Valitsev Eesti meister BC Kalev/Cramo on pool hooaega otsinud meeskonda sobivaid lülisid ning päris kõiki pusletükke pole veel paika saanud. Töö selle nimel aga käib ning 8. septembril kontrollkohtumises Kaunase Žalgirise vastu käele viga teinud Zach Smith (203 cm) võib saada pärast taastusravi uue võimaluse.
Korvpall24.ee tegi mehega sügisel pärast Žalgirise kohtumist Viimsi Karulaugu Spordikeskuses intervjuu, kuid see jäi arhiivi, sest palluri edasine saatus Kalev/Cramos jäi lahtiseks. Nüüd, kus mängumees ehk uue võimaluse saab, on meil hea meel intervjuu avaldada. Rääkisime Zachist endast, Kalevi väljavaadetest kui ka NBA-st ning seejuures meie meeste võimalustest ookeani taga läbi lüüa.
Küsimuse peale, kuidas käega lood täpsemalt on, vastas Smith: “Käsi on katki ning sellele tuleb anda paranemiseks aega. Ootan aga juba väga, et saaksin platsile tagasi. Öeldi, et paranemine võtab aega ca kuus nädalat, kuid loodan muidugi, et saab kiiremini terveks ja olen selles osas optimistlik (võttis aega vähemalt poole kauem – toim.).”
Alustuseks andis hea hüppevõimega Smith ülevaate USA ülikoolikorvpallist: “Seal on väga palju talente, kes soovivad tippu jõuda. Ennekõike füüsilisi talente, kellel juba keha poolest on võimalik kaugele pürgida. Enamik pallureid on väga atleetlikud.” Ühendriikides hooajaks valmistudes õnnestus mängumehel osaleda Michael Jordani omanduses oleva NBA klubi Charlotte Hornetsi treeninglaagris ja ta oli kindel, et sealt saadud kogemusi annab Kalev/Cramo eest ära kasutada.
Eesti meisterklubi hindas pallur juba hooaja alguses tugevaks: “Kalevil on minu meelest palju potentsiaali, tuleb vaid meeskonna keemia paika saada ning siis on vaid taevas meile piiriks (sky is the limit – ingl keeles). VTB liigas on meil igal juhul võimalik jõuda play-offi. Arvan, et meil on tiim, mis saab minna vaid iga mänguga paremaks ning kõik loksub paika hooaja jooksul.”
Vaatamata vigastusele ning Žalgirise jõulisele mängule arvas Smith, et siinne mängustiil sobib talle ja loetles ausalt enese puudujääke: “Pean füüsiliselt muutuma võimsamaks. Ma pole harjunud nii jõulise mänguga ja kõige selle juures visatakse hästi ning mängitakse targalt. Ka mina pean nende elementide kallal tööd tegema, sest kunagi ei saa olla liiga tark korvpallur.”
Enesekindlale ameeriklasele omaselt ei varjanud Smith, et lõppsiht on jõuda kunagi NBA-sse: “Teel sinna mul mingeid kindlaid eelistusi mängupaikade osas pole olnud. Ütleksin nii, et Eesti leidis minu ja see on loodetavasti tore peatus teel unelmateliigasse. Olen kuulnud, et siit on see võimalik. Tean mängijaid nagu Isaiah Briscoe ja Martin Müürsepp ning loodan seda nimekirja pikemaks kasvatada.”
NBA-s läbilöömise eeldusi nägi Smith lisaks endale ka Sander Raiestes: “Füüsiliselt on tal kõik olemas. Mehel on pikkust ja osavust. Nagu minu puhulgi, tuleb tal oma mängu väga palju edasi arendada. Raieste väga palju viskeid praegu mängudes ei võta, kuid eks enda roll tuleb meeskonnas leida ja siis loksub kõik paika,” ei teinud Smith Eesti koondislase kasinatest viskeüritustest suurt numbrit. (Hooaja keskel on Raieste Paf Eesti-Läti liigas toonud 7,9 ja VTB liigas 3,8 punkti keskmiselt kohtumises – toim.).
Kapten Kristjan Kangur on Smithi meelest väga tugev liider: “Ta inspireerib ja hoiab vajadusel kätt ning aitab oludega kohaneda. Kangur on seda tüüpi, kes juhib tiimikaaslasi oma eeskujuga (leading by example – ingl keeles). Peatreener on ühtviisi nii humoorikas kui ka hoolitseb selle eest, et kõik kõvasti tööd rügaksid.”
Eestisse saabudes oli Smithil üks hea sõber ees olemas: “Rakvere Tarva korvi alla pallib endine tiimikaaslane Texas Tech ülikoolist – Thomas Hamilton IV. Ta on väga osav, pehme viskega ning korraliku suurusega mängumees. Ootan väga tema vastu mängimist.”