fbpx
Close

Keha on mootor, mis vajab parimat kütust ehk miks hoida silm peal rasvhapetel oma organismis

Foto: Zinzino

Foto: Zinzino

Tervisliku toitumise üle arutletakse palju, aga kõigile sobivat ühest lahendust ei ole ja nii on menüüvalikuid tehes õhus rohkem küsimusi kui vastuseid. Enda jaoks parimate toitumisharjumuste tekitamise üle ei pea aga omakeskis pead murdma, sest lihtne test annab selleks sobiva valemi.

Toitumisharjumused mõjutavad meie heaolu ja aitavad tagada hea tervise, aga võivad ka haigestumisi põhjustada. Keha vajadustest lähtuvaid toiduvalikuid võib olla keeruline teha, eriti kui tundub, et kuulad oma keha piisavalt ja kõik on justkui hästi. Isegi tervisliku toidulaua korral ei pruugi sa aga aru saada sellest, kui tegelikult on organismis teatud ainete puudu- või ülejäägid. Sellest võivad ühel hetkel anda märku kergemad terviseprobleemid, nagu näiteks energiapuudus või halvemal juhul haigestumine.

Selleks, et teada saada, milline olukord valitseb vajalike ainete osas sinu organismis, ei pea aga ootama kuni mõni tervisemure tekib. Küsimustele, kuidas igapäevased toitumisharjumused sinu tervist ja immuunsust toetavad ning milline on toitainete tasakaal organismis, on võimalik vastus saada ka kiire testiga. Zinzino BalanceTestiks piisab sõrmeotsast võetud vereproovist, mis analüüsitakse Norra Vitas AS laboris. Taolisi analüüse on maailmas tehtud üle 630 000 ja tulemused on näidanud, et 95% testitutel ei valitse organismis tasakaal.

Zinzino BalanceTest mõõdab 11 rasvhappe sisaldust, mis moodustavad kokku umbes 98% kõikidest veres leiduvatest rasvhapetest. Test hõlmab küllastunud, monoküllastumata (oomega-9) ja polüküllastumata (oomega-6, oomega-3) rasvhappeid. Testi on võimalik teha iseendale, mugavalt kodus ja tulemuste ning soovituste põhjal isikliku terviseplaaniga alustada. Testi tulemusena selgub, kas keha rasvhapete vahekord on tasakaalus ja seejärel on juba lihtsam alustada teadlikuma toitumisega ning mõne aja möödudes teise, kontrolltestiga organismis saavutatud muutusi hinnata.

BalanceTest-ist saad teada:

* oomega-6- ja oomega-3-rasvhapete vahekorra;
* oomega-3-rasvhapete indeksi;
* organismi kaitsetaseme;
* vaimse tugevuse indeksi;
* rakumembraani voolavuse indeksi;
* arahhidoonhappe (AA) moodustumise tõhususe.

Vaata ka testi videotutvustust!

Tänapäeval on elutempo kiire ja nii pühendame sageli ka söömisele ja toitumisvalikutele liiga vähe aega. Levinud valikud on valmis kujul ja liigselt töödeldud toidud, mille tulemusena tarbime varasemast enam taimeõlisid, liha, suhkrut ja tärklist ning vähem kompleksseid süsivesikuid, kiudaineid ja värskeid köögivilju. Meie toitumisharjumused on muutunud tasakaalustatud ja põletikuvastasest tasakaalustamatuks ning põletikku soodustavaks.

Muutused toitumisharjumustes avaldavad mõju ka tervisele ja selle heaks näiteks on rasvhapete vahekord organismis. Rasvhapped toetavad mitmeid normaalseks füsioloogiliseks terviseks vajalikke funktsioone ja rasv on vajalik organismi varustamiseks energiaga. Tervise Arengu Instituudi andmetel on polüküllastumata oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped asendamatud, kuna organism ei suuda neid ise sünteesida ja seega tuleb neid saada toiduga.

Testidega on tõestatud, et tänapäevaste toitumisharjumuste tõttu on enamikel inimestel organismis rasvhapete vahekord tasakaalust väljas või on nende sisaldus kehas liiga madal.

Geneetikat arvestades on meile loomulik oomega-6- ja oomega-3-rasvhapete optimaalne vahekord 3:1 või väiksem. Selle tulemuse saavutame kui oomega-3-rasvhapped moodustavad kõikidest rasvhapetest üle 8%. Merelist päritolu oomega-3-rasvhapete päevane vajadus sõltub kehakaalust ja organismi loomuliku tasakaalu saavutamiseks peaks näiteks 80kg kaaluv täiskasvanu neid päevas tarbima umbes 3g. Traditsiooniliste oomega-3-toidulisandite tarbijatel on see vahekord aga pigem 7:1 ja neil, kes toidulisandeid ei kasuta, ega söö regulaarselt ka rasvast kala, isegi üle 15:1.

Eesti toitumis- ja liikumissoovituste kohaselt aitab oomega-3-rasvhapete tarbimine vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski, loomse päritoluga oomega-3-rasvhapete ka koroonahaiguste suremuse määra. Kui organismis on rasvhapete tase tasakaalust väljas, mõjutab see mitmete elustiiliga seotud haiguste kulgu. Seega on äärmiselt oluline, et suudaksime oma toitumisega tagada oomega-6- ja oomega-3-rasvhapete tasakaalustatud vahekorra organismis, mis on omakorda aluseks hea tervise saavutamisele ning hoidmisele.

Tasakaal testi ja teadliku toitumise tulemusena

Organismis valitsevat rasvhapete vahekorda on kõige lihtsam hinnata just BalanceTest-iga. Testi tulemusi võrreldakse optimaalsete sihtväärtustega ja see tagab arusaamise, milline on rasvhapete tasakaal organismis. Hetkeolukorra teadasaamine ja personaliseeritud soovitused on heaks stardipakuks, et korrigeerida oma toitumisharjumusi ning valida tugevama tervise suunas liikumiseks ka sobivad toidulisandid.

Zinzino testid on kvaliteetsed ja tervisetooted looduslikud ning seetõttu on need levinud valikuks just sportlaste seas. Kuivvereteste ja nende tulemustest lähtuvaid toitumissoovitusi ning toidulisandeid on Eestis kasutanud näiteks meeste korvpallikoondis, FC Levadia, Gerd Kanter, Tõnu Endrekson jpt tiimid ning tippsportlased.

Käesolevast hooajast on Zinzino ka enam kui 1500 mängijaga Optibet Rahvaliiga tervisepartner. Koostöö käigus testiti 31 Rahvaliiga mängijat, kes kõik said ülevaate, milline on nende organismis rasvhapete tasakaal. Mängijatest 24-l oli oomega-3- ja oomega-6-rasvhapete vahekord tasakaalust väljas ja seitsme mängija puhul mõõdukalt tasakaalust väljas. Lisaks oli mängijate keskmine organismi kaitseväärtus 7,3% 100%-st ehk ebapiisav.

Keskmiselt 33,4-aastastest Rahvaliiga sportlastest enamik ei ole seni toidulisandina rasvhappeid tarbinud. Pärast testi tulemusi alustasid aga neist enam kui pooled koheselt BalanceOil+ toidulisandi tarvitamist, eesmärgiga saavutada 4-6 kuuga rasvhapete tasakaal ja seejärel enda organismis valitsevat olukorda uuesti testida.


Põhjaliku ülevaate 30 Rahvaliiga korvpalluri ning ligemale 300 eestlase BalanceTesti tulemustest annab sel neljapäeval, 22.04 kell 19:30 toimuv FB Live lühiseminar: “BalanceTest – tutvustus, tulemused ja toitumissoovitused”.

Sul on võimalus võita ka endale BalanceTest. Seminaril osalemiseks, vajuta siia.

scroll to top