fbpx
Close

Janari Jõesaar: Toijala hoiab meil jalad maas, et keegi hulluks ei läheks

Avatar
-Rait-Riivo Laane ja Janari Jõesaar | Foto: Siim Semiskar

Eesti korvpallikoondis kohtub sellel reedel ja pühapäeval Tallinnas Leedu ja Läti rahvusmeeskondadega ning järgmisel nädalal peetakse kaks maavõistlust võõrsil soomlastega. Meie meeskonna üks liidreid Janari Jõesaar naudib soomlasest peatreeneri tempokat mängustiili ja on rahul, et koondislaste ring on oluliselt laiemaks läinud.

Korvpall24.ee portaalile antud intervjuus tunnistas Jõesaar, et vaatamata sellele, et juba juuni keskel sai ta Hispaania kõrgliigaklubi Manresga lepingule allkirjad alla, on koroonaviiruse tõttu algava hooaja suhtes mitmeid küsimärke.

Vähem kui nädal on jäänud selle suve esimeste mängudeni. Mis seisus Sinu hinnangul koondis hetkel on ja mis seisus Sa isiklikult oled?

Meeskondlik seis on selline, et pole veel kokku mänginud. Päris pikalt oli korvpallist nii-öelda vaheaeg ja nüüd umbes paar nädalat või natuke rohkem oleme mängulist trenni teinud. Palju on puudujääke, nagu ikka hooaja alguses, kui mäng on rabe. Pikk tee on veel minna, aga nädalavahetuse mängud näitavad, mis tasemel me praegu oleme ja kuidas hakkama saame. Individuaalselt pole ma kindlasti veel tippvormis, sinna on pikk tee minna. Proovin enne Hispaaniasse minekut piisavalt heasse vormi saada, et seal kohe ennast näidata.

Ees ootavad kohtumised on küll kontrollmängud, aga vastased Läti, Leedu ja Soome on korvpallipubliku jaoks väga magusad. Kui tõsiselt koondis nendele matšidele vastu läheb ja kas koroonaviirusest tingitud mängunälg mängib siin ka mingit rolli?

Kindlasti on nälg sellevõrra suurem. Vähemalt minul on, ma teiste kohta ei tea. Läheme kindlasti mängudele ühtse meeskonnana võitlema ja võitma. Anname endast kindlasti parima, aga tulemusi ette ei oska arvata. Eks ole näha.

Tundub, et meil on nüüd Eesti koondise ringis vähemalt 20 mängumeest, kes enam-vähem sarnasel tasemel. Kas tunnetad, et see valik on viimaste aastatega suuremaks läinud?

Kindlasti. Nooremaid on peale tulnud. Senised nii-öelda noored mehed on 23-24-aastased ja saanud Eesti-Läti liigas kõvasti mänguminuteid. Nemad on kindlasti ajaga edasi läinud, mängivad oma koha välja ja saavad väga hästi hakkama. Üldine koondise ring on raudselt laiemaks läinud.

Kuna koondisering on laiemaks läinud, siis kas Sa oma positsiooni meestel hoiad trennis pingsalt silma peal ka ja mõtled endamisi, kui kõrgel Sa pingereas parasjagu oled? Et äkki teised mehed nii head ja ei pääsegi enam väljakule?

(Naerab.) No eks ma ikka vaatan. Kõik ju tahavad näidata, et nad on teistest paremad ja väärivad koondisekohta. Minu positsiooni peal on mängijaid küllaga, kes suudavad oma koha välja mängida. Mis ma ikka öelda oskan, aga silmanurgast tõesti jälgin (Naerab.), kuid lõpuks keskendun siiski asjadele, mida ma ise suudan teha. Proovin abiks olla ka teistele, et üritada neid oma mänguga paremaks teha.

Peatreener Jukka Toijala käe all ühe valikakna mängisite, aga seal jäi ettevalmistus väga lühikeseks. Nüüd saate pikemalt koos olla. Oskad Sa praegu juba hinnata, kui erinevad on tema mängustiil ja nõudmised Tiit Sokuga võrreldes?

Ei tea (Mõtleb.), ei oska veel selliselt hinnata. Suhteliselt sarnane on see, et meil on konkreetset set play’d (kombinatsioonid – toim.), kus treener otsib detailsust. Kaitsel on kindlasti väga suur rõhk. Samas natukene laseb Toijala rohkem joosta ja visata. Mitte, et Sokk oleks keelanud neid asju teha, lihtsalt mängurütm ja -tempo on Soku koondistest kiirem.

Kas Sinule sobib kiirem rütm ja tempo?

Kindlasti sobib. Mulle meeldib selline jookse-viska mäng (Muigab.). Aga Toijala hoiab meil jalad ikka maas, et keegi hulluks ei läheks ja lolle viskeid ei hakkaks tegema. Ta üritab mängupilti hoida ja meestele edasi anda.

Leping Hispaanias on käes ning selle võrra võiksid justkui pingevabamalt asja võtta. Aga kas ikka saad rahulikum olla, kui koroonaviiruse olukorra tõttu uue hooaja suhtes nii palju ebakindlust on?

Kindlasti ma mõtlen selle peale. Nii kaua, kuni ma seal koha peal pole, ei ole midagi kindel. Kataloonias algas teine viirusepuhang ja kuniks ma klubi juures pole, ei saa rahulikult võtta. Mingi kindlustunne muidugi on, et leping on olemas.

Mainisid, et tahaksid Hispaanias kohe hooaja alguses ennast pildile mängida. Kuna Sul üks Hispaania kogemus juba olemas ja seal lõpuks eriti hästi ei läinud, siis mida teed sel korral teistmoodi?

Esiteks, ma sel korral lähen hooaja alguses Hispaaniasse. Saan kõik vajalikud ettevalmistused treenerite ja meeskonnaga ära teha. Ehk see aitab asjale kaasa. Võib-olla mul ongi vaja veidi aega, et olukorraga kohaneda. Vast seekord läheb paremini, võidan kohe treeneri usalduse ja saan mänguminuteid. Lähen kohale ja annan endast kõik. Eelmisel korral ei vedanud, kuna mängija, keda pidin asendama minema, tuli vigastuspausilt varem tagasi ja mind jäetigi pingile. Loodetavasti sel korral läheb paremini, kuna saan meeskonnaga rohkem aega veeta ja seeläbi ennast mugavamalt ja enesekindlamalt tunda.

Oled Sa klubijuhtide või treeneriga jooksvalt ühenduses olnud?

Eks me oleme detailidest ikka rääkinud ja on olnud erinevaid küsimusi.

Kas nad hoiavad Sul silma peal ka, et kuidas koondise juures sujub?

Mis siin trennis praegu ikka silma peal hoida (Naerab.). Äkki mänge vaatavad nädalavahetusel.

Millal Hispaaniasse minek on?

Hetkel pole see veel teada. Enne on vaja selgeks saada, millal ACB (Hispaania kõrgliiga – toim.) hooaeg üldse algab. Vastavalt sellele nad kutsuvad mingiks ajaks kohale. Arvatavasti augusti algusesse see jääb, aga eks näis.

scroll to top
Inline
Inline