fbpx
Close

EELVAADE | Kas Kalev/TLÜ jätkab samal tasemel või naaseb Rapla harjumuspärasesse rütmi?

-Tallinna Kalev/TLÜ - Rapla Avis Utilitas | Foto: Siim Semiskar

-Tallinna Kalev/TLÜ – Rapla Avis Utilitas | Foto: Siim Semiskar

Paf Eesti-Läti korvpalliliiga 2019/20 hooaeg saab alguse juba reedel, 27. septembril. Avanädalal on kuuel Eesti klubil võimalus võiduarve avada ning aset leiab ka üks Läti sisene põnevusmatš. Hooaeg juhatatakse sisse Eesti klubide Tallinna Kalev/TLÜ ja Rapla Avis Utilitase vastasseisuga.

Tallinna Kalev/TLÜ – Rapla Avis Utilitas
27.09.2019, kell 18:00, Tallinn, Kalevi Spordihall

Kahe riigi ühisliiga uue hooaja esimene mäng toimub Tallinnas, kui sealne Kalev/TLÜ võtab vastu Rapla meeskonna. Mõlemad klubid vahetasid mullu peatreenereid – Raplas võttis Aivar Kuusma koha üle Toomas Annuk ja Kalev/TLÜ poolel tegi Gert Kullamäe ruumi Martin Müürsepale. Suvel on Müürsepp ja Annuk saanud meeskonda oma käe järgi komplekteerida ning valmis avavoorus võit ära võtta.

Kalev/TLÜ põhihooaeg polnud midagi märkimisväärset ning ühisliiga esikaheksast jäädi sootuks välja. Küll aga tehti korrektuurid isegi oodatust paremini Eesti meistriliigas, kui seljatati nii Tartu Ülikool ja ka TalTech ning alles finaalis võttis BC Kalev/Cramo nende hoo maha. Rapla jaoks oli viimaste aastatega medalikonkurentsis olemine juba rutiiniks saanud, kuid mullu läks teisiti. Ühisliiga veerandfinaali pääseti, aga Riia VEF-i vastu võimalust ei tekkinud. Mõneti üllatuslikult lõpetas Pärnu Sadam nende hooaja Eesti meistriliiga veerandfinaalseerias tulemusega 3:1. Seejuures on kõige kurioossem fakt, et põhiturniiril noppis Rapla pärnakatelt kaks võitu (94:85 kodus ja 73:62 võõrsil).

Eesti meistriliiga hõbedameeskonna Kalev/TLÜ-ga jäid mängud 1:1. Raplal tuli koduväljakul vastu võtta 69:87 kaotus, ent võõrsil saadi läbi raskuste 86:83 võit kätte. Kalev/TLÜ mullusest tuumikust on alles Mario Paiste, Kaido Saks, Michael Kyre Buchanan ja Karl-Johan Lips. Raplal on vastu panna eelmise hooaja põhimängijatest Sven Kaldre, Indrek Kajupank ja Gregor Ilves. Kerge eelis Martin Müürseppa meeskonnal võiks siiski olla ja seda eelkõige korvialuses tsoonis, sest Raplal on praeguseks kirjas ameeriklasest suur äär Montae Glenn ning järgmiste pikkadena on võtta Kajupank ja Erik Keedus. Hooaja eel toimunud kontrollkohtumistes pole kumbki tiim siiski suure kaotuse osaliseks saanud ja kõigi eelduste kohaselt kujuneb hooaja avakohtumine korvpallisõpradele kaasahaaravaks.

BK Ogre – Betsafe Jurmala
27.09.2019, kell 19:00, Ogre, Ogres 1. vidusskola

Läti meistrivõistluste eelmise hooaja pronksiseeria võistkonnad saavad teineteiselt mõõtu võtta juba esimeses voorus. Ühisliiga veerandfinaalis TalTechi seljatanud ja Final Four turniirile jõudnud Ogrel läksid suvel teed lahku nende peatreeneri Arturs Visockis-Rubenisega, kes juhendab nüüd BK Ventspilsi. Valus kaotus oli kahtlemata ka tunamullu Valga-Valka eest särava hooaja teinud Edgars Lasenbergi siirdumine Leedu kõrgliigasse Pasvalyse Pieno žvaigždesi ridadesse ning keskmängija Viktors Iljins lõi käed Riia VEF-iga.

Jurmala koosseis on samuti paljuski muutunud võrreldes kevadega. Kõik korvi all tegutsenud mehed Lauris Blaus (siirdus Pärnu Sadama meeskonda), Carl Anthony Montgomery (uus mängupaik Filipiinide liigas), Jurijs Aleksejevs ja Maris Ziedinš (sarnaselt Saimon Sutile pallib algaval hooajal Austria kõrgliigas) on klubist lahkunud. Samuti ei kanna Jurmala särki sel hooajal tagamees Kristaps Plavnieks, kes liitus BK Liepaja võistkonnaga.

Põhihooajal võttis Ogre 3. novembril koduplatsil Jurmala üle kindla 104:83 võidu, 12. jaanuaril oli aga Jurmala 90:84 parem. Läti klubidele omaselt võib eeldada, et tuleb pingeline ja tasavägine matš – seda enam, et kevadest on Jurmalal all 0:3 pronksiseeria kaotus ja nüüd soovitakse mõistagi revanš võtta.

BC Valga-Valka/Maks&Moorits – Tartu Ülikool
28.09.2019, kell 17:00, Valga, Valga Spordihoone

Kahe Lõuna-Eesti klubi vaheline seis jäi eelmisel hooajal 1:1. Kui 8. detsembril sai Tartu võõrsil raske 83:79 võidu kätte, siis Valga-Valka nõelas 16. märtsil vastu ning Kristaps Miglinieksi kaugviskest võideti matš 72:71. Tartu meeskond on tänavuseks hooajaks koosseisu poolest suuresti samaks jäänud. Vahetunud on välismängijad ning lisandunud on Hispaaniast kodumaale naasnud Robert Valge. See-eest piirilinna tiimis on mullusest koosseisust jätkamas vaid Timo Eichfuss.

Hooaja-eelsetes kontrollmängudes on Valga-Valka resultatiivseim olnud nende kapten Eichfuss. Esile võib tõsta ka noored ja tahtmist täis Läti noortekoondislased Rodrigo Bumeistersi ja Emils Kruminši. Jokker pakis võiks olla ameeriklasest korvialune jõud Mike Best, kes varasemalt nii Ukraina, Küprose kui ka Luksemburgi kõrgliigades häid numbreid näidanud.

Itaalias tugeval kontrollturniiril kaasa löönud Tartu meeskonda vedasid leedukad Adomas Drungilas ja Grantas Vasiliauskas ning Eesti koondislane Kregor Hermat. Hooaja avamängus hakkab tõenäoliselt rolli mängima ka Tartu eestlastest ja Valga-Valka lätlastest noormängijate duell. Tagaliinis on kummalgi võistkonnal siiski ka kogenum mees olemas – Valga-Valkal Serbia noortekoondisega 2005. aastal Euroopa meistriks tulnud Branko Jereminov ja Tartul 2017/18 hooajal lühikest aega BC Kalev/Cramot esindanud leedukas Martynas Mažeika, kes vahepealsel ajal jõudnud pallida Saksamaa kõrgliigas.

BK Liepaja – Rakvere Tarvas
29.09.2019, kell 14:00, Liepaja, Liepajas Olimpiskais centrs

Pärast kahte aastat taas kõrgliigasse naasnud Rakvere Tarva meeskond saab hooaja alustuseks ette võtta pika retke Liepajasse. Meeskond on uus, ambitsioonid ka aasta pärast meistriliigas tegutseda olemas ning vankrit on vedamas mitmed vanameistrid koos peatreener Juris Umbraškoga. Nende seas Eesti korvpallipublikule tuttavad näod, eesotsas Kristo Saage ja Rain Veidemaniga.

Liepaja peatreeneriks on Kristaps Zeids, kes poolteist hooaega juhendas Valga-Valka vägesid. Nii on talle Rakvere meeskonnast tuttavad mehed Renato Lindmets ja Egert Haller, aga ka Saage, kes kuulus kaksiklinna võistkonda ajal, mil Zeids oli seal abitreener ja just Umbraško peatreener.

Lääne-Läti klubi trumbiks võib hooaja avamängus osutuda pikkus, sest neil on korvi all toimetamas 210 cm pikk Andrejs Šelakovs ja 207 cm pikk Guntis Sipolinš. Nende kõrval on meeskonnas veel noored Anrijs Miska (207 cm), Peteris Salmins (203 cm) ja Niks Jansons (201 cm). Tarval on hetkeseisuga vastu panna vaid kolm 200 cm või pikemat mängumeest: Lindmets, Tommy Hamilton IV ja 16-aastane Kristjan Kroos. Samas tagaliini osas võiks jällegi pidada löögijõulisemaks Eesti klubi, kus omajagu kogemust ja aegadega kogunenud mängulist kavalust.

Pärnu Sadam – Valmiera Glass VIA
29.09.2019, kell 17:00, Pärnu, Pärnu Spordihall

Eesti meistriliiga pronksimeeskond Pärnu Sadam on ühisliiga avavoorus pealtnäha ainus meeskond, kellel peaks olema kohustus võit ära võtta. Esimeseks vastaseks on aga sitke Valmiera, kes küll oma liidrist Janis Kaufmanisest (liitus BK Ventspilsiga) suvel ilma jäi, aga nagu tõestas eelmine hooaeg, võib ka vaid paari kogenuma mängijaga osutada favoriitidele tugevat vastupanu.

Pärnu jäi omakorda ilma põhiviisikust, kuhu kuulusid Mihkel Kirves (uus kodumeeskond Slovakkias, Levice Patrioti), Saimon Sutt (Austria, Oberwart Gunners), Demetre Rivers (Ungari, Soproni KC), Justin Alston (Ungari, PVSK-Veolia) ja Henri Wade-Chatman (Hispaania, Castello). Samas on Jeremiah Daniel Page’i, Lauris Blausi ja Rob Marberry näol väärt asendused olemas. Ära ei saa unustada ka seda, et võistkonnas jätkavad Siim-Markus Post, Rannar Raap ja hooaja-eelsetes kontrollmängudes silmapaistvalt tegutsenud Karl-Martin Kask.

Eelmisel hooajal jäid omavahelised mängud 1:1. Pärnu võttis kodus 87:82 võidu, kuid võõrsil oli jällegi Valmiera 77:75 parem. Pärnakate praegust koosseisu võib pidada ühtlasemaks, kuid see-eest on Valmiera meeskonnas enamik mehi samad, kes mullugi ja see võib kokkuvõttes osutuda määravaks.

scroll to top