku viga. Teises matšis alistati Eastern Illinois (5-6) numbritega 73:70. Jällegi avaviisikus olnud Kirsipuu kogus 13 punkti (kahesed 2/5, kolmesed 1/4, vabavisked 6/6), 2 lauapalli, 3 korvisöötu, ühe vaheltlõike, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Kaspar Sepp ja Valparaiso (4-6) on sattunud neljamängulise kaotusteseeria keerisesse, kui läinud nädalal kaotati mõlemad oma kohtumised. Esmalt jäädi 67:71 alla Central Michiganile (3-6). 20-aastane Sepp tegi oma selle hooaja parima esituse, kui kogus pingilt sekkudes 22 minutiga 6 punkti (kahesed 3/5), 12 lauapalli (neist 4 ründelauast), 2 korvisöötu, ühe vaheltlõike, ühe bloki, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea. Nädala teises mängus jäädi 50:71 alla Virginia Techile (7-3). Sepp tegi pingilt 29 minutit mängides oma selle hooaja punktirekordi, kui sai kirja 10 silma (kahesed 5/6, kolmesed 0/1), 5 lauapalli, ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Eestlannad välismaal | Pokk ja Poznan on Poolas hoogu sisse saamas, Adler sai vigastada

Eesti parimad naiskorvpallurid käisid lõppenud nädalal taas üle Euroopa ja ka Põhja-Ameerikas korvpalliväljakutel. Teeniti nii suuri võite kui ka sama suuri kaotusi. Hea etteastega viis Poolas oma leivaisa võidule Mailis Pokk, suurüllatusele oli lähedal Prantsusmaal profileiba maitsev Maaja Bratka ning Marta Eleri Jaamat ja Södertäljet ei suuda vastased Rootsi kõrgliigas kuidagi pidurdada. Kõigest täpsemalt juba allpool, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (3-5) said Poola kõrgliigas juba teise suure võidu järjest, kui võõrsil alistati 80:52 (22:11, 16:20, 29:12, 13:9) liigas võiduta jätkav Pruszkow (0-8).

Algviisiklane Pokk mängis 22 minutit, mille jooksul viskas Poznani paremuselt teise pallurina 14 silma (kahesed 1/2, kolmesed 4/6). Lisaks võttis eestlanna maha 3 lauapalli, jagas 2 korvini aidanud söötu ning tegi 3 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Poznani parim korvikütt oli Agnieszka Skobel 18 punktiga. Kaotajate poolelt viskas 9 punkti Marta Marcinkowska.

31-aastane Pokk on kaheksas liigakohtumises mänginud keskmiselt 28,5 minutit, visanud 10,3 punkti, noppinud 3,6 lauapalli ja jaganud 2,1 tulemuslikku söötu.

16. detsembril sõidab Poznan külla Varssavi Poloniale (2-5).

PRANTSUSMAA

Maaja Bratka ja Champagne Basket (4-5) võõrustasid reede õhtul liigatabeli liidernaiskonda Toulouse’i (7-2). Champagne kaotas lisaaega vajanud kohtumise 80:93 (18:18, 24:16, 18:20, 19:21, 5:18).

Visketabavusega kimpus olnud eestlanna viibis väljakul 14 minutit, viskas 2 punkti (kahesed 1/6, kolmesed 0/1), võttis maha 3 lauapalli, jagas ühe resultatiivse söödu ja tegi 2 isiklikku viga.

Champagne’i poolelt tegi silmapaistva etteaste Stepha Mbaye, kes viibis väljakul 40 minutit, mille jooksul viskas 28 silma. Toulouse’i poolelt viskas Nicole Enabosi 41 minutiga 24 punkti ja noppis 11 lauapalli.

190 cm pikkune Bratka on üheksas liigakohtumises viibinud väljakul keskmiselt 26,3 minutit, visanud 8,4 punkti ja noppinud lauast 4 palli.

Neli võitu ja viis kaotust teeninud Champagne hoiab 12 naiskonna seas kümnendat kohta. 16. detsembril kohtutakse Montbrison’ga (6-3).

PORTUGAL

Greeta Üprus ja Ferragudo (2-10) pidasid kolme päeva jooksul Portugali kõrgliigas kaks kohtumist. Reedel kaotati kodusaalis 52:66 Benficale (6-5).

25 minutit väljakul viibinud Üprus viskas 5 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 1/3), noppis 2 lauapalli, tegi ühe vaheltlõike ning patustas 2 pallikaotuse ja ühe isikliku veaga.

Ferragudo poolelt viskasid parimatena Kennedy Nicholas 13 ja Vania Sengo 12 silma. Benfica parimana viskas 16 punkti Keilanei Cooper.

Pühapäeval kaotati suurelt 42:63 Lombosile (7-5). 31 minutit väljakul rassinud Üprus viskas naiskonna paremuselt teisena 12 silma (kahesed 2/4, kolmesed 2/10, vabavisked 2/3). Lisaks noppis eestlanna 5 lauapalli, tegi ühe vaheltlõike ja kaotas kahel korral palli.

Ferragudo parimaks kerkis 16 silmaga taas Kennedy Nicholas. Lombose parim oli 15 punktiga Madelynn Utti.

29-aastane Üprus on löönud kaasa kaheksas liigakohtumises mängides keskmiselt 33,6 minutit, visanud 13,3 punkti, noppinud 5,1 lauapalli ja jaganud kaaslastele 1,1 korvisöötu.

Ferragudo on 2 võidu ja 10 kaotusega langenud Portugali kõrgliiga punaseks laternaks. Sellest seisusest pääsemiseks on esimene võimalus 22. detsembril, kui kohtutakse Imortaliga (6-5)

ROOTSI

Rootsi naiste korvpalliliigas jätkab 18-aastase Marta Eleri Jaama kodunaiskond Södertälje (8-0) endiselt võidulainel, kui kaheksandas mänguvoorus alistati laupäeval suurelt 114:63 IK Eos (3-5).

Jaama mängis 15 minutit, mille jooksul viskas 4 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/2), hankis lauast 3 palli, andis 2 korvisöötu, tegi 2 vaheltlõiget ning pani ühe bloki.

Södertälje poolelt kerkis 24 punkti ja 9 lauapalliga parimaks Klara Lundquist, talle järgnesid võrdselt 17 silmaga Frida Elderbrink ja Louice Halvarsson. Kaotajate poolelt viskasid Cori Coleman ja Linnea Malmgren vastavalt 14 ja 12 silma.

190 cm pikkune Jaama on kaheksas liigakohtumises mänginud keskmiselt 11,3 minutit, visanud 1,9 punkti ja noppinud 2,1 lauapalli.

Jaama ja Södertälje jooksevad võistlusmängus järgmisel korral väljakule 16. detsembril, mil kohtutakse Sjuharadsiga (3-5).

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (5-3) pikendasid oma võiduseeriat kolmele mängule, kui võitsid kodusaalis 67:52 Texas State’i naiskonda (5-3). Algviisikus alustanud Asi mängis 36,5 minutit, viskas naiskonna paremuselt teisena 12 silma (kahesed 2/8, kolmesed 2/6), noppis 5 lauapalli, jagas parimana 3 korvisöötu ning tegi ühe vaheltlõike, 5 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Marie Anette Sepp ja University of Albany (7-2) võitsid kodusaalis madalaskoorilises mängus 49:39 Marist (2-7). Sepp pääses väljakule veidi vähem kui 4 minutiks, mille jooksul võttis kaitselauast ühe palli ja tegi 2 isiklikku viga.

Anete Elisabeth Adler ja Boston University (6-3) said läinud nädalal juurde ühe kaotuse ja ühe võidu. 5. detsembril kaotati suurelt 47:62 Saint Joseph’si (8-0) naiskonnale. Algviisikus väljakule jooksnud Adler mängis 4 minutit, mille jooksul jõudis visata 6 punkti (kahesed 3/4). Seejärel aga vigastas eestlanna mängust ülevaate andnud kirjutiste sõnul põlve ning naasis teisel poolajal väljaku kõrvale juba karkudel. Nädala teises kohtumises Adler kaasa ei teinud, kui Boston alistas 80:77 Harvardi (5-5). Hetkel Adleri trauma tõsiduse kohta avalikult lisainformatsiooni leida veel ei olnud.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (10-2) alistas võõrsil numbritega 69:64 South Dakota State’i (4-3) naiskonna. Vigastust raviv Teder oli võistkonnakaaslastele vaimseks toeks ja väljakule ei jooksnud. Nädala teises matšis jäädi aga 55:60 alla kaotuseta jätkavale Washingtonile (10-0).