Eesti koondise hammas Venemaa peale ei hakanud, EM-ile pääseja selgitatakse homme

-Eesti - Venemaa | Foto: fiba.basketball

-Eesti – Venemaa | Foto: fiba.basketball

Eesti rahvuskoondis kohtus B-alagrupi eelviimases mängus väljakuperemehe Venemaaga. Mäletatavasti kohtusid Eesti ja Venemaa omavahel novembri lõpus Saku Suurhallis, kus külalised võõrustajatele palju sõnaõigust paraku ei andnud ja Eestil tuli alla vanduda tulemusega 56:84. Permi ”mullis peetavas mängus mängisid eestlased idanaabritega võrdselt kolm esimest veerandaega, kuid lõpuks pidid tundma 52:75 (15:17, 12:16, 18:20, 7:22) kaotusekibedust

Eesti jaoks hakkasid EM-finaalturniirile pääsemist mõjutavad sündmused aset leidma kolm tundi enne kohtumist Venemaaga, kuna omavahel võtsid teist korda paari päeva jooksul mõõtu Itaalia ja Põhja-Makedoonia. Eestlaste rivaal Euroopa meistrivõistluste pääsmele suutis saapamaa koondiselt võta revanši seisuga 87:78 ja säilitas võimalused edasipääsu eest võidelda. Finaalturniirile pääsemise tagamiseks piisanuks Eestil Venemaa alistamisest või homsest mängust makedoonlastega väiksemast kui 9-punktilisest kaotusest.

Võrreldes üleeilse mänguga Itaalia vastu tehti Eesti koosseisus paar muudatust. Mängust jäi kõrvale kerge vigastuse tõttu itaallaste vastu hea mängu teinud Kaspar Treier. Samuti jäid mängust kõrvale Robert Valge ja Egert Haller. Koondisevormi tõmbasid selga Jaan Puidet ja Mihkel Kirves.

Permi rahvast täis tribüünide ees algas mäng väga võitluslikult ja korvidevaeselt. Kui mängitud oli 4 minutit, oli seis tablool 5:5. Kui esimesest perioodist oli pool mängitud juhtisid mängu väljakuperemehed 9:7. Iga punkt tuli raske võitluse hinnaga. Kui mängida oli veidi enam, kui 3 minutit, pani Henri Drell Venemaa kaptenile Andrei Vorontsevitšile kaugviskel bloki. Minut hiljem sepistasid Rait-Riivo Laane ja Janari Jõesaar tõelise ilukorvi, kui esimene riputas audist palli korvi kohale, mille surus Jõesaar võimsalt põrandasse. Äärmiselt tasavägiselt kulgenud avaveerandi võitsid venelased 17:15.

Teise perioodi alguses viigistas mänguseisu 17:17 peale Rauno Nurger, kes upitas korvi kohalt palli korvi. Esimese 3 ja poole minuti jooksul ei saanud idanaabrid ühtki korvi ja Eesti läks juhtima 20:17. Koondise debütant Märt Rosenthal viis eestlased 4 minutit enne poolajavilet 24:22 juhtima. Sellele vastasid idanaabrid 10:0 spurdiga ning Eesti leidis end 24:32 kaotusseisust. Raske kaugviske tabanud Drell ei lasknud vahel suureks käriseda, 27:32. Viimase pooleteise minuti jooksul meeskonnad korve rohkem ei visanud ning poolajapausile läks Eesti 27:33 kaotusseisus.

Teiseks poolajaks olid paremini valmis võõrustajad, kes läksid pärast edukaid rünnakuid mängu juhtima 41:30. 4 minutit pärast perioodi algust vähendas Maik-Kalev Kotsari 2+1 rünnak vahe 34:41 peale. Õnnestumistest said eestlased enesekindluse tagasi ning vähendasid kaotusnumbrid 38:41 peale. Spurdile vastasid väljakuperemehed omapoolse spurdiga ja minut enne kolmanda perioodi lõppu näitas tabloo Eesti 40:51 kaotusseisu. Vahetuspingilt sekkunud Kristian Kullamäe kaugvise ja Drelli lõpusireeniga tabatud kahene vähendasid kaotusnumbrid enne otsustavat veerandaega 45:53 peale.

Kui mängitud oli viimast veerandit 2 ja pool minutit, olid mõlemad koondised visanud kaks punkti. 4 minutit enne mängu lõppu tabas Jevgeni Baburin oma 4. ja kogu koondise 14. kaugviske ja käristas vahe 14 silmani, 47:61. Kuigi seisul 47:66 tabas Janari Jõesaar raske kaugviske, oli 3 minutit enne mängu lõppu mängusaatus suuresti otsustatud. Pool minutit hiljem oli vahe juba 20 silma (50:70) ja võis hakata mõtlema homse otsustava duelli peale Põhja-Makedooniaga. Mäng lõppes venelaste 17. kolmesega ja lõpusireeni kõlades näitas tabloo 52:75 Eesti kaotust.

Paremat visketabavust näitas Venemaa, kes viskas kaheseid 7/22 ehk 32%. Kolmeseid tabasid võõrustajad taaskord hästi, visates 36 üritusest läbi korvirõnga 17, mis teeb 47%. Eesti vastavad näitajad olid 13/32 kahesed (40%) ja 5/20 (25%). Vabaviskeid viskas Eesti 11/16 (68%) ja Venemaa 10/15 (66%). Lauapallides võimutses Venemaa 44:28, kusjuures ründelaudasid kogunes idanaabritele 17, Eesti vastav näit oli 8. Resultatiivseid sööte jagati rohkem Venemaa leeris (20:16). Pallikaotusi kogunes eestlastele 12 ja venelastele 16, vaheltlõikeid tegi rohkem Eesti (12:9).

Eesti koondise poolt kogus ainsana kahekohalise punktisumma 10 silmaga lõpetanud Jõesaar. 9 (lisaks 5 lauda) punkti viskas Drell ja võrdselt 8 punktiga aitasid Kullamäe ja Kotsar (lisaks meeskonna parimana 4 korvisöötu). 5 punkti peal lõpetas Dorbek ja võrdselt 4 punkti viskasid Rosenthal, Hermet ja Nurger. Kätt ei saanud valgeks Laane, Puidet ja Kirves. Väljakul ei käinud Sokk.

Venemaa koondise eest viskas enim punkte Baburin, kes kogus 14 silma. Talle järgnesid Vorontsevitš 13 ja Kulagin 12 silmaga. 10 lauapalliga võimutses korvi all Ivlev.

Itaalial ja Venemaal on mängud peetud ja kogutud 4 võitu ja 2 kaotust. Viimase EM-finaalturniirile pääseja otsustavad homme kell 16:00 algavas kohtumises Eesti ja Põhja-Makedoonia. Mäletatavasti võitis Eesti esimese omavahelise mängu Skopjes