fbpx
Close

MIS VILE? Nii õigesti kui valesti ehk kohtunike otsused puust ja punaseks!

-Kohtunikud | Foto: Siim Semiskar

-Kohtunikud | Foto: Siim Semiskar

Eesti Korvpalliliidu, Korvpall24.ee portaali ja Eesti Korvpallikohtunike Kogu ühistööna alustab uus rubriik nimega “Mis vile?”, mille eesmärk on kord kuus tutvustada ja selgitada korvpallireeglite nüansse läbi konkreetsete olukordade Paf Eesti-Läti liigast.

Iga kuu paneme vaatamiseks välja viis videot erinevatest mänguolukordadest, mille juures on kohtunike üksikasjalik selgitus, kas olukord lahendati väljakul õigesti ning milline on korvpallireeglite järgi situatsiooni korrektne tõlgendus.

Ergutame teid Korvpall24.ee Facebooki lehel või Korvpalligrupis “Mis vile?” rubriigi lugude all küsima lisaküsimusi või pakkuma välja olukordi, mida oleks vaja selgitada.

Aga asume asja kallale ja esimesed viis “Mis vile?” videoolukorda on teie ees:

Mängu alguses osalevad hüppepalli olukorras sinise võistkonna mängija nr. 44 ja punase võistkonna mängija nr. 55.

Korvpallireeglid (punkt 12.2.6) Kumbki hüppaja ei tohi püüda palli ega puudutada seda rohkem kui kaks korda enne, kui palli on puudutanud keegi hüppepallis mitte osalevast mängijast või pall on puudutanud põrandat.

Tulemus: Vale otsus kohtunike poolt. Punase võistkonna mängijal nr. 55 on õigus pall kinni püüda, kuna pall puudutas põrandat.


Kiirrünnakus valge võistkonna mängija nr. 1 läheb sammudelt viskele, mis järel musta võistkonna mängija nr.18 tekitab kehalise kontakti, mis ei ole üritus mängida palli.

Korvpallireeglid (punkt 33.6) Õhus olevale mängijale alla liikumine, “puki tegemine” ja sellest tekitatud kehakontakt on harilikult ebasportlik viga ja teatud juhtudel ka diskvalifitseeriv viga.

Korvpallireeglid (punkt 37.1 – Kriteerium 1) Ebasportlik viga on mängija poolt kehakontaktiga tehtud viga, mille korral kohtuniku arvates: ei olnud tegu katsega mängida palli vastavalt reeglite mõttele ja vaimule;

Tulemus: Õige lahendus kohtunike poolt. Tegu on ebasportliku veaga, kuna musta võistkonna mängija nr. 18 teeb ründemängijale tahtliku ’’puki’’ ilma üritamata mängida palli.


Musta võistkonna mängija nr. 13 läheb viskele, mis järel valge võistkonna mängija nr. 5 põhjustab kontakti vastu kätt. Seejärel ründaja jätkab oma pealeviset tekitades kontakti rõngaga sellel hetkel kui pall on kokkupuutes rõngaga ning enne kui pall on korvis.

Korvpallireeglid (punkt 31.2.4) Palli tõkestamine esineb siis, kui mängija puudutab korvi või tagalauda siis, kui pall on mängust pealeviskest, viimasest või ainsast vabaviskest kokkupuutes korvirõngaga (rõngal);

Tulemus: Vale otsus kohtunike poolt. Korrektselt fikseeritud viskel viga, kuid korvi poleks pidanud lugema, sest pall oli sellel hetkel kokkupuutes rõngaga, kui musta võistkonna mängija nr. 13 puutus rõngast. Õige lahendus oleks, et korv ei loe ja kaks vabaviset musta võistkonna mängijale nr. 13.


Valge võistkonna mängija nr. 8 ’’tapib’’ palli esmalt enda tagaalas ja seejärel eesalas. Peale seda püüab ründaja palli kinni oma eesalas.

Korvpallireeglid (14.1.1) Võistkonna palli valdamine algab hetkest, mil selle võistkonna mängija valdab “elus” palli, hoides seda käes, põrgatades, või kui “elus“ pall on tema valduses.

Tulemus: Õige otsus nii laua- kui ka väljakukohtunike poolt. ’’tapimine’’ on lubatud tegevus, kuna see ei ole palli valdamine. Valge võistkond saavutab valdamise oma eesalas hetkel kui mängija nr 8 võtab palli kahte kätte ning sellel hetkel käivitub ka uus rünnakuaeg (24 sekundit).


Musta võistkonna mängija nr. 6 sooritab viimast vabaviset. Peale palli käest lahkumist jookseb 3-punkti joone tagant lauavõitlusesse musta võistkonna mängija nr. 24.

Korvpallireeglid (43.2.5) Mängijad, kes ei asu vabaviske lauapalli kohtadel peavad asetsema 3-punkti joone ja vabaviskejoone pikenduse taga ning seni, kuni pall oli puudutanud korvirõngast või vabavise lõppes.

Tulemus: Õige otsus kohtunike poolt. Mängijad kes asetsevad 3-punkti joone taga tohivad siseneda 2-punkti alasse hetkel kui pall on puudutanud kas rõngast või läinud korvi.


“Mis vile?” rubriik sünnib koostöös Eesti Korvpalliliidu, Korvpall24.ee portaali ja Eesti Korvpallikohtunike Koguga. Kord kuus tuuakse esile viis videot huvitavatest olukordadest koos kohtunike kommentaariga. Kui soovite märku anda mõne olukorra kohta, mis vajaks lähemat selgitamist, saatke e-kiri aadressil korvpallikohtunikekogu@gmail.com.

scroll to top