fbpx
Close

Esimene eestlane hakkab mängima Austria kõrgliigas!

Avatar
-Saimon Sutt | Foto: Siim Semiskar

Austria kõrgliigaklubi Oberwart Gunners teatas täna, et uuel hooajal liitub nendega senine Pärnu Sadama tagamees Saimon Sutt, kellest saab meile teadaolevalt esimene eestlane, kes pallinud Austria meistriliigas.

Gunnersi näol on tegemist Austria korvpalli Bundesliga korraliku keskmikuga, kes kahel korral – aastatel 2011 ja 2016 – on suutnud meistrivõistlused ka võita. Kuuel korral on jäädud teisele kohale ning Austria karikas on peakohale tõstetud neljal aastal, viimati samuti 2016).

“See oli umbes juuni alguses, kui agent Marten Lombiots (Kokkuta Management’ist – toim.) helistas ja ütles, et nüüd on välismaalt pakkumine ning kas oleksin huvitatud. Esimesed mõtted olid positiivsed ja üllatunud, et välisklubi minu vastu huvi tunneb,” kommenteeris Sutt Korvpall24.ee portaalile läbirääkimiste algust.

Ta lisas: “Päris kiirelt võttis klubi treener (austerlane Horst Leitner – toim.) minuga ühendust ja rääkisime pikalt telefonis. Kõik oli väga professionaalne, viisakas ja jättis hea mulje. Treeneriga tekkis kohe hea klapp ja see tekitas kindla tunde. Minu jaoks oli positiivne ka see, et klubi treener sai eelmisel hooajal Austria liiga aasta parima treeneri auhinna.”

Läbirääkimised kestsid Suti sõnul umbes poolteist kuud ning allkirjastatud sai 1+1 leping, mis tähendab, et austerlastel on eestlasega pikemad plaanid kui kõigest üks hooaeg. “Ma olen väga rahul, et mind soovitakse vähemalt kaheks hooajaks. Eks aeg näitab, kaua ma lõpuks seal olen. Gunnersis pidi suvel väga hea individuaalne programm olema ja kui jään teiseks aastaks sinna, siis saab tuleval suvel hea põhja alla laduda,” rõõmustas Sutt.

Noormehe enda sõnul tuleb välismaal enda proovile panemise ja eneseületamise võimalus täiesti õigel ajal, kuna pärast hooaja lõppu oli sees tahtmine korvpalluri elu ka piiri taga järgi proovida. “Agendiga sai ka ühel hetkel palju seda arutatud ning mõlemad arvasime, et oleks aeg samm edasi teha.”

Nüüd on see hetk käes ning Sutt on juba esimesed kõnelused ka oma tulevase peatreeneri Horst Leitneriga pidanud ja tulevikku arutanud: “Treeneriga rääkides sain aru, et mind tahetakse sinna algviisikumeheks, meeskonnamängijaks ja skoorijaks ning vajadusel meeskonna liidriks. Meeskonnast lahkus eelmise hooaja liiga MVP (ameeriklane Hayden Lescault, kes viskas keskmiselt 17,5 punkti, hankis 4,7 lauapalli ja jagas 6,3 korvisöötu – toim.) ja tema asemele otsiti uut tagamängijat. Ega midagi kerget olema ei saa ja ma usun, et konkurents on tihe. Seal pead ise kõva mees olema ja koha eest võitlema!”

-Saimon Sutt | Foto: Siim Semiskar

Oberwart Gunnersil on lähiminevikust ka Eesti korvpalliga väikene side olemas, kui hooajal 2016/17 kohtus FIBA Europe Cupil nendega Tartu Ülikooli tiim ning sai kaks nappi kaotust. Toona oli Austria klubi põhiraskust kandmas täielikult välismaalased ning tõenäoliselt on sama joont hoitud senini. Ka Sutt vaatas ühe toonase mängu lepinguläbirääkimiste ajal järelvaatamisest üle.

“Mäletan neid mänge küll, aga ei osanud siis sellise pilguga jälgida ega arvata, et sellest saab minu tulevane klubi. Mulje jäi, et väga kiiret korvpalli mängiti, lahendati palju 1-1 olukordi ja kaitses üritati palju vahetada ühepikkuste mängijatega. Siis oli tiimil teine treener ning hetkel on mängustiil ilmselt veidi erinev. Aga toona olid lõpus otsustavatel hetkedel viis leegionäri sees ja vast see joon jätkub ja võetakse mind põhimeheks,” analüüsis Sutt.

Üldiselt Austria liiga kohta sai Tartus sündinud ja noortekarjääri kodulinnas veetnud mängumees infot oma tulevaselt peatreenerilt ning on lisaks ka ise internetiavarustest teadmisi juurde otsinud. “Pidi olema pigem kiire ja jõuline liiga. Aga, kuna ükski Eesti mängija seal liigas varem mänginud pole, siis väga palju infot ei tea,” sõnas karjääris järgmist sammu tegev Sutt lõpetuseks.

Sutt siirdub Austriasse väga korraliku hooaja pealt, kui Pärnu Sadamas kogus ta Eesti-Läti korvpalliliigas 30 mänguga keskmiselt 31,8 minutit, 11,5 punkti, 3,4 lauapalli, 3,2 resultatiivset söötu ja 1,2 vaheltlõiget. Lisaks kaasati noormees sügise hakul ka rahvuskoondise tegemistesse ning debüteeris Eesti eest 13. septembril nukra kaotusega lõppenud mängus Saksamaa vastu.

Wikipedia andmetel kõigest 7500 elanikuga Oberwarti väikelinnas tegutsev klubi on meeskonda komplekteerinud küllalt jõudsalt, kui lisaks eestlasele on paigas veel mitmed välismaalased. Mängujuhi positsioonil võtab koha sisse 24-aastane serblane Aleksa Nikolic ning ääri mehitavad 31-aastane leedulane Andrius Mikutis ja 19-aastane horvaat Edi Patekar. Nende ridade kirjutamise hetkel valitseb suur tühjus korvi all, kus mullu tegid tööd ameeriklastest võõrpallurid.

scroll to top
Inline
Inline