EESTLASED VÄLISMAAL | Kotsar tegi Euroliigas uue vaheltlõigete tippmargi, hoos olid ka Kullamäe, Jõesaar ja Kriisa

-Maik-Kalev Kotsar | Foto: IMAGO/Ricardo Larreina Amador/Scanpix

Eesti korvpallurid pidasid möödunud nädalal välismaal taas mitmeid põnevaid mänge. Maik-Kalev Kotsar tegi Euroliigas isikliku vaheltlõigete rekordi, Kristian Kullamäe oli oma meeskonna üks parimaid nii FIBA Europe Cupis kui ka koduliigas, Janari Jõesaar säras Poola liigas kaksikduubliga ja Kerr Kriisa näitas NCAA-s resultatiivseid esitusi, kirjutab Basket.ee

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Vitoria-Gasteizi Baskonia (11-10) pidas eelmisel nädalal Euroliigas kaks mängu, saades turniiritabelisse kaotuse ja võidu. Esmalt kohtuti teisipäeval valitseva Prantsusmaa meistri AS Monacoga (11-10) võõrsil ja kaotati 83:93. Kotsar tõi Baskonia kasuks 11 punkti (kahesed 5/8, vabavisked 1/5), olles sellega meeskonna paremuselt teine-kolmas punktitooja. Lisaks hankis ta 23 platsil viibitud minutiga 8 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, blokeeris 2 vastaste pealeviset, tegi ühe pallikaotuse ning teenis 3 isiklikku viga. Raieste viskas 4 mänguminuti jooksul 2 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/1), võttis ühe lauapalli ja tegi 2 viga.

Reedel aga alistati kodus Euroliiga eelmise hooaja finalist ja valitsev Kreeka meister Pireuse Olympiakos (11-10) 80:69. Kotsar teenis 32 minutit mänguaega, olles sellega oma meeskonnast enim väljakul viibinud mängija. Ta viskas 8 punkti (kahesed 3/7, vabavisked 2/4), noppis tiimi parimana 9 lauapalli, andis kaks korvisöötu, tegi mängu parimana 5 vaheltlõiget (tema Euroliiga uus isiklik rekord) ja sai kirja ühe isikliku vea. Raieste pääses platsile kõigest 6 sekundiks, mille jooksul ta statistikasse ühtegi märget kirja ei saanud. Pärast mängu kiitis peatreener Duško Ivanovic eestlast otse-eetris antud intervjuus just vägevate kaitsesoorituste eest.

Hispaania kõrgliigas teenis Baskonia (10-8) pühapäeval võõrsil 90:82 võidu Manresa (9-9) üle. Kotsar mängis 10 minutit, viskas 8 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 0/1, vabavisked 2/2), võttis 3 lauapalli, andis ühe korvisöödu ja tegi nii ühe pallikaotuse kui ka isikliku vea. Raieste pühapäeval platsil ei käinud

Kristian Kullamäe koduklubi Bilbao (3-0) jätkab FIBA Europe Cupi vahegrupis täiseduga – kolmapäeval alistati võõrsil koguni 94:62 veel hiljuti Karl Johan Lipsu tööandjaks olnud Bulgaaria meisterklubi Botevgradi Balkan (0-3). Kullamäe sai mänguaega 21 minutit, mille jooksul viskas meeskonna paremuselt teise skooritegijana 13 punkti (kahesed 5/9, kolmesed 1/2). Lisaks kogunes eestlase arvele 5 lauapalli, 6 resultatiivset söötu ja 3 vaheltlõiget. Kõigi nende näitajatega oli Kullamäe oma meeskonna üks paremaid. Samuti tegi ta 2 isiklikku viga.

Hispaania kõrgliigas pidi aga Bilbao (7-11) vastu võtma kaotuse, jäädes laupäeval võõrsil 78:87 alla Andorrale (7-11). Kullamäe oli 12 punktiga (kahesed 3/5, kolmesed 2/4) Bilbao paremuselt teine-kolmas punktitooja. 21 minutit mänginud eestlane võttis ka ühe lauapalli, tegi ühe pallikaotuse ning sai kirja 2 viga.

Artur Konontšuki leivaisa Granada (6-12) sai pühapäeval Hispaania kõrgliigas koduväljakul 77:74 võidu endise Kalev/Cramo mängija Oleksandr Kovliari uue tööandja Obradoiro (6-12) üle. Konontšuk koduklubi võidumängus kaasa ei teinud.

ITAALIA, SERIE A

FIBA Meistrite liigas ei suutnud Kaspar Treieri koduklubi Sassari Dinamo kindlustada pääsu 16 parema sekka, kui kaotas kolmapäeval kodus 91:95 Prantsusmaa meeskonnale Cholet’le. Kahe võiduni peetav play-in seeria on nüüd 1:1 viigis. Treier väljakul ei käinud.

Itaalia kõrgliigas sai Sassari (7-9) pühapäeval suure võidu, kui koduväljakul alistati Pistoia (8-8) 107:69. Treier võidumängus kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/1, kolmesed 0/1), 5 minutit mänginud eestlase statistikalehele jäi vaid üks pallikaotus.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi meeskond Oostende alistas teisipäeval FIBA Meistrite liigas kodus Iisraeli klubi Holoni Hapoeli 71:61 ja viigistas kahe võiduni peetava play-in seeria 1:1. Tass sai mänguaega 26 minutit, mille jooksul viskas ta 9 punkti (kahesed 4/6, vabavisked 1/2), hankis 7 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe pallikaotuse ning teenis 3 isiklikku viga.

Oostende (13-2) oli võidukas ka Belgia-Hollandi ühisliigas, kui laupäeval saadi võõrsil 85:76 jagu Mons-Hainaut’st (4-12). Tass veetis platsil 22 minutit. Tema arvele kogunes 4 punkti (kahesed 2/3), 6 lauapalli, üks tulemuslik sööt, 4 pallikaotust ja 5 viga, mis ta viimasel veerandajal pingile kukutasid.

POOLA, PLK

Janari Jõesaare koduklubi Wloclaweki Anwil (15-2) jätkab Poola kõrgliigas kindla liidrina. Pühapäeval alistati koduväljakul 88:71 Lancuti Sokol (4-13). 23 minutit mänguaega saanud Jõesaar oli meeskonna paremuselt kolmas skooritegija ning kogus kaksikduubli, visates 10 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 2/6) ja noppides 10 lauapalli. Veel jäi tema arvele üks vaheltlõige ja 2 isiklikku viga.

LEEDU, LKL

Carlos Jürgensi koduklubi Kedainiai Nevežis (4-13) sai laupäeval Leedu kõrgliigas tähtsa võidu, kui alistas koduväljakul 92:86 Jonava (9-7) ning tõusis väljalangemistsoonist välja. Jürgens mängis 16 minutit, aga isiklikku punktiarvet avada ei suutnud (kahesed 0/2, kolmesed 0/1, vabavisked 0/2). Tema arvele jäi 4 lauapalli, 2 korvisöötu, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja 2 viga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Siim-Sander Vene leivaisa Burgose San Pablo (12-5) nukker seeria Hispaania esiliigas jätkus – reedel saadi juba neljas kaotus järjest, kui koduhallis jäädi 82:94 alla Sevilla Real Betisele (6-11). Vene viskas 21 minutiga 6 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/5, vabavisked 1/2), noppis 4 lauapalli ja andis ühe resultatiivse söödu. Lisaks kogunes eestlase arvele üks pallikaotus ja 2 viga.

Samal päeval sai Hispaania esiliigas kaotuse kirja ka Jaan Puideti koduklubi Valladolidi Real (11-6), kes jäi võõrsil kindlalt 77:99 alla Ourensele (8-9). Puidet teenis mänguaega 24 minutit, viskas 8 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/2, vabavisked 1/2), võttis meeskonna parimana 4 lauapalli, andis 3 tulemuslikku söötu, tegi ühe vaheltlõike ning sai kirja 2 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A2

Karl Markus Poomi koduklubi Rieti Real Sebastiani (12-7) võõrustas pühapäeval Itaalia esiliigas Rooma Luissi (6-13), kelle üle võeti 81:72 võit. 9 minutit mänginud Poomi arvele kogunes 2 punkti (kahesed 1/1), üks lauapall, üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga.

Pühapäeval sai Itaalia esiliigas võidulisa ka Gregor Kuuba koduklubi Cento (7-12), kes alistas võõrsil lisaajal 86:79 Nardo (8-11). Kuuba oli väljakul 4 minutit, kuid ühtegi statistilist märget kirja ei saanud.

Pühapäeval käis Itaalia esiliigas platsil ka Mait Peterson, kelle koduklubi Agrigento (5-14) jäi võõrsil 71:85 alla Cantule (14-5). Peterson mängis 10 minutit, mille jooksul tõi 3 punkti (kahesed 1/3, vabavisked 1/1), võttis 2 lauapalli ning tegi ühe pallikaotuse ja 4 viga.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Sten Soku leivaisa Thessaloniki Iraklis (9-7) sai laupäeval Kreeka esiliigas võidu, alistades kodusaalis 84:68 Mykonose (8-8). Sokk viibis platsil 17 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 5 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/1), 2 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, üks pallikaotus ja 4 isiklikku viga.

USA, NBA G LEAGUE

NBA G-liigas mängis Henri Drell möödunud nädalal Windy City Bullsi (1-6) ridades kaks kohtumist, mis mõlemad lõppesid kaotusega. Neljapäeval jäädi võõrsil lisaaja järel 126:129 alla Westchester Knicksile (3-5). Drell viibis väljakul 29 minutit ja viskas selle ajaga 8 punkti (kahesed 4/8, kolmesed 0/1), võttis 7 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe vaheltlõike, blokeeris ühe vastaste viske, patustas 3 pallikaotusega ja sooritas 2 isiklikku viga.

Laupäeval kaotati kodusaalis 108:120 Delaware Blue Coatsile (5-2). 33 minutit platsil veetnud Drell oli Bullsi paremuselt kolmas skooritegija. Eestlane kogus 17 punkti (kahesed 4/8, kolmesed 3/4), 5 lauapalli, ühe korvisöödu, 3 vaheltlõiget, tiimi parimana 3 blokki, ühe pallikaotuse ning langes viimasel minutil 5 veaga pingile.

USA, NCAA

Kerr Kriisa ja tema meeskond West Virginia (6-10) teenisid USA üliõpilasliigas lõppenud nädalal ühe kaotuse ja ühe võidu. Teisipäeval saadi juba kolmas järjestikune kaotus, kui kodusaalis jäädi 67:81 alla Kansas State’ile (12-4). Kriisa viskas West Virginia kasuks 11 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 3/8), olles sellega meeskonna paremuselt teine-kolmas punktitooja. 31 väljakul viibitud minuti jooksul kogunes tema arvele ka üks lauapall, meeskonna parimana 5 korvisöötu, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Võidurajale naasti neli päeva hiljem, kui koduplatsil saadi 76:73 jagu Texasest (12-4). 34 minutit – omadest kõige kauem – mänginud Kriisa oli 14 punktiga (kahesed 0/2, kolmesed 4/8, vabavisked 2/2) meeskonna teine-kolmas skooritegija. Lisaks võttis eestlane 4 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, kaotas 3 korda palli ja tegi ühe vea.

NCAA liigas pidas Johannes Kirsipuu ülikoolimeeskond Central Arkansas (6-13) möödunud nädalal samuti kaks mängu kodus. Neljapäeval kaotati kindlalt 63:86 Eastern Kentuckyle (8-9). Kirsipuu saldosse jäi 28 mänguminutiga 9 punkti (kahesed 1/5, kolmesed 2/3, vabavisked 1/3), 4 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks blokeeritud vise, 6 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Seejärel aga võideti Bellarmine’i (4-15) 59:57. 32 minutit mänguaega saanud Kirsipuu viskas laupäevases kohtumises 6 punkti (kahesed 3/6, kolmesed 0/4, vabavisked 0/1), hankis 5 lauapalli, jagas mängu parimana 5 resultatiivset söötu, tegi 2 pallikaotust ning sai kirja 2 isiklikku viga.

Kahel korral käis eelmisel nädalal platsil ka Kaspar Sepp, kelle meeskond Valparaiso (5-12) sai USA üliõpilasliigas kirja ühe kaotuse ja ühe võidu. Kolmapäeval jäädi koduväljakul 68:77 alla Southern Illinois’le (12-5). 18 minutit mänginud Sepp sai kirja 3 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 1/1), 3 lauapalli, 2 resultatiivset söötu ning ühe pallikaotuse, enne kui 5 veaga välja langes.

Pühapäeval toimunud kohtumises alistati võõrsil 59:50 Illinois State (8-9). Sepa nimele jäi 33 minutiga 6 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 0/1, vabavisked 2/3), 6 lauapalli, 2 korvisöötu, üks blokk, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Markus Ilveri koduülikool Wisconsin (13-3) teenis eelmisel nädalal NCAA liigas kaks võitu. Kolmapäeval alistati võõrsil Ohio State (12-4) 71:60 ja laupäeval kodus Northwestern (12-4) 71:63. Ilver pääses platsile vaid teises mängus, saades 3 minutiga kirja 2 lauapalli ja ühe vea. Ühtegi viset ta ei teinud.

Henri Veesaare kodumeeskond Arizona (12-4) kaotas laupäeval NCAA esimeses divisjonis võõrsil Washington State’ile (12-5) 70:73. Oktoobris küünarnukki vigastanud Veesaar jätab tõenäoliselt terve hooaja vahele.

—-

Eestlannad välismaal | Asi vedas ookeani taga oma tiimi, Jaama sai kõrged minutid, Bratkal terendab pikk vigastuspaus

Eesti parimate naiskorvpallurite piiritaguseid tegemisi kajastavat nädala kokkuvõtet tuleb sel korral alustada kurbade uudistega, kui Eesti koondise keskmängija Maaja Bratka on Prantsusmaal saanud vigastada ja tema hooaeg võib olemasoleva info kohaselt olla suisa läbi. Samuti on vigastuse tõttu Saksamaa kõrgliigast lahkunud viimases koondiseaknas Eesti eest debüüdi teinud Tea Adams. Positiivse poole pealt oli Anna Gret Asi ookeani taga taas päris heas hoos ning nooruke Marta Eleri Jaama sai Rootsi kõrgliigas kahes matšis kõrgeid minuteid, vahendab Basket.ee.

POOLA

Mailis Pokk ja Poznan (6-9) pidid Poola kõrgliigas vastu võtma kolmanda järjestikuse kaotuse, kui võõrsil jäädi 64:75 alla Wroclawi (10-4) naiskonnale.

Eestlanna jaoks oli tegemist kehva viskepäevaga, kui 29 minutiga kogunes kontole 2 punkti (kahesed 1/6, kolmesed 0/2), 6 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 4 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Poznani edukaim oli 37 minutiga 26 punkti ja 12 lauapalli kogunud Mikayla Vaughn, Agnieszka Skobel panustas 10 silma ja 7 lauapalliga ning Alicja Rogozinska viskas samuti 10 punkti.

Võitjate poolel kogus Alexa Held 29 punkti, Angel Baker lisas 16 silma, 8 lauapalli ja 4 vaheltlõiget ning Aleksandra Mielnicka arvele kanti 10 punkti ja 5 lauapalli.

31-aastane Pokk on nüüd 15 liigamänguga Poolas kogunud keskmiselt 28,7 minutit, 9,7 punkti, 4 lauapalli ja 2,1 resultatiivset söötu. Eestlanna visketabavus on olnud kahepunktialast 37,5% ning kolmesejoone tagant 43,1%.

Järgmise kohtumise peab Poznan 20. jaanuaril, kui kodusaalis võõrustatakse liigatabeli liidrit Polkowicet (13-1).

PRANTSUSMAA

Eesti koondise tsentri Maaja Bratka jaoks on esialgse info kohaselt kahjuks hooaeg vigastuse tõttu lõppenud. Tema kodunaiskond Champagne Basket (5-7) pidi lõppenud nädalal vastu võtma kaotuse, kui võõrsil jäädi 68:71 alla nendega tabelis samale pulgale tõusnud Feytiat’ (5-7) tiimile.

31-aastasel Bratkal jäi 11 liigakohtumisega kirja keskmiselt 25 mänguminutit ning selle ajaga kogus eestlanna 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Tema kahepunktiviskeid tabasid 44,8- ja kolmesed 39,1-protsendiliselt.

PORTUGAL

Greeta Üprus ja Ferragudo (3-12) naiskonnal lõppenud nädalal mängu ei olnud ning tiim on endiselt Portugali kõrgliigas 12 naiskonna hulgas viimasel positsioonil.

29-aastane Üprus on Portugali kõrgliigas 11 kohtumisega kirja saanud keskmiselt 34 minutit, 13,8 punkti, 5,5 lauapalli, 1,2 resultatiivset söötu ja 0,9 vaheltlõiget. Kahepunktiviskeid on eestlanna tabanud 42,5- ja kolmeseid 41,3-protsendiliselt.

Järgmisena võõrustab Ferragudo naiskond 20. jaanuaril CPN-i (6-8) tiimi.

ROOTSI

Marta Eleri Jaama ja Södertälje (12-0) naiskonna täiuslik liigahooaeg jätkus lõppenud nädalal koguni kahe mänguga, mis mõlemad suurelt võideti.

Esmalt saadi kodusaalis 99:46 jagu Marki (3-7) naiskonnast. Noor eestlanna viibis väljakul 18 minutit, kuid punktiarvet ei avanud (kahesed 0/3). Küll jäi Jaamale kirja 2 lauapalli, üks vaheltlõige ja 3 pallikaotust.

Võitjate poolel hiilgasid võrdselt 35 punkti visanud Klara Lundquist ja Maria Jespersen. Lundquist kogus lisaks ka 13 lauapalli, 7 korvisöötu ning 9 vaheltlõiget ning sai efektiivsusteguriks kirja lausa 58. Kaotajate parim oli 21 punkti ja 5 söötu kirja saanud Aaliyah Dunham.

Nädala teises matšis sai Södertälje võõrsil 87:42 jagu liiga viimasest Visby (1-11) naiskonnast. Ka seekord sai Jaama platsil olla 18 minutit ning kogus selle ajaga 4 punkti (kahesed 2/2), ühe resultatiivset söötu ja 2 vaheltlõiget.

Maria Jespersen kogus võitjate poolel 23 punkti, 11 lauapalli ja 5 korvisöötu, Klara Lundquist panustas 22 silma, 6 lauapalli, 5 söödu ja 5 vaheltlõikega ning Louice Halvarsson sai kirja 18 punkti, 10 lauapalli, 3 viskeblokeeringut.

18-aastase eestlanna keskmised näitajad on 12 kohtumisega olnud 11,4 minutit, 1,6 punkti, 1,6 lauapalli ja 0,5 viskeblokeeringut. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 38,9% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

Södertälje peab järgmise kohtumise 24. jaanuaril koduväljakul, kui võõrustatakse Östersundi (6-4).

SAKSAMAA

Eesti koondislane Tea Adams on Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist (2-12) vigastuse tõttu lahkunud. 24-aastase Adamsi keskmisteks näitajateks 10 mänguga jäid 8,3 punkti, 2,7 lauapalli ja 1,7 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavuseks oli 43,1% ja kolmestel 30,4%.

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (10-6) said meie eelmise nädala kokkuvõttega võrreldes vahepeal juurde nii võidu kui kaotuse. Esmalt alistati skooriga 71:58 Texas Tech (13-5). Eestlanna kogus 28 minutiga 7 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 2/3, vabavisked 1/2), 2 lauapalli, 8 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 4 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Nädala teises matšis jäädi kehva viimase veerandaja tõttu 64:70 alla Kansase ülikoolile. Viimased kümme minutit kaotas Oklahoma State 12:25. 21-aastane Asi oli platsil 39 minutit ja viskas oma tiimi resultatiivseimana 16 punkti (kahesed 5/11, kolmesed 2/9), hankis 5 lauapalli, jagas ühe korvisöödu ning tegi 5 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Anna Gret Asi selle hooaja senised keskmised näitajad on 16 kohtumisega olnud 32,1 minutit, 13,9 punkti, 3,1 lauapalli, 4,2 korvisöötu ja 1,4 vaheltlõiget. Visketabavus väljakult on eestlannal olnud 43,4%, sealhulgas kolmesejoone tagant 35,6%.

Marie Anette Sepp ja University of Albany (14-2) teenisid juba kümnenda järjestikuse võidu, kui 60:58 mängiti üle endise Eesti koondislase Viive-Kai Rebase kunagine ülikool Binghamton (5-11). 21-aastane eestlanna mänguaega ei teeninud.

Anete Elisabeth Adleri kodunaiskond Boston University (11-4) pidas kaks kohtumist ning esmalt kaotati 87:91 American University (5-9) naiskonnale ning seejärel võideti 55:48 Loyola Marylandi (6-9). Detsembris vigastada saanud 20-aastane eestlanna kummaski kohtumises kaasa ei löönud.

Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (11-5) pidi vastu võtma kolmanda kaotuse järjest, kui 72:73 jäädi alla California (12-3) ülikoolile. 23-aastane eestlanna jätab jalaprobleemide tõttu tänavu kogu hooaja vahele.