EESTLASED VÄLISMAAL | Kotsarilt Euroliigas hooaja parim esitus, Puidet jõudis Hispaanias märgilise tähiseni

-Jaan Puidet | Foto: UEMC Real Valladolid Baloncesto Facebook

Taas on lennanud mööda üks nädal meie välismaal mängivatel Eesti korvpalluritel ning ka sel korral oli see nädal täis nii võite kui kaotusi. Kõige märgilisemate asjadena võiks sissejuhatuses välja tuua selle, et Maik-Kalev Kotsar tegi Baskonia eest Euroliigas oma selle hooaja seni parima esituse, Kristian Kullamäe ja Kaspar Treier aitasid oma kodutiimidel vastavalt Hispaanias ja Itaalias kukutada Euroliiga satsid, Jaan Puidet jõudis oma koduklubi eest märgilise tähiseni ning nii Real Valladolid kui Siim-Sander Vene tiim Burgos San Pablo tegid Hispaania esiliigas võimsa nädala, Sten Sokk näitas Kreeka esiliigas kahe mängu nädalal ilusaid individuaalseid esitusi ning Henri Drell on kindlalt kanda kinnitanud Windy City Bullsi põhitegijate hulgas, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia (6-5) teenis Euroliigas võõrsilt väärt võidu lähirivaali ja liigakaaslase Valencia vastu numbritega 98:84. Kotsar tegi oma selle hooaja parima mängu, kui kogus 24 minutiga 9 punkti (kahesed 4/6, vabavisked 1/2), 6 lauapalli, 6 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, ühe viskeblokeeringu, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea. Raieste käis korraks ühes kaitseolukorras platsil, aga protokolli midagi kirja ei saanud.

Hispaania kõrgliigas pidi Baskonia (6-6) võõrsil tunnistama Badalona Joventuti 77:72 paremust. 26-aastane Kotsar teenis korralikuks trilleriks kujunenud matšis mänguaega 13,5 minutit ning sai kirja 8 punkti (kahesed 3/5, vabavisked 2/2), 2 lauapalli, ühe viskeblokeeringu, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga. 24-aastane Raieste mängis 7 minutit ning selle ajaga ühtegi pealeviset ei teinud, kuid kogus ühe lauapalli ja ühe pallikaotuse.

Kristian Kullamäe ja Bilbao Basket (5-7) alistasid pühapäeval Hispaania kõrgliigas võõrsil numbritega 85:79 Euroliiga tiimi Valencia. 24-aastane Kullamäe panustas 12,5 minutiga 9 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 1/2, vabavisked 2/2), 2 lauapalli, ühe korvisöödu, ühe viskeblokeeringu, ühe pallikaotuse ja 3 isiklikku viga.

Artur Konontšuki tiimil Granada (3-9) ei õnnestunud võõrsil Barcelona meeskonda üllatada, kuigi pikalt mängiti punkt punktis. Barca 80:69 võiduga lõppenud matšis sai 23-aastane Konontšuk mänguaega 10 minutit ning viskas selle ajaga 3 punkti (kolmesed 1/2), tegi ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A

Itaalia kõrgliigas õnnestus Kaspar Treieril ja Sassari Dinamol (4-6) võtta Euroliiga meeskonna Milano (5-5) skalp, kui kodusaalis olid nende võidunumbrid väga ebastabiilselt mängiva tipptiimi vastu 89:83. 24-aastase eestlase panuseks oli 16 minutiga 6 punkti (kahesed 3/4), üks lauapall, üks resultatiivne sööt, üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga.

Joonas Riismaa ja Brindisi (1-9) pidid koduliigas võõrsil tunnistama tabeli punase laterna Treviso (1-9) kindlat 86:60 paremust. 21-aastane eestlasest tagamees viibis väljakul 20 minutit ning kogus 9 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 0/3, vabavisked 5/7), 2 lauapalli, 2 vaheltlõiget, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Võidu sai juurde Pistoia (5-5) meeskond, kelle hingekirjas on 18-aastane eestlane Tormi Joonatan Metsla. Pistoia jaks käis kodusaalis numbritega 81:76 üle Napolist (7-3). Metsla oli oma tiimi pingil, kuid mängu ei sekkunud.

POOLA, PLK

Eurosarjast alagrupiturniiri järel välja pudenenud Janari Jõesaar ja Wloclaweki Anwil (10-0) saavad nüüd veelgi paremini keskenduda kodusele liigale, kus läinud nädalavahetusel võeti juba kümnes järjestikune võit, kui võõrsil alistati 83:58 Czarni Slupsk (4-6). Sel nädalal oma 30. sünnipäeva tähistav Jõesaar panustas 27 minutiga 9 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 1/4, vabavisked 2/3), 3 lauapalli, ühe korvisöödu, 2 vaheltlõiget ja 3 isiklikku viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tass ja Belgia klubi Oostende (1-3) said FIBA Meistrite liigas juurde kaotuse, kui võõrsil vannuti 64:81 alla sakslaste Oldenburgile. 24-aastast Eesti mängumeest koosseisus polnud.

Koduses liigas teenis Oostende (9-2) võidulisa, kui koduväljakul saadi 85:71 jagu Charleroi (5-6) meeskonnast. Tassi kontole kogunes 14 minutiga 8 punkti (kahesed 3/4, vabavisked 2/2), 5 lauapalli, üks vaheltlõige, üks viskeblokeering, üks pallikaotus ja 4 isiklikku viga.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas said Carlos Jürgens ja Kedainiai Nevežis (1-10) eelmisel esmaspäeval järjekordse kaotuse, kui 90:91 jäädi alla Pasvalyse Pieno žvaigždesi (4-8) meeskonnale. 25-aastasele eestlasele jagus mänguaega 18 minutit, mille jooksul kogus ta 6 punkti (kahesed 2/6, kolmesed 0/2, vabavisked 2/2), 5 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

BULGAARIA, NBL

Karl Johan Lips ja Botevgradi Balkan (6-4) on Bulgaaria liigas oma rütmi kaotanud, kui nädala lõpus saadi järjekordne kaotus. Numbritega 86:95 jäädi alla neist sellega tabelis mööda kerkinud Sofia CSKA-lt (7-3). 27-aastane eestlasest äär sai 35 mänguminutiga kirja 13 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 3/7), 4 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas ei rauge Siim-Sander Vene koduklubi Burgos San Pablo (10-1) hoog, kui lõppenud nädalal saadi tabelisse juurde kaks võitu. Esmalt mängiti kodusaalis 77:75 üle Coruna (7-4) tiim. 27 minutit rassinud 33-aastane eestlane kogus 3 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 1/6), ühe lauapalli, ühe korvisöödu ja 2 isiklikku viga. Nädala teises matšis saadi võõrsil 81:60 jagu Caceresist (3-8). Vene tõi 20 minutiga 10 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 2/4), ühe korvisöödu, ühe vaheltlõike ja ühe isikliku vea.

Jaan Puidet ja Real Valladolid (8-3) võtsid nädalast samuti maksimumi välja, kui esmalt saadi kodusaalis 71:65 jagu lähirivaalist Gipuzkoast (8-3). Sel nädalal klubi eest 100. mänguni jõudnud 31-aastane Puidet sai 21 minutiga kirja kaks mööda visatud kolmepunktiviset, 4 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, ühe bloki ja ühe isikliku vea. Nädala teises matis alistati samuti kodus 89:71 Castello (4-7). Puidetilt 22 minutiga 8 punkti (kahesed 3/3, vabavisked 2/2), 3 lauapalli, 5 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige ja 2 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliigas mängivatest Eesti noormeestest oli individuaalses plaanis kõige edukam 20-aastane Gregor Kuuba, kelle kodumeeskond Cento (5-7) kaotas võõrsil Forlile (9-3) 62:82. Eestlasest ääremängija arvele kogunes 25 minutiga 7 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/2), 4 lauapalli, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Mait Peterson ja Agrigento (4-8) pidid samuti võõrsil tunnistama Rieti Reali (7-5) 85:84 paremust. 21-aastane eestlasest keskmängija kogus 20 minutiga 4 punkti (kahesed 2/5), 4 lauapalli, ühe korvisöödu, ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja 3 isiklikku viga.

19-aastast Karl Markus Poomi koosseisus polnud, kui Monferrato (3-9) jäi 74:79 alla Roma Luissi (3-9) meeskonnale.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas oli samuti kahe mängu nädal ning kahjuks kaotasid Sten Sokk ja Thessaloniki Iraklis (5-6) mõlemad oma kohtumised. Esmalt jäädi võõrsil 78:85 alla Lamias Esperose (5-6) meeskonnale. 34-aastane Sokk kogus 34 minutiga 12 punkti (kolmesed 3/5, vabavisked 3/3), 4 lauapalli, 6 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 4 pallikaotust ja 5 isiklikku viga. Teses matšis vandus Iraklis koduplatsil 74:82 alla Eleftheroupoli (7-4) tiimile. Sokk sai 30 minutiga oma tiimi parimana kirja 16 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 2/5, vabavisked 4/5), ühe lauapalli, 9 korvisöötu, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

USA, G LEAGUE

Henri Drelli koduklubi Windy City Bullsi (5-4) meeskond pidas pärast meie eelmist nädala kokkuvõtet kolm kohtumist, millest kaks kaotati ja üks võideti. Esmalt jäi Bulls suurelt 87:131 alla Indiana Mad Antsile (7-1). 23-aastane eestlane kogus 33 minutiga 10 punkti (kahesed 5/6, kolmesed 0/3), 7 lauapalli, 2 korvisöötu, ühe vaheltlõike, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Seejärel pidas Windy City kaks kohtumist Grand Rapids Goldi (1-8) vastu. Esimene neist kaotati 103:134. Drellilt 34 minutiga 13 punkti (kahesed 2/8, kolmesed 3/8), 7 lauapalli, 4 söötu, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Teine matš aga võideti 102:92. Eesti mees oli oma tiimi üks paremaid, kui sai 38 minutiga kirja 17 silma (kahesed 3/7, kolmesed 3/8, vabavisked 1/1), 6 lauapalli, 3 korvisöötu, 3 vaheltlõiget ja 4 isiklikku viga.

USA, NCAA

Vahetult põhihooaja eel saadud käevigastusest taastuva 19-aastase Henri Veesaare koduülikool Arizona on alustanud hooaega seitsme järjestikuse võiduga. Viimati saadi 82:55 jagu Colgate’i (4-4) ülikoolist.

22-aastase Kerr Kriisa uus koduülikool West Virginia on samuti pidanud seitse matši ning nende saldo on hetkel 3-4. Hooaja eel üheksamängulise võistluskeelu saanud Kriisa peaks väljakule pääsema detsembris veidi enne jõulupühi.

21-aastane Markus Ilver ja Wisconsin Badgers (6-2) jätkasid hooaega kahe võiduga, kui esmalt mängiti 71:64 üle Western Illinois (3-6). Eestlasest ääremängija teenis enda kohta kõrged 14 mänguminutit ning kogus selle ajaga 3 punkti (kolmesed 1/1, vabavisked 0/1), 5 lauapalli, ühe korvisöödu ja 2 vaheltlõiget. Nädala teises kohtumises sai Wisconsin väga väärt võidu, kui 75:64 mängiti üle üldises pingereas kolmandal kohal olnud Marquette (6-2). Ilveril läks 4 minutiga kirja üks mööda visatud kolmene, üks pallikaotus ja 2 isiklikku viga.

Samuti 21-aastase tagamängija Johannes Kirsipuu ja Central Arkansas Bearsi (1-9) kaotusteseeria pikenes möödunud nädalal veel kahe mängu võrra. Esmalt jäädi 63:90 alla Loyola Marymounti (5-4) tiimile. Algviisiklane Kirsipuu panustas 25 minutiga 15 punkti (kahesed 6/11, kolmesed 0/4, vabavisked 3/3), 2 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Teises matšis kaotati 76:95 Hawai’ile (6-1). Kirsipuu kogus 24 minutiga 13 silma (kahesed 2/5, kolmesed 3/5), ühe lauapalli, 3 korvisöötu, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Kaspar Sepp ja Valparaiso (4-4) said lõppenud nädalal juurde kaks kaotust. Esimeses matšis kaotati 65:83 Drake’i (7-1) ülikoolile ning selles mängus 20-aastane eestlane kaasa ei teinud. Teises kohtumises jäädi 68:77 alla Belmont’ile (6-3). Sepp viibis platsil 8 minutit ning ühtegi pealeviset ei teinud. Eestlasele läks kirja üks lauapall ja üks isiklik viga.

Eestlannad välismaal | Bratka tegi kaotusmängus korraliku esituse, Pokk ja Jaama võitsid

Erinevates Euroopa korvpalliliigades mängivatest eestlannadest olid lõppeval nädalal oma naiskondadega võidukad Mailis Pokk Poolas ja Marta Eleri Jaama Rootsis. Maaja Bratka ja Greeta Üprus pidid vastavalt Prantsusmaal ja Portugalis vastu võtma kaotused. Ookeani taga said korralikud minutid kirja Anna Gret Asi ja Anete Elisabeth Adler, vahendab Basket.ee.

POOLA

Poola kõrgliigas õnnestus Mailis Poki koduklubil Poznanil (2-5) naasta võitude rajale, kui võõrsil alistati suurelt 90:55 lähirvaal Bydgoszczi (2-5).

Eestlannast ääremängija alustas kohtumist avaviisikus ning kogus 25 minutiga 8 punkti (kahesed 4/8, kolmesed 0/2), 5 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja 3 isiklikku viga.

Võitjate edukaim oli 20 punkti ja 6 korvisöötu kokku saanud Jovana Popovic, Mikayla Vaughn panustas 17 silma ja 11 lauapalliga ning Agnieszka Skobeli arvele kanti 16 silma. Kaotajate parim oli Oceana Hamilton 15 punkti ja 9 lauapalliga.

31-aastane Pokk on Poola kõrgliigas senise seitsme mänguga kogunud keskmiselt 29,5 minutit, 9,7 punkti, 3,7 lauapalli ja 2,1 resultatiivset söötu. Eestlanna kahepunktivisete tabavus on olnud 47,2% ja kolmestel 42,3%.

PRANTSUSMAA

Maaja Bratka ja Champagne Basket (4-4) said tabelisse kirja kaotuse, kui võõrsil jäädi 73:79 alla neist tabelis tagapool olevale Mondeville’ile (3-5).

Eestlannast keskmängija veetis väljakul 33 minutit ning viskas selle ajaga oma naiskonna paremuselt teisena 17 punkti (kahesed 7/12, kolmesed 0/3, vabavisked 3/4). Lisaks sai Bratka kirja 3 lauapalli, ühe vaheltlõike, 5 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Champagne Basketi resultatiivseim oli eestlannast ühe punkti rohkem ehk 18 silma ja 5 lauapalli kogunud Stepha M’Baye, Danni Williamsi arvele kanti 14 punkti, 8 lauapalli ja 4 söötu.

Võitjate poolel hiilgas Ashten Prechtel 23 punkti ja 12 lauapalliga, Lucile Jerome panustas 17 silma ja 6 sööduga ning Joelly Belleka sai kirja 14 punkti ja 6 lauapalli.

31-aastane Bratka on senise kaheksa liigamänguga keskmiselt 28 minutiga kogunud 8 punkti, 4,1 lauapalli ja 0,6 blokki. Viskeid on ta väljakult tabanud seejuures 44,8-protsendilise täpsusega.

Alanud nädalal võõrustab Champagne Basket tabeli ühte liidrit Toulouse’i (6-2).

PORTUGAL

Portugali naiste kõrgliigas pidid Greeta Üprus ja Ferragudo (2-8) pühapäeval tunnistama järjekordset kaotust, kui võõrsil jäädi 75:78 alla seni tabeli punaseks laternaks olnud Galitosele (2-8).

Eestlanna oli oma tiimi avaviisikus ning kogus 35,5 minutiga 13 punkti (kahesed 2/6, kolmesed 1/6, vabavisked 6/6), 8 lauapalli (neist 5 ründelauast), ühe resultatiivse söödu, ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja 4 isiklikku viga.

Ferragudo edukaimana viskas Kennedy Nicholas 20 punkti ja hankis 7 lauapalli, N’Dea Flye arvele kanti 15 silma, 5 lauapalli, 8 korvisöötu ja 5 vaheltlõiget.

Võitjate parim oli 26 punkti, 5 lauapalli ja 3 vaheltlõiget kirja saanud Maria Neto, Whitney Jacob panustas 20 silma ja 6 lauapalliga ning Ariel Colon kogus 13 silma ja 7 lauapalli.

29-aastane Üprus on Ferragudo eest senise kuue kohtumisega kogunud keskmiselt 35 minutit, 14,8 punkti, 5,7 lauapalli ja 1,5 korvisöötu. Eestlanna on kahepunktiviskeid tabanud 43-, kolmeseid 44- ja vabaviskeid 86-protsendiliselt.

Järgmise mängu peab Ferragudo kodusaalis, kui võõrustatakse Lissaboni Benfica (5-5) naiskonda.

ROOTSI

Rootsi naiste korvpalliliigas jätkas 18-aastase Marta Eleri Jaama kodunaiskond Södertälje (7-0) põhiturniiri võimsat minekut, kui võõrsil mängiti 82:51 üle Högsbo (3-4) naiskond.

Jaama sai platsil olla koguni 19 minutit ning kogus selle ajaga 2 punkti (kahesed 1/3), 3 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 vaheltlõiget ja ühe isikliku vea.

Võitjate parimana kogus Klara Lundquist 29 punkti, 12 lauapalli, korvisöötu ja 7 vaheltlõiget. Maria Jespersen lisas 23 silma ja 6 lauapalli.

Alles 18-aastase Marta Eleri Jaama keskmised näitajad on senises seitsmes kohtumises olnud 10,7 minutit, 1,6 punkti, 2 lauapalli ja 0,7 viskeblokeeringut.

Selle nädala lõpus võõrustab Södertälje naiskond IK Eos (3-4) nimelist tiimi.

USA, NCAA I divisjon

Anna Gret Asi ja Oklahoma State Cowgirls (4-3) said võidulisa, kui 78:62 mängiti üle Wyoming (4-3), mille naiskond kannab huvitaval kombel sama liignime Cowgirls. 21-aastane Asi jooksis taas platsile avaviisikus ning kogus 6 punkti (kahesed 3/5, kolmesed 0/1), 2 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, 4 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

University of Albany (5-2) naiskond ja Marie Anette Sepp jätkasid hooaega võidukalt, kui koduvõistkonnana mängiti 76:58 üle Siena (2-3) naiskond. 21-aastane eestlannast tagamängija pääses platsile vaid lühikeseks hetkeks ning statistikasse midagi kirja ei saanud.

Anete Elisabeth Adler ja Boston University (5-2) said hooaja teise kaotuse, kui kindlalt 55:85 jäädi võõrsil alla üleriigilises reitingus seitmendal kohal paiknevale Coloradole (8-1). 20-aastane eestlannast keskmängija oli algviisiklasena platsil 21 minutit ja kogus 7 punkti (kahesed 3/3, vabavisked 1/2), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe viskeblokeeringu, 3 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

23-aastase Johanna Eliise Tederi kodunaiskond Washington State (9-1) pöördus tagasi võitude teele, kui lisaks saadi kaks võitu. Esmalt mängiti 111:50 üle Texas A&M-Commerce ning seejärel võideti 77:52 UC Davise naiskonda. Probleemseid kannakõõluseid raviv eestlanna sel hooajal platsile ei tule, kuid on naiskonnaga kõikjal kaasas ning kõrvalt abistamas.