EELVAADE | Tartu ja Rapla jagavad omavahel play-off kohti, Kalev/TLÜ loodab üllatada ja mõõna lõpetada

-Priit Vene ja Tartu Ülikool | Foto: Siim Semiskar

OlyBet Eesti-Läti Korvpalliliigas on kolmapäeval, 27. veebruaril toimumas neli mängu. Neist kolmas on osalised ka Eesti klubid, viimases kohtumises lähevad vastamisi BK Ogre ja Läti Ülikool.

Tartu Ülikool – Rapla Avis Utilitas
27.02.2019, kell 19:00, Tartu, TÜ Spordihoone
Ülekanne: Tallinna TV, Delfi TV

Rapla Avis Utilitas (11-11) ning Tartu Ülikool (10-11) olid viimati vastamisi 16. novembril. Esimese veerandaja võitis Rapla 22:20, aga teise Tartu 18:17. Pärast poolajapausi otsustati järgneva kümne minutiga mäng ära, kui Rapla viskas koguni 36 punkti ja haaras viimaseks neljandikuks 20-punktilise eduseisu. Tartu jõudis veel korra 18 punkti kaugusele, aga kokkuvõttes tuli tunnistada kodumeeskonna 97:71 üleolekut. Praegu Itaalia esiliigas Mantova Pompea meeskonnas palliv Rain Veideman viskas Rapla kasuks üleplatsimehena 26 punkti. Kregor Hertem tõi Tartu poolelt 23 silma.

Tartu alistas veebruaris Hermeti viimase sekundi viskest 84:82 Tallinna Kalev/TLÜ ja Jekabpils/SMScredit.lv tiimi vastu ei tekkinud mingeid probleeme, kui võeti koguni 101:55 võit. Valus 70:76 kaotus teeniti Võrus toimunud mängus Valmiera Glass VIA-lt ning BK Ogre oli neist 99:89 parem. Rapla on kolm viimast mängu vastavalt Pärnu Sadama (skooriga 94:85), Valmiera (82:69) ja Kalev/TLÜ (86:83) vastu võitnud. 3. veebruaril saadi aga 78:82 kaotus TalTechilt.

Viisik Rapla, Tartu, Betsafe Jurmala, Kalev/TLÜ ja Pärnu on omavahel ära jagamas viimased kolm play-off kohta. Hetkseisuga on eelmainitust kaks viimast välja jäämas, aga kaheksandal positsioonil paikneva Jurmalaga on vahe vaid üks võit ning lisaks on Läti klubil ka üks mäng rohkem peetud. Tartut ootab ees veel seitse kohtumist ja šansid esikaheksas lõpetada on head, sest vastamisi ollakse veel ka turniiritabeli lõppu kuuluvate BK Liepaja, Läti Ülikooli ning BC Valga-Valka/Maks&Moorits meeskonnaga. Favoriidina ei minda hetkeseisuga vastu ainult 22. märtsil toimuvale mängule Riia VEF-iga.

Raplal on pidada veel kuus mängu ja ka neil on mängida Läti Ülikooli ning samuti tabeli viimase Jekabpils/SMScredit.lv-ga. Lisaks Tartule on ees ootamas aga kolm keerulist mängu, kui koduplatsil võetakse vastu kolm esineliku võistkonda: BK Ventspils, BC Kalev/Cramo ja BK Ogre.

Tartu resultatiivseimad on Arnas Velicka ja Kregor Hermet, kes visanud keskmiselt 19,8 ja 15,8 punkti. Keskmängija Tautvydas Šlezas on võtnud 11,1 ning Julius Kazakauskas 8,4 lauapalli.

Hunter Mickelson on toonud Rapla eest 14,5 ja Dominique Hawkins 14,4 punkti. Mickelsoni nimel on veel 7,5 lauapalli ning Ervins Jonats on neid kätte saanud 7,1 mängu kohta.

BC Kalev/Cramo – Tallinna Kalev/TLÜ
27.02.2019, kell 19:00, Tallinna, Kalevi Spordihall
Ülekanne: Delfi TV

Tallinna Kalev/TLÜ (10-13) ja BC Kalev/Cramo (19-2) pidasid tulise lahingu maha 24. oktoobril. Avaveerand kuulus Kalev/TLÜ-le 20:18, aga poolajaks olid vastased end kolme silmaga ette rebinud. Viimase neljandiku alustuseks oli Kalev/Cramo kätte saanud 59:53 eduseisu, aga võõrustajad polnud veel lõppsõna öelnud. Ligi kolme minutiga tehti 9:2 spurt ning juhiti 62:61. Tasavägine mäng jätkus ja 1.17 enne lõppu pärast Bamba Falli lähiviset oli Kalev/Cramo eduseis kõigest 72:69. Landen Lucase vabavisetest pääseti 77:72 ette, Taylor Stafford Kalev/TLÜ poolt vastata ei suutnud ning Martin Dorbek vormistas lõppskooriks 79:72. Praeguseks võistkonnast lahkunud Lucas tõi Kalev/Cramo parimana 17 punkti, Janar Talts viskas Kalev/TLÜ kasuks 18 silma.

Kalev/TLÜ võitis 27. jaanuaril Valmiera Glass VIA-d 86:63, aga on neli järgmist mängu vastavalt Betsafe Jurmala (skooriga 96:99), Tartu Ülikooli (82:84), BK Ventspilsi (65:84) ja Rapla Avis Utilitase (83:86) vastu kaotanud. Kalev/Cramo teenis 9. jaanuaril 66:84 ja 22. novembril 82:91 kaotuse Riia VEF-ilt, mis on neile liigas ainsateks libastumisteks.

Kui Kalev/Cramo tahab põhihooaja lõpetada võimalikult kõrgel kohal ja kindlasti ka esinelikus, siis Kalev/TLÜ ei tohi enam eksimusi lubada. Hetkel asutakse 9. kohal ning jäädakse esimesena play-offist välja. Mängida on jäänud lisaks Kalev/Cramole veel BC Valga-Valka/Maks&Moorits meeskonnaga, BK Liepaja, TalTechi ja Pärnu Sadamaga. Seejuures on vaid mängud Kalev/Cramo ja Pärnuga koduplatsil aset leidmas. Suure tõenäosusega ollakse Eesti liigas play-offis, aga selle kindlustamiseks on vaja vähemalt üks võit juurde saada. Vastasel juhul võib Valga-Valka neist eduka hooaja lõpu korral veel mööduda. Isegi kui Kalev/TLÜ ja Valga-Valka peaksid kokkuvõttes 11 võidu peal lõpetama, on ikkagi suur eelis Tallinna klubil, sest nemad võitsid hooaja alguses omavahelise mängu koguni 26 punktiga.

Kalev/Cramo suurimad skooritegijad on keskmängijad Arnett Moultrie ja Reggie Lynch, kes toonud vastavalt 15,2 ja 13,0 punkti.Lynch on võtnud 5,7 ja Moultrie 5,5 lauapalli.

Kalev/TLÜ poolelt on Taylor Stafford visanud keskmiselt 15,1 ja Ronald Eric McGhee Jr 12,5 silma. Karl-Johan Lips on kogunud 8,0 ning Janar Talts 5,8 lauapalli.

BC Valga-Valka/Maks&Moorits – Riia VEF
27.02.2019, kell 19:00, Valga, Valga Spordihoone

15. novembril kohtus BC Valga-Valka/Maks&Moorits (6-16) võõrsil Riia VEF-iga (21-2) ja vastu tuli võtta 78:96 kaotus. Läti tippklubi mängis mõnevõrra tulega, sest külalistel õnnestus viimasel neljandikul kahel korral kaheksa punkti kaugusele tulla, aga otsustavatel minutitel pani favoriit siiski paremuse maksma. Võitjatele tõi 17 silma Andris Misters, kaksiklinna võistkonna parimaks kerkis praeguseks tiimist lahkunud Clayton Wilson 22 punktiga.

Valga-Valka kaotas viimati üllatuslikult turniiritabeli viimasele Jekabpils/SMScredit.lv meeskonnale 59:70 ja 13. veebruaril teisel lisaajal Pärnu Sadamale 79:91. Kolm päeva varem võideti võõrsil Läti Ülikooli 84:76. VEF on hooaja peale kaotanud vaid kaks mängu, mõlemad BK Ventspilsi vastu.

Konarlikult kulgenud Valga-Valka hooaeg on sisuliselt läbi, aga mängida on jäänud veel kuus mängu.  Kui võimalus esikaheksasse pääseda on Valga-Valka puhul praktiliselt võimatu, siis ühte Eesti klubi edestada ja koduses liigas veerandfinaali pääseda on veel teoreetiliselt teostatav. Selleks tuleb aga ennast korralikult ületada ja kindlasti võita järgmises mängus Riia VEF-i või 19. märtsil BC Kalev/Cramot. Lisaks on vaja seljatada BK Liepaja, Tallinna Kalev/TLÜ, Tartu Ülikool ja TalTech. Kui peaks tekkima olukord, kus Valga-Valka nopib kuuest viimasest mängust viis võitu ja Pärnu Sadam, Kalev/TLÜ või Tartu ei suuda enam kordagi vastasest parem olla, pääseks piirilinna tiim play-offi. Nii Kalev/TLÜ-l kui ka Tartul seisab ees omavaheline mäng Pärnuga.

Valga-Valka läheb VEF-i vastu kümne mehega, sest viimati lahkus võistkonnast Martin Jurtom. Lynden Bernard Rose Jr on seni visanud keskmiselt 15,3 ja Dashawn King 10,1 punkti. Rose’i nimel on veel 9,0 lauapalli ning prantslasel Sade Aded Husseinil on neid 5,5.

VEF-i resultatiivseim on Mareks Mejeris 12,7 punktiga, aga kuna tema esindas alles esmaspäeval võõrsil Läti koondist MM-valikmängus Montenegro vastu, siis on küsimärgi all, kas 207cm pikkune suur äär on 48 tundi hiljem ka koduklubi eest platsile jooksmas. Mejerisele järgneb ameeriklasest mängujuht Glenn Miller Cosey, kes kahe mängu kohta toonud 12,0 silma. Steve Zack on kätte saanud 7,8 ja Mejeris 5,6 lauapalli.