fbpx
Close

INTERVJUU | Cramo mängujuht Antino Jackson: tahan palli otsustavatel hetkedel enda kätte!

-Antino Jackson | Foto: BC Kalev/Cramo Facebook

-Antino Jackson | Foto: BC Kalev/Cramo Facebook

Suve jooksul põhjaliku muutuse läbi teinud BC Kalev/Cramo meeskond on 23-aastase ameeriklasest mängujuhi Antino Jacksoni juhtimisel esimesed tuleristsed kontrollmängudes kätte saanud, kui mängitud on kahel korral Kiievi Basketi meeskonnaga, Saku Suurhallis Kaunase Žalgirisega ning Euroliigas palliva Moskva Himkiga.

Sel suvel Eesti meisterklubiga liitunud Jackson viskas Ukraina klubi vastu kahes sõprusmängus vastavalt 14 ja 9 punkti, panustas Žalgirise vastu 9 silma ja 7 resultatiivset söötu ning kohtumises Himkiga tõi 5 punkti.

23-aastane ameeriklasest mängujuht alustas oma korvpalluriteed kodulinnas Houstonis ning ülikoolikorvpalli mängis Akroni ja New Mexico eest. Oma esimese profiaasta veetis Jackson Itaalia esiliigas, kus ta kogus kahe erineva klubi ridades 29 mänguga keskmiselt 13,6 punkti, 3,6 lauapalli ja 5,2 resultatiivset söötu. Kaugviskeid tabas ta 49,7-protsendilise täpsusega (95/191).

Korvpall24.ee portaalile enne esimesi kontrollmänge antud intervjuus rääkis Jackson pikalt nii endast kui ka esmamuljetest Eestis ja oma eesmärkidest Kalev/Cramos.

Kui kaua Sa juba Eestis olnud oled ja mis esmamuljed Sul on?

Ma olen Eestis olnud nüüd juba üle kuu aja ja mulle meeldib siin. Tallinn on suurepärane. See on tõeline turismilinn, naised on siin kaunid ja see on väga ameerikalik. Tunnen ennast väga mugavalt. Eelmisel hooajal mängisin Itaalias ja see oli ikka täiesti teistsugune maailm.

Siin räägivad kõik inglise keeles, aga Itaalias mitte?

Ei, Itaalias oskavad inglise keelt väga vähesed.

Sul on üsna omapärane eesnimi, mis lugu selle taga on?

Nime pani mulle vanaema ja ma olen tegelikult juunior, mu isa nimi on samuti Antino. Minu täielik nimi on Antino Alvarez Jackson, seega mu keskmine nimi on samuti pisut veider. Alvarez on hispaaniapärane nimi, kuid ma ei tea, et mul latiino juured oleksid. Kuid mulle meeldib, et mul on ebatavaline nimi. Sellisele nimele on parem oma mälestust jäädvustada. Samuti on mul olnud palju hüüdnimesid: Antonio, Tino, Lil No…

Kus ja kui vanalt Sa korvpalli mängimist alustasid?

Korvpalli mängimisega tegin algust põhikoolis Texases. Mängima hakkasin õigupoolest juba algkoolis, aga tõsisemalt võtsin asja käsile põhikoolis.

Kuna Sa taipasid, et Sul on piisavalt talenti, et profimängijaks saada?

See juhtus keskkoolis. Ma ei taibanud seda seni, kuni hakkasin tegelema oma tööeetikaga. Esimesel keskkooliaastal mängisin JV meeskonnas (junior varsity ehk teine meeskond – toim.) ja teisel aastal murdsin põhimeeskonda. Tegin alati kõvasti tööd ja nägin palju vaeva, et ülikooli mängima pääseda.

Teadupärast unistab iga Ameerika korvpallur NBA-s mängimisest. Kas Sa unistad sellest veel siiamaani?

See on minu teine aasta Ameerikast väljas. Ülikooli lõpetamise järel ei saanud ma isegi võimalust ennast NBA meeskondadele näidata, mistõttu üritan ennast näidata Euroopa liigade kaudu. Soovin, et minu teekond oleks nagu Patrick Beverley oma. Patrick Beverley tuli ja mängis siin (Euroopas – toim.) kolm aastat, kuni NBA-sse pääses. Proovin anda endast parima ja üritan mängida nii kõrgel tasemel kui võimalik. Kui NBA-sse ei pääse, siis üritan jõuda Euroliigasse. Sellised on minu eesmärgid ja nende poole ma pürgin. Mõned inimesed mängivad ehk lihtsalt niisama töökohustusest, kuid minu sihid on kindlasti kõrgemad. Olen veel noor, mulle meeldib korvpall ja tahan suure raha eest võimalikult kõrgel tasemel mängida.

Kas mängisid keskkoolis või ülikoolis koos mõne suure staariga?

Keskkoolis võitlesin De’Aaron Foxi vastu, ülikoolis mängisin koos selliste meestega nagu JaQuan Lyle, Carlton Bragg, Vance Jackson. De’Aaron Fox mängib Sacramento Kingsi eest, ülejäänutel on järgmisel aastal võimalus NBA draftis valituks osutuda. Veel olen mänginud Kelly Oubre, Justise Winslowi ja Justin Jacksoni vastu. Houstoni keskkoolides oli suur konkurents.

Kalev/Cramo on olnud heaks hüppelauaks ja seda eriti just tagamängijate jaoks. Kas Sa teadsid seda?

Jah. Kui sain võimaluse siia tulla, siis uurisin kohe ajalugu ja oli tore näha, et siin on mänginud sellised mehed nagu Isaiah Briscoe või Tony Wroten. Isaiah mängis Euroopas vaid ühe aasta ja sai seejärel NBA-sse. See on midagi sellist, mida üritan ka ise saavutada. Loodetavasti teen siin hea hooaja ja seejärel midagi ehk juhtub.

Kas teadsid midagi Eesti korvpalli või Kalev/Cramo kohta ka varem?

Ei teadnud, aga nüüd tean, et eestlased mängivad väga võitluslikult ja uhkusega. Selliste meestega on alati hea mängida, see meeldi mulle väga.

Kas kliima kohta uurisid ka? Meil on üsna karmid talved. Oled selleks valmis?

Mina lume pärast eriti ei muretse. Mängisin kolm aastat Akronis ja seal sadas ka lund. Seda ei tulnud ehk nii palju kui Eestis, kuid minule lumi ja külm ilm meeldisid. Tuleb lihtsalt teised riided selga panna. Arvan, et hakkab olema huvitav kogeda tõeliselt erinevaid aastaaegu.

Sul on Euroopa korvpalli kogemus Itaaliast. Kuidas Sa sinna said?

Nagu juba ennem ütlesin, siis olin eelmisel suvel üsna keerulises olukorras, aga sain Itaaliast pakkumise ja haarasin sellest. Esimene meeskond, kus ma mängisin (Cassino Virtus – toim.) kaotas hästi palju ja läksin keset hooaega koju tagasi. Ma lihtsalt ei suutnud seda enam taluda. Kaks nädalat hiljem liitusin uue klubiga (Rieti NPC – toim.). On väga halb oma esimesel profiaastal hooaeg pooleli jätta, kuid ma lihtsalt pidin seda tegema. Õnneks sain uue võimaluse ja sel korral läks palju paremini. Mängisin hästi ja jõudsime Serie A2 play-offis teise ringi. See oli hea kogemus. Mul on hea meel, et olen juba ühe aasta mänginud ja mind ei võeta enam kui päris kogenematut. Minule räägiti, et Euroopas on tagamängijate roll täiesti teistsugune, kuid ma ei arvanud, et see nii oluline on. Euroopa korvpall on teistsugune.

Kui erinev Euroopa korvpall Ameerika omast siis ikkagi on?

Ütleksin, et see on palju tehnilisem. See oli midagi, mida ma kohale jõudes õppima pidin. Euroopas tahetakse, et sa viskaksid punkte, kuid enne mängitakse kahe või kolme mängija vahel läbi mõni kombinatsioon. Igasugu väikesi erinevusi on palju. Siinne mäng on füüsilisem ja aeglasem, vaheldudes kiirete spurtidega. Kuigi võib-olla tuli see sellest, et eelmisel hooajal mängisin vanemate mängijatega, kes lihtsalt ei jõudnud enam ühest väljaku otsast teise nii kiiresti. Ameeriklased arvavad, et võid tulla Euroopasse ja siin kohe hullu panema hakata, kuid päris nii lihtne see siiski pole. Esmalt tuleb kohaneda. Siin pööratakse rohkem rõhku targale mängule kui lihtsalt talendile. Minu jaoks oli see suurim erinevus.

USA-s eelistatakse mängida mees-mehe kaitset, mistõttu valmistab Euroopas kasutatav maa-ala kaitse paljudele ameeriklastele raskusi. Mis Sinu arvamus on?

VTB Ühisliigas mängitakse siis maa-ala kaitset? Seda ma ei teadnudki! Itaalias polnud kaitsemäng nii oluline. Õnneks oskan ma hästi palli visata ja suudan tabada ka raskeid viskeid. Liiga palju ma selle pärast ei muretse.

Kas arvad, et Sinu mäng kohandub Euroopa mängustiiliga?

Kindla peale. Arvan, et mängujuhi puhul väärtustatakse kõige enam seda, et ta oskab hästi palli visata ja meeskonnaliikmeid kaasata. Arvan, et saan Euroopas hakkama. Oleks väga kurb lugu, kui ei saaks, kuna usun, et mul on ees pikk karjäär kõrgel tasemel. Olen väga õnnelik, et sain võimaluse siia tulla ja kavatsen võtta sellest kõik, mis võtta annab. Vaid taevas on piiriks.

-Antino Jackson viskel | Foto: BC Kalev/Cramo Facebook

Mis on Sinu jaoks meeldivam, korvi tabada või resultatiivset söötu anda?

Ma ei oska sellele niimoodi vastata. Tahan, et mul oleks kandev roll hästi lahendatud olukordades. Pole vahet, kas ma jagan sööte või taban korve. Vahest olen isegi liiga isetu. Kõige rohkem meeldib mulle tegelikult pealt panna, aga ma ei tee seda eriti. Terve aasta jooksul näete mind ehk viiel korral pealt panemas, muidu annan palli pikematele meestele.

Mis esmamuljed Sul oma uutest meeskonnakaaslastest on?

Nende nädalate jooksul, mis ma siin olnud olen, sai selgeks, et see on hea grupp. Kuid kõige tähtsam on meeskonnas siiski peatreener ja peatreener minule meeldib. Ta on väga karmikäeline ja see sobib mulle, kuna olen selliste treeneritega harjunud. Euroopas mängin sellise peatreeneri käe all esimest korda. Ta on endine Euroliiga tagamängija ja ma tean, et võin temalt palju õppida. Mis mängijatesse puutub, siis me pole veel kuigi palju koos olnud, kuid nad tunduvad olevat head mehed ja minu esmamuljed on olnud positiivsed. Nad on tõsised töötegijad. Kõik oskavad hästi palli visata, mängivad võitluslikult ja teavad oma rolli. Olen väga põnevil.

Kas tunned, et Sul on välismängijana suurem kohustus tõusta meeskonna staariks?

Ma ei ütleks, et see on päris staariks olemine, kuid mängujuhina sa lihtsalt sattud liidri rolli. Sinu poole vaadatakse kõige rohkem nii võitude kui kaotuste puhul. See on midagi, millega pead lihtsalt leppima. Ma lihtsalt näen vaeva ja võtan omaks kõike, mis selle rolliga kaasneb, nii head kui halba, ega lase ennast sellest kõigutada. Mulle ei meeldi öelda, et olen staar, neid silte kleebite mängijatele teie (ajakirjandus – toim.). Mina keskendun oma asjadele ja tahan, et meeskonnas oleks hea õhkkond ning poleks omavahelist rivaalitsemist.

Aga Sa ei karda otsustavaid viskeid enda peale võtta?

Ei karda. Mulle meeldib olla see mees, kes mänge otsustab, aga mulle meeldib ka söötu jagada. Kõik oleneb olukorrast. Kui keegi on paremal viskepositsioonil, siis söödan palli temale. Aga muidu olen valmis need olukorrad enda peale võtma ja olen selle üle uhke.

Seega, kui aeg on tiksumas nulli, tahad palli enda kätte?

Siis tahan kindlasti palli enda kätte ja üritan teha parima võimaliku lahenduse, olgu selleks pealevise või sööt.

Sa mainisid ennem peatreenerit Roberts Štelmahersit. Ta armastab väga distsiplineeritud mängu. Oled Sa selleks valmis?

Jah. Nagu juba enne ütlesin, siis see on esimene kord, kui Euroopas sellise treeneri käe all mängida saan. See saab olema väga põnev ja tean, et saan siin mängijana areneda. Mullu mul sellist treenerit polnud. Tean, et saan temalt palju õppida, kuna ta on ise mängujuhina pallinud Euroopas kõrgeimal tasemel. Kuna olen Euroopas juba ühe aasta mänginud, siis tean mõningaid põhimõtteid, mida siin soovitakse ja usun, et sobin tema mängujoonisesse. Hakkan tegema seda, mida tema minult soovib, sest tema on peatreener, ta on boss. Ning minule see sobib, kuna ma olen sellega ülikoolis harjunud. Sealsed treenerid olid tõelised diktaatorid ja neil oli oma filosoofia, millest nad jäigalt kinni pidasid.

Kas Itaalias olid siis vähenõudlikud treenerid?

Itaalias oli suurimaks probleemiks see, et treener ei osanud inglise keelt. Seal tegin lihtsalt oma asju, kuni treener karjuma hakkas. See oli päris keeruline. Kui mängisin halvasti, siis olid nad minu peale ikka kurjad, aga nii see käibki. Mängid halvasti ja kõigil on ütlemist, mängid hästi ja kõik armastavad sind. See on mängu osa.

Kas see oli Sinule suureks üllatuseks, kui saabusid välismängijana Itaaliasse ja kohapeal selgus, et peatreener ei oska inglise keelt?

See oli väga suur üllatus, kuid siis pidin ma igast võimalusest kinni haarama. Ma teadsin, et sinna jäädes ja ennast heast küljest näidates saan teise, parema võimaluse ja selle ma ka sain. See oli seda väärt.

Aga Kalev/Cramos oskavad inglise keelt kõik?

Siin oskavad kõik (naerab – toim.).

Milline saab olema Kalev/Cramo meeskond sel hooajal Sinuga mängujuhi kohal?

Ma usun, et me hakkame mängima kiiret mängu, näeme palju pick and roll olukordi ja palju kolmepunktiviskeid. Kuid ma arvan, et kõige tähtsamaks saab kindel kaitsemäng. Me hakkame kaitses hullumoodi võitlema. Selline mulje on mulle jäänud seniste treeningute põhjal. Me oleme kõvasti tööd teinud ja minu jaoks on mõned asjad olnud uutmoodi, kuid ma kohanen. Nii palju, kui mina aru saan, siis me proovime olla kõige sitkemad mehed väljakul. Me ei pruugi olla kõige andekamad, kuid see ei loe. Loeb see, kui võitluslikult sa mängid. Heal päeval võib igaüks võita igat vastast. Ka neid, keda paberi järgi poleks pidanud võitma ning see on midagi, mida ma kavatsen sel hooajal palju teha. Loodetavasti teeme VTB Ühisliigas häid seeriaid ja jõuame uuesti play-offi, kuna eelmise hooaja järel on see uueks normiks.

Paberi järgi on Kalev/Cramos hulk atleetlike mängijaid, kes peaksid pakkuma uhkeid pealtpanekuid ja muud silmailu. Oled Sa seda treeningutel täheldanud?

Muidugi. Siin on palju mängijaid, kes suudavad kõrgele hüpata. Zach (Zach Smith – toim.) on eriti võimsa hüppega. Ma arvan, et ta pakub palju tipphetki ning toob meeskonda energiat ja toetajad saali. Ta on väga hea ja kõrge lennuga mängija. Samuti JJ (Janari Jõesaar – toim.), kes mullu osales VTB Ühisliiga Tähtede mängul ja pealtpanekuvõistlusel. Ma olen siin selle lühikese aja jooksul nende meeste kohta palju teada saanud (naerab – toim.). Siin on palju mehi, kellega saab olema hea koos mängida.

scroll to top