fbpx
Close

Kuusmaa U20 koondisega liitunud Tassist ja Kullamäest: need on väga kõrge korvpalli IQ-ga vennad!

Avatar
-Aivar Kuusmaa | Foto: Siim Semiskar

Eesti noormeeste U20 korvpallikoondis on valmistumas 12.-21. juulil Portugalis Matosinhosel toimuvateks Euroopa meistrivõistluste B-divisjoni finaalturniiriks. Reedel peeti Tallinna ära maavõistlusmäng Läti koondisega, kelle üle võeti kindel 83:64 (18:14, 21:10, 21:19, 23:21) võit.

Juunis kohtus Eesti U20 rahvusmeeskond Riias peetud sõprusmängudes Hiina ja Läti U19 vanuseklassi koondistega. Hiinlasi võideti toona tulemusega 75:63 ja lõunanaabritel tehti selg prügiseks 69:60. A-divisjoni kuuluva Läti U20 koondisega peetakse ära kaks viimast maavõistlusmängu enne Euroopa meistrivõistlusi. Lõunanaabritega minnakse teistkordselt vastamisi laupäeval, mängupaigaks Paikuse spordikeskus.

Ettevalmistuslaagritest käis läbi 20 korvpallurit, kellest nüüd peatreeneri Aivar Kuusmaa ning treenerite Toomas Kandimaa ja Arkko Pakkase otsuse tulemusena on valikus alles 12. Kuusmaa muljed pärast võitu Läti üle olid mängujärgses intervjuus suuresti positiivsed, kuigi ideaalis võiks koondis olla kolme põhimehe võrra veelgi tugevam. EM-il on eesmärk alagrupist edasi pääseda, võtmetähtsusega on eelduste kohaselt mängud Hollandi ja Rootsiga.

Mis seisus U20 koondis hetkel on?

Ütleme nii, et Kristian Kullamäe on meiega teinud neli päeva kaasa ja viiendal oli mäng. Matthias Tass liitus eile (neljapäeval – toim.) ja võib-olla ma natuke pingutasin üle tema mänguajaga – ikkagi lennusõit USA-st ja kõik muu. Praegu ei tea, mis seisus tema selg on (Tass tegi mängus seljale liiga – toim.). Kirill Koršunovil vist põlvega midagi hullu pole (Koršunov sai mängus löögi põlve pihta – toim.). Võistkonna seisu mõttes on erineva iseloomuga mängijaid. Mulle meeldib see, et saame teatud meestega pallile survet avaldada. Rõhk on sellel, et kaitsemäng oleks agressiivne ja rünnak distsiplineeritud ning loov. Samas mitte 24 sekundi rünnak, vaid ikkagi kiirrünnak, transition offense ja set offense (kiired rünnakud ja positsioonirünnakud – toim.), kus teatud kohtades tahame saada vabalt viskeid ning täna saime neid päris palju.

Uued mehed tulid ja kindlasti nemad tõstavad kvaliteeti. Kui raske või kerge on neid poole ettevalmistuse pealt mängujoonisesse lisada?

Need (Matthias Tass ja Kristian Kullamäe – toim.) on väga kõrge korvpalli IQ-ga kaks venda. Eilset treeningut oli lust vaadata, kui Matthias möllas ja 80% ulatuses on tal arusaam olemas, mida tahame positsioonidel 4-5. Meieni tuli info, et USA-s tahetakse teda nelja peale tuua ja paluti, et mängitaksimegi teda sellel positsioonil. Probleemi pole, sest siin on teised mängijad, kes olnud kolm nädalat kohal, aga pole ka veel kõike aru saanud.

Kas oli [mängus Läti vastu] midagi, millega rahule ei saanud jääda?

Kaitse poolelt oli meie eesmärk nad suunata vasakule, aga esimesel poolajal, kui nad 24 silma viskasid, siis vähemalt 40% punktidest tuli selle eksimuse pealt. Rääkisime ka sellest, et Läti pool on tugev just poolkiiretes ja lajatavad kaugviskeid ning me peaksime sundima neid mängima viis viie vastu. See on koht, kus võib-olla lasime jala sirgeks, kui nad tulid üle ja pandi paar kolmepunktiviset ära. Üldjoontes me ise surve alla väga palju ei jäänud. Nad pressisid küll, aga saime enda asjad üles võetud. Lihtsalt court spacing‘ut ja timing‘ut (väljakul paiknemist ja ajastust – toim.) tuleb parandada ning kindlasti valmis olla, et meid skauditakse ehk peab valmis olema variant B. Veel ei tulnud meil kohati välja maa-ala pressing – ei saanud õieti neid kohti üles. Homne (laupäevane – toim.) mäng, siis kaks treeningut, Portugalis üks treening ja arvan, et oleme nii vaimselt kui füüsiliselt seal mängima küll.

Kas võib öelda, et Sul on Eesti koondise treeneri jaoks erakorraline luksus, et kolm üsna head pikka, kes on mänguliselt mõneti ka erinevad?

Luksus oleks siis olnud, kui Henri Drell, Sander Raieste ja Kaspar Treier ka satsis olnuks. Ma ei välista, et sel juhul oleks põhiviisik olnud Kullamäe, Drell, Raieste, Treier ja Tass – mida sa veel tahad saada! Selles mõttes on aga hea meel et Tass tuli, kes annab rotatsiooni pikkuses juurde. Meil on kolm positsioon viiel olevat mängijat, Tassi saame lülitada nelja peale, Koršunov puhas neli ja siis agressiivset kaitset saab mängida lükates Märt Rosenthali nelja peale. Tean, et Rootsi koondis mängib ühe pikaga ning ülejäänud on neli tagameest. Nii oleks vaja, et Rosenthal on valmis nelja peal mängima.

-Aivar Kuusmaa ja Eesti U20 korvpallikoondis | Foto: Siim Semiskar

Kas lõplik 12-meheline nimekiri on Sul mõttes juba paigas, kui vigastusi ja midagi ei juhtu?

Andsime info edasi, et Oliver Suurorg peab olema valmis, kui kellegagi midagi juhtub, samuti Eric Schmalz. Nad on kõik laagrid läbi teinud.

Tundub, et lõpuosa 8-12 meest on küllaltki võrdsed. Hugo Erkmaa jäi täna haigusega pingile, tuli Indrek Sunelik ning kõrvaltvaatajale tundus, et tegi päris hea mängu.

Sunelik USA koolist tulnuna rünnata oskab, aga tema kõige suurem miinus hetkel on, et ta on olla aasta noorem. Sama teema on ka Oliveriga (Suurorg – toim.), kelle saatsime ta varem võistkonna juurest minema. Ma ei välista, et ta võinuks ka 12 hulka pääseda, aga arvestades tema tulevikku, siis läks ta praegu keha ehitama. Hea näide on Robin Kivi, kes eelmine aasta loobus kõikidest koondistest, ehitas keha ja ta on praegu mul ikka väga vajalik mees kaitse poolelt, kes annab pallile väga head survet.

Milliste eesmärkidega Portugali sõidate?

Siseinfo põhjal on n-ö mustad lambad Kosovo ja Armeenia, kellest ei tea midagi. Gruusia tõenäoliselt oma NBA mehega ei tule. Rootsil on kolm musta tagaliinis, kes on kiire võistkond vastupidiselt Hollandile, kes on pikk ja tugev. Eks need kaks mängu otsustavad, kas lähme alagrupist edasi. Muidugi on eesmärk edasi saada ja tõenäoliselt oleks järgmiseks vastaseks korraldajariik Portugal või Belgia, kes on mõlemad selles vanuseklassis suhteliselt ühtlased ja tugevad. Teisel pool on Venemaa ja Soome ning ega midagi lihtsat pole. Korvpallitase on niivõrd ühtlane: kui Läti mängib A-divisjonis, siis viimase mängupildi põhjal võiks Läti B-divisjonis olla ja keegi teine A-s.

scroll to top
Inline
Inline