fbpx
Close

Kas EM-valikturniiri alustav Eesti on võõrsil Põhja-Makedoonia vastu favoriit?

-Eesti korvpallikoondis | Foto: Siim Semiskar

Eesti meeste rahvuskoondis alustab 2025. aasta Euroopa meistrivõistluste valikturniiri, kus järgmise aasta jooksul kohtutakse H-grupis kodus ja võõrsil nii Põhja-Makedoonia, Leedu kui Poolaga. EM-valikturniir algab reedel, 23. veebruaril, kui Eesti koondis läheb võõrsil vastamisi Põhja-Makedooniaga. 

Korvpalli EM toimub järgmisel aastal 27. augustist kuni 14. septembrini. Turniirile pääseb kokku 24 meeskonda, kellest neli ehk Läti, Küpros, Soome ja Poola on korraldajatena koha juba alagrupis kindlustanud. Eesti hakkab neljast riigist koosnevas H-grupis võistlema pääsu nimel EMile Leedu ja Põhja-Makedooniaga, sest neljandar riigil, Poolal, on korraldajana koht finaalturniiril olemas. EM-ile pääsemiseks peab Eesti grupis edestama vähemalt üht riiki ehk Leedut või Põhja-Makedooniat.

Eesti koondise peatreener on alates 2019. aasta oktoobrist olnud soomlane Jukka Toijala. Tema käe all alustab Eesti meestekoondis 2025. aasta EM-valikmänge 23. veebruaril, kui võõrsil kohtutakse Põhja-Makedooniaga. Eelmisel EM-valikturniiril oli Eesti samuti ühes grupis Põhja-Makedooniaga ning lisaks kuulusid sinna ka Venemaa ja EMi korraldaja Itaalia. 2021. aasta veebruaris lõppenud valikturniiril suutis Eesti korvide vahega Põhja-Makedooniat edestada ning tagas koha 2022. aasta sügisel toimunud EMile. Milanos peetud EM-i alagrupis sai Eesti kirja ühe võidu ning neli kaotust, mis andis 24 meeskonna seas 19. koha.

Kuna Euroliiga ja Euroopa rahvusliigad teevad koondiseaknas pausi, siis on Eesti meeste korvpallikoondis saanud kokku tugeva koosseisu. Eesti kutsus EM-valikmängudeks kohale 14 mängijat. Tagamängijad: Kristian Kullamäe (Bilbao Basket, Hispaania), Kasper Suurorg (TalTech, Eesti), Märt Rosenthal (Tartu Ülikool, Eesti), Joonas Riismaa (Brindisi, Itaalia) ja Mikk Jurkatamm (BC Kalev/Cramo, Eesti). Ääremängijad: Janari Jõesaar (Wloclaweki Anwil, Poola), Sander Raieste (Baskonia, Hispaania), Artur Konontšuk (Oldenburg, Saksamaa), Siim-Sander Vene (Burgos, Hispaania), Kaspar Treier (Sassari, Itaalia), Kregor Hermet (BC Kalev/Cramo, Eesti) ja Mihkel Kirves (BC Kalev/Cramo, Eesti). Keskmängijad: Matthias Tass (Oostende, Belgia) ja Maik-Kalev Kotsar (Baskonia, Hispaania).

Välismaal pallivatest mängijatest on tänavu häid etteasteid näidanud 27-aastane Kotsar, 24-aastane Kullamäe ja 30-aastane Jõesaar. 211 cm pikkune Kotsar on Hispaania meistriliigas saanud 19 minutiga kirja 7 punkti, 3,5 lauapalli ja 1,5 resultatiivset söötu. Samas liigas palliva Kullamäe arvele on jäänud keskmiselt 18 minutiga  9,1 silma, võtnud 2,2 lauapalli ja jaganud 1,6 korvisöötu. Poola meistriliigas mängiv Jõesaar on keskmiselt 19 minutiga toonud 7,3 punkti, 4,8 lauapalli ja jaganud 1,2 korvisöötu.

Eesti-Läti liigas pallivatest koondislastest on parimas hoos olnud 24-aastane Rosenthal ja 21-aastane Suurorg, kes on hetkel liigas skoorimiselt paremuselt teisel ning kolmandal kohal. Tartu meeskonna liider on tänavu toonud 32,5 minutiga keskmiselt 19,2 silma, 6 lauapalli ja 4,4 resultatiivset söötu. TalTechi põhimehe arvele on jäänud 29,5 minutiga 19,1 punkti, 4,4 lauapalli ja 3,9 tulemuslikku söötu. Esialgse info kohaselt ei tee reedeses mängus kaasa kaks Kalev/Cramo meest, kui Tallinnasse jäänud Mihkel Kirves on kimpus vigastusega ning Kregor Hermet sõitis küll tiimiga kaasa, aga jäi treenerite otsusel 12-mehelisest koosseisust välja.

Põhja-Makedoonia 14-mehelises koondises on üks kodustatud ameeriklane ja mõned välismaal pallivad mängijad, kuid valdav osa pallib kohalikus liigas. Eesti koondise reedese vastase koondisesse kuuluvad: Nenad Dimitrijevic (Kaasani Unics, Venemaa), Viktor Efremovski (Rabotnicki, Põhja-Makedoonia), Stojan Gjuroski (Ourense, Hispaania), Ethan Happ (Gran Canaria, Hispaania), Amar Hot (Pelister, Põhja-Makedoonia), Bojan Krstevski (Skopje, Põhja-Makedoonia), Andrej Magdevski (Pelister, Põhja-Makedoonia), Andrej Maslinko (Pelister, Põhja-Makedoonia), Adem Mekic (Zadar, Horvaatia), Marin Petkov (Skopje, Põhja-Makedoonia), Damjan Robev (Skopje, Põhja-Makedoonia), Damjan Stojanovski (Skopje, Põhja-Makedoonia), Vojdan Stojanovski (Skopje, Põhja-Makedoonia) ja Lejson Zekjiri (Bashkimi, Kosovo).

Võistkonna põhimees selles koondiseaknas on selgelt tagamängija Nenad Dimitrijevic, kes pallib hetkel Venemaal. 25-aastane Dimitrijevic tuli eelmisel hooajal Kaasani Unicsiga VTB liiga meistriks ja valiti ka play-off’i parimaks mängijaks. Sel hooajal on tema arvele jäänud keskmiselt 28 minutiga 17,3 punkti, 3,9 lauapalli ja 6,5 korvisöötu. Lisaks kuulub Põhja-Makedoonia koosseisu kodustatud 27-aastane ameeriklane Ethan Happ. 208 cm pikkune keskmängija pallib Hispaania meistriliigas Gran Canaria ridades ning on tänavu keskmiselt 19 minutiga saanud kirja 12,2 silma, 5,4 lauapalli ja 1,9 resultatiivset söötu.

Eesti ja Põhja-Makedoonia EM-valikmängu eel on Optibeti koefitsendimeistrite hinnangul soosik võõrsil mängiv Eesti. Nende ridade kirjutamise hetkel on Eesti koondise võidukoefitsent 1,61 ja kodusaalis pallival Põhja-Makedoonial 2,36.

Selles aknas mängib Eesti koondis veel Leeduga ning see kohtumine toimub esmaspäeval, 26. veebruaril Tallinnas. Järgmised EM-valikmängud toimuvad sügisel, kui Eesti kohtub 21. novembril võõrsil Poolaga ja 24. novembril kodus samuti Poolaga. EM-valikturniir lõpeb aasta pärast, kui 21. veebruaril võõrustab Eesti Põhja-Makedooniat ning viimane kohtumine peetakse võõrsil Leeduga, mis toimub 24. veebruaril 2025.

Koefitsiendid: Optibet

scroll to top