Mažeika aitas Kalev/TLÜ raske võiduni, Kalev/Cramo täitis Lätis tasavägises heitluses eesmärgi

-Martynas Mažeika | Foto: Siim Semiskar

Paf Eesti-Läti korvpalliliigas peeti kolmapäeval ära kaks kohtumist, milles Tallinna Kalev/TLÜ sai koduplatsil jagu BC Valga-Valka/Maks&Mooritsast ning BC Kalev/Cramo oli võõrsil parem Valmiera Glass VIA-st.

Tallinna Kalev/TLÜ – BC Valga-Valka/Maks&Moorits 86:75 (27:16, 14:18, 19:17, 16:24)

Valga-Valka asus kohtumist 8:7 juhtima, kuid kodumeeskond vastas 18:2 spurdiga. Teise veerandaja alguseks õnnestus külalistel vahe vähendada 11 punktile ning Rain Raadiku korvide toel oli peagi seis 27:21. Kuigi pealtpanekust viis Michael Kyre Buchanan Kalev/TLÜ 29:21 ette, hoidis Valga-Valka vastaseid ligi 3,5 minutit korvideta ning ise tehti 6:0 spurt. Järk-järgult suurendas kodumeeskond siiski eduseisu ja Michael Baloguni tabavast kaugviskest mindi 41:34 poolajaks juhtima.

Kolmanda veerandaja alguses jäi Valga-Valka 11 punktiga kaotusseisu, ent 12:2 spurdi toel oli seis viie minuti möödudes 49:48. Kalev/TLÜ sai seejärel seitsme vabaviske ja Martynas Mažeika korvide toel vahet uuesti suurendada ning viimase veerandaja eel oldi 60:51 juhtimas. Buchanani korvist kasvas võõrustajate edumaa peagi 13-punktiliseks. Dupree McBrayeri eestvedamisel õnnestus Valga-Valkal veerandaja teises pooles vahet siiski veel vähendada ja kuue punkti kaugusele tulla. 2.02 enne kohtumise lõppu tabas ameeriklasest tagamees ka kaugviske, tehes seisuks 70:75, kuid sealt edasi tegi Kalev/TLÜ 5:0 ja 53 sekundiga Valga-Valka enam ohtlikuks ei muutunud.

Visketabavuses jäi Kalev/TLÜ peale 44% – 39%. Lauavõitluse võitis Valga-Valka 45:38 (ründelaud 20:13), korvisööte andis Kalev/TLÜ rohkem 20:18 ning pallikaotuseid tegi rohkem Valga-Valka 18:12.

Martynas Mažeika viskas Kalev/TLÜ parimana 29 punkti, võttis 4 lauapalli ja andis 5 korvisöötu. Michael Kyre Buchanan järgnes 15 punkti ja 8 lauapalliga. Karl-Johan Lips kogus 14 silma, 5 lauapalli ja 4 korvisöötu ning 10 punkti sai kirja Michael Balogun.

Valga-Valka parimana tõi Dupree McBrayer 19 punkti, 3 lauapalli ja andis 3 korvisöötu. Rain Raadik viskas 13 punkti ja võttis 7 lauapalli, Filipp Gafurovi nimele jäi 12 punkti ja 8 lauapalli. Emils Kruminš lisas 10 silma ja 4 korvisöötu ning Vladimir Bulatovic 8 punkti, 11 lauapalli ja 6 korvisöötu.

“Võit on võit. Eks lauas oligi meil probleem – nad said kordusrünnakuid ja uuesti visata, said paar viset sisse ning neil tekkis enesekindlust. Me tegime aga rumalaid vigu. Sealt hakkas raskelt meil tulema ja lõpus läkski pingeliseks. Hooaja algus oli meil keeruline. Mängijad vahetusid pidevalt ja ei leidnud õiget rütmi. Tundub, et nüüd oleme tuumiku kokku saanud, kuigi Läti Ülikoolile polnud kaotus planeeritud ja seal läks paar asja valesti,” rääkis Tallinna Kalev/TLÜ tagamängija Ran Andre Pehka Delfile antud intervjuus.

Kui suur vahe on Pehka arvates esiliiga ja Eesti-Läti liiga vahel? “Esiliigas olid küll mõned vanemad mängumehed, kes meistriliigas mänginud, aga siin ollakse füüsiliselt tugevamad ja targemad ning iga päev on mu jaoks nagu koolitunnis olek. Esiliigas oli nii, et võis võtta palli ja hakkasid meestest läbi purjetama. Siin päris nii aga ei käi ja peab külma pead säilitama ning otsima paremaid lahendusi. Endale mingisuguseid ootusi ei tahaks panna. Kõik minutid, mis saan, pingutan nii nagu suudan ja seeläbi minutid loodetavasti ka kasvavad. Olen USA poole vaadanud, aga võtan aasta korraga. Siht on küll seal ja esimesed sammud sinna pääsemiseks on tehtud,” lisas Pehka.

Valmiera Glass VIA – BC Kalev/Cramo 80:87 (22:24, 20:23, 24:24, 14:16)

Valmiera alustas mängu kolme tabava kaugviskega ning juhtis kolme ja poole minuti möödudes 9:8. Aigars Škele vastas omakorda kahe kolmepunktiviskega ning Kalev/Cramo tegi koos sellega 10:0 spurdi. Kuigi peagi haarati ka 22:10 eduseis, õnnestus kodumeeskonnal 9:0 spurt teha ja Edmunds Elksnis vähendas veerandaja lõppedes vahe kahele punktile. Valmiera oli teisel veerandajal kerge initsiatiivi haaranud, kui Elksnis viigistas 6.41 enne poolaja lõppu seisu ja Roberts Krastinši kaugviskest mindi ka 32:31 juhtima. Kalevlaste poolelt tabas vajalikul hetkel kaks kaugviset Sten-Timmu Sokk ja loetud minutid hiljem oldi omakorda kaheksa punktiga ees. Elksnise vabavisetest vähendas Valmiera 22 sekundit enne puhkepausile minekut kaotusseisu 42:44 peale, aga Martin Dorbek oli kaugelt täpne.

Kolmanda veerandaja alguses läks Kalev/Cramo kümne punktiga ette, aga Valmiera vastas 7:0 spurdiga. Korra pääses kodumeeskond ka kolme punkti kaugusele, kuid külalised eduseisu käest ei andnud ja viimase neljandiku alguseks oldi 71:66 ees. Klavs Dubultsi lähiviskest oli kodumeeskond 4.44 enne lõppu suutnud vahe vähendada neljale punktile, aga Sokk tabas kaugviske vastu. Kolm minutit enne lõpuvilet oli taas Valmiera kaotusseis nelja punkti suurune, kuid Kyle Vinales tõi seejärel viis järjestikust punkti ning võõrustajaid hoiti minuti jagu korvideta. Veveris tegi mängu viimase minuti alustuseks seisuks 87:80, mis aga jäigi ühtlasi lõppskooriks.

Visketabavuses jäi Kalev/Cramo peale 46% – 43%. Lauavõitlus võideti 40:32 (ründelaud 9:4) ja korvisööte anti rohkem 19:18. Pallikaotuseid tegi Valmiera 10, Kalev/Cramo 12.

Kyle Vinales viskas Kalev/Cramo eest 20 punkti, võttis 5 lauapalli ja andis 7 korvisöötu ning 20 punkti tõi samuti Aigars Škele, kes võttis 4 lauapalli ja jagas 4 korvisöötu. 12 silma ja 8 lauapalli kogus Kristjan Kitsing ning 12 punkti lisas veel meeskonna uus täiendus Sacha Killeya-Jones. Teine uus mängumees Michael Finke piirdus 2 punkti ja 6 lauapalliga.

Edmunds Elksnis oli Valmiera parim 27 punkti, 4 lauapalli ja 7 korvisööduga. Roberts Krastinš lisas 15 punkti, 8 lauapalli ja 4 korvisöötu. Valters Veveris järgnes 13 ja Klavs Dubults 12 punkti ning 7 lauapalliga.

Eesti-Läti korvpalliliiga jätkub reedel, 20. detsembril, kui Rakvere Tarva meeskond võõrustab Tartu Ülikooli.