fbpx
Close

Mis ühendab Eesti naiste jalgpallikoondist, Kentucky korvpallimeeskonda ja Soome jäähokikoondist?

-Polar Team Pro | Foto: Polar

Aastaid on spordikellad kuulunud erinevatel tasemel sportlaste igapäevase treeningvarustuse hulka. Kui kõige algelisemad kellad suutsid aja näitamise kõrval mõõta vaid südamelöögisagedust, sealt ka külge jäänud nimi pulsikellad, siis nüüdseks on spordikella võimalused mõõtmatult avaramad. Individuaalse sportlase juurest edasi võistkonnaalade juurde liikudes avaneb meie ees uus ja huvitav maailm, kus üks juhtivamaid spordikellade tootjaid Polar tegutseb brändiga Team Pro. Tegemist on võistkondadele mõeldud süsteemiga, mis aitavad üldfüüsilise treeneritel tõsta võistkonna treeningkvaliteedi uuele tasemele.

Eesti naiste jalgpallikoondise kehalise ettevalmistuse treener Andrei Veis on hea näide mehest, kes usub, et tehnoloogia aitab treeningprotsessi professionaalsemaks muuta: “Tänapäevased lahendused on treeningutel suureks abiks, kuna võimaldavad mängijatele anda väga täpset tagasisidet. Treener saab samuti oma tööd paremini analüüsida ja kontrollida, kas harjutused täidavad oma eesmärki. Selliselt jääb vähemaks üksnes sisetunde järgi tegutsemist.”

Polar Team Pro puhul on igal sportlasel küljes tavalisest pulsivööst veidi suurem andur, kus sees ka GPS-i kiip. Bluetoothi vahendusel suudetakse võimendatud signaali saata kuni 200 meetri kaugusele. Kui peamiselt kasutavad süsteemi jalgpalliklubid, siis südamelöögisagedusele põhinevate andmete kogumist saab teha ka katuse all, kus GPS ei tööta. Polar Team Pro süsteemi on kasutanud pikalt näiteks värskelt maailmameistriks kroonitud Soome jäähokikoondis.

Andrei Veis mängis ise jalgpalli noortekoondiste tasemel, kuid pärast ülikooli lõpetamist keskendus treeneritööle. Esialgu jalgpallitreenerina töötanud mees jõudis ühel hetkel rühmatreeningute juurde ning sealt hakkas meeldima kehalise võimekuse suund. Kuidas naiste koondises mängijad Polar Team Pro kasutusele võtmisesse suhtusid?

“Esialgu oli mängijatele süsteemi poolt saadava info kohaleviimine keeruline, kuna nad ei osanud saadavaid numbreid ja graafikuid lugeda. See võttis aega, et asju selgitada, lahti rääkida ning pallureid suunata, mida on oluline jälgida,” vastas Veis. Ta lisas, et oli ka mängijaid, kelle jaoks oli raske üle saada sellest, et enam ei olnud võimalik n-ö süsteemi petta – soorituse järel olid numbrid must-valgelt näha.

Naiste jalgpallikoondis kasutab Polar Team Pro süsteemi peamiselt mängudes, treeningutel tehakse seda harvemini. Kogu naiskonnal on pulsivöö ümber ning pärast võetakse saadav info üksipulgi lahti. Treeningu puhul lõigatakse see tsükliteks, mängu puhul soojendust sisse ei arvestata ning hinnatakse üksnes matši ajal toimunud pingutusi.

-Eesti naiste jalgpallikoondis Polar Team Pro süsteemi kasutamas | Foto: Andrei Veis

Veis teab hetkel Eestist vaid ühte klubi, kus sarnast süsteemi kasutades tegi fitness-treener võistkonna peatreeneriga väga tihedat koostööd ja info liikus pidevalt mõlemas suunas. Maailmas on Polar Team Pro ja teised sarnased süsteemid järjest enam levimas.

Polari maaletooja AS Mefo esindaja Henri Sipra: “Sajad ja sajad tippklubid kasutavad oma treeningtöös taolisi süsteeme, kuid kõva häälega sellest liiga palju rääkida ei taheta ning oma mängijate andmeid hoitakse nagu kulda. Tavainimesele ei ütleks see info midagi, aga konkurentide treenerid loeks nendest andmetest väga palju välja.”

Kui klubides on mängijad kogu hooaja vältel treenerite silme all, siis koondistesse tulevad pallurid kokku lühikeseks ajaks ning täiesti erineva treenituse pealt. Selline olukord toob Polar Team Pro kasulikkuse eriti esile, kui paari esimese trenniga saab mängijate füüsilisest vormist pildi ette.

Lisaks jalgpallile on sarnased süsteemid kasutusel loomulikult teistelgi võistkonnaaladel, ka siseruumides harrastatavatel aladel, alustades eelpool mainitud jäähokist ja lõpetades korvpalli ning võrkpalliga. Näiteks Polari rahvusvahelisel veebilehel on kirjas Kentucky ülikooli korvpallimeeskonna juhendajana kuulsust kogunud ameeriklase John Calipari tsitaat: “Kiire pilk infole, mida Polari süsteem meile platsi kõrval asuvasse arvutisse saadab, annab pildi mängijate kurnatuse astmest – saab kohe määrata sprindid neile, kes seni on laiselnud.”

-Polar Team Pro | Foto: Polar

Polar Team Pro kohta saab täpsemalt lugeda Polari kodulehelt SIIN ning väga head videomaterjali leiab Polari Youtube’i kanalilt SIIN. Seal tutvustavad Polar Team Pro süsteemi kasutamist tippjalgpalliklubid Santos FC ja FC Sydney.

scroll to top