NBA läbi aegade parimate mängijate edetabelites troonivad enamasti oma klubi mitme meistrikarikani viinud legendid, näiteks Bill Russell (11 tiitlit), Michael Jordan (6) ja Kareem Abdul-Jabbar (6). Kuigi meistritiitli võitmine on ilmselgelt paljude NBA korvpallurite peamine eesmärk, ei ole päris kõigil legendaarsetel mängumeestel õnnestunud Larry O’Brieni trofeed pea kohale tõsta.
USA spordiportaali hinnangul on 15 parimat NBA meistrisõrmuseta mängijat:
- Dikembe Mutombo
Öeldakse, et meistritiitleid võidetakse kaitsemänguga, kuid NBA ajaloo üks parimaid kaitseankruid, 218 cm pikkune Kongo päritolu Mutombo tiitlini ei jõudnudki. Neli korda NBA parimaks kaitsemängijaks ja kaheksal korral tähtede mängule valitud Mutombo jõudis NBA finaali kahel korral, kus 2001. aastal vandus alla Los Angeles Lakersile ja 2003. aastal San Antonio Spursile.
- Tracy McGrady
Karjääri loojangul vigastustega kimpus olnud T-Mac oli tervena takistamatu – kahel viimasel hooajal Orlando eest tõi McGrady 30,2 punkti, 5,5 korvisöötu ja 6,3 lauapalli mängus. Play-off’ides skoorikuningat aga suur edu ei saatnud ja tihti jäi ta toppama esimesse ringi. Finaali jõudis McGrady vaid korra, 2013. aastal Spursi ridades, kuid jäi seal nullile.
- Reggie Miller
Läbi aegade üks parimaid viskajaid kaotas karjääri jooksul kolmel korral idakonverentsi finaalseeria otsustavas, seitsmendas mängus ja seda kolme eri klubi vastu. Kümme korda tähtede mängule valitud täpsuskütt Miller pääses NBA finaali vaid korra, aastal 2000, kui pidi tunnistama Lakersi paremust.
- Dominique Wilkins
NBA ajaloo üks parimaid skooritegijaid Wilkins tõi küll Atlantasse palju elevust, kuid ei suutnud Boston Celticsi, Chicago Bullsi ja Detroit Pistonsi domineerimise tõttu kordagi pääseda isegi idakonverentsi finaali.
- Chris Paul
NBA üks parimaid mängujuhte Chris Paul pole 15-aastase karjääri jooksul üllatuslikult isegi NBA finaali jõudnud. 2018. aastal oli ta tiitliseeriast vaid ühe võidu kaugusel, kuid Houston Rockets mängis 3-2 edu maha ja kaotas Golden State Warriorsile.
- Russell Westbrook
Kas pole uskumatu, et Westbrook sai kolm hooaega järjest hooaja kokkuvõttes kirja kolmikduubli? Hea statistika tiitleid ei too, kuid ei saa salata, et mitmekülgne mängumees on teinud korraliku karjääri. Westbrooki ainus finaalipääs pärineb 2012. aastast, mil tulevase MVP parimad aastad olid alles ees.
- Patrick Ewing
Läbi aegade üks parimaid keskmängijaid, 11 korral tähtede mängule valitud Ewing ei suutnud mööda pääseda Michael Jordanist ja Bullsist, jäädes tolle aja valitsejatele alla viies eri play-off’i seerias. Ewingu parim šanss tiitel võita tekkis 1994. aastal, mil Jordan oli erus, kuid siis jäi New York Knicks seitsmemängulises finaalseerias alla Hakeem Olajuwoni juhitud Houston Rocketsile.
- George Gervin
NBA üks alahinnatumaid punktimasinaid oli neljal hooajal liiga parim skooritegija, kes pälvis 12 korral ka kutse tähtede mängule. George ’Jäämees’ Gervin oli meistrikarikale kõige lähemal 1979. aastal, kuid tema 42 punktist ei piisanud, et idakonverentsi finaali seitsmendas mängus alistada Washington Bullets.
- James Harden
Hardenil on NBA meistritiitli võitmiseks veel küllaga aega, kuid karmis läänekonverentsis ei ole see ülesanne kergete killast. Sarnaselt Westbrookile pärineb Hardeni ainus NBA finaalikogemus 2012. aastast, mil Oklahoma City Thunder kaotas mängudega 1-4 Miami Heatile.
- Allen Iverson
Ka hiilgeaegadel NBA parimaks mängijaks peetud Iversonil jäi meistrisõrmus võitmata. 2001. aastal tassis NBA kõige väärtuslikumaks mängijaks valitud Iverson peaaegu ainuisikuliselt Philadelphia 76ersi NBA finaali, kus jäädi aga kindlalt alla Shaquille O’Neali ja Kobe Bryanti juhitud Lakersile.
- Steve Nash
Kuigi kahekordne MVP Nash ei teinud küll nii palju skoori kui teised siinses edetabelis, on Naismithi kuulsuste halli valitud mängujuhi näol tegemist ikkagi NBA legendiga. 2000. aastate algul koos Amar’e Stoudemire’i ja Shawn Marioniga NBA-d raputanud Nashi laeks Phoenix Sunsiga jäid läänekonverentsi finaalid ning tiitlit ei toonud ka karjääri viimased aastad Lakersis.
- John Stockton
Kaitsespetsialist ja NBA ajaloo parim söödumeister Stockton moodustas 1980ndate lõpus ja 1990ndatel koos Karl Malone’iga võimsa tandemi, kuid kahel aastal järjest finaali jõudnud Utah Jazzi teekonna lõpetas mõlemal korral tasavägise seeria järel Jordani Bulls.
- Elgin Baylor
Vaatamata sellele, et Baylor säras korvpalliväljakutel, jäi tema finaalide saldoks 0-8, mis on ühtlasi ka NBA rekord – ta on enim finaalis mänginud mängija, kes ei ole tulnud NBA meistriks. Neist seitsmel korral sai saatuslikuks tollal valitsenud Boston Celticsi dünastia ülemvõim. Baylor riputas põlveprobleemide tõttu ketsid varna pärast üheksat mängu hooajal 1971/72, saatuse irooniana kulmineerus just see hooaeg Lakersi jaoks üle 18 aasta taas meistritiitliga.
- Charles Barkley
Kõigest 198 cm pikkusena üles antud jõuline ääremängija Barkley sai pikkade meeste domineerimise ajastul suurepäraselt hakkama. Suisa nii hästi, et alamõõduline eesliinimängija on läbi aegade üks parimaid lauavõitlejaid ja 1993. aasta põhihooaja MVP. Samal aastal vedas Barkley Phoenix Sunsi ka NBA finaali, kus tuli aga mängudega 2-4 alla vanduda Jordanile ja Bullsile.
- Karl Malone
Kareem Abdul-Jabbari järel NBA ajaloos teisena kõige rohkem punkte (36 928) visanud Malone ei suutnud Utah Jazzile võita enamat kui läänekonverentsi tiitlid. Sarnaselt mitmele teisele siinses nimekirjas, oleks ilmselt ka jõujuurikal Malone’il mõni meistrisõrmus, kui samal ajal ei oleks liigat valitsenud Michael Jordan. Viimase õlekõrrena liitus 18 hooaega Jazzis veetnud kahekordne MVP 2003. aastal Lakersiga, kuid 2004. aasta finaalis pidi Los Angelese esiklubi tunnistama Detroit Pistonsi paremust.