Eestlased välismaal | Lips lammutab Balkani eest kahel rindel, Kullamäe pakkus taas viskekontserdi

-Kristian Kullamäe | Foto: fiba.basketball

Erinevates Euroopa korvpalliliigades mängivatel eestlastel oli eelmisel nädalal taas väga tihe tööaeg, kui paljudel meie meestel oli vaja mängida nädalas kaks kohtumist. Kõige vägevamalt sai ülesandega taas hakkama Karl Johan Lips, kes tegi suurepärased esitused nii eurosarjas kui ka koduses Bulgaaria liigas. Kristian Kullamäe hiilgas oma sooritusega eurosarjas, aga Hispaania liigas oli tal koos kõigi teiste ACB-s pallivate eestlastega kahvatu nädal. Itaalias tehtud esitustest saab meistriliigast välja tuua Joonas Riismaa hea esituse Euroliiga tiimi vastu ning esiliigast selle fakti, et Karl Markus Poomi eelmise nädala sähvatus polnud juhuslik, vahendab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia (2-4) eelmise nädala tipphetk oli Euroliigas, kus kodusaalis suudeti värskelt taas tiimi juhendajaks palgatud Duško Ivanovici avamängus teenida 84:83 võit Belgradi Partizani (2-4) vastu. 26-aastane Kotsar alustas kohtumist pingilt ning kogus 24 minutiga 11 punkti (kahesed 4/5, vabavisked 3/3), 4 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike ning 2 isiklikku viga. Algviisikus platsile saanud Sander Raieste panustas 12 minuti jooksul 5 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/2), ühe lauapalli ja 2 isikliku veaga.

Paar päeva hiljem pidi Baskonia (4-4) Hispaania kõrgliiga raames koduplatsil tunnistama aga Gran Canaria (4-4) 88:76 paremust. Mõlema eestlase mänguaeg jäi napiks, kui Kotsar viibis väljakul 10 minutit ning tõi 2 punkti (kahesed 1/4) ja ühe lauapalli ning tegi ühe pallikaotuse ning Raieste arvele jäi 7 minutiga üks möödavise ja üks isiklik viga.

Kristian Kullamäe ja Hispaania klubi Bilbao Basket (3-0) jätkavad FIBA Europe Cupi sarjas kaotuseta, kui eelmisel nädalal saadi kodusaalis kindlalt 106:58 jagu Briti tiimist Caledonia Gladiators (2-1). Pingilt sekkunud 24-aastane eestlane tegi suurepärase esituse, kui kogus 18 minutiga oma tiimi edukaimana 25 punkti (kahesed 4/6, kolmesed 5/7, vabavisked 2/2), 4 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 3 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

Hispaania liigas läks nädalalõpp Bilbao Basketi (4-4) jaoks aga hapult, kui võõrsil kaotati mõned päevad varem Tallinnas BC Kalev/Cramo küüsist napilt pääsenud Zaragozale (3-5) 63:77. Kullamäel jäi pingilt tulles isiklik skoor avamata (kahesed 0/1, kolmesed 0/4), kuid tema arvele kanti 3 lauapalli, 2 korvisöötu ja 2 pallikaotust.

Artur Konontšuk ja Granada (1-7) võõrustasid ACB liigas tabeliliidrit Madridi Reali (8-0) ning pidid vastu võtma 76:83 kaotuse. 23-aastane Eesti koondise ääremängija viibis platsil 12 minutit ning jäi selle ajaga nullile (kahesed 0/1, kolmesed 0/3). Küll kanti Konontšuki nime taha 2 lauapalli ja 3 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A

Joonas Riismaa tegi Itaalia kõrgliigas Euroliiga satsi vastu korraliku esituse, kuid Brindisi (0-6) meeskonda see põhiturniiri avavõiduni ikkagi ei aidanud. Kodusaalis tuli tunnistada Milano (4-2) 87:57 paremust. 21-aastasel eestlasel õnnestus platsil olla 29 minutit ning koguda selle ajaga 10 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 2/5), 5 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks vaheltlõige, 4 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Kaspar Treier ja Sassari (1-5) pidid Itaalia liigas taas vastu võtma kaotuse, kui võõrsil jäädi 79:90 alla Varesele (2-4). 24-aastasel eestlasel jäi isiklik punktiarve avamata (kahesed 0/1, kolmesed 0/3), kuid protokolli läksid 2 lauapalli, üks vaheltlõge, 3 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

POOLA, PLK

FIBA Europe Cupi valitseval meistril Wloclaweki Anwilil (1-2) õnnestus läinud nädalal teenida eurosarjas tänavune esimene võit, kui võõrsil oldi tänu Janari Jõesaare heale sooritusele 79:41 paremad Sibiu (0-3) tiimist. 29-aastane eestlane oli avaviisikus ning panustas võitu kaksikduubliga. Jõesaare kontole kanti 12 punkti (kahesed 0/3, kolmesed 4/9), 10 lauapalli, üks vaheltlõige, üks pallikaotus ja 2 isiklikku viga. Poola kõrgliigas oli Anwilil mänguvaba nädal.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tass ja Oostende (2-0) pidid nädala keskel FIBA Meistrite liiga raames vastu võtma kaotuse, kui võõrsil jäädi 68:81 alla prantslaste Strasbourg’ile (0-2). 24-aastane eestlasest keskmängija sekkus pingilt ning ühtegi pealeviset ei teinud. Tema arvele läks 13 minutiga üks lauapall, üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga.

Belgia ja Hollandi ühisliigas teenis Oostende (5-1) aga tabelisse võidulisa, kui võõrsil oldi 84:77 paremad Antwerpist (4-2). Tass jättis ka sel korral peale viskamata ning kätt valgeks ei saanud. Eestlase kontole kogunes üks lauapall, üks viskeblokeering ja 3 isiklikku viga.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas Carlos Jürgensil ja Kedainiai Nevežisel (0-7) lõppenud nädalal mänge polnud. Küll mängiti aga karikasarja raames, kus saadi kodusaalis 83:57 jagu esiliiga liidrist Palanga Olimpasist. Algviisikus platsile jooksnud 25-aastane Jürgens panustas 8 punkti (kahesed 4/4, kolmesed 0/3), 6 lauapalli, ühe vaheltlõike, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

BULGAARIA, NBL

Bulgaaria klubi Botevgradi Balkan (2-0) ja Karl Johan Lips jätkasid FIBA Europe Cupi raames võimsalt, kui kodusaalis võideti 81:70 Portugali tiimi Lissaboni Sportingut (1-1). 27-aastane Lips tegi veel ühe vägeva kaksikduubli, kui sai 37 minutiga kirja 23 punkti (kahesed 4/4, kolmesed 4/9, vabavisked 3/6), 14 lauapalli (neist 6 ründelauast), 3 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 4 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Ka koduses liigas jätkas Balkan (4-1) võidulainel, kui koduplatsil mängiti 89:85 üle Pleveni Spartak (3-2). Lips kerkis mängu parimaks meheks, kui panustas 38 minutiga võitu 25 punkti (kahesed 6/7, kolmesed 2/3, vabavisked 7/7), 4 lauapalli, 3 resultatiivse söödu, 2 vaheltlõike, ühe bloki, 2 pallikaotuse ja ühe isikliku veaga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas on Siim-Sander Vene koduklubi Burgos San Pablo (5-1) tasapisi rühkinud järjestikuste võitudega tabeli tippu. Eelmisel nädalal õnnestus Burgosel esmalt võita Jaan Puideti kodutiimi Real Valladolidi (3-3) kodus 94:69. Algviisiklane Siim-Sander Vene viskas 20 minutiga 10 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 2/3) ning kogus veel ka 2 resultatiivset söötu, ühe pallikaotuse ja 4 isiklikku viga. Puidet oli platsil 27 minutit ning tõi 2 silma (kahesed 1/1, kolmesed 0/3), 4 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike ning tegi 2 pallikaotust.

Nädala teises kohtumises aitas 32-aastane Vene Burgosel võõrsil 84:72 üle mängida Cantabria (2-4) meeskonna. Taas avaviisikus platsile jooksnud eestlane panustas võitu 21 minutiga 7 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 1/2, vabavisked 2/3), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe vaheltlõike, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

31-aastane Puidet ja Real Valladolid said nädala teises matšis tunda võidurõõmu, kui kodusaalis mängiti 72:66 üle Real Betis (1-5). Musta töö spetsialistist eestlane kogus 21 minutiga ühe punkti (kolmesed 0/4, vabavisked 1/2), 8 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja 3 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia tugevuselt teisel liigatasemel oli meeskondadel kahe mängu nädal ning hea on tõdeda, et Karl Markus Poom on Monferrato (2-6) särgis ennast põhirotatsiooni murdnud. Nädala esimeses matšis oli 19-aastane Poom oma tiimi üks paremaid, kui kodusaalis kaotati 66:74 Juvi Cremonale (4-3). Noorelt eestlaselt avaviisiklasena 31 minutiga 8 punkti (kahesed 4/4, kolmesed 0/2), 9 lauapalli, 2 vaheltlõiget ning 2 isiklikku viga.

Nädala teises kohtumises kaotasid Poom ja Monferrato võõrsil Torinole (6-2) 98:112. Eestlane panustas taas algviisiklasena 26 minutiga 6 punkti (kolmesed 2/3, vabavisked 0/2), 2 lauapalli, ühe korvisöödu, 2 vaheltlõiget ja 4 isiklikku viga.

Mait Peterson ja Agrigento (3-5) alustasid nädalat võõrsil suure 72:105 allajäämisega Trapanile (7-1). 21-aastane eestlasest keskmängija panustas 15 minutiga 3 punkti (kahesed 1/4, vabavisked 1/1), ühe lauapalli, ühe blokeeringu ja 3 isikliku veaga. Nädala teises matšis alistas Agrigento kodusaalis 96:78 Cantu (6-2) meeskonna. Petersonilt 8 minutiga üks punkt (kahesed 0/2, vabavisked 1/2), üks lauapall ja 4 isiklikku viga.

Gregor Kuuba ja Cento (3-5) alustasid nädalat 82:77 võiduga Rimini (2-6) üle. 20-aastane eestlane sai 11 minutiga kirja 3 punkti (kolmesed 1/1), 3 lauapalli ja ühe isikliku vea. Nädala teises mängus kaotas Cento kodus napilt 93:94 Nardole (4-4). Kuubal läks 6 minutiga protokolli kirja kaks möödaviset – üks kahene ja üks kolmene.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas sai Thessaloniki Iraklis (3-3) juurde võidu, kui kodusaalis oldi napilt 75:73 paremad Milonase (4-2) meeskonnast. Pingilt sekkunud 34-aastane Sten Sokk panustas 29 minutiga 8 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/4, vabavisked 1/2), 4 lauapalli, 9 resultatiivset söötu, 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

USA, NBA

Henri Drell ja Windy City Bulls alstavad tänavust G Liiga hooaega sel nädalal, kui kohe mängitakse kaks järjestikust kohtumist Iowa Wolves’i vastu.

USA NCAA

USA üliõpilasliigas NCAA pannakse pall samuti sel nädalal mängu. Kerr Kriisa (West Virginia) ei saa viimaste uudiste kohaselt mängukeelu tõttu üheksas esimeses põhiturniiri mängus kaasa teha, kuid lisaks temale on meil NCAA I divisjonis hooaega alustamas Henri Veesaar (Arizona), Markus Ilver (Wisconsin), Johannes Kirsipuu (Central Arkansas) ja Kaspar Sepp (Valparaiso).

Eestlannad välismaal | Üprus aitas hea mänguga naiskonna võidule, Bratka heast esitusest ei piisanud

Enne Eesti rahvuskoondise juurde tulemist täitsid välismaal mängivad Eesti naiskorvpallurid lõppenud nädalal ära oma kohuse koduklubi ees ning tegid kaasa järjekordsetes liigamängudes. Kui Portugalis ja Rootsis õnnestus vastavalt Greeta Üprusel ja Marta Eleri Jaamal võita, siis Prantsusmaal jäi Maaja Bratka ponnistusest väheseks, vahendab Basket.ee.

POOLA

Poola kõrgliigas lõppenud nädalal mänge ei peetud ning pärast koondisepausi tullakse platsile uuesti järgmisel nädalal, kui Mailis Pokil ja Poznanil (1-3) on ees kaks kohtumist – esmalt kolmapäeval kodusaalis Wroclawiga (2-1) ning seejärel laupäeval võõrsil Polkowicega (3-0).

Kõigis oma naiskonna neljas senises liigamängus kaasa löönud Pokk on keskmiselt 31,8 minutiga toonud Poola kõrgliigas 11 punkti, 3 lauapalli ning 2,5 resultatiivset söötu. Tema kolmepunktivisete tabavus on olnud 46,7% ja kahepunktivisetel 64,7%.

Liigatabelis on Poznan hetkel 11 naiskonna konkurentsis võitude-kaotuste suhtelt jagamas 8.-9. positsiooni. Nüüd tuleb Poola liigas mõnenädalane koondisepaus ning siis on Poznani järgmiseks vastaseks Wroclawi (2-1) naiskond.

PRANTSUSMAA

Maaja Bratka ja Champagne Basket (2-3) pidid läinud nädalavahetusel Prantsusmaa naiste esiliigas vastu võtma kaotuse, kui kodusaalis jäädi 61:68 alla Chartres’ (2-3) naiskonnale.

Eestlanna alustas lähirivaali vastu avaviisikus ning viskas oma naiskonna paremuselt teise mängijana 13 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 2/3, vabavisked 1/2). Lisaks hankis 31-aastane Bratka 6 lauapalli, pani ühe viskeblokeeringu ning tegi 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Champagne Basketi resultatiivseim oli 18 punkti, 5 lauapalli ja 5 vaheltlõiget kogunud Manoe Cisse, Stepha M’Baye tõi 12 silma, 5 lauapalli ja 3 vaheltlõiget. Võitjate poolel panustas Ty Battle 13 punktiga.

Bratka on kaasa teinud kõgis viies oma naiskonna senises liigamängus ning tema keskmised näitajad on 27,6 minutiga olnud 8,2 punkti, 4,2 lauapalli ja üks vaheltlõige. Kahepunktivisete tabavuseks on olnud 48% ning kolmestel 41,7%.

Järgmisena kohtub eestlanna kodunaiskond pärast koondiseakent võõrsil tabeli lõpus paikneva SIG-i (1-4) tiimiga.

PORTUGAL

Portugali naiste kõrgliigas aitas Greeta Üprus oma kodunaiskonna Ferragudo (2-5) teise võiduni, kui võõrsil mängiti 73:67 üle tabeliliider Esgueira (5-2).

29-aastane eestlanna viibis algviisiklasena platsil kõik 40 minutit ning oli 19 punktiga oma naiskonnas selles vallas paremuselt teine. Lisaks hankis Üprus 10 lauapalli, jagas ühe korvisöödu, tegi ühe vaheltlõike, tegi 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Võitjate edukaimaks tõusis ameeriklanna Kennedy Nicholas, kes tegi 27 punkti ja 19 lauapalliga võimsa kaksikduubli, Leticia Soares panustas 12 silma, 7 lauapalli ja 6 resultatiivse sööduga. Kaotajatest panustas Trudy Walker 9 punkti ja 16 lauapalliga.

Üprus on nüüd Portugalis jõudnud teha kolm liigamängu ning tema keskmised näitajad on seni olnud 36,7 minutit, 16 punkti, 6,3 lauapalli ja 2 resultatiivset söötu. Seejuures on kahepunktivisked tabanud 55,6- ja kolmesed 50-protsendiliselt.

Tihedas liigatabelis on Ferragudo 12 naiskonna hulgas jagamas 10.-11. kohta. Järgmisena kohtutakse pärast koondiseakent kodusaalis GDESSA (5-2) tiimiga.

ROOTSI

Rootsi naiste korvpalliliigas jätkas 18-aastase Marta Eleri Jaama kodunaiskond Södertälje (4-0) põhiturniiri võimsalt, kui kodusaalis mängiti Alvik Basket (1-3) üle numbritega 100:55.

Noor eestlanna teenis mänguaega 8 minutit ning kogus lõpuks ühe punkti (kahesed 0/1, vabavisked 1/2), 3 lauapalli ja ühe isikliku vea. Võitjate parimatena tõid Louice Halvarsson 20 punkti ja 8 lauapalli, Klara Lundquist 19 silm, 16 lauapalli ja 5 söötu ning Maria Jespersen 19 punkti, 11 lauapalli ja 7 söötu.

Ka Rootsi kõrgliigas jätkatakse mängudega pärast koondisepausi ning Södertäljet (4-0) ootab ees kohtumine liiga viimase AIK Basketi (0-4) naiskonnaga.