EESTLASED VÄLISMAAL | Kullamäe ja Puidet tõid Hispaanias koduklubidele viimaste sekundte visetega võidud

-Kristian Kullamäe | Foto: Surne Bilbao Basket Facebook

Välisliigades mängivatest Eesti korvpalluritest säras lõppenud nädalal enim Kristian Kullamäe, kelle kaugvise aitas Bilbao võidule Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia üle. Tugeva mängu tegi ka Kotsar, kes kordas Hispaania kõrgliigas oma hooaja punktirekordit. Janari Jõesaar tõusis Poola kõrgliigas mängu parimaks lauavõitlejaks, Jaan Puidet tegi Hispaania esiliigas oma hooaja resultatiivseima mängu ja otsustas samuti mängu võiduviskega, Sten Sokk oli Kreeka esiliigas koduklubi parim sööduandja ja Karl Johan Lips jätkab Itaalia kolmandas liigas oma meeskonna liidrina, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Vitoria-Gasteizi Baskonia pidas möödunud nädalal kolm kohtumist, mis kõik kaotati. Teisipäeval jäädi Euroliigas võõrsil alla Belgradi Partizanile (14-17) 83:87. Kotsar kogus 10 mänguminutiga 2 punkti (kahesed 1/2), võttis 3 lauapalli ja andis ühe resultatiivse söödu. Raieste pääses väljakule kõigest pooleks minutiks ning selle aja jooksul ühtegi pealeviset ei teinud, protokolli läks vaid üks viga.

Neljapäeval kaotati Euroliigas Kaunase Žalgirisele (13-18) 76:94. Kaunases peetud kohtumist jälgis tribüünilt ligi 15 000 pealtvaatajat, nende seas ka enam kui 2000 Eestist kohale sõitnud korvpallifänni. Kotsar viibis väljakul 13 minutit, viskas 7 punkti (kahesed 3/5, vabavisked 1/2), võttis ühe lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe pallikaotuse ning teenis 2 isiklikku viga. Raieste oli küll Baskonia koosseisus, kuid platsile ei saanud. Baskonia (16-15) jätkab Euroliigas üheksandal ehk eelviimasel play-in’i viival kohal.

Hispaania kõrgliigas kohtus Baskonia (12-10) pühapäeval võõrsil Kristian Kullamäe koduklubi Bilbaoga (7-12) ja kaotas 80:82. Võõrustajatele tõi võidu Kullamäe 0,9 sekundit enne kohtumise lõppu tabanud kolmepunktivise. Kullamäe viskas 24 platsil viibitud minuti jooksul 13 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 3/6), olles sellega Bilbao paremuselt teine-kolmas punktitooja. Lisaks sai ta kirja 4 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, ühe pallikaotuse ja 3 viga. Kotsar sai mänguaega 18 minutit, mille jooksul viskas Baskonia edukuselt teise korvikütina 14 punkti (kahesed 7/9, vabavisked 0/1), hankis 3 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike ning sai kirja ühe isikliku vea. Ühtlasi kordas ta 14 punktiga oma selle hooaja Hispaania kõrgliiga punktirekordit. Raieste taaskord platsile ei pääsenud. Hispaania kõrgliigas langes Baskonia tabelis kümnendaks, Bilbao on koha võrra tagapool. Play-off’i pääsevad kaheksa paremat meeskonda.

SAKSAMAA, BBL

Artur Konontšuki leivaisa Oldenburg (11-13) jätkas Saksamaa kõrgliigas võidukalt, kui laupäeval alistati koduplatsil kindlalt 99:77 Heidelberg (5-20). Esimest korda pärast koondisepausi väljakule saanud Konontšuk kogus 13 minutiga 2 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/1), 3 lauapalli, 2 resultatiivset söötu ja ühe vaheltlõike. Oldenburg on liigatabelis 11. kohal ehk esimesena play-in’i joone all.

ITAALIA, SERIE A

Itaalia kõrgliigas teenis pühapäeval võidulisa Joonas Riismaa koduklubi Brindisi (7-17), kes sai võõrsil 84:76 jagu Scafatist (11-13). Riismaa sai väljakule vaid 4 minutiks, mille jooksul jäi isiklik punktiarve avamata (kahesed 0/1). Ühtegi muud statistilist näitajat ta kirja ei saanud.

Kaspar Treieri koduklubi Sassari Dinamo (11-13) kaotas laupäeval Itaalia kõrgliigas võõrsil Trento Aquilale (12-12) 76:87. Treier kuulus küll Sassari koosseisu, kuid teist mängu järjest platsile ei saanud.

Liigatabelis on Sassari 22 punktiga kümnendal positsioonil, play-off’i saavad põhiturniiri kaheksa paremat. Brindisi asub 14 punktiga viimasel ehk 16. kohal ning on praeguse seisuga kõrgliigast välja kukkumas.

POOLA, PLK

Janari Jõesaare koduklubi Wloclaweki Anwil (19-5) teenis laupäeval Poola kõrgliigas kindla võidu, kui alistas võõrsil Varssavi Dziki (13-12) 95:67. Jõesaar oli väljakul 23 minutit ning viskas selle aja jooksul 12 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 2/5, vabavisked 2/2) ja võttis mängu parimana 8 lauapalli. Lisaks patustas ta ühe pallikaotusega ja tegi 2 viga. Wloclaweki klubi püsib liigatabelis 43 punktiga liidrikohal.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas sai Carlos Jürgensi koduklubi Nevežis (6-16) ühe kaotuse ja ühe võidu. Eelmise nädala esmaspäeval jäädi kodusaalis 88:93 alla Juventusele (13-8). Jürgens viibis platsil 22 minutit ning kogus selle ajaga 6 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 2/2), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Möödunud laupäeval alistati aga võõrsil 76:74 liiga punane latern Pieno žvaigždes (4-18). Jürgens pääses platsile 9 minutiks, viskas 3 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 1/1), noppis 2 lauapalli ja andis ühe korvisöödu ja tegi nii ühe pallikaotuse kui ka isikliku vea. Liigatabelis asub Nevežis üheksandal real. Kaheksas ehk viimane play-off’i viiv koht on neist kahe võidu kaugusel.

HISPAANIA, LEB GOLD

Jaan Puideti koduklubi Valladolidi Real (17-9) sai Hispaania esiliigas kirja napi võidu, kui reedel alistati võõrsil Melilla (9-17) 81:80. Puidet teenis mänguaega 26 minutit ja viskas oma meeskonna paremuselt teise korvikütina 14 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 3/5, vabavisked 1/1). Seejuures tõi Valladolidile võidu just Puideti viimaste sekundite vise ning tegemist on eestlase tänavuse hooaja punktirekordiga Hispaania esiliigas. Lisaks võttis ta meeskonna parimana ka 4 lauapalli ja andis 2 resultatiivset söötu. Miinuspoolele kanti statistikas 2 pallikaotust ja üks viga.

Hispaania esiliigas sai magusa võidu ka Siim-Sander Vene leivaisa Burgose San Pablo (19-7), kes oli laupäeval koduväljakul 75:70 parem lähirivaalist Gipuzkoast (18-8). Vene mängis 29 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 10 punkti (kahesed 2/5, kolmesed 2/4), 4 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga.

Burgos hoiab 45 punktiga Hispaania esiliigas kolmandat kohta, kuid tabeli tipus on punktivahed minimaalsed. Valladolid on 43 punktiga seitsmes. Põhiturniiri võitja tõuseb otse kõrgliigasse, teisele kuni üheksandale kohale tulnud meeskonnad selgitavad play-off’ides teise kõrgliigasse pääseja.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas teenis laupäeval kindla võidu Sten Soku koduklubi Iraklis (18-10), kes alistas võõral väljakul 84:58 Amyntase (9-19). Sokk viskas 19 mänguminuti jooksul 8 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 2/2), võttis 3 lauapalli, jagas meeskonna parimana 5 resultatiivset söötu ja tegi ühe vaheltlõike. Eestlase arvele kogunes ka 3 isiklikku viga. Iraklis hoiab Kreeka esiliigas 46 punktiga neljandat kohta ning on endale play-off koha juba kindlustanud.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliigas sai seitsmenda järjestikuse kaotuse Mait Petersoni meeskond Agrigento Fortitudo (5-15), kes jäi pühapäeval kodus 84:88 alla Chiusi San Giobbele (5-15). Peterson 3 minutiga kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/1), aga tema kontosse jäi üks korvisööt.

Pühapäeval sai Itaalia esiliigas kaotuse kirja ka Karl Markus Poomi tööandja Rieti Real Sebastiani (12-8), kes vandus kodusaalis 82:85 alla Piacenza UCC-le (5-15). Sellega lõppes ka Rieti neljamänguline võiduseeria. Poom sel korral väljakule ei pääsenud.

Itaalia esiliigas hoiab Rieti oma grupis 34 punktiga neljandat positsiooni ning on play-off koha juba kindlustanud. Samasse gruppi kuuluva Agrigento play-off’i pääsemise lootused on kustunud. Hetkel ollakse 12 punktiga kümnendal kohal. 12. ehk viimaseks jäänud meeskond langeb liigast välja, üheksanda kuni 11. koha omanikke ootavad väljalangemismängud.

ITAALIA, SERIE B NAZIONALE

Itaalia tugevuselt kolmandas liigas sai Karl Johan Lipsu koduklubi Chieti (14-15) neljanda kaotuse järjest, seekord jäädi laupäeval võõrsil 58:70 alla Mestrele (17-13). Lips veetis platsil 35 minutit ning tõi selle ajaga oma meeskonna resultatiivseimana 14 punkti (kahesed 5/8, kolmesed 1/4, vabavisked 1/4), hankis tiimi parimana 9 lauapalli, andis tiimi parimana 4 söötu ja tegi ühe vaheltlõike. Negatiivse poole peale jäid 6 pallikaotust ja 3 isiklikku viga. Chieti on 27 punktiga B-grupis 11. kohal, play-off’i pääsevad kaheksa paremat.

USA, NBA G LEAGUE

Henri Drell eelmisel nädalal korvpalliliigas NBA väljakule ei pääsenud. Tema kodumeeskond Chicago Bulls (34-37) pidas möödunud nädala jooksul kolm kohtumist, millest võideti üks. Esmaspäeval alistati kodus Portland Trail Blazers (19-52) 110:107, aga neljapäeval kaotati võõrsil 117:127 Houston Rocketsile (35-35) ja laupäeval kodus 113:124 Boston Celticsile (57-14). Drell kuulus koosseisu ainult mängus Portlandiga. Chicago Bulls hoiab NBA idakonverentsis üheksandat ehk eelviimast play-in’i viivat kohta.

NBA G Liigas mängiv Windy City Bulls (14-17) kohtus möödunud nädalal võõrsil kahel korral Capital City Go-Goga (18-14) ning pidi mõlemal juhul tunnistama vastaste kindlat paremust. Kui reedel kaotati 107:129, siis pühapäeval olid kaotusenumbrid 99:121. Drell pääses platsile vaid teises mängus. Eestlane sai mänguaega 33 minutit, mille jooksul viskas meeskonna paremuselt teise skooritegijana 19 punkti (kahesed 5/8, kolmesed 1/4, vabavisked 3/4), hankis 6 lauapalli, andis 2 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike ning blokeeris ühe vastaste pealeviske. Lisaks jäi tema arvele 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga. Windy City Bulls on G Liiga idakonverentsis 11. kohal, play-off’i jõudmise lootused on kadunud.

USA, NCAA

Sel hooajal ainsa eestlasena USA üliõpilasliiga NCAA finaalturniirile ehk Märtsihullusele pääsenud Markus Ilveri kodumeeskond Wisconsin (22-14) langes konkurentsist juba esimeses ringis, kui kaotas reedel 61:72 James Madisonile (32-4). Ilver pääses platsile vaid 2 minutiks ning lisaks mänguajale ühtegi teist statistilist näitajat protokolli kirja ei saanud.

Tänavuse hooaja vahele jätva Henri Veesaare koduülikool Arizona (27-8) jõudis NCAA finaalturniiril 16 parema hulka. Neljapäeval alistati avaringis Long Beach State (21-15) kindlalt 85:65 ja laupäeval teises ringis Dayton (25-8) 78:68. Arizona järgmine vastane on Clemson.

EUROLEAGUE NEXT GENERATION TOURNAMENT

Oliver Kullamäe koduklubi Ulmi U18 meeskond võitis eelmisel nädalal Dubais peetud Euroliiga noorteturniiri. Turniiri alustati reedel 83:67 võiduga Thessaloniki Arise üle. Kullamäe mängis 15 minutit, kuid kätt valgeks ei saanud (kahesed 0/1, kolmesed 0/3). Eestlase arvele jäi üks lauapall, 3 korvisöötu, üks vaheltlõige ja 3 pallikaotust.

Samal päeval alistati ka Villeurbanne’i ASVEL kindlalt 98:78. Kullamäe viibis platsil 13 minutit, viskas 9 punkti (kolmesed 1/1, vabavisked 6/6), andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe pallikaotuse ning teenis 2 isiklikku viga.

Laupäeval kohtuti Dubai Falconsiga, kellele kaotati 73:80. Kullamäe sai seekord mänguaega 19 minutit, aga isiklikku punktiarvet avada ei suutnud (kahesed 0/2, kolmesed 0/1). Eestlane võttis 5 lauapalli, andis 3 resultatiivset söötu, tegi 2 pallikaotust ning sai kirja 2 isiklikku viga.

Pühapäevases finaalis alistati lisaajal 89:84 Kaunase Žalgiris. Kullamäe arvele kogunes 11 minutiga 2 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/1), üks lauapall, üks korvisööt, üks vaheltlõige, üks pallikaotus ja 2 isiklikku viga.

Selle turniiri võiduga tagas Ulmi U18 meeskond pääsu maikuus toimuvale noorte Euroliiga finaalturniirile.

EESTLANNAD VÄLISMAAL | MAILIS POKK TEGI PRANTSUSMAAL DEBÜÜTMÄNGUS HEA ESITUSE

Eesti välismaal mängivate naiskorvpallurite tegemisi kajastavas nädala kokkuvõttes liikus sel nädalal põhirõhk Prantsusmaa kõrgliiga peale, kus oma debüüdi uue tööandja eest tegi Eesti koondise kapten Mailis Pokk. Lisaks talle käis ookeani taga sel hooajal viimast korda väljakul Marie Anette Sepp, vahendab Basket.ee.

PRANTSUSMAA

Kuna Poola kõrgliigas lõppes hooaeg juba märtsi esimeses pooles, liitus Eesti naiste koondise kapten Mailis Pokk veel Prantsusmaa kõrgliigaklubiga Tarbes, kellel oli vaja vigastatud mängijale kiiret asendust.

31-aastase Poki pühapäeval toimunud debüüt uue klubi eest kujunes naiskonnale õnnetuks, kuna Tarbes (10-10) sai võõrsil kindla 58:82 kaotuse Montpellier’ (12-8) vastu.

Varasemalt hooajal 2018/19 Prantsusmaa kõrgliigas Landes Basketis pallinud eestlanna viibis väljakul kokku 20 minutit ning kogus selle ajaga 9 punkti (kahesed 3/7, kolmesed 1/2), 5 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Tarbes’ poolel oli resultatiivseim 18 punkti, 5 lauapalli ja 4 korvisöötu kirja saanud Carla Leite, Camille Droguet tõi 12 silma ja 5 lauapalli ning Dominique Malonga panustas 10 punkti ja 7 lauapalliga.

Võitjate edukaim oli suurturniiridel ka Prantsusmaa koondist esindanud Mamignan Toure 19 punkti, 6 lauapalli ja 4 sööduga. Elodie Naigre ja Ameryst Alstoni arvele jäi võrdselt 14 silma ning Garance Rabot kogus 13 punkti ja 6 lauapalli.

Tabelis kuuendal real olev Tarbes peab põhiturniiri eelviimase matši 30. märtsil koduväljakul, kui võõrustatakse teisel kohal paiknevat Borges’ (16-4) naiskonda.

Eesti koondise tsenter Maaja Bratka ei saanud hooaega vigastuse tõttu kahjuks lõpuni mängida. Tema kodunaiskond Champagne Basket (6-15) jätkas järjekordse kaotusega, kui kodusaalis jäädi 58:63 alla Montbrison’le (16-5).

31-aastasel Bratkal jäi 11 liigakohtumisega kirja keskmiselt 25 mänguminutit ning selle ajaga kogus eestlanna 7,8 punkti, 4 lauapalli ja 0,7 vaheltlõiget. Tema kahepunktiviskeid tabasid 44,8- ja kolmesed 39,1-protsendiliselt.

Põhiturniiri 10. koha kindlustanud Champagne Basketil on Prantsusmaa esiliigas mängida veel viimase vooru kohtumine, kui kodusaalis võõrustatakse tabeli punast laternat CFBB (2-19) tiimi.

ROOTSI

Marta Eleri Jaama ja Södertälje (20-2) said Rootsi kõrgliiga põhiturniiri viimases voorus üllatuskaotuse, kui võõrsil jäädi hullumeelses trilleris teisel lisaajal 79:83 alla Marki (11-11) naiskonnale. Jaama mängus kaasa ei teinud.

Södertälje resultatiivseim oli 22 punkti, 12 lauapalli, 5 resultatiivset söötu ja 5 vaheltlõiget kirja saanud Klara Lundquist, tabava kolmesega kohtumise esimesele lisaajale viinud Tegan Graham kogus 14 silma ja 9 lauapalli ning AManda Kantzy ja Fride Eldebrink viskasid vastavalt 12 ja 11 punkti.

Marki naiskonna poolel kogus Divora Alem 24 punkti, 11 lauapalli ja 5 resultatiivset söötu, Taya Corosdale’i arvele jäi 21 silma, 7 lauapalli ja 5 vaheltlõiget ning Mia Heide tõi 19 punkti ja 16 lauapalli.

18-aastase eestlanna keskmised näitajad on 18 kohtumisega olnud 9,4 minutit, 1,3 punkti, 1,6 lauapalli ja 0,6 vaheltlõiget. Jaama kahepunktivisete tabavus on olnud 33,3% ja kolmepunktivisete tabavus 20%.

Rootsis on põhiturniiri sellega läbi ning Södertälje läheb play-off’idele vastu esimese asetusena.

ISLAND

Tänavuse hooaja keskel Saksamaa kõrgliigatiimist Leverkusenist lahkunud ja Islandi kõrgliigasse kolinud 24-aastane Eesti koondislane Tea Adams ja tema koduklubi Reykjaviki Valur (9-11) lõppenud nädalal liigamängus platsil ei käinud.

Adamsi Islandi kõrgliiga keskmised näitajad senise viie mänguga on olnud 29 minutit, 17,8 punkti, 6,4 lauapalli ja 3,8 resultatiivset söötu. Kahepunktivisete tabavus on tal olnud 46,6% ja kolmepunktivisetel 31,3%.

Islandil on käimas põhiturniiri teine faas, kus tabel on löödud kaheks. Valur heitleb alumise nelja naiskonna hulgas ning nende järgmine matš toimub 26. märtsil, kui külla sõidetakse liiga punasele laternale Snaefellile (2-18).

USA, NCAA I divisjon

Marie Anette Sepp ja University of Albany lõpetasid hooaja, kui kaotasid WNIT turniiri esimeses ringis Colgate’i naiskonnale 50:64. 21-aastane eestlanna viibis platsil viis minutit ning sai selle ajaga kirja ühe lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja 2 pallikaotust. Hooaja kokkuvõttes jäi Sepale kirja 20 mänguga keskmiselt 4,6 minutit, 0,9 punkti, 0,5 lauapalli ning 0,4 korvisöötu. Visketabavus väljakult oli 31,3% ning sealhulgas kolmesed 14,3%.