fbpx
Close

NBA pensionisüsteem | Kas Müürsepp saab tulevikus NBA-lt riigikogulase palgaga võrdset pensioni?

-Martin Müürsepp | Foto: Siim Semiskar

-Martin Müürsepp | Foto: Siim Semiskar

Suuresti tänu praegustele või hiljuti erru läinud mängijatele, nagu näiteks Chris Paul, LeBron James, Caron Butler ja James Jones, on NBA pensionisüsteem viimastel aastatel märkimisväärselt paranenud. Väärikas pensionipõli võib ees oodata ka seni ainsat NBA-s mänginud eestlast, Martin Müürseppa (45).

Korvpalliliiga NBA on oma endistele mängijatele pensione maksnud alates 1965. aastast. Igakuine pensionimakse ja muud hüvitised, näiteks eluaegne tervisekindlustus, on ette nähtud palluritele, kellel on NBA kogemust vähemalt kolm aastat. Selleks, et aasta kirja läheks, peab mängijal olema kehtiv leping NBA hooaja jooksul vähemalt üheks mänguks. Seejuures pole oluline, kas korvpallur mõnes mängus päriselt ka kaasa teeb või mitte.

Seni ainsa eestlasena NBA-s pallinud Martin Müürsepp pääses unistuste liigasse teatavasti 1996. aastal Utah Jazzi 25. valikuna, misjärel sõlmis mees kolmeaastase ja 1,8 miljonit dollarit väärt kontrahti Miami Heatiga. Kolmeaastane leping peaks ühtlasi tähendama ka seda, et eestlane on välja teeninud NBA pensioni.

Kui hooajad 1996/97 ja 1997/98 möödusid Müürsepal plaanipäraselt USA-s, siis 1998/99 hooaeg kujunes NBA mänguseisaku tõttu teatavasti lühemaks ja mängudega alustati alles 1999. aasta veebruaris. Selleks ajaks oli eestlane aga juba käed löönud Thessaloniki Arisega ja NBA-sse enam ei naasnudki. Seega ei saa täiesti kindel olla, et Müürsepa viimane aasta ka NBA korvpalliliiga silmis arvesse läks.

Kuigi mängijad võivad NBA-lt pensionit hakata saama juba 45-aastaselt, soovitatakse võimalikult suurte väljamaksete jaoks oodata 62. eluaastani. Minimaalne pension, mille saab kolm aastat NBA-s veetnud mängija 62-aastaselt, on 56 988 dollarit ehk ligi 52 667 eurot aastas, mis teeb ühe kuu teenistuseks umbes 4389 eurot. Võrdluseks – praegune riigikogu liikme kuupalk on 4330 eurot.

Kümme või enam aastat NBA-s veetnud mängijad hakkavad 62-aastaselt saama aga rohkem kui 215 000 dollarit ehk ligi 198 700 eurot aastas, mis tähendab, et igal kuul lisandub nende pangaarvele umbes 16 500 eurot. Ja see ei ole veel kõik! Kui vähemalt kolm aastat korvpalliliigas vastu pidanud meestele on garanteeritud tervisekindlustus elu lõpuni, siis 10 või rohkem aastat NBA-s pallinud mängijate eluaegne tervisekindlustus laieneb ka nende abikaasale ja lastele.

scroll to top