EESTLASED VÄLISMAAL | Raieste lõpetas hooaja silmapaistvate esitustega, Kullamäe hooaja lõppakord oli samuti tummine

-Sander Raieste | Foto: EPA/Scanpix

Välisliigades mängivate Eesti korvpallurite jaoks on põhiturniirid lõppenud ja play-off’id kohe algamas või juba käimas. Hispaania kõrgliigas mängivate Maik-Kalev Kotsari, Kristian Kullamäe ja Sander Raieste hooajad on juba läbi saanud, sealses esiliigas pallivad Siim-Sander Vene ja Jaan Puidet aga alustavad jahti kõrgliiga piletile omavahelise mõõduvõtuga. Viimased põhiturniiri kohtumised peeti ka Saksamaa kõrgliigas, kus on head hooaega tegemas Artur Konontšuk. Kui Matthias Tassi koduklubi liigub eksimatult Belgia meistritiitli poole, siis Janari Jõesaare klubi mängis Poola kõrgliiga veerandfinaalseerias edu maha, kirjutab Basket.ee.

HISPAANIA, ACB

Hispaania kõrgliigas lõppes põhiturniir. Eesti koondislaste Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Vitoria-Gasteizi Baskonia (18-16) jäi play-off’ist välja. Lõppenud nädalal peeti kaks kohtumist, millest üks võideti, teine aga kaotati. Reedel alistati koduplatsil Murcia UCAM (21-13) 94:79. Raieste tegi sealjuures oma selle hooaja parima mängu, visates perfektse visketabavuse juures 12 punkti (kolmesed 4/4). Lisaks hankis ta 16 platsil viibitud minutiga 2 lauapalli ja tegi 3 viga. Kotsar mängis 14 minutit ning kogus selle ajaga 5 punkti (kahesed 2/3, vabavisked 1/4), 6 lauapalli ja ühe isikliku vea.

Pühapäeval aga mängiti võõrsil Madridi Realiga (28-6), kellele kaotati 100:106. Raieste sai põhiturniiri viimases kohtumises mänguaega 23 minutit, viskas 9 punkti (kahesed 4/7, kolmesed 0/3, vabavisked 1/1), võttis ühe lauapalli ning tegi ühe pallikaotuse ja 3 viga. Seejuures kostitas Raieste Euroliiga tiitliprtendenti kolme vägeva pealtpanekuga. Kotsar viskas 15 minutiga samuti 9 punkti (kahesed 3/6, vabavisked 3/5), noppis 7 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe vaheltlõike ja sai 4 isiklikku viga.

Baskonia lõpetas Hispaania kõrgliigas üheksandana ehk jäi esimesena play-off’i ukse taha. Viimati jäi klubi play-off’ist välja hooajal 1993/94. Kotsar osales tänavu Baskonia särgis 33 Hispaania kõrgliiga kohtumises ning kogus keskmiselt 17,6 minuti jooksul 6,5 punkti, 3,2 lauapalli, 1,2 korvisöötu, 0,6 vaheltlõiget ja 0,2 blokki. Raieste keskmised näitajad olid 29 mänguga 9,3 minutit, 2,3 punkti, 0,9 lauapalli, 0,4 resultatiivset söötu ja 0,2 vaheltlõiget.

Hispaania kõrgliiga hooaeg on lõppenud ka Eesti koondislase Kristian Kullamäe ja tema koduklubi Bilbao (13-21) jaoks. Läinud nädala neljapäeval kaotati võõrsil 81:90 Manresale (19-15). Väljakul kõigist mängijatest kõige kauem ehk 26 minutit viibinud Kullamäe tegi kaotusele vaatamata hea esituse, visates Bilbao paremuselt kolmanda korvikütina 11 punkti (kahesed 4/6, kolmesed 1/5) ja jagades mängu parimana 7 resultatiivset söötu. Lisaks kogunes tema arvele üks vaheltlõige, 3 pallikaotust ja üks isiklik viga.

Pühapäeval saadi juba kuues järjestikune kaotus, kui põhiturniiri viimases mängus jäädi 68:72 alla tiitlikaitsjale Barcelonale (23-11). Kullamäe sai kodupubliku ees mänguaega 25 minutit ja viskas oma meeskonna paremuselt teise korvikütina 17 punkti (kahesed 6/10, kolmesed 1/6, vabavisked 2/2). Lisaks sai ta kirja 2 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, ühe vahelõike, 2 pallikaotust ja 2 viga.

Bilbao lõpetas hooaja 13. kohaga. Kullamäe käis Bilbao eest väljakul kõigis 34 Hispaania kõrgliiga kohtumises, keskmiselt 19,5 minutiga kogus ta 10,1 punkti, 2,3 lauapalli, 1,9 resultatiivset söötu, 0,8 vaheltlõiget ja 0,3 blokki.

SAKSAMAA, BBL

Artur Konontšuki koduklubi Oldenburgi Baskets (18-16) pidas möödunud nädalal oma viimased põhiturniiri mängud Saksamaa kõrgliigas. Esmalt jäädi neljapäeval võõrsil 74:91 alla tiitlikaitsjale Ulmi Ratiopharmile (24-10). Konontšuk viibis väljakul kauem kui keegi teine – 30 minutit – ning viskas selle ajaga 9 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 1/8), võttis mängu parimana 8 lauapalli, andis 3 resultatiivset söötu, tegi 2 pallikaotust ning teenis 2 isiklikku viga.

Põhiturniiri viimane kohtumine peeti pühapäeval, kui kodusaalis võeti kindel 107:84 võit Bambergi Brose (15-19) üle. Konontšuk teenis mänguaega 19 minutit, mille jooksul viskas ta 6 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 1/3, vabavisked 1/2), võttis 4 lauapalli, andis ühe korvisöödu ja tegi nii ühe pallikaotuse kui ka isikliku vea.

Oldenburg lõpetas põhiturniiri üheksanda kohaga ja läheb play-in turniiril vastamisi Hamburgi Towersiga.

ITAALIA, SERIE A

Tormi Joonatan Metsla koduklubi Pistoia Basket alustas Itaalia kõrgliiga veerandfinaalseeriat kaotusega: pühapäeval jäädi võõrsil 70:79 alla Bresciale. Metsla sedapuhku Pistoia koosseisu ei kuulunud. Seeria mängitakse kolme võiduni.

POOLA, PLK

Poola kõrgliiga veerandfinaalseeriat kahe võiduga alustanud Janari Jõesaare koduklubi Wloclaweki Anwil on kaotanud Stargardi Spojniale kaks järgmist mängu.

Möödunud neljapäeval ei suudetud võõrsil seeria saatust otsustada ning kaotati 82:86. Omadest kõige kauem, 34 minutit väljakul viibinud Jõesaar viskas 12 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 2/5), olles sellega meeskonna paremuselt teine-kolmas punktitooja. Eesti koondislane oli ka kohtumise parim lauavõitleja 10 palliga. Tegemist oli Jõesaare hooaja kolmanda kaksikduubliga. Veel jäi tema arvele 3 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, 2 pallikaotust ja 4 viga.

Laupäeval peetud neljandas mängus kaotati samuti võõrsil 68:86. Jõesaar mängis 26 minutit, viskas 8 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 2/7), võttis 4 lauapalli ja tegi ühe vea.

Seeria on nüüd 2-2 viigis, ees ootab otsustav viies mäng.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi koduklubi Oostende alistas Belgia meistrivõistluste veerandfinaalseerias mängudega 2:0 Leuveni Bearsi. Kolmapäeval Oostendes toimunud avamäng lõppes kodumeeskonna 83-64 võiduga. Tassi arvele jäi 12 minutiga 4 punkti (kahesed 2/2), 3 lauapalli, 4 pallikaotust ja üks isiklik viga.

Kaks päeva hiljem saadi võõrsil 80:69 võit. Tass mängis 16 minutit, mille jooksul kogunes tema arvele 6 punkti (kahesed 3/4, vabavisked 0/2), 3 lauapalli, üks pallikaotus ja 4 isiklikku viga

Poolfinaalis läheb Oostende vastamisi Liege’i Basketiga. Ka see seeria mängitakse kahe võiduni.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas sai läbi Carlos Jürgensi koduklubi Kedainiai Nevežise (10-20) hooaeg. Läinud nädalal lisandus tabelisse kaks võitu, kui esmaspäeval alistati võõrsil Panevežyse Lietkabelis (16-14) 93:92 ja neljapäeval samuti võõrsil Mažeikiai (11-19) 93:81. Jürgensi hooaeg lõppes vigastuse tõttu juba märtsis. Oma esimesel profihooajal jõudis Jürgens kaasa teha 24 liigamängus. Saagiks jäi keskmiselt 20,7 minutiga 7,7 punkti, 2 lauapalli, 2,8 tulemuslikku söötu, 0,5 vaheltlõiget ja 0,1 blokki. Nevežis lõpetas põhiturniiri üheksanda kohaga ehk jäi esimesena play-off’ist välja.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliiga põhiturniiri viimases voorus alistas Eesti koondise kapteni Siim-Sander Vene koduklubi Burgose San Pablo (26-8) reedel võõrsil Alicante (19-15) 83:73. Burgose klubi jaoks oli tegemist juba seitsmenda järjestikuse võiduga. 20 minutit mänginud Vene viskas 6 punkti (kolmesed 1/4, vabavisked 3/3), andis 2 resultatiivset söötu ja blokeeris ühe vastaste viske.

Jaan Puideti koduklubi Valladolidi Real (18-16) lõpetas Hispaania esiliigas põhiturniiri seitsme järjestikuse kaotusega. Reedel jäädi võõrsil kindlalt 58:85 alla Fuenlabradale (16-18). Puidet viibis platsil 26 minutit ehk rohkem kui ükski teine mängija ja viskas 9 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 1/4), mis oli meeskonna paremuselt kolmas näitaja. Eestlane võttis mängu parimana ka 6 lauapalli, jagas meeskonna parimana 5 resultatiivset söötu, tegi ühe vaheltlõike, kaotas 3 korral palli ning teenis 3 isiklikku viga.

Burgos sai põhiturniiril 60 punktiga teise koha ja Valladolid lõpetas 52 punktiga kaheksandana. Otse kõrgliigasse tõuseb uueks hooajaks vaid põhiturniiri võitja, teiseks kuni üheksandaks jäänud klubid selgitavad play-off’is teise kerkija. Sealjuures kohtuvad Burgos ja Valladolid veerandfinaalis just omavahel.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliiga play-off’is alistas Karl Markus Poomi koduklubi Rieti Real Sebastiani mängudega 3-0 Rimini Rinascita ning jõudis oma grupi poolfinaali. Esmaspäeval peetud seeria teises kohtumises saadi kodus kirja 73:69 võit. Poom pääses platsile vaid üheks minutiks ning ei saanud selle ajaga kirja mitte ühtegi statistilist näitajat.

Seeria viimaseks jäänud mäng võideti neljapäeval võõrsil 77:64. 2 minutiks platsile saanud Poomi statistikalehele jäi vaid üks pallikaotus.

Samuti kolme võiduni peetavas poolfinaalis on vastaseks Bologna Fortitudo.

Itaalia esiliiga väljalangemisgrupis sai Mait Petersoni koduklubi Agrigento Fortitudo (9-26) eelmisel nädalal kaks kaotust. Kolmapäeval jäädi koduplatsil 79:84 alla Cento Benedetto XIV-le (17-18). Peterson viibis platsil 11 minutit, kuid punktiarvet selle ajaga ei avanud (kahesed 0/2). Eestlane võttis 2 lauapalli, blokeeris ühe vastaste viske, tegi ühe pallikaotuse ning sai kirja 2 isiklikku viga.

Pühapäeval saadi võõrsil kindel 61:85 kaotus Rooma Luissi (11-23) käest. Peterson jäi taas nullile (kahesed 0/2). 12 väljakul viibitud minuti jooksul kogunes tema arvele 2 lauapalli, üks vaheltlõige ja üks isiklik viga.

Agrigento on väljalangemisgrupis 18 punktiga viies ehk eelviimane. Grupi kaks paremat jäävad püsima esiliigasse, ülejäänud langevad järgmiseks hooajaks astme võrra madalamale.

HISPAANIA, EBA

Hispaania tugevuselt neljanda liiga finaalfaasis võitis Karl Andres Matute Perneri koduklubi Archena oma grupi ning tõuseb järgmiseks hooajaks astme võrra kõrgemale. Kokku peeti kolme päeva jooksul kolm mängu, millest võideti kaks.

Neljapäevases kohtumises alistati Leonesa Cultural 89:76. Matute Perner pääses väljakule 12 minutiks, viskas 7 punkti (kahesed 3/4, vabavisked 1/4), võttis 3 lauapalli ja tegi 2 viga.

Päev hiljem aga kaotati Molletile 62:75. 13 minutit platsil veetnud Matute Perneri arvele kanti selles mängus 4 punkti (kahesed 2/5, vabavisked 0/4), 8 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks vaheltlõige, üks blokeeritud vise, 2 pallikaotust ja üks isiklik viga.

Laupäeval oldi 78:63 üle Aridanest. Matute Perner viskas 25 platsil viibitud minuti jooksul 9 punkti (kahesed 4/8, vabavisked 1/2), olles sellega meeskonna paremuselt kolmas skooritegija. Tema kontole jäi veel 6 lauapalli, 3 korvisöötu, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Kogu hooaja jooksul tegi eesti-mehhiko päritolu pallur kaasa kõigis 29 liigamängus, kus tema keskmised näitajad olid 17,2 minutit, 9,6 punkti, 6,1 lauapalli, 0,9 söötu, 0,6 vaheltlõiget ja 0,5 blokki.